Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Format Atma - Nasıl Format Atılır? (Resimli)

Gösterim: 2906459 | Cevap: 425
  • exper format atma
Blue Blood
12 Ekim 2005 02:20   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Format Atma - Nasıl Format Atılır? (Resimli)

Format Atma Dersi SimuLatörü... Artık Format Atma Konusunda Eksiğiniz KaLmasın...Windows XP Home ve Professional versiyonlarının kurulumunun nasıl yapıldığını adım adım görelim.
Windows XP CD-ROM'unu takın ve bilgisayarınızın güç düğmesine dokunun.
Not: Bilgisayar açılırken çıkan ekran sizin bilgisayarınızda biraz farklı olabilir.

Öncelikle BIOS'tan Booting from CD-ROM özelliğinin Enabled olduğundan emin olun.

bios01

bios02
Press any key to boot from CD... mesajını göreceksiniz. Herhangi bir tuşa bastığınız anda sistem takılı olan XP CD-ROM'undan sistem dosyalarını yükleyecektir ve kurulum başlayacaktır. Eğer herhangi bir tuşa basmazsanız bir süre sonra sistem harddiskten boot etmeye çalışacaktır.

Kurulumdan sonra XP CD-ROM'unu cd sürücüde unutanlar karşılarına tekrar kurulum ekranı gelip şok olmasınlar diye alınmış bir önlem...
wxpins213678815
CD-ROM'dan açılış yapılıp kurulum işlemi başladı, karşımıza ilk çıkan yazı:
Setup is inspecting your computer's hardware configuration...
wxpins223434989
Bir bekleme süresinin ardından, Microsoft'un klasik mavi yükleme ekranı geliyor
wxpins013444763
Daha sonra Setup is starting Windows mesajı ve Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home Setup ekranı:
wxpins023453082
ENTER tuşuna basarak devam edersek:
Windows XP Licensing Agreement yani yazılım anlaşması geldi. F8 tuşuna basarak geçelim.
Şimdi önemli bir adıma geldik. Diskin bölümlenmesi ve formatlama işlemi.
wxpins033463574
Eğer disk daha önceden kullanılmışsa veya zaten içinde başka bir işletim sistemi yüklü ise, bu ekranda varolan disk bölümü görünecektir. Ya da yukarıda olduğu gibi Unpartitioned space adı altında bölümleme yapılmamış disk alanı görünecektir. Siz duruma göre varolan bölümü(partititon) seçip Enter ile devam edebilir veya Unpartitioned space'i seçip C tuşuna basarak bu alanı bölümleyebilirsiniz. Şu anda yukarıda gözükmüyor ama bu ekranda varolan bir bölümü silme imkanı da var(bu durumda o bölümün içindeki herşey gider ona göre..).
Ben önce C tuşu ile bölümledim ve Enter tuşu ile devam ettim.
Bu ekranda ise hangi dosya sisteminin kullanılacağını soruyor.
wxpins043471775
Eğer varolan bir disk bölümünü seçip bu ekrana gelmişseniz tekrar formatlamadan o bölümü kullanma seçeneğinizde olacaktır. Böylece o bölümdeki bilgiler de korunmuş olur.
Bizim ise şimdi iki seçeneğimiz var: FAT veya NTFS.

FAT Bu dosya sistemi DOS ve W9x'in kullandığı dosya sistemidir. Bu şekilde formatlarsanız, bir DOS disketiyle açtınızda diskinize erişebilirsiniz. Aynı şekilde eğer birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız, mesela bir de W98 yüklü ise, W98 ile açtığınızda bu disk alanını da görüp kullanabileceksiniz.
İki tane büyük dezavantajı var:
* Kullandığı dosyalama yöntemi diski 64KB'lık hücrelere bölüyor. Ve bir dosya en azından bir hücreyi kapladığı için, 1KB'lık bir dosya bile oluştursanız diskinizde 64KB yer kaplayacaktır.
* NTFS sisteminin sunduğu disk ve dizinlere hatta dosyalara erişimin kullanıcı bazında kısıtlanabilmesi özelliğinden mahrum kalacaksınız.
NTFS DOS disketiyle açınca ve W9x işletim sistemlerinden erişilememesi dışında güvenilir ve XP'nin özelliklerini tam olarak kullanmanıza imkan veren bir dosya sistemi. Bu arada kafanıza belki takılır diye söylüyorum, W9x tarafından erişilemez derken bu ağ üzerinden erişemez demek değil. Aynı makinada birden fazla işletim sistemi varsa bu durum söz konusu olabilir.
NTFS kullanmanızı öneriyorum ve bende NTFS üzerindeyken Enter ile devam ediyorum.
Disk formatlanıyor:
wxpins053483590
Ve dosyalar CD-ROM'dan diske koplayalanıyor:
wxpins07
Ve sistem yeniden açılacak...:
wxpins083505354
Bilgisayar açıldığında Windows XP ilk defa Graphical User Interface(GUI) - Grafik kullanıcı arabirimi ile açılıyor:
wxpins093513232
wxpins103521769
Bu adımlarda biz hiçbirşeye elimizi sürmüyoruz, çay, kahve, kakao, salep işte ne varsa....
wxpins113528575
Şimdi karşımıza önemli bir adım geldi. Eğer Türkçe dışında bir versiyonu yüklüyorsanız(muhtemelen English olanı..) bu ekranda hem Customize düğmesine tıklayarak Türkiye'yi seçmemiz lazım, hem de Details ile Türkçe klavyeyi seçmemiz gerekiyor.
wxpins123539790
İsminizi ve eğer bir kurumda yükleme yapıyorsanız kurum ismini yazın:
wxpins134660877
25 haneli Product key'i girin (Windows XP CD-ROM üzerinde-kutusunda yazıyor)
wxpins144668068
Ağda da görünecek ve ağ üzerinde her bilgisayarda farklı olması gereken Computer name değerini girin.
Administrator kullanıcısının şifresini girin, Confirm password karşısına aynı şifreyi tekrar girin:
wxpins154712221
Administrator şifresini boş bırakabilirsiniz ama eğer bir şifre girerseniz bu şifreyi kesinlikle unutmayın, yoksa makinayı açamazsınız.
Date and Time Settings
Tarih ve saati kontrol edin, gerekiyorsa düzeltin. Time Zone alanında Türkiyenin GMT +2 olan saat dilimini seçin (Athens, İstanbul...gibi bir ismi var).
wxpins164716076
Eğer bilgisayarda takılı bir ağ kartı varsa, kurulum işlemi sırasında tespit edilecektir. Bu durumda size altta olduğu gibi Typical settings ile, yani varsayılan ayarlarla birşey sormadan kurulmasını veya Custom settings ile bazı ayarlar yaptırmasını(mesela IP adresini girmek gibi) seçtirecektir. Biz Typical settings'i seçiyoruz, zaten kurulduktan sonra istediğimiz gibi gidip bu ayarları değiştirebiliriz.
wxpins174723427
Finalizing installation adımı ile kurulum işlemi devam ediyor, yine çay, kahve, kakao ve sahlep...
wxpins184734617
Restart...:
wxpins094742672
Ekran çözünürlüğümüzü ayarlayacak. OK
wxpins194749775
İnternet üzerinden Microsoft'un web sitesine bağlanmayı deneyecektir. Bu adımı Skip ile geçmenizde hiçbir sakınca yok.
Administrator özelliğine sahip olacak ilk kullanıcıları oluşturmanız istenecek. Ve XP'nin login ekranı karşınıza gelecektir.
wxplogn14757856
Eğer kurulum yapılırken sadece bir kullanıcı oluşturulmuş ve onunda şifresi yoksa, bu login ekranı çıkmaz, direkt masaüstü gelir... Hadi geçmiş olsun.
Bitti...
NeutralizeR, I3uz_KaLpLi, garfieldx ve 59 kişi bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen asla_asla_deme; 2 Eylül 2009 12:50 Sebep: Linkler Düzeltildi
9 Şubat 2006 08:20   |   Mesaj #2   |   
ahmetseydi - avatarı
SMD Je Taime
Kahramanmaraş

45.571
5.014 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-09-2005

CD den çalışan Windows XP

Bir sistem çökmesinden sonra size yalnızca bir kurtarma CD’si yardımcı olabilir. Windows kullanıcıları için artık çok kolay bir çözüm var: BartPE, yani CD’den çalışan bedava bir Windows XP. Bu yazıda, Windows’u kurtarmanın yolunu adım adım göreceksiniz.

Windows yüklü bir bilgisayar ruhunu teslim ettiğinde, kullanıcı iki sorun ile karşı karşıya gelir: Birincisi bilgisayarını tamir etmek, hatta en kötü ihtimalle yeniden kurmak; ikincisi ise bilgisayarında bulunan önemli dosyalarına ulaşmak.

Bozulmuş bir sisteme yeniden hayat vermek ya da yeni bir kurulum öncesi önemli bilgileri yedeklemek için en iyi araç, bir kurtarma CD’si veya DVD’sidir. Böyle bir CD ya da DVD ile bilgisayarınızı başlatabilir ve sabit disklerinize ulaşmaya çalışabilirsiniz. Yine bu sayede bir bilgisayara bir ağ bağlantısı kurmayı başarabilirseniz, önemli verilerinizi yedekleyebilirsiniz.

Acil durumlar için şimdiye kadar üç çeşit kurtarma CD’si mevcuttu:Windows Preinstallation Environment’a (WinPE) yüklenen DOS yazılımları, Linux sistemleri ya da uygun Windows sürümleri. Ancak bugünlerde, amatör bir bilgisayarcının kurtarma CD’si yapmak için keşfettiği akıllıca bir yol daha var: BartPE (HeCHIPCode BartPE). Bu ücretsiz yazılım yardımı ile kendinizi veri kaybına karşı nasıl koruyabileceğinizi şimdi hep beraber görelim.

1.Windows’u kurtarılmaya hazır hale getirin

BartPe ile kendi CD’nizi hazırlamanız hiç de zor değil. Bunun için sadece iki şeye ihtiyacınız var. Windows SP 2 entegreli orijinal bir Windows XP CD’si ve imaj dosyasını yaratacak olan BartPE. SP2 yüklü orijinal bir sürüme sahipseniz işiniz daha da kolay. Eğer sahip değilseniz, SP2 yüklü Windows CD’nizi de kendiniz yaratabilirsiniz. [ Bkn: Windowsla İlgili Dökümanlar Bölümü ]

2.BartPE ile kaynak dosyalarını düzenleme

BartPE, bir CD’nin oluşturulma aşaması boyunca size eşlik ediyor ve kullanımı başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için oldukça uygun.

pebuilder.exe dosyasına çift tıklayarak BartPE’yi başlatın. Çalışan bir Windows XP ISO dosyasını en kestirme yoldan yaratmanız için karşınıza bir kurulum penceresi çıkacak. Lisans bilgilerini gösteren ilk pencereyi Next düğmesine tıklayarak geçebilirsiniz. İkinci penceredeyse SP2 yüklü CD’nin bulunduğu sürücü harfini belirtmeniz gerekiyor, mesela D: veya E:.

http://img223.exs.cx/img223/1717/18je.jpg


3.BartPE için eklentilerin belirlenmesi

Ek işlevleri kullanmak için BartPE’nin, eklenti adı verilen küçük yazılım modüllerine ihtiyacı var. Plugin tuşuna tıklayın.Şimdi ise karşınıza bir kısmı Yes ile seçilmiş, geri kalanının karşısında da No yazan bir eklenti listesi çıkacak. İleri seviye-deki kullanıcılar bu aşamada, oluşturulacak ISO dosyasına bir virüs tarayıcı ya da casus progr*****ları ve reklamları engelleyen bir yazılım ekleyebilirler. Temel kurulum için ise listede hiçbir şeyi işaretlemeyip Build ile sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

4.Windows CD’si için ISO dosyası oluşturma

İsterseniz BartPE sizin yerinize oluşturduğu dosyaları yazabilir. İsterseniz de boot özelliğine sahip bir ISO dosyası oluşturabilir.BartPE, Boot özelliğine sahip ISO dosyasını otomatik olarak oluşturacaktır. Artık ISO dosyasının oluşturulması için gerekli olan tüm veriler hazır: Size tek düşen, ISO dosyasının yazılmasını istediğiniz klasörü belirtmek ve oluşturulacak dosya için “bartpe.iso” gibi uygun bir isim belirlemek. İmaj dosyası, tek bir fare tıklamasıyla oluşturulacak ve birkaç dakika içinde, BartPE işlemin başarı ile tamamlandığını bildiren bir uyarı penceresinin çıkmasıyla işlemi bitirecektir.

5. ISO dosyası yazma

Oluşturduğunuz ISO dosyası artık sabit diskinizde mevcut. Bir CD yazma programı ile bu dosyayı CD’ye aktarabilirsiniz. Bilgisayarınızı CD’den başlatabilmeniz için, imaj dosyasını boş bir CD’ye yazmanız yeterli. ISO dosyası halihazırda sistemi başlatma özelliğine sahip, ancak siz yine de CD yazma programınızda imaj dosyası yazma seçeneği kullandığınızdan emin olun. Bu işlemi, Nero programının Burn Image seçeneği ile yapabilirsiniz. Şimdi ise bilgisayarınızı BartPE ile oluşturduğunuz CD’yle, deneme amaçlı başlatıp BartPE’nin arayüzü ile tanışabilirsiniz. Artık bilgisayarınızı sabit diskinizden başlatamamanız gibi acil durumlar için, elinizde tam randımanlı bir Windows CD’si bulunuyor. Bu CD sayesinde bilgisayarınızı başlatabilir, önemli bilgilerinizi harici sürücülere veya ağ üzerindeki bir başka bilgisayara kolayca yedekleyebilirsiniz.

Programı indirmek için: http://www.nu2.nu/pebuilder
NeutralizeR, KRALL, Moonay ve 25 kişi bu mesajı beğendi.
playboy_atml
9 Eylül 2006 21:37   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Format Atma - Nasıl Format Atılır? (Resimli)

eywallah saolda aklıma takılan bişi hdd bölümlenmesini nasıl yapcaz sana zahmet biras daha detay kafa allah bullak oldu format kolay da c ile d nasıl ayrcam şimdiden tesekkürler
Patron bu mesajı beğendi.
sanane_1234
9 Eylül 2006 22:04   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Format Atma - Nasıl Format Atılır? (Resimli)

yaw kardes ugrasmana gerek yok ver 20 ytl ver yapsınlar bilmiyorsanız adresimi soyleyim gelin ben nasıl yapıldını gosteriyim siz! veya yoksa paranız hesabınızı soyleyin ben atıyım !
little_devil
20 Ekim 2006 21:46   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Format Atma - Nasıl Format Atılır? (Resimli)

ya yardım edebilecek olan varmı benim pc yanlış format sonucu 2windows oldu
onu nasıl silcem ben yaaa:'( pcye restart attığımda oturum açmam gerekio yani ilk baştaki gibi pencere gelmio fasla seçenekte gelmio olmuo
acil yardım edebilecek biri varmı?
whyj
4 Kasım 2006 15:34   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Format Atma - Nasıl Format Atılır? (Resimli)

ark.lar C ye format atmak istiyordum XP professional cd sini taktım ama bi türlü bahsettiğiniz ekranlar karşıma çıkmadı.
win. başlarken press DEL to setup diyor delete e basıyorum bana sadece güvenli kip gibi konumlarda başlatma seçeneği sunuyorne yapabilirim boot olayı için?
I3uz_KaLpLi
7 Kasım 2006 17:50   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Format Atma - Nasıl Format Atılır? (Resimli)

Genellikle BIOS'a giriş Delete tuşudur ama bazı makinalarda F1 F2 vs de olabiliyor açılışta bunu görebilirsiniz. BIOS zaten msdos şeklindedir işleminizi siyah yada mavi ekrandayken yapıcaksınız.
e_a_g_l_e
15 Kasım 2006 23:23   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Format Atma - Nasıl Format Atılır? (Resimli)

ertug001 arkadaşım windows başlatılıyor yazısı çıkmadan once çıkan ekran da

ingizce bios a girmek için şu tuşla basın der demiyosa bile dediğim gibi windows

başlatılıyor ekranı çıkmadan once delete ya da F1 F2 genelde bunlardır bastın mı

bios ekranına girersin orda inlizce olarak yazan advantage BIOS feautures gibi

bişi anlamı gelişmiş bios ayarları demek enter a bas çıkan sayfa da başlatma

sıralaması da dahil gorursun ordan 1.floopy disk dir genel de onu cdrom

yap sonra ayarları kaydet sonra cd yi tak başlat bilgisayarı kurulum ekranı çıkar

karşına hade KOLAY GELSİN KARDEŞ !
MASALL
2 Aralık 2006 17:25   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Format Atma - Nasıl Format Atılır? (Resimli)

formati sizin dediginiz gibi yaptim ama önceki kurulumu silmiyor üstüne yeniden kuruyor.ben tamamen bastan kurmak istiyorum bu konuda yardimci olabilirseniz cok sevinirim.
I3uz_KaLpLi
3 Aralık 2006 10:34   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Format Atma - Nasıl Format Atılır? (Resimli)

Alıntı
MASALL adlı kullanıcıdan alıntı

formati sizin dediginiz gibi yaptim ama önceki kurulumu silmiyor üstüne yeniden kuruyor.ben tamamen bastan kurmak istiyorum bu konuda yardimci olabilirseniz cok sevinirim.


Kurulum işlemine başlamadan önce yanılmıyorsam dikkatsizliğinize gelmiş şöyle bir seçeneği görmezlikten gelmişsiniz. Şimdi yeni bir WindowsXp kurmak için ESC ye basın yada devam etmek için ENTER e basın tarzında bir şey olması gerek. Eğer burda siz ESC ye basarsanız karşınıza bölümlenmiş harddiskiniz gelir (bölmemişte olabilirsiniz) Burada hangi sürücüde windows kurulu ise gösterir (genellikle C: sürücüsü) sizin burda yapmanız gereken Windowsun kurulu olduğu sürücüyü biçimlendirip yeniden kurmanız. Eğer bu işlemi yapmazsanız üzerine kurması gayet normal.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Format Atma - Nasıl Format Atılır? (Resimli) benzer konular

Etiketler:
  • exper format atma
Hp Pavilion PC'ye nasıl format atılır?
merhabalar ben yeni üyeyim şimdiden yanlış birşey yazarsam kusura bakmayın benim hp pavilion bi pc'im var. aldıgım gün bana sistem cdsi oluşturmam söylendi bende aynını yaptım şimdi format atmam gerekiyor ama cdyi nasıl kullanacagımı bilmiyorum. pc ye taktıgımda hiç bişey olmuyor. bazı bu cd...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 22
Son Mesaj: 8 Kasım 2014 19:39
Format CD'siz nasıl atılır?
benim format atmak için cd im yokm acaba cdsiz nasıl format atabilirim?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 41
Son Mesaj: 29 Ekim 2014 17:30
Format nasıl atılır?
YHA BEN BİLGİSAYARA NASIL FORMAT ATICAM ANLAYAMADIM LÜTFEN YHARDIMÇI OLU
Forum: Soru-Cevap Cevap: 135
Son Mesaj: 1 Ekim 2014 23:04
Internetten PC'ye format nasıl atılır?
internetten format atabilirmiyim
Forum: Soru-Cevap Cevap: 7
Son Mesaj: 28 Temmuz 2014 21:01
Windows7 format atma nasıl olur?
arkadaşlar format atmak istiyorum elimde kurulum cdsi var windows7 ne yapacağm??
Forum: Soru-Cevap Cevap: 4
Son Mesaj: 10 Mayıs 2013 11:07
 
Sayfa 0.426 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu