Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 19 Nisan 2016  Gösterim: 2.943.403  Cevap: 93

Format Atma - Nasıl Format Atılır? (Resimli)

Misafir
12 Ekim 2005 02:20       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Format Atma Dersi SimuLatörü... Artık Format Atma Konusunda Eksiğiniz KaLmasın...

Windows XP Home ve Professional versiyonlarının kurulumunun nasıl yapıldığını adım adım görelim.
Sponsorlu Bağlantılar
Windows XP CD-ROM'unu takın ve bilgisayarınızın güç düğmesine dokunun.
Not: Bilgisayar açılırken çıkan ekran sizin bilgisayarınızda biraz farklı olabilir.


Öncelikle BIOS'tan Booting from CD-ROM özelliğinin Enabled olduğundan emin olun.


f1


f2

Press any key to boot from CD... mesajını göreceksiniz. Herhangi bir tuşa bastığınız anda sistem takılı olan XP CD-ROM'undan sistem dosyalarını yükleyecektir ve kurulum başlayacaktır. Eğer herhangi bir tuşa basmazsanız bir süre sonra sistem harddiskten boot etmeye çalışacaktır.


Kurulumdan sonra XP CD-ROM'unu cd sürücüde unutanlar karşılarına tekrar kurulum ekranı gelip şok olmasınlar diye alınmış bir önlem...
f3

CD-ROM'dan açılış yapılıp kurulum işlemi başladı, karşımıza ilk çıkan yazı:
Setup is inspecting your computer's hardware configuration...
f4

Bir bekleme süresinin ardından, Microsoft'un klasik mavi yükleme ekranı geliyor
f5

Daha sonra Setup is starting Windows mesajı ve Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home Setup ekranı:

ENTER tuşuna basarak devam edersek:
f6


Windows XP Licensing Agreement yani yazılım anlaşması geldi. F8 tuşuna basarak geçelim.
Şimdi önemli bir adıma geldik. Diskin bölümlenmesi ve formatlama işlemi.
f7


Eğer disk daha önceden kullanılmışsa veya zaten içinde başka bir işletim sistemi yüklü ise, bu ekranda varolan disk bölümü görünecektir. Ya da yukarıda olduğu gibi Unpartitioned space adı altında bölümleme yapılmamış disk alanı görünecektir. Siz duruma göre varolan bölümü(partititon) seçip Enter ile devam edebilir veya Unpartitioned space'i seçip C tuşuna basarak bu alanı bölümleyebilirsiniz. Şu anda yukarıda gözükmüyor ama bu ekranda varolan bir bölümü silme imkanı da var(bu durumda o bölümün içindeki herşey gider ona göre..).

Ben önce C tuşu ile bölümledim ve Enter tuşu ile devam ettim.
f8

Bu ekranda ise hangi dosya sisteminin kullanılacağını soruyor.

f9

Eğer varolan bir disk bölümünü seçip bu ekrana gelmişseniz tekrar formatlamadan o bölümü kullanma seçeneğinizde olacaktır. Böylece o bölümdeki bilgiler de korunmuş olur.
Bizim ise şimdi iki seçeneğimiz var: FAT veya NTFS.

FAT Bu dosya sistemi DOS ve W9x'in kullandığı dosya sistemidir. Bu şekilde formatlarsanız, bir DOS disketiyle açtınızda diskinize erişebilirsiniz. Aynı şekilde eğer birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız, mesela bir de W98 yüklü ise, W98 ile açtığınızda bu disk alanını da görüp kullanabileceksiniz.
İki tane büyük dezavantajı var:
* Kullandığı dosyalama yöntemi diski 64KB'lık hücrelere bölüyor. Ve bir dosya en azından bir hücreyi kapladığı için, 1KB'lık bir dosya bile oluştursanız diskinizde 64KB yer kaplayacaktır.
* NTFS sisteminin sunduğu disk ve dizinlere hatta dosyalara erişimin kullanıcı bazında kısıtlanabilmesi özelliğinden mahrum kalacaksınız.
NTFS DOS disketiyle açınca ve W9x işletim sistemlerinden erişilememesi dışında güvenilir ve XP'nin özelliklerini tam olarak kullanmanıza imkan veren bir dosya sistemi. Bu arada kafanıza belki takılır diye söylüyorum, W9x tarafından erişilemez derken bu ağ üzerinden erişemez demek değil. Aynı makinada birden fazla işletim sistemi varsa bu durum söz konusu olabilir.
NTFS kullanmanızı öneriyorum ve bende NTFS üzerindeyken Enter ile devam ediyorum.

Disk formatlanıyor:
f10

ve dosyalar CD-ROM'dan diske koplayalanıyor:
f10 2

Ve sistem yeniden açılacak...:
Tekrar açıldıktan sonra malum yükleme işlemleri gerçekleşiyor. Bu sırada bilgisayarın başından ayrılmayın. Aşağıdaki pencereler gelecek ve seçimler yapmamız istenecek.

(Klavye "Türkçe Q" olarak seçiliyse, İleri butonuyla devam edelim. F klavye kullanıyorsanız değiştirebilirsiniz tabi..)f11


f12


(Ürün anahtarını girin. Windows CD'nin kutusunda ya da bilgisayarınızın kasasında yapışık bir etiket üzerinde yazıyor olacaktır.)f13

f14


(Normal diyerek ileri tıklayın. Komutlara göre internet ayarlarınızı yapın.)
f15

(Kurulum bitti ve bilgisayar yeniden başlatıldı.)
f16

.. ve XP kurulumu tamamlandı.
f17

Önemli:
Ayrıca format attıktan sonra xp yapılanınca anakartınızın chipset driverını ethernet driverınızı ekran kartı driverınızı ve ses kartı driverınızı hazırda bulundurun.yoksa zor olur bulması..anakartınızın ve diğer parçaların üzerinde markası ve modeli yazar. kendi sitesinden ya da google'da aratarak indirebilirsiniz.Ama artık bu driverları otomatik olarak tarayan ve internetten bulup indiren programlar da var. Bu konuda çok alternatif var. Yine google sayesinde bu programları bulup bilgisayarınıza indirebilir ve driverlarınızı yükleyebilirsiniz.


Son düzenleyen NeutralizeR; 19 Nisan 2016 22:21 Sebep: Linkler Düzeltildi


9 Şubat 2006 08:20       Mesaj #2
ahmetseydi - avatarı
SMD Je Taime
Bir sistem çökmesinden sonra size yalnızca bir kurtarma CD’si yardımcı olabilir. Windows kullanıcıları için artık çok kolay bir çözüm var: BartPE, yani CD’den çalışan bedava bir Windows XP. Bu yazıda, Windows’u kurtarmanın yolunu adım adım göreceksiniz.

Windows yüklü bir bilgisayar ruhunu teslim ettiğinde, kullanıcı iki sorun ile karşı karşıya gelir: Birincisi bilgisayarını tamir etmek, hatta en kötü ihtimalle yeniden kurmak; ikincisi ise bilgisayarında bulunan önemli dosyalarına ulaşmak.

Bozulmuş bir sisteme yeniden hayat vermek ya da yeni bir kurulum öncesi önemli bilgileri yedeklemek için en iyi araç, bir kurtarma CD’si veya DVD’sidir. Böyle bir CD ya da DVD ile bilgisayarınızı başlatabilir ve sabit disklerinize ulaşmaya çalışabilirsiniz. Yine bu sayede bir bilgisayara bir ağ bağlantısı kurmayı başarabilirseniz, önemli verilerinizi yedekleyebilirsiniz.

Acil durumlar için şimdiye kadar üç çeşit kurtarma CD’si mevcuttu:Windows Preinstallation Environment’a (WinPE) yüklenen DOS yazılımları, Linux sistemleri ya da uygun Windows sürümleri. Ancak bugünlerde, amatör bir bilgisayarcının kurtarma CD’si yapmak için keşfettiği akıllıca bir yol daha var: BartPE (HeCHIPCode BartPE). Bu ücretsiz yazılım yardımı ile kendinizi veri kaybına karşı nasıl koruyabileceğinizi şimdi hep beraber görelim.

1.Windows’u kurtarılmaya hazır hale getirin

BartPe ile kendi CD’nizi hazırlamanız hiç de zor değil. Bunun için sadece iki şeye ihtiyacınız var. Windows SP 2 entegreli orijinal bir Windows XP CD’si ve imaj dosyasını yaratacak olan BartPE. SP2 yüklü orijinal bir sürüme sahipseniz işiniz daha da kolay. Eğer sahip değilseniz, SP2 yüklü Windows CD’nizi de kendiniz yaratabilirsiniz. [ Bkn: Windowsla İlgili Dökümanlar Bölümü ]

2.BartPE ile kaynak dosyalarını düzenleme

BartPE, bir CD’nin oluşturulma aşaması boyunca size eşlik ediyor ve kullanımı başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için oldukça uygun.

pebuilder.exe dosyasına çift tıklayarak BartPE’yi başlatın. Çalışan bir Windows XP ISO dosyasını en kestirme yoldan yaratmanız için karşınıza bir kurulum penceresi çıkacak. Lisans bilgilerini gösteren ilk pencereyi Next düğmesine tıklayarak geçebilirsiniz. İkinci penceredeyse SP2 yüklü CD’nin bulunduğu sürücü harfini belirtmeniz gerekiyor, mesela D: veya E:.

http://img223.exs.cx/img223/1717/18je.jpg


3.BartPE için eklentilerin belirlenmesi

Ek işlevleri kullanmak için BartPE’nin, eklenti adı verilen küçük yazılım modüllerine ihtiyacı var. Plugin tuşuna tıklayın.Şimdi ise karşınıza bir kısmı Yes ile seçilmiş, geri kalanının karşısında da No yazan bir eklenti listesi çıkacak. İleri seviye-deki kullanıcılar bu aşamada, oluşturulacak ISO dosyasına bir virüs tarayıcı ya da casus progr*****ları ve reklamları engelleyen bir yazılım ekleyebilirler. Temel kurulum için ise listede hiçbir şeyi işaretlemeyip Build ile sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

4.Windows CD’si için ISO dosyası oluşturma

İsterseniz BartPE sizin yerinize oluşturduğu dosyaları yazabilir. İsterseniz de boot özelliğine sahip bir ISO dosyası oluşturabilir.BartPE, Boot özelliğine sahip ISO dosyasını otomatik olarak oluşturacaktır. Artık ISO dosyasının oluşturulması için gerekli olan tüm veriler hazır: Size tek düşen, ISO dosyasının yazılmasını istediğiniz klasörü belirtmek ve oluşturulacak dosya için “bartpe.iso” gibi uygun bir isim belirlemek. İmaj dosyası, tek bir fare tıklamasıyla oluşturulacak ve birkaç dakika içinde, BartPE işlemin başarı ile tamamlandığını bildiren bir uyarı penceresinin çıkmasıyla işlemi bitirecektir.

5. ISO dosyası yazma

Oluşturduğunuz ISO dosyası artık sabit diskinizde mevcut. Bir CD yazma programı ile bu dosyayı CD’ye aktarabilirsiniz. Bilgisayarınızı CD’den başlatabilmeniz için, imaj dosyasını boş bir CD’ye yazmanız yeterli. ISO dosyası halihazırda sistemi başlatma özelliğine sahip, ancak siz yine de CD yazma programınızda imaj dosyası yazma seçeneği kullandığınızdan emin olun. Bu işlemi, Nero programının Burn Image seçeneği ile yapabilirsiniz. Şimdi ise bilgisayarınızı BartPE ile oluşturduğunuz CD’yle, deneme amaçlı başlatıp BartPE’nin arayüzü ile tanışabilirsiniz. Artık bilgisayarınızı sabit diskinizden başlatamamanız gibi acil durumlar için, elinizde tam randımanlı bir Windows CD’si bulunuyor. Bu CD sayesinde bilgisayarınızı başlatabilir, önemli bilgilerinizi harici sürücülere veya ağ üzerindeki bir başka bilgisayara kolayca yedekleyebilirsiniz.

Programı indirmek için: http://www.nu2.nu/pebuilder

little_devil
20 Ekim 2006 21:46       Mesaj #3
little_devil - avatarı
Ziyaretçi
ya yardım edebilecek olan varmı benim pc yanlış format sonucu 2windows olduMsn Sad
onu nasıl silcem ben yaaa:'( pcye restart attığımda oturum açmam gerekio yani ilk baştaki gibi pencere gelmio fasla seçenekte gelmio olmuoMsn Sad
acil yardım edebilecek biri varmı?
whyj
4 Kasım 2006 15:34       Mesaj #4
whyj - avatarı
Ziyaretçi
ark.lar C ye format atmak istiyordum XP professional cd sini taktım ama bi türlü bahsettiğiniz ekranlar karşıma çıkmadı.
win. başlarken press DEL to setup diyor delete e basıyorum bana sadece güvenli kip gibi konumlarda başlatma seçeneği sunuyorMsn Sadne yapabilirim boot olayı için?
I3uz_KaLpLi
7 Kasım 2006 17:50       Mesaj #5
I3uz_KaLpLi - avatarı
Ziyaretçi
Genellikle BIOS'a giriş Delete tuşudur ama bazı makinalarda F1 F2 vs de olabiliyor açılışta bunu görebilirsiniz. BIOS zaten msdos şeklindedir işleminizi siyah yada mavi ekrandayken yapıcaksınız.
e_a_g_l_e
15 Kasım 2006 23:23       Mesaj #6
e_a_g_l_e - avatarı
Ziyaretçi
ertug001 arkadaşım windows başlatılıyor yazısı çıkmadan once çıkan ekran da

ingizce bios a girmek için şu tuşla basın der demiyosa bile dediğim gibi windows

başlatılıyor ekranı çıkmadan once delete ya da F1 F2 genelde bunlardır bastın mı

bios ekranına girersin orda inlizce olarak yazan advantage BIOS feautures gibi

bişi anlamı gelişmiş bios ayarları demek enter a bas çıkan sayfa da başlatma

sıralaması da dahil gorursun ordan 1.floopy disk dir genel de onu cdrom

yap sonra ayarları kaydet sonra cd yi tak başlat bilgisayarı kurulum ekranı çıkar

karşına hade KOLAY GELSİN KARDEŞ !
MASALL
2 Aralık 2006 17:25       Mesaj #7
MASALL - avatarı
Ziyaretçi
formati sizin dediginiz gibi yaptim ama önceki kurulumu silmiyor üstüne yeniden kuruyor.ben tamamen bastan kurmak istiyorum bu konuda yardimci olabilirseniz cok sevinirim.
I3uz_KaLpLi
3 Aralık 2006 10:34       Mesaj #8
I3uz_KaLpLi - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
MASALL adlı kullanıcıdan alıntı

formati sizin dediginiz gibi yaptim ama önceki kurulumu silmiyor üstüne yeniden kuruyor.ben tamamen bastan kurmak istiyorum bu konuda yardimci olabilirseniz cok sevinirim.


Kurulum işlemine başlamadan önce yanılmıyorsam dikkatsizliğinize gelmiş şöyle bir seçeneği görmezlikten gelmişsiniz. Şimdi yeni bir WindowsXp kurmak için ESC ye basın yada devam etmek için ENTER e basın tarzında bir şey olması gerek. Eğer burda siz ESC ye basarsanız karşınıza bölümlenmiş harddiskiniz gelir (bölmemişte olabilirsiniz) Burada hangi sürücüde windows kurulu ise gösterir (genellikle C: sürücüsü) sizin burda yapmanız gereken Windowsun kurulu olduğu sürücüyü biçimlendirip yeniden kurmanız. Eğer bu işlemi yapmazsanız üzerine kurması gayet normal.
Teknixs
8 Mart 2007 20:01       Mesaj #9
Teknixs - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
PHoeNixXx adlı kullanıcıdan alıntı

evet java yüklememi istedi yükledim diger programları kaldırıp tekrar yükledim ama yinede olmuyor cöktü gitti yaa Msn Confused arkadaslara soryorum formatla herseyi halledersiniz diyorlar ama ben yüklü olan bazı programları kaybetmek istemiyorum tekrar yüklemem cok zor olcak napsam kiiiMsn Dunno

Format atmak en son çaredir. Format bir çözüm değildir.
Format gerektiğinde atılır. Bir program çalışmıyor yada yüklenmiyor diye format atılmaz.

Format herkezin alıyacağı dilde; Hardiskinizdeki tüm verilerin (Resim, Video, Mp3, Office Dökümanları, Programlar ve işletim Sisteminiz) silinmesi demektir.

Sorununuzun nedeni Kullanıcı hesaplarında; yeni açtığınız oturumun kısıtlı kullanıcı olarak açılmasından kaynaklanıyor. Yapmanız gereken Kullanıcı Hesaplarına girip hesap türünüzü Bilgisayar Yöneticisi (Administrator) olarak değiştirmeniz sorununuzu çözücektir.
Teknixs
2 Mayıs 2007 20:49       Mesaj #10
Teknixs - avatarı
Ziyaretçi
Şimdi öncelikle bir kaç konuya burdan hem cevap vermiş olalım hemde yardımcı olmaya çalışalım ortak sorun genelde bilgisayarı CD-Rom desteğiyle başlatamamak sanırım ben buraya yazıcam ama ilerki sayfalarda yine çıkıcaktır.
Buradan resimli olarak anlatamıyorum çünkü her anakartın biosu farklı olduğundan Boot menuleri ve diğer seçeneklerden ayrı ve farklı olacaktır. Bu yüzden biosa girdiğinizde genellikle Boot diye ayrılmış bir bölüm görürsünüz buradan ayarlıyabilirsiniz eğer yoksa First Device Rom = diye geçer yada Startup Device diye gewçebilir bu seçeneği CD-Rom yaparak bu sorunu aşabilirsiniz. Bir başka yolda;

Örneğin Asus marka tüm model anakartlarda bilgisayarın ilk açılışında (Bilgisayarınız ekran kartının özelliklerini gösterir Ram sayar işlemciyi tanımlar v.s yani biosa girdiğiniz yer...) F8 tuşuna basarsanız Windows yükleme ekranı öncesi ekrana mavi bir menü gelir ve hangi drive 'ı kullanarak bilgisayarı açmak istediğinizi sorar. Bu esnada CD-Rom'unuzu seçerek bilgisayarınızı CD-Romdan başlatabilirsiniz. Yalnız bu verdiğim örnek yazlnızca Asus marka anakrtlar için geçerlidir...


Alıntı
caporeista adlı kullanıcıdan alıntı

c:\>format c bu şekilde de yapabilirsin eğer sistem c de yüklüyse

Format atma konusuna gelince Windows'ta iken ve İşletim sisteminiz C sürücüsüne kuruluyken Dos moduna geçipte format c: yazarak format atamazsınız (windows kurulu olmayan partitiona -bölüme- atabilirsiniz.) bilgisayarınız buna izin vermez... Ya başlangıç CD'si yada Disketi kullanıcaksınız bilgisayarınızı bununla açıp C yi veya D yi formatlıyacaksınız yada Windows kurlum CD'nizde başlatıp windows yükleme öncesi format atıcaksınız.Daha fazla sonuç:
format nasıl atılır

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç