PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Doğu Anadolu Bölgesi > Doğu Anadolu Bölgesi Nüfus ve Yerleşim Özellikleri
«Önceki KonuSonraki Konu»
Blue Blood12:09, 23 Ağustos 2009 
Nüfus ve yerleşme

Doğu Anadolu Bölgesi en az nüfuslu ikinci bölgemizdir. Yaklaşık 5 milyon nüfusu ile km2’ye 34 kişi düşer. Nüfus yoğunluğu en az olan bölgemizdir. Bunun nedeni; nüfus miktarının az, bölge yüzölçümünün fazla olmasıdır.

Bölgede kırsal nüfus şehir nüfusundan fazladır. Diğer bölglere sürakli göç verir. Bunun nedeni; iş imkanlarının sınırlı olmasıdır.

Nüfus, bölgenin kuzey ve güneyindeki çöküntü ovalarında toplanmıştır. Erzurum, Erzincan, Malatya, Elazığ, Ağrı, Iğdır, Kars, Van, Bitlis, Bingöl, Tunceli, Hakkâri, Şırnak, Ardahan bölgedeki başlıca il merkezleridir.

Bölgenin kırsak kesimlerinde hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı kom ve mezra yerleşmeleri vardır. Kırsal yerleşim alanları küçük ve dağınık birimler hâlinde dağ etekleri ve vadi boylarına dağılmıştır.


kaynak
Benzer Konular:
Etiketler:
  • dogu anadolu nufusu
  • dogu anadolu nun nufusu
  • dogu anadolunun nufusu
Cevap
Mira15:01, 30 Eylül 2010 
Nüfus ve Yerleşme

Yüz ölçümü en geniş olan bu bölgemizde yer şekilleri ve iklimin de etkisi ile nüfus azdır. Nüfus bölge­de daha çok çöküntü hendekleri içindeki ovalarda toplanmıştır. Toplu yerleşme tipi görülür. Nüfus yoğunluğu, Türkiye nüfus yoğunluğunun altındadır. 1997 yılı nüfus sayımına göre, Türkiye nüfus yoğunlu km2 ye 81 kişi iken, bölgede 36 kişidir.

Bölgede şehirleşme oranı çok düşüktür (%28). Kırsal nüfus oranı ise çok fazladır (%72). Karadeniz Bölgesi'nden sonra kırsal nüfus oranı en fazla olan bölge Doğu Anadolu Bölgesi'dir. Bölgede nüfusun %80'i tarım ve hayvancılık ile uğraşır. Sa­nayi gelişmediği için diğer bölgelere Karadeniz'den sonra en çok göç gönderen bölgemizdir. Nüfus yoğunluğu bakımından son sırada yer alır.

İklimin sert karasal etkisi ve yer şekillerinin engebeli olması nedeniyle, tarımsal nüfus yoğunluğu fazladır. Bölgenin bazı yerlerinde tarımsal nüfus yo­ğunluğu 500'e kadar çıkmaktadır. Erzurum, Elazığ ve Malatya bölgenin büyük yerleşim birimleridir.
Cevap
Mira12:47, 1 Mart 2012 
Doğu Anadolu Bölgesi Nüfus Özellikleri

Doğu Anadolu bölgesi, genel olarak seyrek nüfuslu bir bölgedir. Elverişli iklim, toprak koşulları ve yüzey şekilleriyle ilgili olarak, ovalarda nüfus yoğunluğu yüksek, Elazığ ovası, Erzincan ovası gibi ovalar da bölge ortalamasının çok üstündedir; ama iklimin kurak olduğu ovalarda, yüksek yaylalarda ve dağlık alanlarda, yoğunluk büyük ölçüde düşer. 2500 m yükseklikten sonra alanlar, yazın sürüleriyle yaylaya çıkan göçebelerin dışında, ıssızdır.

***
1.
Gelişim Hachette, Gelişim Yayınları, 3. Cilt, Sy:1057

Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Doğu Anadolu Bölgesi Konuları
Benzer Konular
İç Anadolu Bölgesi'nin nüfus ve yerleşim özellikleri nedir?
Marmara Bölgesi Nüfus ve Yerleşim Özellikleri
Ege Bölgesi Nüfus ve Yerleşim Özellikleri
Karadeniz Bölgesi Nüfus ve Yerleşim Özellikleri
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Nüfus ve Yerleşim Özellikleri