Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 30.424|Cevap: 2|Güncelleme: 1 Mart 2012

Doğu Anadolu Bölgesi Nüfus ve Yerleşim Özellikleri

Blue Blood
23 Ağustos 2009 12:09   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Nüfus ve yerleşme

Doğu Anadolu Bölgesi en az nüfuslu ikinci bölgemizdir. Yaklaşık 5 milyon nüfusu ile km2’ye 34 kişi düşer. Nüfus yoğunluğu en az olan bölgemizdir. Bunun nedeni; nüfus miktarının az, bölge yüzölçümünün fazla olmasıdır.
Sponsorlu Bağlantılar

Bölgede kırsal nüfus şehir nüfusundan fazladır. Diğer bölglere sürakli göç verir. Bunun nedeni; iş imkanlarının sınırlı olmasıdır.

Nüfus, bölgenin kuzey ve güneyindeki çöküntü ovalarında toplanmıştır. Erzurum, Erzincan, Malatya, Elazığ, Ağrı, Iğdır, Kars, Van, Bitlis, Bingöl, Tunceli, Hakkâri, Şırnak, Ardahan bölgedeki başlıca il merkezleridir.

Bölgenin kırsak kesimlerinde hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı kom ve mezra yerleşmeleri vardır. Kırsal yerleşim alanları küçük ve dağınık birimler hâlinde dağ etekleri ve vadi boylarına dağılmıştır.Diğer Konular:
30 Eylül 2010 15:01   |   Mesaj #2   |   
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Nüfus ve Yerleşme

Yüz ölçümü en geniş olan bu bölgemizde yer şekilleri ve iklimin de etkisi ile nüfus azdır. Nüfus bölge­de daha çok çöküntü hendekleri içindeki ovalarda toplanmıştır. Toplu yerleşme tipi görülür. Nüfus yoğunluğu, Türkiye nüfus yoğunluğunun altındadır. 1997 yılı nüfus sayımına göre, Türkiye nüfus yoğunlu km2 ye 81 kişi iken, bölgede 36 kişidir.

Bölgede şehirleşme oranı çok düşüktür (%28). Kırsal nüfus oranı ise çok fazladır (%72). Karadeniz Bölgesi'nden sonra kırsal nüfus oranı en fazla olan bölge Doğu Anadolu Bölgesi'dir. Bölgede nüfusun %80'i tarım ve hayvancılık ile uğraşır. Sa­nayi gelişmediği için diğer bölgelere Karadeniz'den sonra en çok göç gönderen bölgemizdir. Nüfus yoğunluğu bakımından son sırada yer alır.

İklimin sert karasal etkisi ve yer şekillerinin engebeli olması nedeniyle, tarımsal nüfus yoğunluğu fazladır. Bölgenin bazı yerlerinde tarımsal nüfus yo­ğunluğu 500'e kadar çıkmaktadır. Erzurum, Elazığ ve Malatya bölgenin büyük yerleşim birimleridir.
1 Mart 2012 12:47   |   Mesaj #3   |   
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Doğu Anadolu Bölgesi Nüfus Özellikleri

Doğu Anadolu bölgesi, genel olarak seyrek nüfuslu bir bölgedir. Elverişli iklim, toprak koşulları ve yüzey şekilleriyle ilgili olarak, ovalarda nüfus yoğunluğu yüksek, Elazığ ovası, Erzincan ovası gibi ovalar da bölge ortalamasının çok üstündedir; ama iklimin kurak olduğu ovalarda, yüksek yaylalarda ve dağlık alanlarda, yoğunluk büyük ölçüde düşer. 2500 m yükseklikten sonra alanlar, yazın sürüleriyle yaylaya çıkan göçebelerin dışında, ıssızdır.
Sponsorlu Bağlantılar

***
1.
Gelişim Hachette, Gelişim Yayınları, 3. Cilt, Sy:1057


Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç