Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Ortak Girişim (Joint Venture)

Gösterim: 5543 | Cevap: 0
3
  • 3 Gönderen karayel
karayel
26 Ağustos 2008 15:12   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Ortak Girişim (Joint Venture)

Joint Venture (Ortak Girişim)

Joint Venture (okunuşu: coynt vençır) sistemini kısaca "ortak girişim" olarak tanımlayabiliriz. 2 ya da daha fazla tüzel kişinin bir araya gelerek, kararlaştırdıkları belirli bir yatırım projesi için birlikte hareket etmek için oluşturdukları ortak işletme yapısına, joint venture denir. Örneğin, 2 firmanın değişik hisse oranlarıyla, kendi ülkelerinde ya da yabancı bir ülkede kurdukları "yeni bir firma" joint venture kapsamına girmektedir.

Joint venture´ın yapı itibariyle karıştırıldığı bazı yatırım projeleri vardır (iş ortaklığı ya da konsorsiyumlar gibi). Joint venture´ın konsorsiyum ya da iş ortaklığından en önemli farkı, tarafların bir proje için adi ortaklık gibi hareket etmemeleri, yeni bir şirket kurmalarıdır. Konsorsiyumda bir devamlılık söz konusu değildir, proje tamamlandığında taraflar ayrılır.

Joint venture ile başka ülkelerde ortak bulup, o ortak aracılığıyla başka piyasalara girmenin yolları kolaylaşmaktadır. Bu nedenle joint venture sistemini, yabancı bir ülkede yerel bir firmaya ortak olarak katılma, yerel firmanın hisse senetlerinin bir bölümünü satın alma ya da o yerel firmayla yeni bir firma kurma olarak değişik şekillerde de görebiliriz.

Joint venture´ın yabancı ve yerel firmalar yönünden kimi avantajları şunlardır
  • Yerli teknolojiye, daha gelişmiş bir yabancı teknolojinin katılımı sağlanmaktadır.
  • Yabancı firma için oldukça belirsiz ve yabancı bir piyasa, yerel firmanın katkısı ve ondan gelen bilgilerle öğrenilmekte ve keşfedilmektedir.
  • Maliyetlerde azalma, kaynak bulma da kolaylık, teknoloji ve rekabet üstünlüğü sağlamak gibi, hem yerli hem de yabancı firmayı ilgilendiren önemli avantajlar sağlanmaktadır.
  • Joint venture sadece yabancı bir firmayla yerli firmanın ortak girişimi olarak ta algılanmamalıdır. Örneğin iki ya da daha fazla yerli firma, yatırım yapmadıkları bir alanda ortak girişim oluşturup, yeni bir firma kurabilirler. Bu firmayla birlikte hem bu yeni alandaki yatırım yükünü ve riskini paylaşırlar hem de güçlerini birleştirdikleri için, piyasadaki diğer rakiplerine göre büyük bir rekabet gücü edinirler.
Joint venture´ın en büyük dezavantajı, ortak girişimin genellikle pek bilinmeyen bir piyasa ya da sektörde yapılması nedeniyle oldukça yüksek bir yatırım riski üstlenilmesidir. Çünkü taraf firmalar kendi uzman oldukları sektörlerde değil, yeni ya da henüz girmedikleri bir piyasada girişime soyunmaktadırlar. Bu durum ekonomik düzeni tam olarak oturmamış ülkelerde girişilecek joint venture türü girişimleri bekleyen tehlikeli maceralar yaratabilir (Zaten "venture"ın İngilizce anlamı "tehlikeli macera" olarak geçmektedir.)
nünü, MaRCeLLCaT ve A.Arda bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Ortak Girişim (Joint Venture) benzer konular

Dünya çocuklarının ortak yönleri ve ortak ilgi alanları nelerdir?
dünya çocuklarının ortak yönlerinin ortak ilgi alanları nelerdir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 42
Son Mesaj: 29 Mayıs 2015 07:43
Venture - Hayal Dünyası
İstanbul'dan Venture, bir ay içinde hazırlamış olduğu ''Hayal Dünyası EP'' isimli ilk albümüyle karşınızda. Bütün Mix İşlemleri Venture'a ait olan albüme düetleriyle eşlik eden isimler; Mersinden aLeSta ve Mariposa ile İstanbuldan Invert. Albüm alt yapıları ise Venture (1,3,4,5), Fatalbomber (2,6)...
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 1
Son Mesaj: 11 Ekim 2013 15:02
Girişim
GİRİŞİM Işığın dalga özelliğini en iyi açıklayan olaylardan birisi girişim olayıdır... Girişim olayını su dalgaları örneği ile açıklayabiliriz. Suya bir taş atarsanız iç içe halkalar oluşur, benzer olarak suya daldırılmış iki çubuk düşünelim, bunlar elektrikli bir motor sayesinde devamlı iç...
Forum: Fizik Cevap: 2
Son Mesaj: 30 Ağustos 2011 23:08
Saafir - Joint Custody
i'm accurate secure my spot there be no hot seats don't trick sweet treats even if i'm stiffer than a swisher easy going when i'm sleep warlike it's when i attack untight mike masses don't conceal ya feel breed if you're exceeded by who is this myself i demean so my...
Forum: Yabancı Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 28 Ekim 2010 16:20
SOGİDER - Sosyal Girişim Derneği
Sosyal Girişim Derneği Vikipedi, özgür ansiklopedi Sosyal Girişim Derneği (SOGİDER), merkezi Diyarbakır'da bulunan bir sivil toplum kuruluşudur. Dernek, toplumsal sorunların çözümünü tamamen devlete ya da özel sektöre havale etmektense, önce sorunun nereden kaynaklandığını...
Forum: Kurumlar ve Kuruluşlar Cevap: 0
Son Mesaj: 16 Mart 2010 22:31
 
Sayfa 0.125 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu