MsXLabs
2005-2016
Güneydoğu Anadolu Bölgesi forumunda yer alan Blue Blood tarafından açılmış Güneydoğu Anadolu Bölgesi Sanayi Özellikleri konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Güneydoğu Anadolu Bölgesi Sanayi Özellikleri MsXLabs.org Güneydoğu Anadolu’da sanâyi gelişmemiştir. Sanayinin en fazla geliştiği il ...

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Sanayi Özellikleri

Gösterim: 49.547 | Cevap: 2
23 Ağustos 2009 11:52   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Sanayi Özellikleri
MsXLabs.org


Güneydoğu Anadolu’da sanâyi gelişmemiştir. Sanayinin en fazla geliştiği il Gaziantep’tir. İlde çeşitli sanâyi kuruluşları vardır.
Güneydoğu Anadolu’da geleneksel sanâyi kollarının yanında çimento, gıda, dokuma, mâdenî eşyâ, tarım âletleri gibi sanâyi kuruluşları gelişmeye başlamıştır.


28 Şubat 2013 19:55   |   Mesaj #2   |   
plum - avatarı
VIP VIP Üye
İSTANBUL
416
249 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 10-01-2008
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Sanayi Özellikleri

spaceTamamen Gaziantep bölgesindedir. Diğer yerlerde sanayi üretimi yoktur. Tekstil, halı, makine, kuruyemiş, sentetik dokuma ve birçok sektör burada gelişmiştir.
Pamuk ve elyaf ipliği üretiminde Dünya 1.sidir. Ayrıca dünya pamuk piyasasını Gaziantep belirler. Halı üretiminde de Dünya 1.sidir. Türkiye'de ilk 500'e giren 15'e yakın sanayi kuruluşu vardır ve birçok yerli holding bugün Türkiye piyasasında söz sahibidir


Kaynak
29 Mart 2015 00:21   |   Mesaj #3   |   
_AERYU_ - avatarı
VIP VIP Üye
Konya
1.463
6.565 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 19-01-2012
Reklam
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Sanayi Özellikleri
MsXLabs.org


lmXhArY

Güneydoğu Anadolu bölgesinde sanayi gelişimi Gaziantep ilinde toplanmıştır. Bölgenin ekonomik ve sosyal olarak sorunlar yaşamasından dolayı yabancı yerli yatırımcıların uzak kalmasına neden olmuştur. Gaziantep’te fıstığı ile ünlü olması gelişimini etkilemiştir. Bölgede çimento, gıda, dokuma, tarım aletleri ve kuruyemiş olmak üzere ekonomiye katkıda bulunulmaktadır.

Elyaf ipliği üretiminde dereceye girmiş, pamuk üretimi bölgenin önemli ekonomik kaynaklarından olmaktadır. Ev kadınlarının evde halı örmesi de bölgede yaygınlaşmıştır.

Kaynak: