Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 108.892|Cevap: 0|Güncelleme: 23 Kasım 2016

Güneydoğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri

Mesaja atla
Misafir
23 Ağustos 2009 11:44   |   Mesaj #1   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İklim
;Denizden uzak olduğu için sıcaklık bakımından karasal iklim özellikleri görülür. Kışlar oldukça soğuk olup, en çok yağış bu mevsimde düşer. Yaz mevsimi ise enlemin, karasallığın ve güneyden esen çöl rüzgarlarının etkisiyle çok sıcak ve kurak geçer. Buharlaşma şiddeti çok fazla odluğundan yaz mevsiminin en kurak geçtiği bölgedir. Ayrıca batıdaki Gaziantep Yöresi’nde belirgin olarak Akdeniz ikliminin ektileri görülür.

Sponsorlu Bağlantılar
Doğal Bitki Örtüsü
;Bölgenin bozkırdır. İç Anadolu bozkırlarına göre çok fakirdir. Bölgede antropojen bozkırlar da geniş yer kaplamaktadır. Ormanların en az alan kapladığı bölge olan Güneydoğu Anadolu’da mevcut ormanların büyük bölümü de tahrip edilmiştir. Toros Dağları eteklerinde görülebilen ormanlar ise kuraklık nedeniyle çok zayıftır. Dicle Nehri boylarında yer yer kavak ve söğüt toplulukları görülür.

BAKINIZ
Güneydoğu Anadolu Bölgesi - Genel Bilgi
Türkiye'nin İklimi ve Bitki Örtüsü

Son düzenleyen Safi; 23 Kasım 2016 04:23
Hızlı Cevap
Mesaj:
Türkiye Coğrafyası forumu 'Güneydoğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri' konusunu görüntülüyorsunuz: İklim ;Denizden uzak olduğu için sıcaklık bakımından karasal iklim özellikleri görülür. Kışlar oldukça soğuk olup, ...

Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç