Arama

Tekstil Mühendisi

Güncelleme: 30 Eylül 2011 Gösterim: 29.136 Cevap: 4
KaFeM_DE_KaFeM - avatarı
KaFeM_DE_KaFeM
Ziyaretçi
5 Ekim 2006       Mesaj #1
KaFeM_DE_KaFeM - avatarı
Ziyaretçi
TEKSTİL MÜHENDİSİ

Sponsorlu Bağlantılar
TANIM
Tekstil ve konfeksiyon sanayiinin kullandığı tekstil hammaddelerinin işlenmesi aşamalarında, teknik ve idari düzenlemeleri yapan, yeni yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi için çalışmalar yürüten, yeni ürünlerin tasarımını ve üretimini planlayan, üretimin ekonomik bir şekilde yürütülmesini sağlayan kişidir.

GÖREVLER
- Üretimi planlar, iş akışını düzenler, - İstenilen kalitede malın en ucuz şekilde üretilmesi için plan yapar, - Ürünün teknik, estetik, dokuma, örme ve baskı desenlerini bilgisayar yardımıyla tasarlar ve uygular, - Kullanılan makinelerin ayarlarını ve bakımını sağlar, - Ürünün kalite kontrolünü yapar, -Araştırma, geliştirme faaliyetlerini yürütür.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
- Her çeşit elyaf, iplik, dokuma ve örme ürünleri, - İplikçilikte, dokuma ve örme kumaş üretiminde, konfeksiyonda kullanılan özel el aletleri ve yardımcı malzemeler, - İplik dokuma, örme, boya-baskı, terbiye gibi işlemlerde kullanılan çeşitli makineler, - Kalite kontrol cihaz ve aletleri, bilgisayar, kart delme makineleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Tekstil mühendisi olmak isteyenlerin; -Üst düzeyde akademik yeteneğe sahip, -Fen bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı, - Mekanik ilişkileri görebilen, - Başkalarını yönetebilen, - Yaratıcı, kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Tekstil mühendisleri, dokuma endüstrisinde fabrika ve atölyelerde görev yaparlar. Çalışma ortamı gürültülü olup, havada lif tozları bulunabilir. Tekstil mühendisi çalışırken tekniker, teknisyen ve işçilerle iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Tekstil mühendisleri tekstil ve konfeksiyon endüstrisinde fabrika ve atölyelerde mühendis olarak, ayrıca tekstil üretim ve pazarlaması yapan kuruluşlarda teknik satış sorumlusu olarak çalışabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Meslek eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı mühendislik fakültelerinin “Tekstil Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
İlgili bölüme liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve “Sayısal (SAY)” puan ile girilmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 4 yıl olup eğitim süresince; Fizik, Genel Kimya, Matematik, Isı Transferi, Otomatik Kontrol, Malzeme, Elektronik, Bilgisayar Programlama, İstatistik, Teknik Resim, Doğal Lifler, Kimyasal Lifler, İpekçilik, İplikçilik Esasları, Dokumacılık Esasları, Örme Teknolojisi, Konfeksiyon Tekniği, Tekstil Kimyası, Tekstilde Kalite Kontrol, Boya-Baskı Teknolojisi, Fabrika Organizasyonu, Tekstil Mühendisliğine Giriş gibi mesleki derslerin yanında, Tekstilde Hata-Hasar, Özel Dokumalar, Örmecilikte Bilgisayar Programlama, Tekstilde Uygulanan Baskı Yöntemleri, Yeni İplikçilik Sistemleri gibi seçmeli dersler de verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME
Tekstil mühendisleri 4 yıllık lisans eğitiminden sonra üniversitede yüksek lisans, doktora yapabilir, doçent ve profesör olabilirler. Çalıştıkları işletmelerde,kısım şefliği, imalat müdürlüğü, genel müdürlük düzeyine kadar yükselebilirler. Girişimcilik özelliği olanlar: üretim, pazarlama, temsilcilik alanlarında kendi işlerini kurabilirler.

BENZER MESLEKLER:
Tekstil teknikerliği, kimya mühendisliği, kimya teknikerliği, endüstri mühendisliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
- Yüksek öğrenimleri süresince öğrencilerin, çeşitli kurum ve kuruluşların vermiş olduğu burslardan faydalanma olanakları olabilir. Ayrıca Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun sağlamış olduğu öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilmeleri de söz konusudur. - Daha çok özel sektörde çalıştıklarından ücret kişinin bilgi, beceri, yetenek, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyleri gözönünde tutularak işverenle yapılacak anlaşmayla belirlenir. - Tekstil mühendisleri asgari ücretin en az 3-4 katı ücretle işe başlamaktadırlar. Kişinin durumuna ve pozisyonuna göre bu oran daha da artmaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
· İlgili Eğitim Kurumları, · Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, · Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Blue BooL - avatarı
Blue BooL
Ziyaretçi
24 Kasım 2006       Mesaj #2
Blue BooL - avatarı
Ziyaretçi
Türkiye'de tekstil mühendisliği bölümlerinde eğitim süresi 4 yıldır. Bölüm mezunları öncelikle tekstil fabrikalarında üretimle doğrudan ilgili teknik eleman olarak çalışmak üzere yetiştirilmektedirler. Bu nedenle tekstil mühendisliği adı altında verilen eğitim genellikle "Tekstil Teknolojisi ve Tekstil Kimyası ve Terbiyesi" çerçevesindedir. Tekstil mühendisliği programında iplik, dokuma, örme ve konfeksiyon, kalite kontrol konularında; tekstil kimyası ve terbiyesi ise lif, boyar madde ve tekstil yardımcı maddesi kimyası ile, baskı, apre, kimyasal tekstil kontrol konuları ile ilgili dersler verilir. Tekstil mühendisliği alanında çalışmak isteyenlerin matematik ve fen derslerinde başarılı olmaları, kimya ve ekonomi konularına ilgili olmaları beklenir
Sponsorlu Bağlantılar
no_dare - avatarı
no_dare
Ziyaretçi
2 Nisan 2007       Mesaj #3
no_dare - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar tekstil mühendisliğini ilgilendiren çok güzel bir site biliyorum.
Tekstil Topluluğu
umarım işinize yarar. şimdiden iyi çalışmalar...
almira2 - avatarı
almira2
Ziyaretçi
15 Eylül 2008       Mesaj #4
almira2 - avatarı
Ziyaretçi
tekstille mi uğraşıyorsun?

serbest bölge:sizinde tekstille ilgili söylemek istediniz bir şeyler varsa buyrun 13İplik Teknolojileri

Pamuk, yün, sentetik, ipek her türlü iplik ile ilgili en güncel bilgiler, sorular, sorunlar, tartışmalar 1515Dokuma ve Örme

Dokuma sistemleri, atkı ve çözgü örmeciliği ile ilgili tartışmalar, haberler, yazılar 2021Tekstil Terbiye

Boya, apre, bitim işlemleri vs. Tekstil terbiye ile ilgili her türlü bilgi ve tartışma burada. 1617Konfeksiyon Üretim

Kesim, dikim, serilendirme, kalıp, kalite kontrol.. Merak ettikleriniz, bildikleriniz. Her türlü tartışma ve bilgi paylaşımı burada. 22Tekstil Tasarım - Modelistlik

Tasarım herşeydir. Modelistlik , tasarım teknikleri, modelleme programları hakkında bildikleriniz bilemedikleriniz. 11Teknik Tekstiller

Teknik tekstiller hakkında en yeni makaleler,bilgiler,sorular vs. Hepsi burada 22Ortak Arayanlar - Yeni Projeler

Yeni açılımlar için yeni projelere, yeni yol arkadaşlarına ihtiyaç duyabilirsiniz 11İş Arayanlar

İş arayanlar , mesajlarınızı burada yayınlayarak işverenlere ulaşın. 11Eleman Arayanlar

Boş pozisyonları olan firmalar burada eleman arama mesajlarınızı buraya giriniz. 11sektöden haberler

Tekstil sektöründen en son haberler, en yeni ve güncel bilgiler bu başlık altında. 1212tanıt kendini

Birbirimizi bu bölümde tanıyalım 13Sizin okulunuz neresi ?

Tekstil Öğrencileri ve Mezunlarına Özel 25reklam ver

tekstil web steni tanıt 12Tekstil Mühendisleri

Türkiye'de tekstil mühendisi olmak. Tekstil mühendislerinin karşılaştıkları problemler ve bu problemleri aşmak için daha fazla iletişim, bilgi alışverişi.. Bu başlık altında.. 13Genç Mühendis Adayları

Staj, tez, çeviri ilanları , etkinlikler, seminerler, kişisel gelişim üzerine sohbetler, üniversitelerden haberler 11E-Booklar , Dergiler , Makaleler

Elinize geçen her türlü e-book, dergi vs.yi buradan paylaşabilirsiniz. 38Programlar

Tekstilde kullanılan yazılımlar, veritabanı uygulamaları.. Üyelerin işine yarayabilecek her türlü program. 23Web Siteleri

Tekstil ile ilgili web sitelerini burada paylaşabilirsiniz. 12Mesleki Anılar

Mesleki Anılarınızı Bu Bölümde Paylaşabilirsiniz. 11İş Hayatı

İş Hayatı Hakkında Konuşmak İstiyorsanız Burası Size Göre 410sorunlar ve öneriler

mesleki sorunlar ve çözüm öneriniz için bu bölümü kullanabilirsiniz. 36tekstil mühendisliği öğrencilerine kaynak kitaplar

12tekstil mühendisi buraya
GüNeSss - avatarı
GüNeSss
Ziyaretçi
30 Eylül 2011       Mesaj #5
GüNeSss - avatarı
Ziyaretçi
Tekstil Mühendisi Nedir?

İşin Doğası
Tekstil Mühendisleri;
  • doğal,suni ve sentetik liflerin tanımlanması ve ayırt edilmesi,
  • tekstil ürünlerinden beklenen konfor ve performans özelliklerine
    uygun hammaddelerin seçilmesi,
  • malzeme makine etkileşimini dikkate alarak uygun çalışma şartlarının belirlenmesi ve kontrol edilmesi,
  • üretim verimliliği ve ürün kalitesini etkileyen koşulların yönetilmesi ve
    problemlerin çözülmesi,
  • proses ve teknoloji tasarımı yada
    iyileştirme,güvenlik ve sağlık,enerji tasarrufu,atık ve kirlilik kontrolü,
  • bilimsel ve mühendislik temelli metotların,lif,iplik,kumaş,hazır giyim,teknik ve fonksiyonel tekstil ürünlerinin çok yönlü,tasarımı,üretimi ve kontrolüne uygulanması
  • günlük giysiden ileri teknoloji ürünlere, geniş
    bir yelpazede yer alan tekstil ürünlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi ,
  • yeni ürün ve proseslerin mühendislik tasarımı alanlarında çalışır.
  • Tekstil mühendisliğinde lifler ve iplikler yapı malzemesi olarak kullanılır.
  • Tekstillerin kullanım ve uygulama alanları
    • Konveksiyonel Tekstiller
    • Teknik Tekstiller
    • Filtrasyon Tekstilleri
    • Jeo-Tekstiller
    • Akıllı Tekstiller
    • İç ve Dış Giysiler
    • Dokuma ve Örgü İplikleri olarak sınıflandırılabilir.
    Tekstiller,giysi,ev tekstilleri,döşemelik kumaşlar gibi günlük yaşantımızda
    vazgeçilmez bir parçası olmalarının dışında,iletişim uyduları ve bilgi işlem
    sistemlerine yönelik elektronik devre tasarımında yer alacak kadar yüksek teknoloji ürünleri de olabilir. Örneğin uçak kanatlarında kullanılan çok hafif ve dayanıklı lifler, astronotlar tarafından ısı kalkanı olarak kullanılan giysi ve sistemler, suni organlar, damarlar,kaslar, binalarda kullanılan jeo-tekstiller, yüksek teknoloji tekstil ürünleri arasındadır.
    Kariyer Olanakları
    Mezunlar öncelikle tekstil fabrikalarında üretimle doğrudan ilgili teknik eleman olarak çalışmak üzere yetiştirilmektedirler. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte tekstil hammaddelerinin değişik şekillerde işlenmesi ve bu alanda yeni teknikler geliştirmek konusunda araştırmacı ve öncü olabilirler.
    İstihdam
    • Tekstil sanayii ülkemizde giderek daha çok önem kazanan ve gelişen bir alandır.Bu nedenle bölüm mezunlarının iş bulma olanakları kişisel yetenekleri ölçüsünde kolaylaşacaktır.
    • Tekstil mühendisleri, iplik, dokuma, konfeksiyon ve tekstil üreten fabrikalarda fiziksel kontrol aboratuvarlarında; yapay lif üreten fabrikaların kasar, boya, apre bölümlerinde, kimyasal tekstil kontrol laboratuvarlarında, boyar madde ve tekstil yardımcı maddesi üreten fabrikalarda çalışabilirler. Üretim bölümlerinin yanı sıra üretim planlama, kalite kontrol, satış ve pazarlama, satın alma, ürün geliştirme gibi bölümlerde görev alabilirler.
    • Ayrıca ürün araştırma ve geliştirme, standartlar, yatırım planlama, gibi alanlarla ilgili özel kuruluşlarda, sanayi odaları, sanayi ve ticaret bakanlığı, devlet planlama teşkilatı gibi kamu kuruluşlarında araştırmacı / yönetici olarak çalışabilirler.
    Gereken Nitelikler
    • Tekstil mühendisliği alanında çalışmak isteyenlerin matematik ve fen derslerinde başarılı olmaları , kimya ve ekonomi konularına ilgili olmaları gerekir. Ayrıca araştırmacı bir kişilik özelliği, gelişen mesleğe ayak uydurma konusunda önemlidir.
    Eğitim
    • Bölümün temel eğitim süresi 4 yıldır.
    Eğitim süresince matematik, fizik, kimya gibi temel fen dersleri; statik, malzeme, mukavemet, dinamik, elektrik makineleri, akışkanlar mekaniği, termodinamik, ısı iletimi, otomatik kontrol gibi mühendislik dersleri yanında dokumacılık esasları, tekstil kimyası, kalite kontrol, dokuma hazırlık, pamuk iplikçiliği, yün iplikçiliği desencilik gibi meslek dersleri okutulmaktadır. Öğrenciler dersleri kuramsal ve uygulamalı olarak izlemekte, yaz aylarında staj yapmaktadırlar.

kaynak