Arama

ALLAH ile Tanrı Kelimesi Arasındaki Fark

Güncelleme: 12 Mayıs 2014 Gösterim: 52.152 Cevap: 37
hellboys - avatarı
hellboys
Ziyaretçi
12 Ocak 2006       Mesaj #1
hellboys - avatarı
Ziyaretçi
Allah kelimesi ile tanrı kelimesi arasında ne fark vardır :

Sponsorlu Bağlantılar
bizim eski atalarımız müsliman olmadan önce yaratıcı bir zata inanıyorlardı.belki kendilerine göre değişik tanrılarıda vardı.ama onlar daha çok kendi lehçeleri ile ''tengri'' dedikleri zaman zat-ı uluhiyeti kasdediyorlardı.bu kelime sonra biraz daha incelik kazandı tanrı şeklini aldıki aslında mabud demektir ve arapcadaki 'ilah'ın fransızcadaki 'diyo'nun farscadaki 'huda'nın karşılığı olan bir kelimedir.

Ama hiç bir zaman Cenab-ı Hakkın bütün Esma-i Hüsnasını cami,ism-i zat olan Allah kelimesinin karşılığı değildir.

Allah dendiği an,bütün kainatta tecelli eden isimleriylebir zat-ı ecell-i A-la akla gelir Allah kelimesiyle anlaşılan budur.yani o Mabudu mutlak,Halıkı mutlak,Maksud-u mutlak,Rezzak-ı mutlak,Bari-i mutlak,Cemil-i mutlak'tır.

İlhesma-i Hüsnayı cami Allah kelimesinde böyle umumi bir mana anlaşılır,ve bu itibarladaAllah'ın(c.c)ism-i hass dır Allah dendiği anbu ma-budu mutlak anlaşılır,ve vacib-ül vücud akla gelir.ama tanrı dendiği zamanyunanlıların aklına zeus,mısırlının apis boğası,ve hintlinin aklınada kendi inakleri gelir.tanrı kelimesiyle yerli yersiz ma-bud kelimesinin akla gelmesine karşılık,Lafz-i celale olan Allah kelimesi vacib-ül vucut un ism-i hassı olarak sadece o Esma i Hüsna sahibi Za tı Zülcelali akla getirir .onun için bir insan tanrı demekle Allah yerinde kullanırsa maksatını anlatamaz ve hata etmiş olur.

tanrı ilah kelimesi yerinde,huda,diyo ve god yerinde kullanılabilir.fakat Allah yerinde değil....
Allah cenab-ı Hakk ın Zatının has ismidir.Onun için LÂ İLAHE İLLALLAH diyoruz.fakat la Allaha illallah demiyoruz.Evvela ilahlar tanrılar ne varsa hepsi nefyediliyor,sonrada isbatta mabudu mutlak getiriliyor ve sadece ALLAH vardır deniliyor.

Mevlid yazarı Süleyman çelebi,bu hususu çok güzel tefrik ederek ''Birdir ALLAH ondan artık tanrı yok'' deyip,her iki kelimenin yerinide tayin ve tesbit etmiştir.

Alıntıdır...

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Ocak 2006       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
"TANRI YOKTUR SADECE ALLAH VARDIR"

Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen ADAMINBiRiSi; 12 Ocak 2006 22:50
csunal - avatarı
csunal
Ziyaretçi
22 Ocak 2006       Mesaj #3
csunal - avatarı
Ziyaretçi
Tanrı İlk Çağda İnanç Eksikliği olanların verdiği isim Kuran-ı Kerim Tek ve Bir Allah .Bizi yeri, gögü yaratandır.
ali_karnak - avatarı
ali_karnak
Ziyaretçi
30 Ocak 2006       Mesaj #4
ali_karnak - avatarı
Ziyaretçi
Allah cc. ve tanri hic bir zaman es manada degildir .: niye mi ? cünküm önce ki kardesimizin dedigi gibi, Atalarimiz islama gecisinden önce ay günes ve rüzgar gibi doga olaylarina taparlardi. Bunlardan biride tengiri (Tanri) Yani tanyeri idi, cünkü günes dogarken tanyerine tapiyorlardi. O halde tanri bir sirkin adi olarak Allah cc. isim olarak yakistirilmasi ne zit siz karar verin.
RespecT - avatarı
RespecT
Ziyaretçi
1 Şubat 2006       Mesaj #5
RespecT - avatarı
Ziyaretçi
Bu Tarzda Aydınlatıcı Bilgileri BenimLe paylaşan Tüm Arkadaslara Tşk Ederim Emeğe Geçenlere Saygılarımla...
humayun - avatarı
humayun
Ziyaretçi
6 Şubat 2006       Mesaj #6
humayun - avatarı
Ziyaretçi
Kuran'ı kerim Allah a onun güzel isimleri ile dua etmemizi öğütlüyor.Nitekim onun açıkladığı şekilde 99 tane ismi vardır.Ve bu isimlerle barındırdığı sıfatlar ve manalar vardır.Bunların hepsi ona hastır.Bir şeyi açıklığa kavuşturmak istiyorum.Allah kelimesi de Tanrı kelimesinin tengriden türemesi gibi El ilah tan türeyip
müslümanlar arasından bu güne kadar gelmiştir.Ve eski cahiliye arapları putlarınada Allah diyorlardı.Kuran ise bunu ifade ederken akıl yürütürseniz şunu diyor.O Allah birdir.Rahman ve Rahimdir.Yani sizin taptıklarınız gibi çok değildir.Yerlerin göklerin hakimidir.Bunun gibi ayetlerle onların tapmakta olduklarının gerçek olan yaratıcı olmadığını açıklıyor onlara.Semavi dinlerin ortak olarak bu güne kadar gelmiş bir isim var ise o da RAB dır.Hepsinde aynıdır.Unutmayım Allah sadece İslamiyet ile ortaya çıkmadı.O her zaman vardı.Ve Allah kelimesinede zaten İslamiyetten sonra rastlıyoruz.Bu isim araplar tarafından kullanıldığı için açıklanmıştır.Teşekkür ederim.
Pollyanna - avatarı
Pollyanna
Ziyaretçi
6 Şubat 2006       Mesaj #7
Pollyanna - avatarı
Ziyaretçi
NO GOD........BUT ALLAH !
islam1441 - avatarı
islam1441
Ziyaretçi
10 Şubat 2006       Mesaj #8
islam1441 - avatarı
Ziyaretçi
kısaca herseye tanrı denmıs hersey tanrı olmustur ama ALLAH tektır
arsenik799 - avatarı
arsenik799
Ziyaretçi
12 Mart 2006       Mesaj #9
arsenik799 - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
ADAMINBiRiSi adlı kullanıcıdan alıntı

"TANRI YOKTUR SADECE ALLAH VARDIR"

zekana hayran kaldım Msn Sarcastic
Bizim tanrımız Allahtır. Anlatabildim mi? Tanrı bizim taptığımız varlığın genel ismidir.
Misal sen bir insansın ve adın Ahmet. Hayır ben insan değilim ben Ahmetim diyemezsin di mi?
eLiF_67 - avatarı
eLiF_67
Ziyaretçi
19 Mart 2006       Mesaj #10
eLiF_67 - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
dusenmelek799 adlı kullanıcıdan alıntı

zekana hayran kaldım Msn Sarcastic
Bizim tanrımız Allahtır. Anlatabildim mi? Tanrı bizim taptığımız varlığın genel ismidir.
Misal sen bir insansın ve adın Ahmet. Hayır ben insan değilim ben Ahmetim diyemezsin di mi?

Gercekten o arkadasin zekasina hayran kalmalisin.
önceki arkadaslarin yazdiklarini okusaydin sende anlardin..
Tanri atalarimizin islamiyete gecis yapmadan önce tapindiklari bir ilaha verdikleri addir, yani Tanri esittir ALLAH diye birsey söz konusu olamaz.
Ilah bizim taptigimiz varligin genel ismidir.. böyle seyleri birbirine karistirmamak lazim...