Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Oda Müziği

Gösterim: 21.156 | Cevap: 1
2
  • 2 Gönderen asla_asla_deme
11 Kasım 2008 15:42   |   Mesaj #1   |   
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
UnderWorld

33.800
4.916 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 12-10-2005

Oda Müziği

Orkestra müziğinden farklı olarak, az sayıda müzikçiden oluşan küçük topluluklarca, konser salonundan daha küçük bir salonda çalınır. Oda müziği toplulukların­da orkestra şefi yoktur. Toplulukta uyum sağlama ve yönetme işini genellikle çalgıcılar­dan biri yürütür. Örneğin, bir yaylı çalgılar dörtlüsünde bu işi birinci keman üstlenir.
Geleneksel oda müziği topluluğu "yaylı çalgılar dörtlüsü" biçimindedir. Bu iki ke­man, bir viyola ve bir viyolonselden oluşur. Öteki oda müziği toplulukları şunlardır:

  • İkili: Keman ve piyano ya da ender olarak iki keman, bazen de keman ve viyola.
  • Yaylı çalgılar üçlüsü: Keman, viyola ve viyolon­sel (çello).
  • Yaylı çalgılar beşlisi: İki keman, iki viyola ve bir viyolonsel ya da bazen iki keman, viyola ve iki viyolonsel.
  • Yaylı çalgılar altılısı: İki keman, iki viyola ve iki viyolonsel.
  • Yaylı çalgılar sekizlisi: Piyano ve yaylı çalgılar. Piyanolu üçlü: Keman, viyolonsel ve piyano.
  • Piyanolu dörtlü: Keman, viyola, viyolonsel ve piyano.
  • Piyanolu beşli: Piyano ve bir yaylı çalgılar dörtlüsü.

Ayrıca flüt, obua, klarnet, korno ve fagot gibi üflemeli çalgılardan oluşan oda müziği toplulukları da vardır.
Oda müziğinin kökeni, 16. yüzyılda İtalya' da bestelenen canzone'iere (şarkı), madrigal-lere ve İngiltere'de Elizabeth döneminde (16. yüzyılın ikinci yarısı) yaylı çalgılar için beste­lenen "fantezi"lere dayanır (bak. Madrìgal). O dönemde evlerde aileler klavyeli bir çalgı eşliğinde, yaylı çalgılar için bestelenmiş yapıt­ları çalarak kendi aralarında eğlenirlerdi. Dönemin en ünlü oda müziği bestecileri William Byrd, Thomas Morley ve Alfonso Ferrabosco'ydu.
Oda müziği 17. ve 18. yüzyılda Avrupa'da daha da yaygınlık kazandı. 17. yüzyılın sonun­da İtalyan besteci Arcangelo Corelli "üçlü sonat" adıyla yeni bir oda müziği türü yarattı. Üçlü sonat sürekli bas'tan ve iki keman ya da iki flütten başka bir de klavsenden oluşuyor­du. Sürekli bas bir çalgı değil, kontrbas ya da viyolonsel ile çalınarak armoniye temel sağla­makta kullanılan bölümün adıydı. Bu durum­da üçlü sonat için dört çalgıcı gerekliydi. Corelli'nin üçlü sonat formu sonradan Henry Purcell, Jean Loeillet, Georg Friedrich Hän­del, Georg Philipp Telemann ve Johann Sebastian Bach gibi besteciler tarafından da kullanıldı ve geliştirildi.
Oda müziğinde önceleri tek bir çalgıya ağırlık verilirdi. Ünlü besteci Joseph Haydn çalgıların eşit derecede görev aldığı ve tümü­nün kusursuz bir uyum içinde kullanıldığı yaylı çalgılar dörtlüsünü yarattı. Haydn 1760'lardan 1809'da ölünceye değin yaylı çal­gılar dörtlüsü için 82 parça besteledi. 18. yüzyıl oda müziğinin klasik dönemi sayılabi­lir. Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mo­zart ve Ludwig van Beethoven bu müziği geliştirip zenginleştirdiler. 18. yüzyılda soylu­ların konaklarındaki toplantılarda oda müzi­ğinin ağırlıklı bir yeri vardı.
19.yüzyılda Robert Schumann, Johannes Brahms, Aleksandr Borodin, Felix Mendels­sohn ve Antonin Dvorak yapıtlarıyla oda müziğine önemli katkılarda bulundular. Aynı dönemde, daha çok izleyici önünde çalmak üzere profesyonel dörtlüler oluşmaya başladı. Bu ilk topluluklardan en ünlüsü kemancı Joseph Joachim'in kurduğu yaylı çalgılar dörtlüsüydü.
20.yüzyılda, müzik dünyasının yeni arayış­lara yöneldiği bir dönemde oda müziği Béla Bauók, Dmitri Şostakoviç, Claude Debussy, Maurice Ravel ve Aaron Copland'ın yapıtla­rıyla daha da zenginleşti. Oda müziğinde insan sesine yeniden yer verilmeye başladı. Oda müziği, özellikle yaylı çalgılar dörtlülerindeki kusursuz denge ve uyum açısından birçoklarınca en "katıksız" müzik biçimi sayıl­maktadır.

MsxLabs & TemelBritannica
ThinkerBeLL ve Mira bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen asla_asla_deme; 2 Kasım 2010 15:56
30 Nisan 2012 14:16   |   Mesaj #2   |   
Mira - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
İstanbul
3.660
3.668 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-09-2010

Cvp: Oda Müziği

Oda Müziği
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi

Sonat biçimine bağlı çalgı parçaları. Deyim, ilk kez soyluların saraylarında "oda"larda çalınan müzik için kullanıldı. Bu müzik, kilise müziğine karşı oluşturulan bir müzik türüydü ve 2 tiz ve 1 bas sesli sonat parçalarını içeriyordu. Sonraları Mozart ve Haydn'ın yaylı dörtlüleri de bu türün içine girdi. Günümüzde oda müziği deyimi, tek ya da çoksesler için bestelenmiş sonatları, üçlüleri, dörtlüleri, beşlileri, solo ya da eşlikli aryaları, melodileri; çalgı eşliğinde olsun ya da olmasın kantatları bile kapsamaktadır.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Oda Müziği benzer konular

Türk Müziği ve Batı Müziği arasındaki fark ve benzerlikler nelerdir?
Türk Müziği ve Batı Müziği arasındaki fark ve benzerlikler nelerdir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 2 Ocak 2015 11:26
Çöp Oda
Part 1 : Çok amatör oldu :P fqg5gO0TSS0 Part 2: Bu da ikinci bölüm 4QURRG49gEg
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 1
Son Mesaj: 1 Nisan 2011 12:05
Laika Müziği (Yunan Halk Müziği)
Laika Müziği http://www.sophiabilides.com/images/Trio.JPG Şarkıcılar: Anna Vissi Giorgos Mazonakis Grup Antique Keti Garbi
Forum: Müzik Cevap: 0
Son Mesaj: 23 Şubat 2008 13:50
Sağır Oda
http://img326.imageshack.us/img326/3590/img8695ffsz0.jpg Aras Dağlı intikam peşinde Sağır Oda, Türkiye’nin bilmediği bir gerçeği ortaya çıkarıyor. İstihbaratçılar şehit olduklarında nasıl gömülürler?Başta MOSSAD olmak üzere, istihbarat örgütlerinin peşinden koştuğu Nazi Altınları’nın şifresini...
Forum: TV Dizileri Cevap: 0
Son Mesaj: 31 Ekim 2006 14:57
Hayalinizdeki Oda
Flash dosyasının yüklenmesi Biraz zaman alabilir.. Lütfen bekleyiniz.. width=600 height=440
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 0
Son Mesaj: 30 Eylül 2005 10:49
 
Sayfa 0.191 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu