Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Osmanlı Devleti'nde İskan Politikası

Gösterim: 32795 | Cevap: 0
  • osmanlı devleti iskan politikası
_KleopatrA_
6 Şubat 2010 21:39   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Osmanlı Devleti'nde İskan Politikası

Osmanlı'da İskan Politikası

İskan; beşeri yerleşim anlamına gelmektedir. İskan politikasının amacı fethedilen yerlerin Türkleşmesini sağlamaktır. Bu amaç hem fetihlerin sağlam ve kalıcı olmasını hem de fethedilen yerlerin siyasi, askeri ve sosyal yönden güvenliğini sağlamaktır. İskan politikası fethedilen yerlerde sorun çıkma ihtimali olan ailelerin Anadolu’ya göç ettirilmesini sağlayarak karışıklık çıkma ihtimalini azaltmak için kurulmuştur.

18.yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu’nun iskan politikası, boş ve harap yerlerin şenlendirilmesi ve ziraate açılması istikametinde yürütülmüştür. Bu hedefe varmak için ortaya çıkan problemlerin başında yerleşik halkın üzerinde büyük bir baskı unsuru olan göçmenlerin güç meselesi gelmektedir ki, bunun için de, özellikle güç unsurlarının ortadan kaldırılarak güvenli bir ortam hazırlanması, devletin politikasının gerçekleşmesinde önemli bir menzil olacaktı. Nitekim bu hususun önemi anlaşılmış olmalıdır ki, bu kabil grupların, Anadolu’daki iskan mahallelerinden uzak tutulması için Rakka ve Kıbrıs bir sürgün bölgesi olarak seçilmiştir.

İskan politikası göçebelerin iskanlarına teşebbüs ettiği gibi bu sayede de hem gelirleri arttırmak, hem de idari aksaklıkların bir sonucu olarak ortaya çıkan güçlükleri ortadan kaldırmayı hedef almıştır.

Osmanlı devleti bu yüzyılda toprak kaybına uğraması, onunla birlikte, Müslüman-Türk halkının da iç kısımlara göçe başlamasına sebep olmuştur. Meydana gelen bu nüfus hareketleri, devletin ekonomik düzenini bozduğu gibi, emniyetini de büyük ölçüde etkilemiştir. Nitekim birçok mahalle ve köy harap olup boşaldığı gibi yine birçok mamur tarla, bağ, bahçe terk edilerek zirai gelirin önemli miktarda azalmasına yol açmıştır. Bu durum karşısında devlet, bu harap olmuş ve boşalmış sahalara başı-boş bir hayat yaşayan göçebelerin veya eski haklarını yerleştirme işlerine girişmiştir.

18, yüzyılın iskan politikası olarak çıkan,"´harap ve sahipsiz yerlere oymakların yerleştirilerek yeniden ziraate açılması şeklinde içe dönük iskan siyaseti, bu yüzyılın varılmak istenen başlıca hedefi olmuştur.

Ayrıca iskan politikası fethedilen bölgelere Anadolu’dan getirilen Türkmen aşiretlerinin yerleştirilmesiyle gerçekleştirilmesidir. Özellikle anlaşmazlık bulunan aşiretlerin birini yerleştirilmesi, Anadolu’daki çatışmaları önlemiştir. Yerleştirilen Türkmenlerden bir süre vergi alınmaz ve geri dönmelerine izin verilmezdi.

KAYNAKLAR
1. Osmanlı İmparatorluğunda aşiretleri iskan teşebbüsü (Dr.Cengiz ORHONLU)
2. XVIII.YÜZYILDA Osmanlı İmparatorluğu’nun iskan siyaseti ve aşiretlerin yerleştirilmesi
(Prof.Dr.Yusuf HALAÇOĞLU)
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Osmanlı Devleti'nde İskan Politikası benzer konular

Etiketler:
  • osmanlı devleti iskan politikası
Osmanlı Devleti'nin Balkanlar'da uyguladığı iskan politikası nasıldır?
Osmanlı devletinin balkanlarda uyguladığı iskan politikasının Amaç-Özellik-Sonuç maddeler halınde
Forum: Soru-Cevap Cevap: 27
Son Mesaj: 20 Kasım 2015 11:41
Osmanlı Devleti'nde dirlik sistemi ve bunun Osmanlı ordusuna etkileri nedir?
Osmanlıda dirlik sistemi nedir? Dirlik sisteminin Osmanlı ordusuna etkileri nelerdir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 23 Aralık 2013 17:56
Osmanlı Devleti'ndeki hoşgörü politikası hakkında bilgi verir misiniz?
osmanlı devletinin hoşgörü politikasının açıklamasını arıyorum kısa olursak iyi olur teşekkürlerr;)
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 7 Aralık 2011 20:31
Osmanlı Devleti'nin 19. ve 20. yy'larda izlediği politikası nasıldır?
osmanlının 19. ve 20. yy larda izlediği politikası==????????? ArKDaŞlAr bn bulamadın bulursaız bu bnm proje ödevim çok yardımcı olursunuz...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 6 Kasım 2011 10:40
Osmanlı Devleti'nde Arşivcilik, Osmanlı Arşivi ve Bugünkü Durumu
Osmanlı Devletinde Arşivcilik ve Başbakanlık Osmanlı Arşivi "Tarih ilmi ve arşiv arasındaki bağ çözülmez bir mahiyettedir. Arşiv,...
Forum: Osmanlı İmparatorluğu Cevap: 1
Son Mesaj: 6 Nisan 2010 13:35
 
Sayfa 0.133 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu