Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Hodan Otu ve Sağlık için Faydaları

Gösterim: 36.968 | Cevap: 6
9
  • 6 Gönderen Blue Blood
  • 1 Gönderen Sedef 21
  • 2 Gönderen Gabriella
Blue Blood
20 Mart 2008 09:50   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Hodan Otu ve Sağlık için Faydaları

Hodan Otu ve Faydaları
Ad:  hodan2.jpg
Gösterim: 76
Boyut:  3.4 KB
Eskilerden beri hodan otunun insanda hoşnut duygular uyandırdığı, sıkıntılarını giderdiği ve cesaretlerini arttırdığı söylenir. Hatta sefere çıkan Haçlı askerlerinin üzengilerine bu çiçek sürülerek onların cesaret kazanmaları sağlanırdı. Yapılan araştırmalar bitkinin böbreküstü bezlerini etkilediğini ve bundan dolayı insanları rahatlattığını göstermiştir. Ayrıca eski zamanlarda hodanın çiçeklerinden alınan mavi boya ressamlar tarafından kullanılırdı.
Hodanın içeriğinde yüksek oranda kalsiyum, potasyum ve mineral tuzları içerir. Bundan dolayı özellikle tuzsuz rejimlerde başvurulan bir bitkidir.
Mayıs-eylül ayları arasında mavi renkte çiçek açar. Sert tüylü, 15-60 cm yüksekliğinde, bir yıllık otsu bir bitkidir. Halk dilinde sığırdili olarak da bilinir. Rutubetli yerleri sever. Buruşuk yaprakları ovaldir, çiçekleri ise uzun saplıdır. Türkiye'de Marmara, Kuzey ve Batı Anadolu'da yetişir.
Ad:  hodan3.jpg
Gösterim: 75
Boyut:  3.8 KB
Nelere faydası vardır?
- Ter vericidir.
- İdrar söktürür.
- Balgam söktürür.
- Boğaz ağrılarına iyi gelir.
- Öksürüğe karşı etkilidir.
- Antidepresif etkisi vardır.

Nasıl Kullanılır?

Sağlık için: Tuzsuz diyetlerde yüksek oranda mineral tuzları içeren yaprakları kullanılır. Ayrıca bir çok rahatsızlığa karşı da etkilidir.
Sofrada: Çiçeği salatalarda garnitür olarak kullanılır. Tatlı süslemelerinde de çiçekleri şekerleme yapılarak kullanılabilir. Körpe yaprakları soğuk içkilere konur. İnce doğranarak salata, yumuşak peynir ve sandiviçlere eklenebilir.
Ev için: Başka bitkilerin yakınına ekildiğinde, gelişimlerini hızlandırır. Çiçekleri
ev süslemelerinde kullanılabilir.
evo, blueeyez, Pasakli_Prenses ve 3 kişi bu mesajı beğendi.
Sedef 21
22 Mart 2008 19:56   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Hodan Otu ve Sağlık için Faydaları

Hodan:(Borretsch / Gurkenkraut / Bourrache / Borrego officinalis / Borage) Mayis-eylül aylari arasinda mavi renkte çiçek açan, sert tüylü, 15-60 cm yüksekliginde, bir yillik otsu bir bitkidir. Sigirdili olarak da bilinir. Daha çok rutubetli yerleri sever. Yapraklari burusuk, sert tüylü, oval sekilli, alttakiler sapli, üstekiler sapsizdir. Çiçekler uzun saplidir.

Türkiye’de yetistigi yerler: Marmara, Kuzey ve Bati Anadolu.

Kullanildigi yerler: Bitkinin çiçekleri ve yapraklari kullanilir. Fazla miktarda müsilaj, reçine, mâdenî tuzlar tasir. Yapraklar ve çiçekler ter verici, idrar ve balgam söktürücüdür. Bogaz agrilarina ve öksürüge karsi kullanilir.
Pasakli_Prenses bu mesajı beğendi.
polox
23 Mart 2008 00:07   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Hodan Otu ve Sağlık için Faydaları

devamı gelecekmi acaba .teşekkürler..
Gabriella
23 Mart 2008 10:01   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Hodan Otu ve Sağlık için Faydaları

Hodan, Borretsch, Borago officinalishodan1
Sığırdili
Hıyar otu
Neşe otu
Zembil çiçeği

Turşu otu
Familyası: Hodangillerden, Raublatgewâchse, Boragiaceae
Drugları:
Hodan otu; Broginis herba
Hodan yağı; Broginis oleum

Hodanın yaprak ve çiçekleri kurutularak çayı yapılırken tohumlarının yağı çıkarılarak natürel ilaç yapımında kullanılır.
Giriş: Hodangillerin sadece iki alt türü mevcuttur ve bunlar; Kuzey Afrika Hodanı ve Korsika Hodanı diye anılırlar. Kuzey Afrika Hodanı; Borago longifolia ve Korsika hodanı; Borago pymaea diye adlandırılırlar, fakat günümüzde bu iki alt tür birbirine karışmıştır. Kültür bitkisi olarak genellikle Sırbistan, Hırvatistan, Bosna, Romanya, Bulgaristan ve Tür­kiye’de yetiştirilmektedir. Çünkü bu ülkelerde çokça yapılan turşulara yaprakları katılmaktadır. Bu nedenle de Hıyar otu veya Turşu otu diye de anılır. Çiçeklerinin sarkık şekilde olması nedeni ile Zembil çiçeği yap­raklarının sığırdiline benzemesi nedeniyle de Sığırdili diye anılır. Yap­raklarının yenmesi ile insanı neşelendirdiği bu nedenle de Neşe otu diye de anılır. Plinlus bu bitkinin cinsel gücü artırdığını tespit etmiş ve bitkiyi <<Euphrosinum>> diye adlandırmıştır.hodan2
Botanik: Hodan 0,3-1mm boyunda çok yıllık, dikine yükselen, oldukça sık çatallaşan ve üzeri kaba tüylerle kaplı bir bitkidir. Yaprakları değişken sıra ile dizili, kenarları kertikli, üzeri, pürtüklü, yumurta veya eliptik şekilde, 5-20cm uzunluğunda, 3-15cm eninde sığırdili şeklinde alt yaprakları büyükçe ve üst yaprakları küçüktür. Çiçekleri salkım gibi sıkça ve şemsiye gibi topluca bir arada olduğundan Salkım, Şemsiye çiçek demeti diye de anılır. Çiçekleri mavimsi mor, mavi veya leylaki mor renkte, geniş mızrak veya ortadan sonra üçgen şeklindeki beş adet taç yaprak ve ince mızrak şeklinde tüylü, yeşil renkli, beş adet kupa yaprak ile ortada leylaki renkli döllenme tohumlarından oluşan meyveleri 4 tohumlu, tohumları oldukça küçük, kahve renkli ve uç kısmında siğil gibi bir çıkıntıya sahiptir.
Yetiştirilmesi: Bahçenin bir köşesine ekilerek birkaç tohum ailenin bütün ihtiyacını karşılayacak oranda salata yapmak için yaprak verir.
Hasat Zamanı: Mayıs’tan Ekim’e kadar yaprakları ve çiçekleri topla­na­rak yenebilir, veya 50˚’de kurutularak kaldırılır. Bitkinin çok sulu olması nedeni ile havalı ve sıcak günlerde kurutulması dahi çok zordur. Bu ne­denle suni olarak kurutulması gerekir.
Birleşiminde: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.

Araştırmalar: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.
Tesir şekli: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.
Kullanılması:
a) Hodan yağından elde edilen Kapsül ve kremle Premenstural Synd­rom ve Nörodermatoz rahatsızlıklarını iyileştirir. Adet öncesi rahatsız­lıklardan (Premenstural Syndrom) bazıları; baş dönmesi, baş ağrısı, sinirlilik, içe kapanma, depresyon, bulantı, göğüs ağrısı, bacakların şişmesi(ödem) ve ağrımasını sayabiliriz. Nörodermatozun belirtileri; alerji, kaşıntı, kızarık, şiş gergin pul pul sulu olabilen deri rahatsız­lık­ları.
b) Hodan otu eskiden halk arasında öksürük, boğaz ağrıları, böbrek ve mesane iltihaplanması ve romatizmaya karşı kullanılmıştır.
c) Halk arasında Hodan çiçeklerinden yapılan çayın insanı neşelendir­diği, stres, depresyon ve bulaşıcı hastalıkları önlediği iddia edilmiştir.
Açıklama: Hodan yağı %18-24 oranında γ-Linolen asit içerirken Kana­da’da daha çok yetişen ve bu ülke tarafından tohum yağlarından Natürel ilaçlar yapılan ışıldak tohumu (eşek otu tohumu) %7-8 oranında γ-Linolen asit içerir. Kanadalı ilim adamları ışıldak tohum yağının daha ka­li­teli olduğunu ve Hodanın zararlı olduğunu iddia etmişlerdir. (ZP.3.95. 167). Alman ilim adamları da yaptıkları araştırmalarda γ-Linolen asidin her iki bitkide de [(Z,Z,Z)-6.9.12-Octadecatrin asit] adı ile anılan türden olduğu ve bunun keten yağındaki α-Linolen aside[(Z,Z,Z)-6.9.12.15-Octadecatrin asit] benzemediği tespit edilmiştir. (ZP.3.95.167). Böylece Hodan yağının aynı ışıldak yağı gibi kaliteli olduğu ve ayrıca ucuza mal olduğu görülmüştür. Kanadalı ve Alman ilim adamları kendi ülkelerindeki şifalı bitkilerin daha üstün olduğunu iddia etmektedirler. Oysa bu iki bitkiden de daha kaliteli iki bitkinin Türkiye’de yetiştiğini ve daha da kaliteli olduğunu Alman ve A.B.D’li ilim adamlarından öğreniyoruz. Bu bitkilerden çörek her türlü alerjiye karşı Hayıtda hemen her türlü adet öncesi ve sırasındaki rahatsızlıklara karşı etkilidirler.(Elhamdülillah bizde her şey var. Yeter ki değerlendirmesini bilelim.)
Yan Tesirleri: Hodan yaprak ve çiçeklerinin Pryrrolizidin alkaloitleri içer­diği bunun da kanser yaptığı (Kanserojen) ve karaciğeri zehirlediği Alman Sağlık Bakanlığı tarafından beyan edilmiş ve eczanelerde satıl­ması yasaklanmıştır. Oysa Hodan yaprak ve çiçeklerinden binlerce yıldır çay yapılmakta olup şimdiye kadar herhangi bir yan tesiri görülmemiştir. Hodan yağı ise Alkaloit türevleri içermediğinden kullanılmasında her­hangi bir sakınca yoktur. Pryrrolizidin alkaloit türevleri içeren bitkilerin (Karakafese bak.) kanserojen olmadığı Japon, İngiliz ve Avustralyalı ilim adamları tarafından ispat edilmiş ve böylece asılsız bir iddia daha çürütülmüştür hatta bu konuda bir kitap dahi yazılmıştır. (Comfrey was ist das? NH.8.99.452)Alıntı
Pasakli_Prenses ve Sedef 21 bu mesajı beğendi.
3 Şubat 2012 23:01   |   Mesaj #5   |   
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
rize
773
1.423 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 22-12-2008

Cvp: Hodan Otu ve Sağlık için Faydaları

Alıntı
Gabriella adlı kullanıcıdan alıntı

Yan Tesirleri: Hodan yaprak ve çiçeklerinin Pryrrolizidin alkaloitleri içer­diği bunun da kanser yaptığı (Kanserojen) ve karaciğeri zehirlediği Alman Sağlık Bakanlığı tarafından beyan edilmiş ve eczanelerde satıl­ması yasaklanmıştır.

Oysa Hodan yaprak ve çiçeklerinden binlerce yıldır çay yapılmakta olup şimdiye kadar herhangi bir yan tesiri görülmemiştir.

Sağlık konusunda Almanya; çok gelişmiş bir ülkedir. Bu konuda bir tezat var..

Alıntı
Gabriella adlı kullanıcıdan alıntı


Hodan yağı ise Alkaloit türevleri içermediğinden kullanılmasında her­hangi bir sakınca yoktur. Pryrrolizidin alkaloit türevleri içeren bitkilerin (Karakafese bak.) kanserojen olmadığı Japon, İngiliz ve Avustralyalı ilim adamları tarafından ispat edilmiş ve böylece asılsız bir iddia daha çürütülmüştür hatta bu konuda bir kitap dahi yazılmıştır. (Comfrey was ist das? NH.8.99.452)

Hodan yağı 2010 yılından sonra çok tutulan bir yağ olmuştur.
Mavi Peri
27 Haziran 2012 17:18   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Şifalı Bitkiler - Hodan Otu

Hodan Otu

Hodangiller (sığırdiligiller) familyasından, bir yıllık otsu bitki (Borrego officinalis). Toprak üstü kısımları sert tüylerle kaplıdır. Çiçekleri mavi, pembe ya da beyaz renklidir. Tıpta öksürük giderici ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Kökü ve sapı ise sebze olarak yenir.

MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
büşra_sarah
16 Temmuz 2012 08:28   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Şifalı Bitkiler - Hodan Otu

Hodan Otu Faydaları

Ter vericidir.
- İdrar söktürür.
- Balgam söktürür.
- Boğaz ağrılarına iyi gelir.
- Öksürüğe karşı etkilidir.
- Antidepresif etkisi vardır.

Nasıl Kullanılır?
Sağlık için: Tuzsuz diyetlerde yüksek oranda mineral tuzları içeren yaprakları kullanılır. Ayrıca bir çok rahatsızlığa karşı da etkilidir.
Sofrada: Çiçeği salatalarda garnitür olarak kullanılır. Tatlı süslemelerinde de çiçekleri şekerleme yapılarak kullanılabilir. Körpe yaprakları soğuk içkilere konur. İnce doğranarak salata, yumuşak peynir ve sandiviçlere eklenebilir.
Ev için: Başka bitkilerin yakınına ekildiğinde, gelişimlerini hızlandırır. Çiçekleri ev süslemelerinde kullanılabilir.

Kaynak=>GeldiK Forum
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Hodan Otu ve Sağlık için Faydaları benzer konular

Eğrelti Otu ve Sağlık için Faydaları
EĞRELTİ OTU Özellikleri ve Kullanımı : Çok çeşitli olup türlerine verilen genel addır. Bazı türlerizehirlidir. Varoluşları günümüzden 300milyon yıl eskiye dayanır. Eğrelti otları damarlı bitkilerdir. Suyu köklerinden alıp, damarları ile yapraklarına kadar ulaştırabilirler. Çok yıllık olup...
Forum: Sağlıklı Yaşam Cevap: 0
Son Mesaj: 22 Aralık 2012 11:20
Karabaş Otu ve Sağlık için Faydaları
Diğer İsimleri Karabaş lavanta, Fırkan çiçeği, Keşiş otu, Lavandula stoechas, French lavender, Lavende Botanik Bilgi 45 - 50 cm boyunda, çalımsı, çok yıllık, tüylü bir bitkidir. Kenarları hafifçe alta doğru kıvrık, dar ve uzun yapraklıdır. Çiçekleri siyahimsi, mor renkli olup dallarının...
Forum: Sağlıklı Yaşam Cevap: 2
Son Mesaj: 18 Kasım 2012 12:47
Kuduz Otu ve Sağlık için Faydaları
http://www.sifalibitkiler.us/bitkiler/kuduzotu.gif KUDUZOTU Diğer İsimleri : Kılır hıltan, Dişotu, Deliotu, Dövenotu, Sıtmaotu, Plumbago, Cynachum vincetoxicum Botanik Bilgi : Dişotugiller familyasından; koyu yeşil renkli, çok yıllık otsu bir bitkidir. Boyu 30-120 santimetre...
Forum: Sağlıklı Yaşam Cevap: 2
Son Mesaj: 15 Mayıs 2012 19:23
Sirken Otu ve Sağlık için Faydaları
Sirken Otu ve Faydaları Sirken Otu (Chenopodium album): Sirken, sirken otu yabani ıspanak olarak da bilinir. Ispanak gibi pişirilebilen sirken otu ıspanaktan daha faydalı besin değerlerine sahiptir. İçerdiği vitamin ve mineral yoğunluğu ıspanaktan daha faydalıdır. İçeriğinde A, B, C, B6...
Forum: Sağlıklı Yaşam Cevap: 0
Son Mesaj: 6 Temmuz 2010 13:47
Çürdük Otu (Zufa Otu) ve Sağlık için Faydaları
http://www.sifalibitkiler.us/bitkiler/zufaotu.gif ZUFAOTU Diğer İsimleri : Çorduk, Çürdükotu, Hyssopus officinalis Botanik Bilgi : Ballıbabagiller familyasından; 50-120 cm. boylanabilen, çok yıllık, kokulu, çalımsı bitkidir. Gövdesi dört köşe kesitli, dallara ayrılan yapıda ve...
Forum: Sağlıklı Yaşam Cevap: 0
Son Mesaj: 18 Mayıs 2010 14:59
 
Sayfa 0.334 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu