Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Mehmet Ali Laga

Gösterim: 3555 | Cevap: 1 Mehmet Ali Laga nereli, hayatı, kimdir.
2 Eylül 2009 21:27   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.651
11.426 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Mehmet Ali Laga (Mehmet Ali Laga Kimdir? - Mehmet Ali Laga Hakkında)

Mehmet Ali LAGA (1878 – 1947)
Mehmet Ali Laga (d. 1878 Trablusgarp – ö. 1947 İstanbul), Türk ressamdır. Trablusgarp’ın “Zafirizade’’ adlı soylu bir ailesinden gelir.
İlk, orta ve Lise öğrenimini Kuleli Askeri Lisesi’nde tamamladı. 1898’de Harbiye’den piyade mülazımı olarak mezun oldu. Trablusgarp’a gönderildi. 1907’ye kadar kaldığı burada kolağası rütbesine yükseldi. Aynı yıl İstanbul’a döndü. Hassa ordusu genelkurmayında görev aldı. Meşrutiyetin ilanında Kuleli İdadisi resim öğretmenliğine verildi. Sonra aynı göreve Bursa Lisesi’nde devam etti. Öğretmenlikten 1924’te emekliye ayrıldı.

Mehmet Ali Laga’nın İstanbul adlı yapıtı

malilagac4b0stanbul

Sanata ilgisi küçük yaşlarda başladı. Boş zamanlarında sürekli desen çizerek ilk çalışmalarını gerçekleştirdi. Kuleli’de o dönemde okulun müfredat programında resim dersi yer almıyordu. Resme olan ilgisini gören hocası ressam Hüseyin Zekai Paşa’nın kardeşi Hasan Rıza Bey kendisiyle yakından ilgilenince motivasyonu arttı.
Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirdikten sonra Harbiye’ye girdi. Harbiyenin ders programında resim dersleri de yer alıyordu. Burada Hoca Ali Rıza’nın öğrencisi oldu. Hoca Ali Rıza’nın yakın ilgisini gördü. Daha sonraki yıllarda da beraberlikleri sürecek olan, aynı kuşak ve cemiyetlerde yer alacakları ressam Sami Yetik’le tanıştı. 1898 yılında mülazım (teğmen) rütbesiyle Harbiye’den mezun olduktan sonra doğum yeri olan Trablusgarp’a atandı. Kolağası (yüzbaşı) rütbesini alana kadar burada kaldı. 1907 yılında İstanbul’a gelen Laga, Hassa Genel Kurmay’ında göreve başladı. 1908’de Meşrutiyet ilan edilince mezun olduğu Kuleli Askeri Lisesi’ne resim öğretmeni olarak atandı.

Meşrutiyet’in ilanıyla kendilerini daha özgür bir ortamda hisseden genç sanatçılar yeni bir sanat ortamı yaratmak, sanat ve sanatçıyı topluma tanıtmak amacıyla 1908 yılında kurdukları ve Harbiyeden arkadaşı Sami Yetik’in başkanlığını üstlendiği Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin kurucuları arasında yer aldı. Cemiyetin üyeleri arasında yer alan ve aralarında Sami Yetik’in de bulunduğu Nazmi Ziya Güran, Namık İsmail, İbrahim Çallı, Hikmet Onat ve Mehmet Ruhi Arel gibi arkadaşları kimi devlet bursuyla, kimi de kendi olanaklarıyla yurt dışına gittiği halde kendisi gidemedi.
Balkan savaşları sırasında, Sami Yetik’le Edirne’de bulundu. Edirne düşünce, iki arkadaş bir süre Sofya’da tutsak hayatı yaşadılar. Resimleri, Sofya Akademisi öğrencilerinin dikkatini çekti.
Mehmet Ali Laga o günlere ait hatıraları şöyledir:
“Sami bölüğe, ben ise Divan-ı Harp’e verildik. Ben şehirde bulunduğum için Edirne’nin içinde her gün sabahtan akşama kadar resim çalışır ve Sami de bölükte olduğundan boş vakit bulursa bölüğün erlerinin krokilerini çizmekle uğraşırdı.”
Sami Yetik, Mehmet Ali Laga’dan söz ederken “şeyda-yı sanat’’ ya da “büyük ruhlu Mehmet Ali’’ deyimlerini kullanır.
O dönemde Kuleli Askeri Lisesi’nde hocası olan Hasan Rıza’nın da Edirne’de bulunması ve atölyesini kendilerine açması, Edirne’nin düşman tarafından işgaline, Hasan Rıza’nın şehit edilmesine ve kendilerinin de Bulgarlara esir düşmesine kadar sürer. Esaretlerinin ne zaman bittiği ve ne zaman yurda döndükleri ile ilgili bilgi bulunmamakla birlikte; Çanakkale Boğaz Komutanlığı Deniz Müzesi’nde bulunan yüze yakın Çanakkale görünümü sanatçının Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale’de olduğunun kanıtlarıdır.
Şişli Atölyesi sergisine Çanakkale’de yaptığı dokuz suluboya ve karakalem yapıtıyla katılan sanatçı Bursa Askeri Lisesi’inde bir süre resim öğretmenliği yaptı.
Sanayi-i Nefise Mektebi idare müdürlüğü de yapan Laga, 1924 yılında emekli oldu.
Emekli olduktan sonra Akaretler’deki konağına çekilerek çok sayıda eser üreten sanatçı 1947 yılında İstanbul'da öldü.
Peyzaj türünde yoğunlaşan resimlerinin bir bölümü özel koleksiyonlara dağılmış olmakla beraber, çoğu ailesinin elinde bulunmaktadır. Yağlıboyanın yanında suluboya türündeki çalışmaları da, onun tekniğine hakim bir sanatçı olduğunu gösterir. C. E. Arseven onu, “güçlü bir izlenimci’’ olarak tanımlar. Batı etkisindeki resim sanatımızın ilk renkçi ustaları arasında yer alır. Özellikle sahil görünümleri, karaya vuran dalgaların köpüklü etkisi, küçük tabakalar içinde meyve grupları, seçtiği başlıca konulardır. İstanbul, Bursa ve Edirne gibi yörelerin tarihsel yapılarını, doğa güzelliklerini ele aldığı tabloları, çağdaş resim sanatımızın asker kökenli sanatçılardan sivillere aktarılan gelenekçi yönünü temsil eder.Derlemedir.
Akrabası
6 Ocak 2011 23:26   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Mehmet Ali Laga

Savaş ressamı olarak Sami Yetikle beraber Çanakkalede karakalem yüzlerce eskizi var.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Mehmet Ali Laga benzer konular

Mehmet Ulusoy
Mehmet Ulusoy (1942, İzmir - 7 haziran 2005, Paris) Tiyatro oyuncusu ve yönetmeni. Galatarasay Lisesi'nde ve Paris Sorbonne Üniversitesi'nde okudu. Aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı. Tiyatro çalışmalarına lise yıllarında başladı. Okul tiyatrosunda ve Ulvi Uraz...
Forum: Tiyatro tr Cevap: 1
Son Mesaj: 11 Temmuz 2015 19:46
Mehmet Ali Aybar
Mehmet Ali Aybar http://img691.imageshack.us/img691/2432/maaybar1007h.jpg Mehmet Ali Aybar; Doğumu: 5 Ekim 1908 Ölümü: 10 Temmuz 1995, İstanbul
Forum: Siyaset tr Cevap: 1
Son Mesaj: 2 Haziran 2011 23:01
Mehmet Ali Keskiner
Orgeneral Mehmet Ali Keskiner (1906 - 1989) ...
Forum: Asker tr Cevap: 0
Son Mesaj: 7 Ekim 2008 21:53
Mehmet Ali Alabora
Mehmet Ali Alabora Memet Ali Alabora (d. 25 Kasım 1977, İstanbul) Türk sinema ve tiyatro oyuncusu. Oyuncu Mustafa Alabora ve Betül Arım çiftinin oğludur. 1993 yılında Özel Boğaziçi Lisesi sponsorluğunda yarı profesyonel bir tiyatro kurdu. Bu ekiple birkaç temsil oynadı. 1995 - 1997 yılları...
Forum: Sinema tr Cevap: 1
Son Mesaj: 1 Ağustos 2008 11:05
Mehmet Ali Güneş
Mehmet Ali Güneş http://www.goal.com/resultsimg/4491.jpg Mehmet Ali Güneş, (d. 23 Kasım 1978, Donaueschingen) Savunma pozisyonunda oynayan Türk futbolcu. Almanya'da futbola başlayan Ali Güneş Almanya'nın SC Freiburg takımında yıldızlaştı. 2000 - 2004 yılları arasında Fenerbahçe forması...
Forum: Spor tr Cevap: 1
Son Mesaj: 22 Temmuz 2008 15:53
 
Sayfa 0.165 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu