Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Türkiye'de Matbaacılık

Gösterim: 6776 | Cevap: 0
Blue Blood
28 Aralık 2007 14:46   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Türkiye'de Matbaacılık

Türkiye'de Matbaacılık
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ad:  450px-Ibrahim_muteferrika_matbaasi.jpg
Gösterim: 25
Boyut:  77.3 KB
İbrahim Müteferrika Matbaası, 1729-1794
Türkiye'de matbaacılık tarihi Osmanlı Devleti dönemine uzanır.

Osmanlı döneminde
Sultan 2. Beyazıt'ın 1492 yılında topraklarına kabul ettiği engizisyondan kaçan yahudiler, matbaa tekniğini beraberlerinde getirmişlerdi. Osmanlı'ya gelişlerinden hemen bir yıl sonra, David ve Samuel ibn Nahmias kardeşler 1493 yılında İstanbul'da ilk basımevini (matbaayı) kurdular. Kendilerine Tevrat ve dini kitaplar basma izni verilmişti. Bu sebepten sadece Tevrat, dua ve din tarihi kitapları basılmıştır. Bu tarihten sonra çeşitli kereler matbaa açma girişiminde bulunan Osmanlı'nın İslam tebaasından kişilere hep karşı çıkılmış, Kuran'ın daha önce olduğu gibi mutlaka elle yazılması gereğini belirten bu kişiler zamanın önemli kişileri olan hattatlar tarafından kışkırtılmış ve himaye görmüşlerdir.
Osmanlı topraklarında çalışan ilk matbaadan 234 yıl sonra Osmanlı'nın İslam tebaasından olan İbrahim Müteferrika, Lale Devri olarak bilinen dönemde, 1727 yılında matbaasını kurmuştur. Matbaasında basılan ilk kitap Kitab-ı Lügat-ı Vankulu (Vankulu sözlüğü)’dür. Mütefferika yaşamı boyunca 23 cilt halinde 17 eser basmıştır. Ancak kitapların maliyetlerinin ve buna bağlı olarak fiyatlarının çok yüksek olması matbaacılığın yaygınlaşmasını engellemiştir.
Mütefferika’nın ölümünden sonra matbaa zaman zaman atıl kalsa da çalışmaya devam etmiştir. Matbaanın başına 1754 yılında İbrahim ve Ahmet Efendiler, 1783 yılından sonra Beylikçi Raşid Mehmed Efendi ve Vak’a-nüvis Vasıf Efendi geçmişlerdir.
1769 yılında Abdurrahman Efendi, Mühendisane matbaasını kurmuştur. Daha sonra Üsküdar matbaası (1802) ve sonrasında Takvimhane-i Amire adında bir matbaa daha açıldı (1831). Bu sırada Mısır’da Kavalalı Mehmet Ali Paşa, Bulak matbaasını kurdu (1822).
1860'tan sonra basımcılıkta hızlı bir gelişme görüldü, Encümen-i Dâniş (Bilim Akademisi), Cemiyet-i İslamiye-i Osmaniye, Cemiyet-i Tedrisiye-i İslamiye gibi yayın çalışması da olan kurumların, yeni okulların açılmasıyla ders kitabı gereksiniminin artmasının ve Tercüman-ı Ahval, Tasvir-i Efkâr, Mecmua-i Fünun gibi kendi özel basımevlerini kuran gazete ve dergilerin bu gelişmede belirgin etkisi oldu. Basımcılığın hızla gelişmeye başlaması, devlet denetimini de birlikte getirdi. Önceleri izne bağlı olmaksızın açılan özel basımevlerinin, 1856'da çıkarılan bir iradeyle, bastıkları kitapları Takvimhane Nezareti'ne bildirmeleri ve gelirleri üzerinden vergi ödemeleri hükme bağlandı. 26 Ocak 1857 tarihli ilk Matbaa Nizamnamesi'yle basımevi açma Zaptiye Nezareti'nin iznine bağlandı. Kitap basımı da Meclis-i Maarif'in önceden incelemesi ve onayıyla yapılacaktı. 23 Ocak 1888'de çıkarılan Matbaa Nizamnamesi ise basımcılık üzerindeki sansürü koruyor, ayrıca basımevlerinin denetime her an hazır olması, kapıların kilitli olmaması, bitişik binalara herhangi bir biçimde açılmaması gibi hükümler getiriyordu.
1833 yılında ülkede 54 matbaa (15’i litografi), 1948 yılında 509 matbaa ve 1983 yılında 3537 matbaa bulunmaktaydı. 2007 yılında 6000 civarında matbaa bulunmaktadır.

Günümüzde
Günümüzde Türk matbaacılığı teknolojik gelişmelere bağlı olarak gelişimini sürdürmektedir. Basım sektörü Avrupa’daki emsalleriyle aynı kalitede ürünler üretebilmektedir. Hazır teknoloji üretici ülkelerden alınmakta Türkiye'de başarı ile uygulanmaktadır. Ancak Türkiye bazı istisnalar hariç teknoloji üretmekten uzak, fakat iyi bir teknoloji takipçisi durumundadır.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Türkiye'de Matbaacılık benzer konular

Türkiye (Türkiye Cumhuriyeti) ve Türkiye Tarihi
Türkiye MsXLabs.org & Temel Britannica Bir Akdeniz ve Ortadoğu ülkesi olan Türkiye Cumhuriyeti'nin hem Asya'da, hem de Avrupa'da toprağı vardır. Üç yanı de­nizlerle çevrili olan Türkiye'nin genel görünü­mü kabaca bir dikdörtgeni andırır. Doğu-batı doğrultusunda Asya kıtasının batı...
Forum: Ülkeler ve Tarihleri Cevap: 6
Son Mesaj: 21 Kasım 2013 12:48
Forum: Soru-Cevap Cevap: 4
Son Mesaj: 26 Aralık 2012 19:00
Matbaacılık hakkında bilgi verir misiniz?
MATBAACILIKLA İLGİLİ DAHA FAZLA BİLGİ İSTİYORUM.
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 5 Temmuz 2012 18:46
Türkiye'de yetiştirilen meyve ve sebzeleri Türkiye haritasında nasıl gösterebilirim?
türkiyede yetişen A'dan Z'ye meyve , sebze, baklagileri. türkiye haritasında işaretliyeceğiz. örneğin ^elma amasya bölgesinde yetişir^ bunu haritada göster. haritada amasyanın üstüne elma resmi gibi. yardımcı olursanız sevinirim.
Forum: Soru-Cevap Cevap: 4
Son Mesaj: 1 Mart 2012 14:21
Türkiye ile İlgili Herşeyi Bulabileceğiniz Türkiye'nin Tek Genel Kaynak Programı
Programın içeriği aşağıdaki gibidir. 1. Türkiye Tanıtımı 2. T.C. Kimlik No. Sorgulama 3. T.C. Kimlik No. Doğrulama 4. Vergi Kimlik No Bulma 5. Merkez Bankası Döviz Kuru 6. Online Virüs Tarama 7. Üniversite Listesi 8. Sınav Sonuçları Türkiyenin tanıtımında bulunan özellikler
Forum: Bilgisayar Cevap: 0
Son Mesaj: 23 Kasım 2005 18:27
 
Sayfa 0.132 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu