Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

Boy uzatmak için neler yapılmalıdır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 13 Kasım 2008 (09:58) tarihinde açılmıştır.
481848 kez görüntülenmiş, 1765 cevap yazılmış ve son mesaj 23 Kasım 2014 (12:31) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 8 Temmuz 2009, 18:39

#81 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı:
angel_fairy adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

BOyun uzunluğu önce genetik olarak gerçekleşir eğer ailenizin boylarıda kısaysa bu sizde genetik bir oluşumdur.

En uygun beslenme tarzı, sebze, meyve ve proteinlerin dengeli alınması. Sağlıklı bir gebelik sonunda genellikle kız çocukları 48 cm, erkek çocukları 50 cm boyunda doğuyor ve süratle uzamaya devam ediyorlar. Normal kemik büyümesi için yeterli proteinin alınması, A, C, D vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve iyotlu gıdaların yeterli miktarda tüketilmesi gerekiyor. Çinko ve bakır gibi elementler de boy uzaması için oldukça gerekli mineraller. Fakat "bu vitamin ve mineraller ne kadar fazla alınırsa boy o kadar uzun olur" diye düşünmemek gerekir. Bunlar sadece boyun normal şekilde uzamasını sağlar ve eksikliğinde boy kısalığı görülebilir.

Protein ve gerekli minerallerin yeterince alınabilmesi için et ve süt ürünlerinin çocukluk ve ergenlik döneminde düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor. Çiğ yenebilecek sebze ve meyvelerin mümkün olduğunca pişirilmeden yedirilmesi gerekiyor. Her türlü katı gıdayı alabilen çocuklarda ek vitamin takviyesine gerek olmuyor. Alınan ek vitaminlerin boy uzamasına bir katkısı bulunmuyor.
Gereğinden fazla alınan protein ve kalori de boyu uzatmıyor.

Beslenme yetersizliği boy kısalığı nedenlerinin başında gelir hatta en önemlisidir. Yiyecekler boy uzamasında ne ölçüde etkilidir ya da bir etkisi var mıdır? Evet kesinlikle vardır hatta gıdaların boya etkisi hamilelik döneminde başlar. Çocuğun normal boylu olabilmesi için anne sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmeli, sigara ve alkolden uzak durmalı, hamilelik döneminde diyet uygulayacaksa bu diyet çok sıkı olmamalı hatta kilo vermek için çalışmamalıdır. Ayrıca fazla alınacak kiloların da gebeliğin sağlıklı şekilde sürmesini engelleyebileceği unutulmamalıdır.

Çocukluk döneminde iyi bir gelişim için uyku çok önemlidir. Düzenli uykunun, zihinsel ve fiziksel gelişim için önemi, bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Alıntı:
fadedliver adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

bir doktora başvurup bunun nedenini detayli bir şekilde araştırabilirsiniz.
Aşağıdaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Hemen hemen hepimiz boyumuzdan şikayetçiyiz. Biraz daha uzun olsam düşüncesi herkesin aklından geçmiştir.
Peki boy nasıl uzar, ne yemeliyiz, ne içmeliyiz, ne yapmalıyız?
İnternette satılan, jmexy, Uzamax (Uzamaks), YOKO marka KIMI vb. ilaçlar- kürler bizce hikaye.
Kızların 16, erkeklerin ise 18 yaşına kadar boy uzaması devam ediyor. Ancak bilinenin aksine 25 yaşına kadar uzama sürebilir.
Boyumuzu Genetik etki, hormonal etki, çevresel etkiler ve gelişim dönemindeki beslenme, beslenme alışkanlıkları belirliyor.
Bilindiği gibi boy, kemik uçlarındaki büyüme plakları denen kıkırdak yapıdaki doku gelişimiyle uzuyor. İleriki yaşlarda bu plaklar kapanıyor uzama yavaşlıyor.
Sağlıklı beslenme ve kemik yapısının gelişiminde sütün önemi çok büyüktür. Düzenli olarak her gün süt içilmelidir.
NOT:
Boy Uzatmak için daha ayrıntılı olarak Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun boy uzatma kürünü Buradan okuyabilirsiniz.

kaynak
....
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 9 Temmuz 2009, 11:51

Kızlarda boy uzamayla ilgili önemli!

#82 (link)
laura_96
Ziyaretçi
laura_96 - avatarı
Ben 1996 doğumlu bi kızım sorunum boyum 160 ama ben 175 civari olmak istiyorum.
ama teyzem manken 175 boyunda dayım 180 diğer teyzem 174 amcalarım 180,178,172 civarı anneannem bile çok uzun ama benm tek sorunum kızlarda boy hesaplaması olan sadece anne ile babayla hesaplama!!!!!!!!
annem ve babam o kadar uzun değil ikiside 168,165 civarı 13 yaşında olmama ramen lütfen bana yardım edin!!!!! kaç boyumda olucağım MAKSİMUM doktor yardımsız falan NE KADAR UZUYABİLECEĞİMİ NE KADAR SPOR YAPABİLSE BİLE ne kadar uzuyabileceğimi söyleyiin!!
ıSONUÇTA BOY UZAMASI GENETİK AMA GENETİK SADECE ANNE İLE BABA DEĞİLKİİİ!!!!
BÜTÜN AİLE DEV ANNEM BABAM CÜCE OLSA BEN CÜCEMİ OLURUM!!! ANNE İLE BABA KADAR DİER AİLE ÜYELERİNİN BUNDA HİÇ KATKI PAYI YOKMU LÜTFEN BENM ŞŞU AN NE KADAR UZUYACAĞIMI HESAPLARMISINIZZZZZZZZZZZZZZZZZ ÇOK ÇARESİZİM!!!!!!
EN KISA ZAMANDA LÜTFEN BANA ÇÖZÜM BULUNN!!!!!!!!!!!
Rapor Et
Eski 9 Temmuz 2009, 12:15

#83 (link)
RocqiN
Ziyaretçi
RocqiN - avatarı
Alıntı:
laura_96 adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Ben 1996 doğumlu bi kızım sorunum boyum 160 ama ben 175 civari olmak istiyorum.
ama teyzem manken 175 boyunda dayım 180 diğer teyzem 174 amcalarım 180,178,172 civarı anneannem bile çok uzun ama benm tek sorunum kızlarda boy hesaplaması olan sadece anne ile babayla hesaplama!!!!!!!!
annem ve babam o kadar uzun değil ikiside 168,165 civarı 13 yaşında olmama ramen lütfen bana yardım edin!!!!! kaç boyumda olucağım MAKSİMUM doktor yardımsız falan NE KADAR UZUYABİLECEĞİMİ NE KADAR SPOR YAPABİLSE BİLE ne kadar uzuyabileceğimi söyleyiin!!
ıSONUÇTA BOY UZAMASI GENETİK AMA GENETİK SADECE ANNE İLE BABA DEĞİLKİİİ!!!!
BÜTÜN AİLE DEV ANNEM BABAM CÜCE OLSA BEN CÜCEMİ OLURUM!!! ANNE İLE BABA KADAR DİER AİLE ÜYELERİNİN BUNDA HİÇ KATKI PAYI YOKMU LÜTFEN BENM ŞŞU AN NE KADAR UZUYACAĞIMI HESAPLARMISINIZZZZZZZZZZZZZZZZZ ÇOK ÇARESİZİM!!!!!!
EN KISA ZAMANDA LÜTFEN BANA ÇÖZÜM BULUNN!!!!!!!!!!!

valla Allah yardımcın olsun ne denebılırkı benmde aılem kısa bende kısayım mutluyum boyle ya bızım gıbılerden korkucaklar aslında
Rapor Et
Eski 9 Temmuz 2009, 14:28

Boyumun uzaması için ne yapmalıyım?

#84 (link)
mardinli güzel
Ziyaretçi
mardinli güzel - avatarı
slm
ben 13 yaşında bir kızım. benden 7 ay küçük bir kuzenim var ama benden baya büyük gösteriyor. ben 1.50 boyundayım büyüyünce boyumun uzun olmasını istiyorum. spor da yapsam zıplasam da boyum aynı
bana yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkür ederim. allah a emanet olun. hoşçakalın
Rapor Et
Eski 9 Temmuz 2009, 14:31

#85 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
Alıntı:
angel_fairy adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

BOyun uzunluğu önce genetik olarak gerçekleşir eğer ailenizin boylarıda kısaysa bu sizde genetik bir oluşumdur.

En uygun beslenme tarzı, sebze, meyve ve proteinlerin dengeli alınması. Sağlıklı bir gebelik sonunda genellikle kız çocukları 48 cm, erkek çocukları 50 cm boyunda doğuyor ve süratle uzamaya devam ediyorlar. Normal kemik büyümesi için yeterli proteinin alınması, A, C, D vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve iyotlu gıdaların yeterli miktarda tüketilmesi gerekiyor. Çinko ve bakır gibi elementler de boy uzaması için oldukça gerekli mineraller. Fakat "bu vitamin ve mineraller ne kadar fazla alınırsa boy o kadar uzun olur" diye düşünmemek gerekir. Bunlar sadece boyun normal şekilde uzamasını sağlar ve eksikliğinde boy kısalığı görülebilir.

Protein ve gerekli minerallerin yeterince alınabilmesi için et ve süt ürünlerinin çocukluk ve ergenlik döneminde düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor. Çiğ yenebilecek sebze ve meyvelerin mümkün olduğunca pişirilmeden yedirilmesi gerekiyor. Her türlü katı gıdayı alabilen çocuklarda ek vitamin takviyesine gerek olmuyor. Alınan ek vitaminlerin boy uzamasına bir katkısı bulunmuyor.

Beslenme yetersizliği boy kısalığı nedenlerinin başında gelir hatta en önemlisidir. Yiyecekler boy uzamasında ne ölçüde etkilidir ya da bir etkisi var mıdır? Evet kesinlikle vardır hatta gıdaların boya etkisi hamilelik döneminde başlar. Çocuğun normal boylu olabilmesi için anne sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmeli, sigara ve alkolden uzak durmalı, hamilelik döneminde diyet uygulayacaksa bu diyet çok sıkı olmamalı hatta kilo vermek için çalışmamalıdır. Ayrıca fazla alınacak kiloların da gebeliğin sağlıklı şekilde sürmesini engelleyebileceği unutulmamalıdır.

Çocukluk döneminde iyi bir gelişim için uyku çok önemlidir. Düzenli uykunun, zihinsel ve fiziksel gelişim için önemi, bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
....
Rapor Et
Eski 13 Temmuz 2009, 14:08

SUBAY OLMAK İSTİYORUM AMA BOYUM KISAAAA

#86 (link)
SEVGİ MUĞLA
Ziyaretçi
SEVGİ MUĞLA - avatarı
1993 doğumluyum 1.49,5 boyum var 48 kiloyum.düzenli bir şekilde boyum nasıl uzar.diyet gibi bir program yapabilirmisiniz?10 yaşında adet görmeye başladım artık uzamaz mı boyum.birde ailemde aşırı uzun olmayan akrabalarım var ama benden kısa yok.bi program yaparmısınız???
Rapor Et
Eski 16 Temmuz 2009, 16:59

#87 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
*5 dakika esneme hareketleri sonrasında 3 dakika ip atlayıp 1 dakika dinlenme ve yine 3 dakika ip atlama ve bunu 3–4 kere uygulamak.

*Sonra yeterince dinlenildikten sonra kolları ve bacakları uzatma ve çekme. Bu, aynı esneme hareketi gibi olacak.

*Her gün bu hareketler yapılmalıdır ve yaklaşık 20 dakikayı alır sanırım.

*Bunun dışında haftada 2 kere basket oynamak buna ek ilave olarak yapılabilir.

*Bunların dışında ikinci önemli bir unsur ise beslenmektir. Çünkü kemiklerin gelişmesini sağlayan maddeler Kalsiyum D vitamini ve K vitamini ile magnezyumdur. Eczaneye gidip bunu temin etmelidir

*İlave olarak da yatmadan evvel 300 ml süt içilmesi tavsiye ediliyor çünkü büyüme ve gelişme uykuda başlıyor. Büyüme hormonu gece aktif olduğu için. Sabahları da yine 300 ml süt içilmesi uygun düşer.

*Her sabah düzenli olarak kahvaltı yapın.

*Kahvaltıda süt, peynir, yoğurt, yumurta, zeytin gibi yiyecekleri mutlaka bulundurun.

*İşe veya okula gidiyorsanız taşıt yerine yürümeyi seçin.

*Fazla ağır işler yapmayın.

*Güneşli havalarda yürüyüş yapın. (D vitamini en çok güneş ışığında bulunur)

*Yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketin.
Alıntı:pmyo.net
Rapor Et
Eski 22 Temmuz 2009, 23:09

#88 (link)
elif.......
Ziyaretçi
elif....... - avatarı
MERABA BEN 14 YAŞINDAYIM
1994 doğumluyum....
5 ay önce fln ergenliğime girdim ...
boyumun uzaması için neler yapabilirim..
boyun 1.54 filan kilomda 52 lütfen yardımcı olun...
kısalıktan çok şikayetçiyim..
Rapor Et
Eski 22 Temmuz 2009, 23:25

#89 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
Alıntı:
fadedliver adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

*5 dakika esneme hareketleri sonrasında 3 dakika ip atlayıp 1 dakika dinlenme ve yine 3 dakika ip atlama ve bunu 3–4 kere uygulamak.

*Sonra yeterince dinlenildikten sonra kolları ve bacakları uzatma ve çekme. Bu, aynı esneme hareketi gibi olacak.

*Her gün bu hareketler yapılmalıdır ve yaklaşık 20 dakikayı alır sanırım.

*Bunun dışında haftada 2 kere basket oynamak buna ek ilave olarak yapılabilir.

*Bunların dışında ikinci önemli bir unsur ise beslenmektir. Çünkü kemiklerin gelişmesini sağlayan maddeler Kalsiyum D vitamini ve K vitamini ile magnezyumdur. Eczaneye gidip bunu temin etmelidir

*İlave olarak da yatmadan evvel 300 ml süt içilmesi tavsiye ediliyor çünkü büyüme ve gelişme uykuda başlıyor. Büyüme hormonu gece aktif olduğu için. Sabahları da yine 300 ml süt içilmesi uygun düşer.

*Her sabah düzenli olarak kahvaltı yapın.

*Kahvaltıda süt, peynir, yoğurt, yumurta, zeytin gibi yiyecekleri mutlaka bulundurun.

*İşe veya okula gidiyorsanız taşıt yerine yürümeyi seçin.

*Fazla ağır işler yapmayın.

*Güneşli havalarda yürüyüş yapın. (D vitamini en çok güneş ışığında bulunur)

*Yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketin.
Alıntı:pmyo.net
Alıntı:
_KleopatrA_ adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Alıntı:
JappanStar adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

...
Rapor Et
Eski 22 Temmuz 2009, 23:37

#90 (link)
Coşkun11
Ziyaretçi
Coşkun11 - avatarı
kardeş bol bol basket oyna basket oynamak istemrsanda olduğun yerde basket atar gibi zıpla inanki faydasını görürsünn ..................
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Boy uzatmak için neler yapılmalıdır? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Cevaplanmış
Cevap: 4
Son Mesaj: 13 Aralık 2014 11:37
Gönderen: azra Forum: Soru-Cevap
Cevap: 51
Son Mesaj: 8 Nisan 2013 21:10
Gönderen: aşk=unutmak Forum: Soru-Cevap
Cevap: 4
Son Mesaj: 9 Mart 2013 09:49
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 5
Son Mesaj: 18 Ekim 2012 14:52
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 2
Son Mesaj: 24 Ekim 2009 20:30
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.199 saniyede (66.98% PHP - 33.02% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 14:27
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi