Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Kaldırma kuvvetini tanımlar mısınız?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 17 Kasım 2008 (09:07) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
7328 kez görüntülenmiş, 7 cevap yazılmış ve son mesaj 29 Kasım 2011 (17:17) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 5.00  |  Oy Veren: 2      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 17 Kasım 2008, 09:07

#1 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
KALDIRMA KUVVETİ TANIMLI BİÇİMDE FORMÜL FLN YOLMASIN
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

benim kaldırma kuvveti il ilgili bulmaca hazıllamam lazım bana yardım edermisiniz
Rapor Et
Eski 17 Kasım 2008, 11:01

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
İnceleyiniz Suyun Kaldırma Kuvveti
Rapor Et
Eski 23 Kasım 2008, 12:35

Kaldırma kuvvetinin tanımı nedir?

#3 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
benim kuvvet ve hareket hakkında bulmaca hazırlamam lazım yardım edermisin lütfen sorabileceğim sorular ile ilgili
yardım etmek isteyen kişiler buraya mail yazabilirler yada burdan yardım ederseniz sevinirim adım aysin
Rapor Et
Eski 23 Kasım 2008, 13:58

#4 (link)
Tınmaz Melaike
Ziyaretçi
Tınmaz Melaike - avatarı
thpixbulmacagr0.th Açılan sayfada Resmin üstüne tıklayınız
Rapor Et
Eski 2 Kasım 2009, 18:27

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
KALDIRMA KUVVETİ:
Bir cismi hava yerine suyun içinde kaldırmak istersek suyun içinde daha küçük bir kuvvetle kaldırabildiğimizi görürüz.Aynı şekilde dinamometrenin suyun içindeki ölçtüğü değer, havadakine
göre daha azdır.Bunun sebebi, suyun cisme yukarı yönlü, ağırlığı hafifletici bir kuvvet uygulamasıdır.
Suyun kaldırma kuvvetini Archimedes isimli bilim adamı bulmuş olup, Archimedes prensibi diye de anılır.Aslında bütün sıvılar, içindeki cisimlere yukarı yönlü kuvvet uygular. Bu kuvvet daima yerden yukarı yönlü bir kuvvettir.
Kaldırma kuvveti Fk sembolü ile ifade edilir.Vektörel bir büyüklüktür.
Kaldırma Kuvvetiıvı içinde bulunan cisimlere sıvı tarafından yukarı yönlü uygulanan kuvvete kaldırma kuvveti denir.
Kaldırma kuvveti; cisim etrafından yeri değiştirilen sıvının ağırlığına eşittir.Birimi Newton ve dyn dir.
G:Cismin Ağırlığı
Fk:Kaldırma Kuvveti

Kaldırma kuvvetinin büyüklüğü şunlara bağlıdır:
1)Cismin batan kısmının hacmine(Vb)
2)Sıvının yoğunluğuna (ds)
3)Ortamın çekim ivmesine (g)
bağlıdır.

Kaldırma : (Cismin batan) . (Sıvının ) . (Yer çekimi)
Kuvveti hacmi yoğunluğu ivmesi
Fk = Vb . ds . g

İle ifade edilir.
Fk: Newton
Vb: m3
ds: kg/m3
g: N/kg

NOT: Kaldırma Kuvveti hesaplanırken bu dönüşüm formülü kullanılır.

Fk=Vb .ds . 0.01
Rapor Et
Eski 27 Aralık 2009, 19:18

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
benim kaldırma kuvveti il ilgili bulmaca hazıllamam lazım bana yardım edermisiniz
Rapor Et
Eski 24 Kasım 2010, 16:07

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
evet yha benıomde hazırlamamm lzm beaa
Rapor Et
Eski 29 Kasım 2011, 17:17

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
normal kaldırma kuvvetini söyler misiniz ?
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.159 saniyede (68.40% PHP - 31.60% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 06:51
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi