Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 31 Mart 2017  Gösterim: 97.734  Cevap: 3

Arşimet suyun kaldırma kuvvetini nasıl bulmuştur?

Ziyaretçi
3 Aralık 2008 13:31       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Arşimet suyun kaldırma kuvvetini nasıl bulmuştur?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
Bir rivayete göre, banyosunu yaparken suyu ağzına kadar doldurup içine girmiş ve vücudunun suyu taşırmasıyla çok ilgilenmiştir. Bunun üzerine su gibi bir sıvı içine konulan her şeyin yukarı doğru itildiğini ve bu itme kuvvetinin yer değiştiren yani taşan sıvının ağırlığına eşit olduğunu söylemiştir. Archimadas yüzen cisimler isimli eserinde şu prensibi ortaya koymuştur. Bir sıvının veya gazın içine batırılmış bir cisim, batan bölümünün hacmi kadar yukarıya doğru itilir. Cismi kaldıran bu kuvvet yer çekiminin ağırlığı da kuvvet miktarı kadar azalır. Arşimed bu prensibinden cisimlerin hacminin hesabında istifade etti. Suyun yoğunluğu bir gram/cm3 olduğundan su içine daldırılan bir cisim hacmi kadar ağırlıkla suyu taşırır. O halde taşan suyun ağırlığı cismin hacmini verecektir. Denizaltıların çalışması Arşimed prensibinin doğruluğunu deneyler gösterdi. Örneğin banyodan çıktıktan sonra kol ve bacaklarımızı kurşun gibi ağır hissederiz. Bunun sebebi banyo içindeyken vücudun ağırlığını hemen hemen kaybetmesi su tarafından “kaldırılması” dır. Her sıvı ya da gaz, içine konan eşyaya kaldırma gücü uygular. Bir eşya bir sıvı ya da gaz içine konduğu zaman iki şey olur. Eşya bir kısım sıvı ya da gazın yerini değiştirir ve bir kısım ağırlığını da kaybeder. Deneyler ise yer değiştiren sıvı veya gazın ağırlığının eşyanın ağırlık kaybına eşit olduğunu gösterir. Bir denizaltı yer değiştirdiği suyun ağırlığını safra tankları vasıtasıyla kontrol eder. Safra tankları boşken (su basınçlı havayla dışarı atılmış olarak) denizaltı kendi ağırlığındaki sudan fazlasına yer değiştirir ve bir gemi gibi denizin üstünde yüzer. Safra tankları dolunca ağırlığı, suyun kaldırma gücünden fazla olduğu için dolar. Ya da suyun içine, iple bağladığımız bir demir parçasını sarkıtarak, demiri su içinde kolaylıkla aşağı yukarı hareket ettirebiliriz ama sudan çıkardığımız vakit demir çok daha ağırlaşmış gibi gelir. Arşimed bunun nedenini açıklamıştır: Su gibi bir sıvı içine konulan her şeyin yukarı doğru itildiğini ve bu itme kuvvetinin yer değiştiren yani taşan sıvının ağırlığına eşit olduğunu söylemiştir.

BAKINIZ
Sponsorlu Bağlantılar
Archimedes / Arşimet
Suyun Kaldırma Kuvveti (Arşimet Prensibi)

Son düzenleyen Safi; 31 Mart 2017 03:29


nötrino tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
28 Şubat 2011 17:06       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bikere arşimet banyo yaparken suyu aşırı doldurmuş içine girmiş ve suyun taştığını görmüş ve bu konuyla çok ilgilenmiş tamam nı çocuklar(ben fen öğretmeniyim)
Son düzenleyen Safi; 31 Mart 2017 03:37
14 Aralık 2012 09:28       Mesaj #4
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
Alıntı

aslında öyle değil
arşimet hamamda banyo yaparken tası alıp suya atmıs bir baskmıs ki batmamıs ama parayı atmıs ve bölece bulmusss

Alıntı

arşimed bir hamamda banyo yaparken tası suya atınca tasın batmadığını görmüş ve suyun tası kaldırdığını fark etmiş ve böylece suyun kaldırma kuvvetini bulmuş....

Arşimed, hamamda bilimsel başka bir problemi düşünürken,tasın su üzerinde batmadan durduğunu gözlemlemiş ve kavrayış yoluyla suyun kaldırma kuvvetini keşfetmiştir.Düşündüğü problem zamanın kralı 2. hieron un tacının saf altından mı ,yoksa içine gümüş karıştırılmış bir alaşımdan mı yapıldığı sorusu idi Bunu anlamak içinde saf altın ve tacı ayrı ayrı su dolu kablara bırakmıştır ve cisimlerin taşırdıkları sıvının hacminin ya da miktarının aynı olup olmadığını ölçmüştür.Sonuçta hem suyun kaldırma kuvvetini keşfetmiş hem de cisimlerin yoğunluklarının farklılığını ortaya koymuştur.Bu problemin çözümünün kaynağı hamamda ki tasın su üzerinde batmaması idi.

Alıntı

peki hangi yılda bulmuş

M.Ö 200 lü yıllarda Siracusa kralı 2.Hieron zamanında suyun kaldırma kuvvetini keşfetmiştir.

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Arşimet Kaç Yaşında Ölmüş.

Arşimet M.Ö 212 yılında 75 yaşında ölmüştür!
Son düzenleyen Safi; 31 Mart 2017 03:27


Daha fazla sonuç:
arşimet neyi icat etmiştir

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç