Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Gırtlak kanseri ameliyatı sonrası diyaframdan konuşabilmesi için neler yapılmalı?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 24 Kasım 2008 (13:04) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
24026 kez görüntülenmiş, 11 cevap yazılmış ve son mesaj 2 Şubat 2014 (00:32) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 4.80  |  Oy Veren: 5      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 24 Kasım 2008, 13:04

Gırtlak kanseri ameliyatı sonrası diyaframdan konuşabilmesi için neler yapılmalı?

#1 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
babam ameliyat oldu gırtlağı alındı şu anda konuşamıyor .diyaframdan konuşabilmesi için faydalı neler var bildiğiniz. teşekkür ederim.
En iyi cevap fadedliver tarafından gönderildi

GIRTLAK KANSERİ NEDENİ İLE GIRTLAĞININ TAMAMI ALINAN BİR HASTANIN BİR DAHA KONUŞABİLMESİ MÜMKÜN MÜDÜR ?

Sesin oluşumu sadece gırtlak etkisiyle değil aynı zamanda akciğer, yutak, ağız, geniz, dil, diş ve dudakların katkısıyla da olmaktadır.

Gırtlağının tamamı alınan bir hastanın yeniden ses çıkarabilmesi bu yapıların daha aktif kullanılmasıyla mümkün olabilir.

Elde edilen ses doğaldır ki gırtlak çıkarılmadan önceki sesten farklı olacaktır.

11. GIRTLAK KANSERİ AMELİYATINDAN SONRA YENİDEN KONUŞABİLMENİN YÖNTEMLERİ NELERDİR ?

Gırtlak kanserlerinde her zaman gırtlağın tamamı alınmaz bazen kanserli dokunun yaygınlık derecesine göre sesi korumak amacıyla gırtlağın bir kısmı alınabilir. Böylelikle hasta hiçbir özel yöntem ve aygıtlara gerek duymadan konuşabilir. Gırtlağın tamamının alındığı hastalarda ise:

Hiçbir proteze gerek kalmadan hasta yemek borusuyla konuşmayı öğrenebilir. Buradaki esas olan şey geğirme sesinin kontrol edilmesidir. Hasta geğirirken ses çıkarmaya çalışır, hasta bu tip egzersizleri kola ya da soda gibi gazlı içeceklerle yapar.

Bir takım elektronik aletleri boynuna değdirerek konuşabilir ( Toplumda çoğumuz bu aleti kullanan hastaları görmüşüzdür, bu sesi robot sesi gibi tanımlayabiliriz ) .

Ameliyat sırasında veya sonrasında “ konuşma protezi “ olarak adlandırılan özel aygıtlar ( küçük bir düğme gibi ) boğazdaki deliğin çeperine takılabilir ve hasta bu aygıt sayesinde konuşabilir. Bu protezlerin ömürleri sınırlıdır birkaç senede bir değiştirilmelidir.
Alıntı
Benzer Konular: Etiketler:
  • girtlaga takilan konusma cihazi
  • girtlak kanseri ameliyat sonrasi
  • girtlak kanseri ameliyati sonrasi
  • girtlak kanseri ameliyatindan sonra
  • girtlak kanseri konusma cihazi
Rapor Et
Reklam
Eski 24 Kasım 2008, 13:14

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
GIRTLAK KANSERİ NEDENİ İLE GIRTLAĞININ TAMAMI ALINAN BİR HASTANIN BİR DAHA KONUŞABİLMESİ MÜMKÜN MÜDÜR ?

Sesin oluşumu sadece gırtlak etkisiyle değil aynı zamanda akciğer, yutak, ağız, geniz, dil, diş ve dudakların katkısıyla da olmaktadır.

Gırtlağının tamamı alınan bir hastanın yeniden ses çıkarabilmesi bu yapıların daha aktif kullanılmasıyla mümkün olabilir.

Elde edilen ses doğaldır ki gırtlak çıkarılmadan önceki sesten farklı olacaktır.

11. GIRTLAK KANSERİ AMELİYATINDAN SONRA YENİDEN KONUŞABİLMENİN YÖNTEMLERİ NELERDİR ?

Gırtlak kanserlerinde her zaman gırtlağın tamamı alınmaz bazen kanserli dokunun yaygınlık derecesine göre sesi korumak amacıyla gırtlağın bir kısmı alınabilir. Böylelikle hasta hiçbir özel yöntem ve aygıtlara gerek duymadan konuşabilir. Gırtlağın tamamının alındığı hastalarda ise:

Hiçbir proteze gerek kalmadan hasta yemek borusuyla konuşmayı öğrenebilir. Buradaki esas olan şey geğirme sesinin kontrol edilmesidir. Hasta geğirirken ses çıkarmaya çalışır, hasta bu tip egzersizleri kola ya da soda gibi gazlı içeceklerle yapar.

Bir takım elektronik aletleri boynuna değdirerek konuşabilir ( Toplumda çoğumuz bu aleti kullanan hastaları görmüşüzdür, bu sesi robot sesi gibi tanımlayabiliriz ) .

Ameliyat sırasında veya sonrasında “ konuşma protezi “ olarak adlandırılan özel aygıtlar ( küçük bir düğme gibi ) boğazdaki deliğin çeperine takılabilir ve hasta bu aygıt sayesinde konuşabilir. Bu protezlerin ömürleri sınırlıdır birkaç senede bir değiştirilmelidir.
Alıntı
Rapor Et
Eski 24 Kasım 2008, 18:19

#3 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Alıntı:
fadedliver adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Alıntı
bunların yanısıra cihazı daha verimli kullanabilmesi için nefes egzersizleri var. diyaframdan nefesini kullanarak konuşmayı öğrenmeli.yalnız psikolojik destek te şart . sonuçta derdini anlatamayacağı için agresif olmasını bekleyin sabırlı olun. ve asla eskisi gibi konuşmasının mümkün olmadığını açıklayın.geçmiş olsun
Rapor Et
Eski 24 Mart 2010, 21:44

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
girtlak kanseri konusma cihazi
ıyı gunler ben gırtlagımdan amelıyat oldum ve suan konusma cıhazı taktırmak ıstıyorum. doktoruma basvurdum ve yemek borusuna takılıyormus cıhaz yan etkılerını ogrenmek ıstıyorum benı bılgılendırırsenız sevınırım.
Rapor Et
Eski 24 Kasım 2011, 18:01

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

ıyı gunler ben gırtlagımdan amelıyat oldum ve suan konusma cıhazı taktırmak ıstıyorum. doktoruma basvurdum ve yemek borusuna takılıyormus cıhaz yan etkılerını ogrenmek ıstıyorum benı bılgılendırırsenız sevınırım.
öncelikle geçmiş olsun. bende gırtlak kanseri hastasıyım yemek borusuna konuşma protezi takıldı. hiçbir yan etkisi yok ses proteziyle uzun süre konuştuğunuzda eski sesinize yakın bir ses tonuyla bile konuşabilirsiniz. her hastanın böyle bir şansı olmuyor mutlaka taktırmalısınız. tek problem protezin ömrünün kısa olması bozulduğunda içtiğiniz sıvılar sızabiliyor fakat değişmesi çok kolay. umarım yardımcı olabilmişimdir. tekrar geçmiş olsun
Rapor Et
Eski 11 Ocak 2012, 19:12

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Gırtlak kanserinin ameliyat süresi kaç saattir?
Rapor Et
Eski 14 Ocak 2012, 02:45

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
merhaba annem mayısta ameliyat oldu sabah ilk annem girdi ameliyata 3:30 4:00 gibi çıktı yoğun bakıma allah kimseleri düşürmesin.yemek borusu ses telleri vs tamamen alındı konuşamıyor şimdi ama allaha şükür şimdi çok iyi bizde cihaz alıcaz inşallah.HERKESE GEÇMİŞ OLSUN EN BÜYÜK ZENGİNLİK SAĞLIK(MIŞ) BUNU DAHA İYİ ANLADIM.
Rapor Et
Eski 20 Mart 2012, 22:52

#8 (link)
misafir
Ziyaretçi
misafir - avatarı
annem gırtlak kanseri ameliyatı oldu gırtlağın tamamı alındı. şubatın 22 de ameliyat oldu ama şu anda 2 -3 gündür açılan gırtlaktan hafifi yemek artıkları geliyor va içtiği su sızıyor nedeni ne olabilir (RADYO TERAPİ VE KEMO TERAPİ GÖRDÜ AMALİYAT ÖNCESİ) ZARARI OLURMU
Rapor Et
Eski 17 Haziran 2012, 01:36

tam gırtlak tan sonra

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
gırtlak kanseri ameliyatı oldum (tam gırtlak) şu anda kanül var.bu kanül ne kadar sure kalacak.
Rapor Et
Eski 13 Şubat 2013, 18:40

#10 (link)
Anl36
Ziyaretçi
Anl36 - avatarı
Benim Dedem Gırtlak Kanseriydi. Ameliyat Oldu Gırtlağını Komple ALdılar Cihaz Takıldı Konuşamıyor Şimdide Geri Çıkartmak İstiyor CEvap Verirseniz Sevinirşm İlginiz İçin Tşkrlr
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.207 saniyede (77.50% PHP - 22.50% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 17:05
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi