Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 60.998|Cevap: 2|Güncelleme: 9 Kasım 2016

Gırtlak Kanseri (Larenks Kanseri)

Kısaca
Gırtlağın herhangi bir bölgesinde yer alan kansere gırtlak kanseri denir. En sık görülen türü “Skuamöz Hücreli ya da Epidermoid Karsinom”dur.
Mesaja atla
16 Haziran 2008 14:42   |   Mesaj #1   |   
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye

Gırtlak Kanseri

Ad: Gırtlak Kanseri.jpg
Gösterim: 422
Boyut: 15.6 KB

Gırtlağın kötü huylu uru. Gırtlakta iki tür kötü huylu ur gelişebilir. Bunlardan biri “karsinom” adını alır; öbürü sıklıkla iyi huylu olup kimi zaman kanserle- şebilen “papillom”dur.

Sponsorlu Bağlantılar
Gırtlakta en sık rastlanan ur olan papil- lom, ses tellerinde ya da kıkırdaklar arasındaki eklemlerde ortaya çıkan küçük, siğile benzer bir oluşumdur; daha çok şarkıcılarda, spikerlerde ve mesleği gereği sık sık yüksek sesle konuşanlarda görülür. Erişkinlerde papillomlar kümelenerek polipleri oluşturur ve gırtlağı tıkayabilir; bu kümeler ameliyatla çıkarılsa da yeniden gelişebilir. Benzeri bir durum çocuklarda da görülebilir. Ama bu oluşum ergenlik döneminde kendiliğinden kaybolur.

Erkeklerde daha çok görülen karsinom sıklıkla kronik tahriş, sesin çok fazla kullanılması ile alkol ve tütün alışkanlığından kaynaklanır. Çıktığı bölgeye göre iki türü vardır. Birincisi kökenini gırtlak mukozasından alır ve ses tellerini tutar. Genellikle yayılmadan gırtlakla sınırlı kalır; urun ameliyatla çıkarılması hastanın iyileşme şansını yükseltir. Öbür tür, ses tellerinin üstündeki bölgede gelişir ve büyüyerek gırtlağın üst bölümündeki kapakçık (epiglot) ve yutağa da yayılabilir. Kanser vücuda genellikle komşu dokulara ya da lenf damarlarına geçerek yayılır.

Karsinom, küçük ve sert bir doku parçası ya da kabarcık olarak ortaya çıkar. Yaygın doku yıkımına, apse ve ülserleşmelere neden olabilir. Gırtlak kanseri oldukça sık görülürse de erken dönemde tanı konursa tedavi başarılı olabilir. Ne var ki, hastalığa ancak, ilk belirti olan ses kısıklığının ortaya çıkışından 8-10 ay kadar sonra tanı koyula- bilmektedir. Oldukça geç yayılan bir kanser türü olduğundan, erken tanı, cerrahi girişim ve ameliyat sonrası ışın ya da kimyasal tedavi ile iyi sonuç alınır.
MsXLabs.org & Ana Britannica

9 Kasım 2016 15:17   |   Mesaj #2   |   
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye

Gırtlak kanseri (Larinks kanseri) nedir?

Ad: Gırtlak Kanseri-4.jpg
Gösterim: 357
Boyut: 8.6 KB

Gırtlak havanın nefes borusuna girişindeki kontrol bölgesidir. Gırtlak üst, orta ve alt kısım olarak 3 ana bölümden oluşur. Konuşma, yutma ve nefes alma görevi vardır. Ses telleri gırtlağın orta bölümünde yer alır. Alt kısım ise soluk borusu ile bağlantıyı sağlar. Gırtlağın herhangi bir bölgesinde yer alan kansere gırtlak kanseri denir. Erkeklerde daha sık görülür. Gırtlak kanseri daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkar ve oluşumda en önemli sebep sigara içimidir.

Sponsorlu Bağlantılar
Boyun ön yarısı, ortak bir "boğaz", aslında, insan normal aktivite temin ederek, organ ve dokuların bir dizi karmaşık konsantrasyonudur.

Gırtlak (Larenks) Kanseri Kimlerde Görülür?


Gırtlak kanseri ile sebep-sonuç ilişkisi olan en önemli sebep sigara içimidir. Gırtlak kanserlilerin geçmişlerinde %94 oranında sigara içimi öyküsü bulunur. Sigara içimi dışında gırtlak kanserine atfedilen başkaca bir sebep henüz ortaya konmuş değildir.

Gırtlak (Larenks) Kanserinin Belirtileri Nelerdir?


Gırtlakta kanserin bulunduğu yere göre belirtiler vardır. Üç ana belirtiden biri veya birkaçı aynı anda bulunabilir:
 • Ses kısıklığı
 • Yutma güçlüğü
 • Nefes darlığı
Bazı durumlarda başka belirtiler de söz konusu olabilir:
 • Kulak ağrısı
 • Boyunda yara
 • Boyunda şişlik

Gırtlak (Larenks) Kanserinde Tanı Nasıl Konulur?


Gırtlak kanserlerinin tipik görünümleri şişlik ve/veya yara şeklindedir. Bu görüntü daha ilk anda hekimde şüphe uyandıracaktır. O halde, öncelikle gırtlağın muayenesi gerekir. Ancak muayeneden sonra gırtlak kanserinin teşhisinin kesinleştirilmesi için kanserli dokudan parça (biopsi) alınması gerekir; ki, bu parça patoloji uzmanlarınca incelendikten sonra tanı konabilecektir.

Gırtlak (Larenks) Kanserinde Tedavinin İlkeleri Nelerdir?


Nitelikli yaşam: Her tedavi sözkonusu olduğunda, hasta ve hekimin üzerinde ilk buluştuğu nokta nitelikli yaşamın sağlanması ve sürdürülebilmesidir. Hastanın hem acı çekmemesi, hem de rahat nefes alıp verebilmesi, yemeklerini rahat yiyebilmesi ve konuşmasını sürdürebilmesi amaçlanır.
Sağ kalım: İleri evrelerinde hayata mal olabilecek gırtlak kanserinde tedavi ile elbette hepimizin ortak amacı hastalıktan kurtulma, gırtlak kanserinden etkilenmeden yaşamın sürdürülmesidir.

Gırtlak (Larenks) Kanseri Ameliyatı Hakkında Daha Fazla Bilgi


Gırtlakta kanserin bulunduğu bölgeye göre cerrahi planlama farklıdır. Olanaklıysa, gırtlağın işlevsel bir bölümünün sağlığı ile, çalışır bir halde hastada yerinde bırakılması amaçlanır. Üst gırtlak kanserleri altta her iki ses telini ya da ses tellerini arkada birleştiren bandı, üstte dil kökünü genişçe tutmamışsa, kısmi gırtlak çıkarılması(parsiyel larenjektomi) ameliyatına elverişli kabul edilirler. Günümüzde bu cerrahi giderek daha artan bir oranda ağızdan, yani boynu açmaksızın gerçekleştiriliebilmektedir. Ses tellerinden yalnızca birini tutan sınırlı kanserlerde de kısmi gırtlak çıkarılması(parsiyel larenjektomi) ameliyatı uygun bir seçenektir.

Her iki ses telini ya da ses tellerini arkada birleştiren bandı tutan kanserler kısmi ameliyatlara elverişli değillerdir. Zira, gırtlağın nefes borusu kontrolünü yaptığı bölge hastalıklı demektir ve bu bölge çıkarıldığı takdirde nefes borusuna her türlü sıvı girecek duruma gelir; yaşam sürdürülemez. Bu durumda ameliyat gırtlağın tamamını çıkaracak şekilde yapılır.

Bu ameliyatlarla eş zamanlı boyun dokularındaki kanser yayılım odakları da ameliyat edilerek temizlenir.

Gırtlak ve üst yemek borusu: Burada, boğaz yoluyla ortak bir yol hava girişi ve gıda, iki farklı "Üstgeçit" ayrılmıştır.

İşte oksijen, taze beyin sağlayan damarlardır.

Bu yüzey kalbinde düzensizliklere neden olabilir pleksus sinirler, aşırı uyarılması yalan olduğunu burada.

Ama yutak ve gırtlak bu sınır işlevi, boyun organlarının malign tümörlerin en sık karşılaşılan bir durum "gırtlak kanseri" kavramının birleşmiş formlarını, dokular neden oldu.

yutak olarak yukarıdan aşağıya doğru üç anatomik alanlar şunlardır:
 1. nazofarenks
 2. boğaz
 3. hipofarenks
boğaz kısmının en sık görülen habis tümörü nedeniyle kafatası kemiklerinin hava sinüslerde çimlenme için Nazofarenks (kemer ve yan yüzeyler) ortaya çıkar ve ciddi bir prognoza sahiptir.
farenks diğer alanlarda - nadir tümörlerdir.

gırtlak anatomik bölgelerin bölünmesi kord vokallerin ilişkin oluşur:
 1. bölümü (yutma sırasında hava yolunun girişini kapsayan bir araya epiglot ile) Nadsvyazochny
 2. ligament Bölümü
 3. subglottik bölüm
konumların her kötü huylu tümörlerin prognostik özellikleri ortaya sahiptir.
Nadsvyazochny larinks kanseri en sık (% 65) etkilenir, süreç hızla gelişiyor ve kanser erken metastaz.
vokal Güncel kanseri daha erken bir aşamada tespit ve zamanında tedavi için izin daha dayanıklı katlanabilir. Bu gırtlak malign lezyonların vakaların% 32'sinde bulunur.

Kanserin subglottik lokalizasyonu% 3 tanısı. Ancak, yaygın gelişim gırtlak submukozal tabaka halinde yayılır ve - daha ciddi bir prognoz tanımlar.

Genel olarak, gırtlak kanseri malign tümörlerin yapısı oluşumu (% 1-4) sıklığına ilişkin onuncu ilgili. Ve bunların% 50-60 en doğrudan larenks kanseri kaplar. Ve bu lokalizasyon tüm tümörlerin% 98, histoloji skuamöz seçeneği ya da varyasyonları (- limfoepitelioma Schminke tümörü) oluşturdu.

Gırtlak Kanseri Tedavisi


Gırtlak kanseri, başlangıç aşamasında tespit edilirse radyasyon terapisi kullanılabilir. İlerlemiş gırtlak kanseri için kemoterapi ve radyasyon terapisi birlikte kullanılabilir.

Gırtlak kanseri tedavisi için seçilecek yöntem hastanın genel sağlık durumuyla ve kanserin başka organlara veya dokulara yayılıp yayılmadığıyla yakından ilgilidir.

Gırtlak kanseri tedavisinde sık kullanılan bir diğer yöntem ise ameliyattır.

Ameliyat bölgesi neşter veya lazerle açılabilmektedir. Kullanılacak ameliyat yöntemi konusunda doktordan daha fazla bilgi alabilirsiniz. Ameliyat sırasında cerrah, kanserin gırtlağın ne kadarını işgal ettiğine bağlı olarak gırtlağın tamamını veya sadece bir kısmını alabilir. Operasyon sırasında bu bölgede bulunan lenf bezleri de alınabilir.

Ameliyat sonrası sigara ve alkol kullanmaya devam eden hastalarda tedavinin başarılı olma oranı oldukça düşük ve kanserin tekrar etme olasılığı oldukça yüksektir.

Gırtlak kanseri tedavisinin başarı oranında aşağıdaki noktalar önem taşır;
 • Kanserin hangi aşamada olduğu,
 • Tümörün yeri ve büyüklüğü,
 • Hastanın yaşı, cinsiyeti, genel sağlık durumu,
 • Hangi tedavi yönteminin seçileceği ise genellikle aşağıdaki noktalara göre belirlenmektedir;
 • Kanserin hangi aşamada olduğu,
 • Tümörün konumu ve büyüklüğü,
 • Hastanın konuşma, yeme ve nefes alma yeteneğinin ne derece korunabileceği,
 • Kanserin tekrar edip etmeyeceği,

Gırtlak Kanseri İle İlgili Bazı Rakamlar


Ülkemizde, Sağlık Bakanlığı'nın gırtlak kanseri üzerine yayınladığı bir istatistik bilgisi bulunmuyor. Ancak ABD verilerine göre, sadece 2013 yılında gırtlak kanserine yakalanan kişi sayısı 13.000. Bunların 10.000'i erkek, 3000'i kadın ve çoğunluğu 65 yaşın üzerinde.

Şu anda ABD'de gırtlak kanseri ile yaşayanların sayısı yaklaşık 90.000. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü rakamlarına göre gırtlak kanseri teşhisi konan kişilerin %60'ı 5 yıldan fazla yaşıyor.

Kanserin gırtlak dışına yayılmadığı hastalarda ise bu oran %75'lere kadar çıkıyor. Gırtlak kanseri erkekler arasında daha yaygın.

Her 6 erkeğe karşılık sadece 1.3 kadın gırtlak kanserine yakalanıyor.

MsXLabs.org
-derlemedir.

9 Kasım 2016 15:47   |   Mesaj #3   |   
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye

Gırtlak Kanseri Özellikleri ve Yol Açan Faktörler Nelerdir?

Ad: Gırtlak Kanseri.jpg
Gösterim: 320
Boyut: 88.9 KB

Gırtlak kanserine yol açan ana faktörler; birinci sırada sigara, ikinci sırada alkoldür. Bunların dışında reflünün de gırtlak kanserlerinin oluşumunda rol oynadığından şüphelenilmektedir. Diğer taraftan yutak tümörlerinde yeri katileşmiş olan HPV virusunun gırtlak kanseri ile ilişkisi konusundaki araştırmalar henüz netleşmemiştir. Genetik özellikler ve çevresel faktörler ise, vücuttaki her tür tümörün oluşumunda olduğu gibi, kansere zemin hazırlayan olumsuz vücut koşullarını sağlama bağlamında rol oynar.

Sponsorlu Bağlantılar
Sigara, patolojik etkilerini gırtlak mukozasında direk hasarla gösterir. Gırtlak tıpkı burun, ağız, yutak veya akciğerler gibi dış etkilere açık bir organdır. Sigara zaman içinde gırtlakta larenjit, Reinke ödemi gibi lezyonların gelişimine yol açar. Ayrıca prekanserojen lezyonların ve kanserin oluşumunda rol oynar. Sigara ve muadilleri, akciğer kanserine benzer şekilde, gırtlak kanserinin en önemli nedenidir.

Alkol, gırtlak kanserinin oluşumunda sigaradan sonra ikinci sırada rol oynamaktadır. Sigara ve alkolün beraber tüketimi, bunların tek tek toplamından daha güçlü bir olumsuz etki yaratır ve gırtlak kanseri oluşma olasılığını kumulatif şekilde artırır. Sigaranın kesilmesi ve aşırı alkol kullanımının azaltılması durumunda, gırtlak kanseri riski yıllar içinde giderek azalır.

Reflü, yani larengofarengeal reflü, reflü larenjitine yol açar. Yine ses tellerinde granülasyon ve Reinke ödemi oluşumuna katkıda bulunur. Reflünün ayrıca, kanıtlanmamış da olsa, gırtlak kanserlerinin oluşumunda rol oynadığından şüphelenilmektedir. Özellikle gırtlak kanseri tedavisi görmüş hastalarda, tekrarlama ihtimaline karşı, bir önlem olarak reflünün kontrol altında tutulmasında fayda vardır.

Gırtlak kanseri belirtileri; disfoni yani ses bozukluğu/kısıklığı, “potato voice” yani boğuk ses, hemoptizi yani kan tükürme, halitozis yani ağızda kötü koku oluşması, dispne yani nefes darlığı, disfaji yani yutma güçlüğü, odinofaji yani ağrılı yutma, otalji yani kulağa yansıyan ağrı gibi farklı tablolardan oluşur. Ancak bunların arasında en sık görülen, ses bozukluğu/kısıklığıdır. Genel bir kural olarak 2 haftadan uzun süren her tür ses kısıklığı, gırtlak kanserinin mutlaka dışlanmasını gerektirir.

Gırtlak kanserinin özellikleri, bölgeye göre farklılık gösterir. Supraglottik, glottik ve subglottik 3 bölgenin kanserleri farklı özelliktedir. Dolayısıyla tedavileri de farklılıklar içerir.

Supraglottik karsinomlar, patolojinin ses tellerinden uzak yerleşimi nedeniyle, oldukça geç belirti verir. Klinik tablo, yukarıdaki belirtilerden birini veya birkaçını kapsar. Bu tümörlerin tanıları nisbeten ileri evrede konur. Diğer taraftan supraglottik bölge, lenfatik yollardan zengin bir embriyolojik kökenden gelişir. Dolayısıyla supraglottik karsinomlar, lenfatik yayılımı kolay yapar. Özellikle infrahyoid seviyeyi tutan tümörlerin, epiglot kıkırdak delikciklerinden veya epiglot kökü çevresinden geçerek lenfatikten zengin preepiglottik loja erişme ve buradan boyuna çift taraflı metastaz yapma şansı çok yüksektir. Supraglottik karsinomlarda tedavi; larenks açık-kapalı cerrahisi, radyoterapisi-kemoradyoterapisi veya bunların kombinasyonlarının yanısıra, genelde boyun disseksiyonu ameliyatlarını veya boyun radyoterapisini içerir. Sağkalım oranları, tümörün yaygınlığına göre değişse de, ortalamada makul düzeylerdedir.

Glottik karsinomlar, patolojinin ses tellerinde yerleşimi nedeniyle, ses kısılması ile erken belirti verir. Bu yerleşimdeki tümörlerin tanıları, hastalar ihmal etmedikleri takdirde, erken evrede konur. Ayrıca bu bölge, supraglottik bölgenin aksine, lenfatik yollardan fakir farklı bir embriyolojik kökenden gelişir. Dolayısıyla glottik karsinomların lenfatik yayılım olasılığı, yukarıya, aşağıya veya dışarı ilerlemedikleri müddetçe, çok düşüktür. Erken evre glottik karsinomlarda tedavi; larenks açık-kapalı cerrahisi veya radyoterapisi-kemoradyoterapisinden ibarettir. Boyun disseksiyonu veya boyun radyoterapisi, istisnai durumlar dışında, uygulanmaz. Sağkalım oranları; erken evrede tanı konulması, anatomik bariyerlerin varlığı ve lenfatik yayılım düşüklüğü nedenleriyle, çok yüksek düzeylerdedir.

Subglottik karsinomlar, patolojinin ses tellerinden uzak ve derinde yerleşimi nedeniyle, geç belirti verir. Bunların tanıları nisbeten ileri evrede; nefes darlığı, kan tükürme veya geç ortaya çıkan ses kısıklığı gibi belirtilerle konur. Bu bölge karsinomlarının lenfatik yayılım yapma eğilimi de vardır. Subglottik karsinomlarda tedavi genelde; açık cerrahi ile larenjektomi total ameliyatı ve mediasten bölgesini de kapsayan adjuvan radyoterapi kombinasyonudur. Eşlik eden boyun disseksiyonu ise, tümör tarafındaki tiroid dokusunu ve orta hat yani 6. bölge lenf bezlerinin çıkarılmasını da içerir. Sağkalım oranları, geç tanı ve diğer nedenlerle, nisbeten düşük düzeylerdedir.


Gırtlak (Larenks) Kanseri ile Yaşam Nasıl?


Gırtlak kanserli hastanın yapılan tedaviye bağlı yaşantısı farklılıklar gösterir. Her ne olursa olsun öncelikli amaç nitelikli yaşarken sağ kalmasıdır. Yapılan tedavilere bağlı olarak sesinde kısıklık, ağızda kuruluk, boyunda nefes deliği, karında yemek tüpü gibi özelliklerle yaşam sözkonusu olabilir. Bütün çabalar kanserli bir hastanın üstte saydığımız zorluklarla yaşamak zorunda kalmaksızın sağ kalımıdır.

Gırtlak (Larenks) Kanserli Hastalar Konuşabilir mi?


Gırtlağın nefes aalma-yutma sırasında nefes borusu girişini kapatma ana işlevleri yanısıra bir işlevi de konuşmayı sağlamasıdır. Gırtlağın bir kısmı alınmış ya da ışın tedavisi uygulanmışsa, seste hafif kısıklık olabilir.

Gırtlağın tamamı alınmışsa (total larenjektomi), konuşmayı sağlamak için üç ana yöntem vardır:
 • Yemek borusu sesi
 • Elektrolarenks
 • Nefes borusu-yemek borusu arası(Trakeo-ösefajial) protez ile konuşma.
Bütün bu teknikler içinde, en akıcı ve anlaşılır konuşma son seçenekle, yani protezle sağlanabilmektedir.

Daha fazla sonuç:
boğazda ağrı hissi

Hızlı Cevap
Mesaj:
Tıp Bilimleri forumu 'Gırtlak Kanseri (Larenks Kanseri)' konusunu görüntülüyorsunuz: Gırtlak Kanseri Gırtlağın kötü huylu uru. Gırtlakta iki tür kötü huylu ur gelişebilir. Bunlardan biri ...

Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç