Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Atatürk'ün Atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 24 Kasım 2008 (16:13) tarihinde açılmıştır.
64934 kez görüntülenmiş, 33 cevap yazılmış ve son mesaj 7 Kasım 2013 (14:59) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 8 Kasım 2009, 20:34

Atatürk'ün Atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?

#11 (link)
Sol Yanımın Sahibi
Yavru_Aslan - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

atatürkün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri
Atatürkçülük, her türlü gericiliğe, tutuculuğa, bağnazlığa, yobazlığa ve boş inançlara doğa dışı düşüncelere kesinlikle karşıdır; çünkü akılcıdır. Çağımızın bilimsel düşüncesini, düşünce özgürlüğünü ve onun yol gösteticiliğini benimsemiştir. Lâyiklik ilkesi, O'nun temel ilkelerinden olup dinsel inançlara saygı duyarak dünya işlerini, devlet işlerini onların dışında yürütmeyi öngörür.
2 - Atatürkçülük, baskı, korku ve bütün toptancı (totaliter) yönetimlere kesinlikle karşıdır; çünkü özgürlükçüdür. İnsanın doğudan hak ve özgürlükleri olduğuna ve bunlara saygı gösterilmesi gerektiğine inanır.
3 - Atatürkçülük, insana değer vermeyen, onu sömüren bir düşünce ve tutuma karşıdır; çünkü insancıldır, insanlık-değerlerin ve haklarına saygı gösterilmesini ister. Herkesin insan onuruna yaraşır biçimde yaşayabilmesi, başlıca amaçlarındandır. Bu yönü ile de evrenseldir.
4 - Atatürkçülük, bilim dışı her yönteme ve uygulamayâ kesinlikle karşıdır; çünkü bilimci ve gerçekçidir. Bundan dolayı da dinle dünya işlerini birbirinden ayırmıştır.
5 - Atatürkçülük, ırkçılığa ve saldırganlığa (Emperyalizme) kesin olarak karşıdır; çünkü ulusçudur, barışçıdır. Yurtta barış, dünyada barış ilkesini savunur.
6 - Atatürkçülük kendini Türk bilen, Türküm diyen herkesi Türk sayar.
7 - Atatürkçülük, erkek ve kadın ayırımı yapan her düşünceye karşıdır; çünkü toplumun içinde kadının çok önemli bir yeri olduğuna inanır; kadınla erkek arasında hak eşitliğini ilke sayar.
8- Atatürkçülük, kültürde ve dilde yabancılaşmaya kesinlikle karşıdır; çünkü ulusal kültürün ve dilde bağımsızlığın, siyasal bağımsızlığın da koşullarından olduğuna inanır.
9 - Atatürkçülük, her türlü iç ve dış sömürrüye karşı olduğundan Emperyalizme ve Feodalizme de karşıdır. Atatürkçülük ve Atatürkçü ulusçuluk, ulusal değerlerin, varlıkların sömürülmesini kesinlikle reddeder.
10 - Atatürkçülük, halkın katılmadığı her türlü yönetime ve girişime karşıdır; çünkü gerçek ânlamıyla halk egemenliğinden ve halk yönetiminden yanadır.
11 - Atatürkçülük, üretim ilişkilerine dayanan sınıfların varlığını yadsımamakla birlikte, bu sınıfların çatışmasını kesinlikle reddeder. Çünkü iş ve uğraş kümeleri arasında iç barışı sağlayıcı nitelikte örgensel (Organik) bir dayanışma ve bütünleşmeyi amaç bilir.
12 - Atatürkçülük, yeni Türk Devleti'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelini oluşturan çâğdaş ve ulusal değerlerin birleşimi bir Dünya görüşüdür. Bu özelliğiyle aynı zamanda Türk yurdunun, Türk tarihinin, Türk halkının bütünlüğüne ve gerçeklerine dayanan ulusal bir görüştür, ileriye, yeniliğe açık devrimci bir yoldur ve halkımızı Ortagağ'dan modern çağa yönelten ilerici bir davranıştır.
13 - Atatürkçülük, Kapitalist ve Sosyalist bloklar dışındaki geri kalmış dünya ulusları için de bir meşal olmuştur. Çünki sömürülen ve ezilen ulusların uyanması ve kalkınması yolunda başlatılan ve başarıya ulaşan ilk ulusal kurtuluş devrimidir. Bu açıdan da yine evrenseldir ve tüm ezilen uluslar için yeni bir kurtuluş yolu olmuştur.
14 - Atatürkçülüğün, ilkeleşen başlıca hedefleri, ulusal tam bağımsızlık, çağdaşlaşma, ulusal egemenlik, lâyiklik, halkçılık, ulusçuluk, devletçilik ve cumhuriyetçiliktir. Bu hedeflere, bu ereklere ne ölçüde kavuştuğumuz, ulusça bunların neresinde olduğumuz her zaman tartışılmalıdır, tartışılacaktır da. Yeni kurulan devletin dışâ karşı tam bağımsız olması, içte de ulusal egemenliğe dayanan bir yönetimi (Demokratik ve Lâyik Cumhuriyet) öngörmesi ve toplumu çağdaş uygarlık düzeyinin bile üstüne çıkarmak istemesi, Atatürkçülüğün aynı zamanda temel ülküsüdür. Bu ülküsel hedeflere, örneklere ulaşabilmek için O'nun yukarıda anılan altı ilkesi bir yönüyle hedef; bir yönüyle de araç olarak düşünülebilir.

Atatürk ilkeleri tek tek ele alınıp yorumlanamaz ve ayrı ayrı, uygulanamaz bir bütündür. Atatürk devrimi ve Atatürkçülük, belirli siyasal yönlerden değil, Türkiye ve dünya gerçekleri açısından önyargısız olarak değerlendirilmelidir. Temelinde akılcı, deneyci çağdaş bir felsefe yatan Atatürkçülük, en büyük düşünürü ve uygulayıcısı yine Atatürk'ün kendisi olan Türk Hümanizmasıdır denilebilir. Bu görünüşüyle büyük bir yapı, görkemli bir yapıt olan Atatürk devriminin bütünlüğü, Türk toplumuna olduğu kadar, çağdaş dünyaya da Türk ulusunun çok değerli bir katkısı olmuştur. Ve bunun en büyük onur payı Atamızındır.
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 22 Kasım 2009, 16:07

acil lazım

#12 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
atatürkün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?
Rapor Et
Eski 27 Kasım 2009, 12:54

atatürkün düşünceleri neden atatürkçü düşünce sistemini etkilemiştir

#13 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
LÜTFEN SORUMUN CEVABINI ALAYIM NEDEN ATATÜRKÜN DÜŞÜNCELERİ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİNİ ETKİLEMİŞTİR CEVAP YAZIN LÜTFEN
Rapor Et
Eski 1 Aralık 2009, 21:43

Atatürk'ün Atatürk ilkelerine yansıyan dşünceleri

#14 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
atatürk ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri
Rapor Et
Eski 2 Aralık 2009, 16:34

Atatürk'ün Atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?

#15 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yardım edin yarına ezberlememem lazım ne olur yardım edin hemen şimdi
Rapor Et
Eski 2 Aralık 2009, 18:09

Atatürk'ün Atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?

#16 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
atatürk düşüncesi vefikri neyi açıklar türkçe perfonmas ödevim yardımcı olursanız sevinirim.
Rapor Et
Eski 2 Aralık 2009, 20:06

Atatürk'ün Atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?

#17 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkadaslar benim türkcü odewim war yardım edersenis cooooook sewinirim odew şu;atatürk'ün atatürk ilkeleri özerine yansıyan düşünceleri lütfennnnnn yardmmmm
Rapor Et
Eski 3 Aralık 2009, 20:07

Atatürk'ün Atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?

#18 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Evet, benimde ihtiyacım var bu bilgiye. Lütfen sürekli aynı şeyleri yazıp durmayın, anlaşılır düzgün, kısa ve öz bilgiler verin... Bildiğiniz üzere öğrenmek istediğimiz şey "Atatürk'ün, kendi ilkelerine yaptığı düşünceleridir..."
Rapor Et
Eski 4 Aralık 2009, 12:52

Atatürk'ün Atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?

#19 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkadaşlar benimde türkçe ödevi var ama bişey almadım istediğim cavabı
Rapor Et
Eski 5 Aralık 2009, 17:53

Atatürk'ün Atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?

#20 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yhaa bnmde öle bi öedv vr atatürk ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleriii bulnvrsa sklamsn please çk ishiyacm vr per.öedvm olckk hadi cnlarn hrks iş başına bnde dahi xd........

Atatürk'ün Atatürk İlkelerine Yansıyna Düşünceleriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii tükçe per.öedvm yha neolrsunz yrdm ediinn hadi hrks iş başına oqe..
Sponsorlu Bağlantılar
Son Düzenleyen Misafir; 5 Aralık 2009 @ 17:56. Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Atatürk'ün Atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 37
Son Mesaj: 1 Aralık 2013 19:23
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 13
Son Mesaj: 16 Kasım 2013 13:01
Gönderen: Site kurucusu Forum: Soru-Cevap
Cevap: 5
Son Mesaj: 10 Mayıs 2012 15:08
Gönderen: Cobrax Forum: Soru-Cevap
Cevap: 3
Son Mesaj: 22 Kasım 2011 18:52
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Cevaplanmış
Cevap: 1
Son Mesaj: 18 Aralık 2008 20:18
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.540 saniyede (89.74% PHP - 10.26% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 00:15
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi