MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan Ziyaretçi tarafından açılmış Atatürk'ün Atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? - Sayfa 2 konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Alıntı Misafir adlı kullanıcıdan alıntı atatürkün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri Atatürkçülük, her türlü gericiliğe, tutuculuğa, ...
CEVAP VAR

Atatürk'ün Atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?

Gösterim: 66.901 | Cevap: 33
8 Kasım 2009 20:34   |   Mesaj #11   |   
Yavru_Aslan - avatarı
VIP VIP Üye

26.326
1.317 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 23-07-2008
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

atatürkün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri

Atatürkçülük, her türlü gericiliğe, tutuculuğa, bağnazlığa, yobazlığa ve boş inançlara doğa dışı düşüncelere kesinlikle karşıdır; çünkü akılcıdır. Çağımızın bilimsel düşüncesini, düşünce özgürlüğünü ve onun yol gösteticiliğini benimsemiştir. Lâyiklik ilkesi, O'nun temel ilkelerinden olup dinsel inançlara saygı duyarak dünya işlerini, devlet işlerini onların dışında yürütmeyi öngörür.
2 - Atatürkçülük, baskı, korku ve bütün toptancı (totaliter) yönetimlere kesinlikle karşıdır; çünkü özgürlükçüdür. İnsanın doğudan hak ve özgürlükleri olduğuna ve bunlara saygı gösterilmesi gerektiğine inanır.
3 - Atatürkçülük, insana değer vermeyen, onu sömüren bir düşünce ve tutuma karşıdır; çünkü insancıldır, insanlık-değerlerin ve haklarına saygı gösterilmesini ister. Herkesin insan onuruna yaraşır biçimde yaşayabilmesi, başlıca amaçlarındandır. Bu yönü ile de evrenseldir.
4 - Atatürkçülük, bilim dışı her yönteme ve uygulamayâ kesinlikle karşıdır; çünkü bilimci ve gerçekçidir. Bundan dolayı da dinle dünya işlerini birbirinden ayırmıştır.
5 - Atatürkçülük, ırkçılığa ve saldırganlığa (Emperyalizme) kesin olarak karşıdır; çünkü ulusçudur, barışçıdır. Yurtta barış, dünyada barış ilkesini savunur.
6 - Atatürkçülük kendini Türk bilen, Türküm diyen herkesi Türk sayar.
7 - Atatürkçülük, erkek ve kadın ayırımı yapan her düşünceye karşıdır; çünkü toplumun içinde kadının çok önemli bir yeri olduğuna inanır; kadınla erkek arasında hak eşitliğini ilke sayar.
8- Atatürkçülük, kültürde ve dilde yabancılaşmaya kesinlikle karşıdır; çünkü ulusal kültürün ve dilde bağımsızlığın, siyasal bağımsızlığın da koşullarından olduğuna inanır.
9 - Atatürkçülük, her türlü iç ve dış sömürrüye karşı olduğundan Emperyalizme ve Feodalizme de karşıdır. Atatürkçülük ve Atatürkçü ulusçuluk, ulusal değerlerin, varlıkların sömürülmesini kesinlikle reddeder.
10 - Atatürkçülük, halkın katılmadığı her türlü yönetime ve girişime karşıdır; çünkü gerçek ânlamıyla halk egemenliğinden ve halk yönetiminden yanadır.
11 - Atatürkçülük, üretim ilişkilerine dayanan sınıfların varlığını yadsımamakla birlikte, bu sınıfların çatışmasını kesinlikle reddeder. Çünkü iş ve uğraş kümeleri arasında iç barışı sağlayıcı nitelikte örgensel (Organik) bir dayanışma ve bütünleşmeyi amaç bilir.
12 - Atatürkçülük, yeni Türk Devleti'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelini oluşturan çâğdaş ve ulusal değerlerin birleşimi bir Dünya görüşüdür. Bu özelliğiyle aynı zamanda Türk yurdunun, Türk tarihinin, Türk halkının bütünlüğüne ve gerçeklerine dayanan ulusal bir görüştür, ileriye, yeniliğe açık devrimci bir yoldur ve halkımızı Ortagağ'dan modern çağa yönelten ilerici bir davranıştır.
13 - Atatürkçülük, Kapitalist ve Sosyalist bloklar dışındaki geri kalmış dünya ulusları için de bir meşal olmuştur. Çünki sömürülen ve ezilen ulusların uyanması ve kalkınması yolunda başlatılan ve başarıya ulaşan ilk ulusal kurtuluş devrimidir. Bu açıdan da yine evrenseldir ve tüm ezilen uluslar için yeni bir kurtuluş yolu olmuştur.
14 - Atatürkçülüğün, ilkeleşen başlıca hedefleri, ulusal tam bağımsızlık, çağdaşlaşma, ulusal egemenlik, lâyiklik, halkçılık, ulusçuluk, devletçilik ve cumhuriyetçiliktir. Bu hedeflere, bu ereklere ne ölçüde kavuştuğumuz, ulusça bunların neresinde olduğumuz her zaman tartışılmalıdır, tartışılacaktır da. Yeni kurulan devletin dışâ karşı tam bağımsız olması, içte de ulusal egemenliğe dayanan bir yönetimi (Demokratik ve Lâyik Cumhuriyet) öngörmesi ve toplumu çağdaş uygarlık düzeyinin bile üstüne çıkarmak istemesi, Atatürkçülüğün aynı zamanda temel ülküsüdür. Bu ülküsel hedeflere, örneklere ulaşabilmek için O'nun yukarıda anılan altı ilkesi bir yönüyle hedef; bir yönüyle de araç olarak düşünülebilir.

Atatürk ilkeleri tek tek ele alınıp yorumlanamaz ve ayrı ayrı, uygulanamaz bir bütündür. Atatürk devrimi ve Atatürkçülük, belirli siyasal yönlerden değil, Türkiye ve dünya gerçekleri açısından önyargısız olarak değerlendirilmelidir. Temelinde akılcı, deneyci çağdaş bir felsefe yatan Atatürkçülük, en büyük düşünürü ve uygulayıcısı yine Atatürk'ün kendisi olan Türk Hümanizmasıdır denilebilir. Bu görünüşüyle büyük bir yapı, görkemli bir yapıt olan Atatürk devriminin bütünlüğü, Türk toplumuna olduğu kadar, çağdaş dünyaya da Türk ulusunun çok değerli bir katkısı olmuştur. Ve bunun en büyük onur payı Atamızındır.
(2013-11-07T14:59:49+02:00)
Misafir
22 Kasım 2009 16:07   |   Mesaj #12   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

acil lazım

atatürkün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?
Misafir
27 Kasım 2009 12:54   |   Mesaj #13   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

atatürkün düşünceleri neden atatürkçü düşünce sistemini etkilemiştir

LÜTFEN SORUMUN CEVABINI ALAYIM NEDEN ATATÜRKÜN DÜŞÜNCELERİ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİNİ ETKİLEMİŞTİR CEVAP YAZIN LÜTFEN
Misafir
1 Aralık 2009 21:43   |   Mesaj #14   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Atatürk'ün Atatürk ilkelerine yansıyan dşünceleri

atatürk ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri
Misafir
2 Aralık 2009 16:34   |   Mesaj #15   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
yardım edin yarına ezberlememem lazım ne olur yardım edin hemen şimdi
Misafir
2 Aralık 2009 18:09   |   Mesaj #16   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
atatürk düşüncesi vefikri neyi açıklar türkçe perfonmas ödevim yardımcı olursanız sevinirim.
Misafir
2 Aralık 2009 20:06   |   Mesaj #17   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
arkadaslar benim türkcü odewim war yardım edersenis cooooook sewinirim odew şu;atatürk'ün atatürk ilkeleri özerine yansıyan düşünceleri lütfennnnnn yardmmmm
Misafir
3 Aralık 2009 20:07   |   Mesaj #18   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Evet, benimde ihtiyacım var bu bilgiye. Lütfen sürekli aynı şeyleri yazıp durmayın, anlaşılır düzgün, kısa ve öz bilgiler verin... Bildiğiniz üzere öğrenmek istediğimiz şey "Atatürk'ün, kendi ilkelerine yaptığı düşünceleridir..."
Misafir
4 Aralık 2009 12:52   |   Mesaj #19   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
arkadaşlar benimde türkçe ödevi var ama bişey almadım istediğim cavabı
Misafir
5 Aralık 2009 17:53   |   Mesaj #20   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Reklam
yhaa bnmde öle bi öedv vr atatürk ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleriii bulnvrsa sklamsn please çk ishiyacm vr per.öedvm olckk Msn SadMsn Sad hadi cnlarn hrks iş başına bnde dahi xd........

Atatürk'ün Atatürk İlkelerine Yansıyna Düşünceleriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii tükçe per.öedvm yha neolrsunz yrdm ediinn Msn Sad Msn Sad Msn Happy Msn Happy hadi hrks iş başına oqe..Msn Wink
Son düzenleyen Misafir; 5 Aralık 2009 17:56 Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: