PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Atatürk'ün Atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?
12 34
«Önceki KonuSonraki Konu»
Yavru_Aslan20:34, 8 Kasım 2009 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
atatürkün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri
Atatürkçülük, her türlü gericiliğe, tutuculuğa, bağnazlığa, yobazlığa ve boş inançlara doğa dışı düşüncelere kesinlikle karşıdır; çünkü akılcıdır. Çağımızın bilimsel düşüncesini, düşünce özgürlüğünü ve onun yol gösteticiliğini benimsemiştir. Lâyiklik ilkesi, O'nun temel ilkelerinden olup dinsel inançlara saygı duyarak dünya işlerini, devlet işlerini onların dışında yürütmeyi öngörür.
2 - Atatürkçülük, baskı, korku ve bütün toptancı (totaliter) yönetimlere kesinlikle karşıdır; çünkü özgürlükçüdür. İnsanın doğudan hak ve özgürlükleri olduğuna ve bunlara saygı gösterilmesi gerektiğine inanır.
3 - Atatürkçülük, insana değer vermeyen, onu sömüren bir düşünce ve tutuma karşıdır; çünkü insancıldır, insanlık-değerlerin ve haklarına saygı gösterilmesini ister. Herkesin insan onuruna yaraşır biçimde yaşayabilmesi, başlıca amaçlarındandır. Bu yönü ile de evrenseldir.
4 - Atatürkçülük, bilim dışı her yönteme ve uygulamayâ kesinlikle karşıdır; çünkü bilimci ve gerçekçidir. Bundan dolayı da dinle dünya işlerini birbirinden ayırmıştır.
5 - Atatürkçülük, ırkçılığa ve saldırganlığa (Emperyalizme) kesin olarak karşıdır; çünkü ulusçudur, barışçıdır. Yurtta barış, dünyada barış ilkesini savunur.
6 - Atatürkçülük kendini Türk bilen, Türküm diyen herkesi Türk sayar.
7 - Atatürkçülük, erkek ve kadın ayırımı yapan her düşünceye karşıdır; çünkü toplumun içinde kadının çok önemli bir yeri olduğuna inanır; kadınla erkek arasında hak eşitliğini ilke sayar.
8- Atatürkçülük, kültürde ve dilde yabancılaşmaya kesinlikle karşıdır; çünkü ulusal kültürün ve dilde bağımsızlığın, siyasal bağımsızlığın da koşullarından olduğuna inanır.
9 - Atatürkçülük, her türlü iç ve dış sömürrüye karşı olduğundan Emperyalizme ve Feodalizme de karşıdır. Atatürkçülük ve Atatürkçü ulusçuluk, ulusal değerlerin, varlıkların sömürülmesini kesinlikle reddeder.
10 - Atatürkçülük, halkın katılmadığı her türlü yönetime ve girişime karşıdır; çünkü gerçek ânlamıyla halk egemenliğinden ve halk yönetiminden yanadır.
11 - Atatürkçülük, üretim ilişkilerine dayanan sınıfların varlığını yadsımamakla birlikte, bu sınıfların çatışmasını kesinlikle reddeder. Çünkü iş ve uğraş kümeleri arasında iç barışı sağlayıcı nitelikte örgensel (Organik) bir dayanışma ve bütünleşmeyi amaç bilir.
12 - Atatürkçülük, yeni Türk Devleti'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelini oluşturan çâğdaş ve ulusal değerlerin birleşimi bir Dünya görüşüdür. Bu özelliğiyle aynı zamanda Türk yurdunun, Türk tarihinin, Türk halkının bütünlüğüne ve gerçeklerine dayanan ulusal bir görüştür, ileriye, yeniliğe açık devrimci bir yoldur ve halkımızı Ortagağ'dan modern çağa yönelten ilerici bir davranıştır.
13 - Atatürkçülük, Kapitalist ve Sosyalist bloklar dışındaki geri kalmış dünya ulusları için de bir meşal olmuştur. Çünki sömürülen ve ezilen ulusların uyanması ve kalkınması yolunda başlatılan ve başarıya ulaşan ilk ulusal kurtuluş devrimidir. Bu açıdan da yine evrenseldir ve tüm ezilen uluslar için yeni bir kurtuluş yolu olmuştur.
14 - Atatürkçülüğün, ilkeleşen başlıca hedefleri, ulusal tam bağımsızlık, çağdaşlaşma, ulusal egemenlik, lâyiklik, halkçılık, ulusçuluk, devletçilik ve cumhuriyetçiliktir. Bu hedeflere, bu ereklere ne ölçüde kavuştuğumuz, ulusça bunların neresinde olduğumuz her zaman tartışılmalıdır, tartışılacaktır da. Yeni kurulan devletin dışâ karşı tam bağımsız olması, içte de ulusal egemenliğe dayanan bir yönetimi (Demokratik ve Lâyik Cumhuriyet) öngörmesi ve toplumu çağdaş uygarlık düzeyinin bile üstüne çıkarmak istemesi, Atatürkçülüğün aynı zamanda temel ülküsüdür. Bu ülküsel hedeflere, örneklere ulaşabilmek için O'nun yukarıda anılan altı ilkesi bir yönüyle hedef; bir yönüyle de araç olarak düşünülebilir.

Atatürk ilkeleri tek tek ele alınıp yorumlanamaz ve ayrı ayrı, uygulanamaz bir bütündür. Atatürk devrimi ve Atatürkçülük, belirli siyasal yönlerden değil, Türkiye ve dünya gerçekleri açısından önyargısız olarak değerlendirilmelidir. Temelinde akılcı, deneyci çağdaş bir felsefe yatan Atatürkçülük, en büyük düşünürü ve uygulayıcısı yine Atatürk'ün kendisi olan Türk Hümanizmasıdır denilebilir. Bu görünüşüyle büyük bir yapı, görkemli bir yapıt olan Atatürk devriminin bütünlüğü, Türk toplumuna olduğu kadar, çağdaş dünyaya da Türk ulusunun çok değerli bir katkısı olmuştur. Ve bunun en büyük onur payı Atamızındır.
Cevap
Misafir16:07, 22 Kasım 2009 
atatürkün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?
Cevap
Misafir12:54, 27 Kasım 2009 
LÜTFEN SORUMUN CEVABINI ALAYIM NEDEN ATATÜRKÜN DÜŞÜNCELERİ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİNİ ETKİLEMİŞTİR CEVAP YAZIN LÜTFEN
Cevap
Misafir21:43, 1 Aralık 2009 
atatürk ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri
Cevap
Misafir16:34, 2 Aralık 2009 
yardım edin yarına ezberlememem lazım ne olur yardım edin hemen şimdi
Cevap
Misafir18:09, 2 Aralık 2009 
atatürk düşüncesi vefikri neyi açıklar türkçe perfonmas ödevim yardımcı olursanız sevinirim.
Cevap
Misafir20:06, 2 Aralık 2009 
arkadaslar benim türkcü odewim war yardım edersenis cooooook sewinirim odew şu;atatürk'ün atatürk ilkeleri özerine yansıyan düşünceleri lütfennnnnn yardmmmm
Cevap
Misafir20:07, 3 Aralık 2009 
Evet, benimde ihtiyacım var bu bilgiye. Lütfen sürekli aynı şeyleri yazıp durmayın, anlaşılır düzgün, kısa ve öz bilgiler verin... Bildiğiniz üzere öğrenmek istediğimiz şey "Atatürk'ün, kendi ilkelerine yaptığı düşünceleridir..."
Cevap
Misafir12:52, 4 Aralık 2009 
arkadaşlar benimde türkçe ödevi var ama bişey almadım istediğim cavabı
Cevap
Misafir17:53, 5 Aralık 2009 
yhaa bnmde öle bi öedv vr atatürk ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleriii bulnvrsa sklamsn please çk ishiyacm vr per.öedvm olckk hadi cnlarn hrks iş başına bnde dahi xd........

Atatürk'ün Atatürk İlkelerine Yansıyna Düşünceleriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii tükçe per.öedvm yha neolrsunz yrdm ediinn hadi hrks iş başına oqe..
Cevap
12 34
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Atatürk'ün tarih sevgisi ve düşünceleri nelerdir?
Atatürk'ün kültürümüz üzerindeki düşünceleri ve etkileri nelerdir?
Atatürk'ün çevreyle ilgili düşünceleri nelerdir?
Atatürk'ün cemiyetler hakkında düşünceleri ve sözleri nelerdir?
Atatürk'ün halkçılık ilkesine yansıyan düşünceleri nelerdir?