PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Böbreklerde süzme işlemi nasıl gerçekleşir?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi16:52, 29 Kasım 2008 
böbreklerimizin süzme işlemi nasıl gerçekleşir. resim poster şiir falan yazın
?
En iyi cevap Keten Prenses tarafından gönderildi

Benzer Konular:
Etiketler:
  • bobreklerde suzulme
  • bobreklerdeki suzme islemi
  • bobrekte kan nasil suzulur
Cevap
Kral_Aslan17:12, 29 Kasım 2008 
Böbreklerin çalışması:
Böbrekler, nefron olarak bilinen yüzbinlerce küçük ünitelerden teşekkül etmişlerdir. Bunlar tübüller olarak adlandırılan mikroskobik kanallara aktarılmaktadır. Her nefron başlı başına bir kimyasal fabrikadır ve kan plasması buradan geçerken idrar meydana gelmektedir. Nefronlar ürettikleri idrarı, toplama tübüllerine boşaltır, oradan böbreğin pelsivine ulaşır ve oradan da boruyu andıran bir idrar yolu ile sidik torbasına gider.


Ayrıntılı bilgi için tıklayınız..http://www.msxlabs.org/forum/tip-bil...cesitleri.html
Cevap
Keten Prenses17:22, 29 Kasım 2008 
Cevap
Keten Prenses17:23, 29 Kasım 2008 
Cevap
Misafir19:49, 7 Ekim 2009 
teşekkür arkadaşlar:
Cevap
Misafir16:42, 8 Ekim 2009 
böbreklerde süzme işlemi nasıl gerçekleşir
Cevap
Blue Blood16:48, 8 Ekim 2009 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
böbreklerde süzme işlemi nasıl gerçekleşir
SÜZME İŞLEVİ Böbreğin ana görevlerinden birisi, metabolizma ile meydana gelen artık maddeleri süzmektir. Süzme işlemi malpigi cisimciğinde, yani glomerulus kılcalları ile bowman kapsulü arasında gerçekleşir. Kan nefrona girdiğinde glomerulus olarak bilinen 50 kadar kılcaldamar ağına akar. Glomerulus kılcallarındaki kan plazmasının bir kısmının, yüksek kan basıncı nedeniyle bowman kapsulüne geçmesine süzme işlemi denir. Boman kapsulüne geçen sıvıda inorganik tuzlar, glukoz, üre ve su gibi maddeler bulunur. Sıvının glomerulustan bowman kapsulüne geçme hızına, böbreğin süzme hızı denir. Süzme hızı, sağlıklı bir insanda dakikada yaklaşık 125 ml,
günde 180 litredir. Bu hız kan basıncına bağlıdır. Bir insanda yaklaşık 4-6 litre kan olduğuna göre vücudumuzdaki kan plazması, bir günde yaklaşık 30 defa böbreklerimizden geçmektedir.
Cevap
Misafir17:05, 8 Ekim 2009 
böbreklerde süzme işlemini gerçekleştiren 1 milyon tane birim bulunur.bu birimlere nefron adı verilir.kan böbrek atardamarı ile böbreklerdeki nefronlara gelir.kanın sıvı kısmı böbrek atardamarı ile bağlantılı olan kılcal damar yumağından ordanda nefronların başlangıç kısmına gelir.buna süzülme denir. nefronlara gelen kanda atık madde ile birlikte vücuda yararlı olan maddelerde vardır.bunlar atık maddelerle dışarı atılırsa vücudumuz besin ve su kaybeder.bu yüzden nefronların üzerini saran kılcal damarlar vücuda yararlı olan maddeleri emer ve kana geçirir.buna geri emilim denir.daha sonra kan nefronlarda süzülür.atık maddeler böbreğin havuzcuk kısmında idrar denen sıvı halini alarak bekler.temizlenen kan böbrek toplardamarı ile vücuda geri gönderilir.havuzcuktaki idrar böbreklerle idrar kesesi arasındaki kanal olan üreterden geçerek idrar kesesine gönderilir.idar kesesi dolunca kaslı yapısı sayesinde kasılarak idrarın üretraya ordanda vücut dışına atılmasını sağlar.

küçük bir not:
süzülme işlemi gerçekleştikten sonra havuzcuk kısmında bekleyen idrarı cok sık vücut içinde tutulması havuzcuktaki idrar atıklarının dibe cökmesi ve suyun yukarıya cıkmasını sağlar.bu işlemde alt tabakada bulunan atıklar zamanla tortulaşır ve katılaşır.buna biz böbrek taşı diyoruz.
Cevap
Misafir19:58, 11 Ekim 2009 
böbreklerle ilgili şiir, şarkıveya hikaye bilen böbreklerin süzme işleminin nasıl gerçekleştiği hakkında olsun biliyosanız
Cevap
Misafir14:43, 13 Ekim 2009 
arkadaşlar böbrekler neden süzme yapar bilen varsa yazsın lütfen acil
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Bölme işlemi nasıl yapılır?
Çarpma işlemi nasıl yapılır?
Ölüm nasıl gerçekleşir?
Geğirme nasıl gerçekleşir?
Cisim nasıl erir? Erime olayı nasıl gerçekleşir?