Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Temmuz 2016  Gösterim: 31.744  Cevap: 2

Böbreklerimizi nasıl koruyabiliriz?

Ziyaretçi
26 Aralık 2008 21:41       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Böbreklerimizi nasıl koruyabiliriz?
EN İYİ CEVABI Safi verdi
Taş oluşumunu Engellemenin Genel Kriterleri;
Hidrasyon:
Tarihsel bilgiler ve deneysel veriler fazla miktarda sıvı almanın taş oluşumunu engellemede etkili olduğunu kuvvetle ileri sürmektedir. Alınan sıvı ile doğru orantılı olarak kalsiyum fosfat, kalsiyum okzalat ve monosodyum ürat saturasyonu azalır ve kalsiyum okzalat kristalizasyonu eşiği artar.
Sponsorlu Bağlantılar
Suyun mineral içeriği ile taş insidansı arasında bir ilişki vardır. Suyun sertlik derecesi ile ilgili yapılan çalışmalar ise çelişkilidir. Doğru orantılı olduğu ile ilgili yayınlar olduğu gibi suyun sertlik derecesi ile taş oluşumu arasında ters orantı olduğunu bildirenler de vardır.
Taş hastalığı olanlarda alınacak sıvı miktarını standardize etmek zordur. Mesleki duruna ve günlük yaşama göre farklılıklar olabileceğinden idrar çıkım miktarını belirlemek daha doğrudur. Kısacası taş hastalığı bulunanlar, günlük idrar çıkım miktarını 3000 ml veya daha fazla olacak şekilde ayarlamalıdırlar.

Diyet:
Kalsiyum okzalat taş oluşumu patogenezinde diyetin rolü olduğu düşünülen çalışmalar yapılmışsa da kesin kanıt sunulamamıştır. Yapılacak diyet abartılmamalıdır ancak bazı öneriler sunulabilir;
Protein: Proteinler normal birisinde bile idrarda kalsiyum, okzalat ve ürik asit atılımını ve matematiksel olarak hesaplandığında taş oluşumunu arttırır. Kırmızı et fazla tüketilmemelidir.
Kalsiyum: Normal kişilerde ağızdan alınan kalsiyumun %10'dan azı idrarla atılır. Diyette kalsiyum kısıtlaması özellikle hiperkasiüresi olanlarda idrarda kalsiyum atılımını azaltabilir. Böylelikle rekürren taş oluşumuna engel olunabilir. Bu konuda yapılan çalışmalar tartışmalı olup, diyette bulunan kalsiyum dan daha çok kalsiyum takviyesi alanlarda riskin arttığı yönündedir.
Sodyum: Diyette sodyum artışı natriürezis ile sonuçlanır. Natriürezis ise kasiürezise sebep olur. Rekürren taş hastalğı olanlar kontrol grubuna göre daha fazla sodyum tüketmezler ancak sodyuma karşı daha hassas hale gelirler. Dolayısıyla diyette aşırı sodyum alımından kaçınılmalıdır.
Okzalat: idrardaki okzalat atılımındaki küçük bir yükselme, kalsiyum okzalat
süpersaturasyonunu idrarda kalsiyum atılımında çok artış olmuş kadar etkiler. Okzalat, karaciğerdeki metabolik ürünlerden, askorbatın değişiminden ve az bir kısmı da yiyeceklerden gelir. Normal kişilerde fazla miktarda askorbik asitin yiyecekle alınması okzalatın idrarla atılımını artırmaz. Ancak rekürren taşı olanlarda özelikle idrar okzalat seviyeleri yüksekse, fazla miktarda Vitamin C kullanımından sakınmaları tedbir olarak söylenebilir.
Fosfat: Fosfattan fakir diyet strüvit taşlarından korunmak için kullanılmıştır. Ancak bu taşlarda esas etkenin üreaz + bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar olduğu düşünülürse, fosfat fakir diyetin çok yarar sağlamayacağı anlaşılır.
Lif: Taş hastalığı olanların diyet alışkanlıklarında liften fakir olduğu görülmüştür. Zira, lif ve onun komponentleri barsakta kalsiyumu bağlar ve kalsiyumun emilimini azaltır. Diyete buğday , soya ya da pirinç kepeği eklenmesiyle taş rekürrensinin düştüğü bilidirilmiştir.

Özetle;
 • Hidrasyon ve diyet abartılmamalıdır
 • İdrar miktarı günlük 3 litrenin üzerinde tutulmalıdır.
 • Et tüketimi günlük 225 gramı geçmemelidir.
 • Beyaz ekmek yerine buğday ekmeği ve doğal lifli tahıl ürünleri kullanılmalıdır
 • Okzalattan zengin yiecekler (yağlı tohumlar, çikolata, çay, kahve, kakao, yeşil yapraklı sebzeler, domates, patates, bamya, incir, kırmızı erik, çilek, böğürtlen, mısır, kuş üzümü) ve tuz kısıtlanmalıdır.
 • Günde 3 bardaktan fazla süt tüketilmemelidir.
 • Bu önerilerin kardiyovasküler kökenli hastalıkları önlemede ve genel vücut sağlığını iyileştirmede de yardımcı olduğu anlatılmalıdır.
52276d1467339747 bobrek yetmezligi ve tedavi cesitleri yet6
52277d1467339747 bobrek yetmezligi ve tedavi cesitleri yet7

BAKINIZ
Böbrek Hastalıkları
Böbrek Taşı
Böbrek İltihabı (Nefrit)
Böbrek Yetmezliği ve Tedavi Çeşitleri

Son düzenleyen Safi; 8 Temmuz 2016 06:14


fadedliver
26 Aralık 2008 21:46       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
 • Özellikle bademcik, faranjit ve sinuzit vakalarından sonra , böbrelerde herhangi bir rahatsızlık olup olmadığını anlamak için sık sık idrar tahlili yaptırmak.Tahlil pozitif çıktığında uygun tahlillerle daha derin bir araştırma yapmak ve muhtemel nefropotileri daha başlangıçta hemen ve derinlemesine tedavi etmek.
 • Tansiyonu sık sık ölçtürmek ve küçük tansiyonun yükseldiği farkedildiğinde hemen böbrek üzerindeki etkileri araştırmak.
 • Aşırıya kaçmayan, baharatlı, acılı tahriş edici besinlerin yer almadığı kontrollü ve sağlıklı bir beslenme rejimi uygulamak ( özellikle, hamilelik gibi idrar yolları hastalıklarını körükleyecek özel durumlarda)
 • Özellikle kış aylarında ıslak-soğuktan korunulmalıdır.Çünkü soğuk, böbrekleri etkileyecek ve nefropatilerin yerleşmesine yol açacak dolaşım rahatsızlıklarına sebep olur.
 • Özellikle böbrek koliğinde şikayetçi olunduğunda ve idrar sayımında kristallere rastlandığında, az minarelli kaynak sularıyla kür yapmak.

Son düzenleyen Safi; 8 Temmuz 2016 06:16
Safi tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç