Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Alternatif enerji kaynakları nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 30 Kasım 2008 (10:30) tarihinde açılmıştır.
58741 kez görüntülenmiş, 20 cevap yazılmış ve son mesaj 5 Ekim 2013 (17:42) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 30 Kasım 2008, 10:30

Alternatif enerji kaynakları nelerdir?

#1 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
ne olur bulun yoksa okuldan atılacam
En iyi cevap Blue Blood tarafından gönderildi

http://www.msxlabs.org/forum/cevre-b...aynaklari.html
linke tıklayınız lütfen inceleyiniz
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 30 Kasım 2008, 10:37

Alternatif enerji kaynakları nelerdir?

#2 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
Alternatif Enerji Kaynakları
linke tıklayınız lütfen inceleyiniz
Rapor Et
Eski 11 Aralık 2008, 18:26

Alternatif enerji kaynakları nelerdir?

#3 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
ALTERNETİF ENERJİ KAYNAKLARI NELERDİR?
Rapor Et
Eski 11 Aralık 2008, 18:31

Alternatif enerji kaynakları nelerdir?

#4 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
Dünya alternatif enerji kaynaklarına yöneliyor.

Bu kaynakların başında güneş ve rüzgar enerjisi yer alıyor. Güneş yüzyıllardır dünyadaki bütün yaşamın kaynağı. Bugün güneş ve rüzgar enerjisi dünyamızı bir çevre felaketinin eşiğine getiren fosil yakıtlara alternatif olacak güce erişti. Günümüzde enerji üretmek amacıyla kulanılmakta olan petrol ve kömür gibi yakıtlar, içinde bulunduğumuz yüzyıl sona ermeden tükenecek. Bu yakıtlara alternatif olabilecek kaynaklar ise yenilenebilir enerjilerdir.

Doğa Dostu Enerji

Yeryüzünün kullanılmakta olan tüm yenilenebilir enerjilerin kaynağı güneştir. Hava tabakalarının farklı sıcaklıklarda ısınıyor olması rüzgarı oluşturur. Bioenerjide kullanılan metan gazı, yeşil bitkilerin güneş ışığı sayesinde depoladıkları karbondioksitin sonucudur. Güneş ışığı aynı zamanda denizlerdeki dalga enerjisi ve sıcaklık farklarıyla enerji elde edilmesini de sağlar.

Güneşin tükenmez enerjisinden yaralanarak ve az bir maliyetle, evlerimizi veya kullanım suyumuzu ısıtıp, elektrik elde edebiliriz. Güneş kolektörlerini kullanarak, kullanım suyunu arzu edilen sıcaklıkta ısıtabilir, güneş pilleri sayesinde, yılın her ayı, istediğiniz yerde, istediğiniz kadar elektrik elde edebilirsiniz.

Rüzgar enerjisiyle, elektrik üretebilir; kuyulardan su çekmek için kullandığınız pompaları çalıştırabilirsiniz. Özellikle yurdumuzun Marmara, Güney Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin rüzgar potansiyeli yüksektir. 3 m/s 'den yüksek rüzgar hızlarında, jeneratörünüz elektrik üretecektir.

Ülkemizde, 1962 yılından beri, MTA tarafından sürdürülen çalışmalar sonucunda, çok sayıda jeotermal kaynak bulunmuştur. Jeotermal kaynaklarla ısıtma , soğutma ve elektrik üretimi gerçekleştirilebilir. Yine bu kaynaktan yararlanarak elektrik üretmek olasıdır.Organik atıklardan yararlanarak, gaz elde edilmesi ise bioenerjinin alanına girer. Tüm çiftlik ve köy evlerinde, toplanan organik atıklar, çeşitli biçimlerde fermantasyona tabi tutularak, gaz elde edilebilir. Üretilen bu gazlardan enerji elde etmek için yararlanmak olasıdır.

Tükenmeyen Bedava Enerji

Akarsuların yanına küçük hidroelektrik santralları kurarak, elektrik üretilebilir. Debinin en az olduğu zamanlarda bile akarsularda, mikrohidro elektrik santrallar kurulabilir.

AES Alternatif Enerji Sistemleri, elektrik şebekesinin ulaşmadığı veya ucuz enerji elde etmek istenen her yerde, kolay kullanılabilecek seçenekler sunuyor.aesGunesPili
aesAmpairHawk

bas-gunesp
Ses ve atık kirliliği yaratmayan tek enerji kaynağı: GÜNEŞ PİLLERİ Yakıtı güneş ışığı olan, hareketli parçaları olmayan, doğa dostu ve ülkemizde her yerde yüksek verimlilikle kullanılabilecek elektrik üreticileridir.

ciftlikevi Bir Çiftlik Evinde Güneş Pili Uygulaması

gronland Grönland'da Bir Güneş Pili Uygulaması


aesGunesKusagi
aesGunesKusagiYazi
aesEv
aesEvYazi


aesFuar
aesFuarYazi


25 YIL GARANTİ
Ürettikleri voltaj 12, veya 24 V (DC) düz akımdır. Modüler olmaları nedeniyle, artan güç isteğine bağlı olarak gerekli güç çıkışı modül eklenerek artırılabilir. Güneş pillleri sizin için, ömür boyu sorunsuz, bedava elektrik üretir.

HABERLEŞMEDEN AYDINLATMAYA HER ALANDA ...
Özellikle elektrik şebekesi olmayan bölgelerde güneş pilleriyle aydınlatmayı sağlamak çok ekonomiktir. Güneş pillerinin kullanım alanlarının başında haberleşme gelmektedir. Yerleşim merkezlerine uzak yerlerdeki GSM yansıtıcıları ve radyo istasyonlarının enerjilerini karşılamak için ideal çözümdür. Sizi şebeke bağımlılığından, jeneratörlerin bakım ve işletme masraflarından kurtarır.GÜNEŞ PİLİ VE DİZEL JENERATÖR
Elektrik şebekesi olmayan yerlerde, dizel jeneratör yerine güneş pilleri kullanılması durumunda, sistem kendini 3 senede amorti eder. Hayat boyu bedava elektrik üretir. Üstelik neredeyse sıfır işletme maliyetiyle.


pvdizel


GÜNEŞ PİLLERİ KULLANIM ALANLARI
 • GSM santralleri, radyo ve TV istasyonları
 • Askeri amaçlı enerji gereksinimleri
 • Yatlar, deniz fenerleri
 • Billboard aydınlatılması
 • Sokak ve otobüs duraklarının aydınlatılması
 • Park ve bahçe aydınlatmaları
 • Çiftlik evleri Villalar, konutlar, siteler
 • Orman gözetleme kuleleri
 • Tüm turistik işetmeler


Gocek4

Gocek1

Güneş pilleri çevre dostu ve tükenmez enerji kaynağı güneşten, insan ömrü boyunca elektrik üretirler. Türkiye yılda ortalama 2600 saat güneşlenme zamanıyla güneş enerjisinden ekonomik olarak yararlanılabilinen bir ülkedir.
 • Güneş ışığı hariç herhangi bir yakıta veya şebeke bağlantısına gerek kalmadan elektrik üretebilirler.
 • Kullanılan yakıtı her yerde ve bedava bulmak olasıdır.
 • Bakım gerektirmezler.
 • Güneş pilleri güçlü rüzgarlara, dolu fırtınalarına, sıcaklık değişimlerine dayanıklıdırlar.
 • 2400 N/m2 gibi çok yüksek basınçlara dayanacak şekilde dizayn edilmişlerdir.
 • Güneş pilleriyle her yerde elektrik üretebilirsiniz.
 • Üretim yeri / kullanım yeri arasında uzun kablolar ve bağlantı elemanları olmadığı için kayıplardan kaçınılmış olur.
 • Modüler bir sistem olduğu için gerektiğinde, yeni modüller eklenerek güç çıkışı arttırılabilir.
Güneş pillerinden alınan elektrik enerjisi, güneşsiz günlerde ve gece koşullarında kullanılabilmesi için akülerde depolanır. Akülerde aşırı şarj ve deşarj olmaması için sisteme şarj regülatörü eklenmektedir. Eğer sistem çıkışında , alternatif akım kullanılmak isteniyorsa, sisteme eklenecek bir inverter sayesinde, DC akım AC'ye dönüştürülebilir.

Haberleşmeden Aydınlatmaya

Bir güneş pili sistemi dizayn etmek için sistemin kurulacağı bölge ve üretilmek istenen enerji miktarının bilinmesi gerekir. Sistem, arzu edilen özel koşullar da göz önüne alınarak istenen koşullarda (Akülerin bakım gerektiren veya gerektirmeyen tipte olması, pillerin yerleştirilmesi istenen yer, vs.) dizayn edilebilir.
Güneş pillerinin kullanım alanlarının başında aydınlatma ve haberleşme gelmektedir. Yerleşim merkezlerine uzak yerlerdeki GSM vericilerinin ve radyo istasyonlarının enerjilerini karşılamak için ideal çözümdür. Sizi şebeke bağımlılığından, jeneratörlerin bakım ve işletme masraflarından kurtarır.bas-ruzgarj

Enerji gereksiniminizi doğanın sonsuz rüzgar gücüyle karşılayabilrsiniz.
Rüzgar jeneratörleri, birkaç yıl içinde ilk kuruluş maliyetlerini karşılayarak, sonraki yıllarda, bedava elektrik üretmenizi sağlar.

Elektrik üretmek istediğiniz her yerde, rüzgar jeneratörlerini kullanmak olasıdır. Rüzgar jeneratörü elektrik üretim sistemini, akülerle birlikte dizayn edebilir, üretilen elektriği depolayabilir-siniz. Böylece, rüzgar hızının yeterli olmadığı anlarda, sistem, akülerde depolanan enerjiyi kullanacaktır. Rüzgar jeneratörleri, çevreyi kirletmeyen enerji üretim araçlarıdır. Elektrik üretirken çıkardıkları ses, tipik bir çamaşır makinasının sesi kadardır. Ses kirliliği yaratıp çevreyi rahatsız etmez.

Rüzgar jeneratörünün üreteceği elektrik gücü, rüzgar hızıyla orantılıdır. Rüzgar hızı attıkça, üretilen elektrik miktarı da artar. Rüzgar jeneratörleri DC üretirler ve sistem çıkışında AC alınmak isteniyorsa, sisteme inverter eklemek gerekir. Bireysel kullanım amaçlı üretilmiş Ampair Hawk jeneratörlerini, küçük güçlü elektrik motorlarını çalıştırmak için tercih edebilirsiniz.

Rüzgar Jeneratörleri Kullanım Alanları
 • Çiftlikler Villalar, dağ evleri
 • Sanayi tesisleri
 • Tarım sulama/pompalama sistemleri
 • GSM santralleri
 • Telekomünikasyon, radyo ve tv istasyonları
 • Yatlar ve deniz fenerleri
 • Tüm turistik işletmeler
Bergey XL.1 Rüzgar Jeneratörü (1kW)

bergeyxl1b

Bergey XL.1 en yüksek teknoliji ürünü olan küçük ölçekli rüzgar türbinidir. Dünyanın önde gelen küçük ölçekli rüzgar türbini üretici olan Bergey Windpower tarafından üretilmektedir ve 5 yıl üretici garantisi ile desteklenmiştir. Bergey XL.1 rüzgar türbini zorlu hava koşullarında otomatik çalışma , yüksek güvenilirlik ve az sıklıkta bakım için tasarlanmıştır. Bergey XL.1’in hepsi bir yerde güç merkezi isteğe göre sinüs dalga inverter dahil hibrid sistem integrasyonu sağlar.

Montajı kolay, çok güvenli ve kesintisiz gücü ile Bergey XL.1 Rüzgar jeneratörü konutlar için en temiz çözümdür.

Genel Özellikler
 • 5 yıl garanti
 • Bakım gerektirmeyen dizayn
 • Sesiz çalışma
 • Düşük rüzgar hızlarında mükemmel performans
 • Autofurl otomatik fırtına koruması
 • Direkt sürücülü Neodmium PM alternatör
 • Güç merkezli, çok fonksiyonlu kontrolör
 • Aküyü koruyan opticharge düzeni
 • Boru şeklinde,eğilebilen direk ile sistemi tamamlama
 • Plug ve Play sistemleri ile sistem tamamlama
bergeyxl1s

Teknik Özellikler
 • Tip: 3 Kanatlı
 • Kanat Çapı: 2.5 m
 • Başlangıçtaki rüzgar hızı: 3 m/s
 • Kesme rüzgar hızı: 2.5 m/s
 • Çıkış rüzgar hızı: 11 m/s
 • Çıkış gücü: 1000 Watt
 • Maksimum Güç: ~1,600 Watt
 • Cut-Out rüzgar hızı: Yok
 • Boşta dönme Rüzgar Hızı: 13 m/s
 • Max. tasarlanan rüzgar hızı: 54 m/s
 • Pervane dış kontrolü: Yok, Sabit güç
 • Aşırı hız koruması: AutoFurl
 • Vites kutusu: Yok, direkt sürüş
 • Isı Aralıgı: -40 +60 ºC
 • Jeneratör: Kalıcı mıknatıs alternatör
 • Çıkış formu: 24 VDC Nominal

Bergey BWC 1500 Rüzgar Jeneratörü (1.5 kW)

bergey1500k

Bergey BWC 1500 modern, 1500 watt çıkış gücüne sahip, yüksek güvenilirliğe sahip, düşük bakımlı tasarlanmış özel bir rüzgar jeneratörüdür. Hava ve sistem koşullarına göre otomatik olarak işletmeye girer ve çıkar. Akü şarj etmek ve su pompalamak amacıyla kulanıma sunulan iki farklı modeli mevcuttur.

Akü şarj etmek için kullanılması düşünülen BWC 1500 modelleri 12, 24, 36, 48 ve 120 Volt DC gerilim çıkışı desteklemektedirler. Çiftlik evleri, kabinler, şebekenin ulaşmadığı köyler ve telekomünikasyon sistemleri başlıca kullanım alanlarıdır. 175-300 yada daha fazlası güçleri sürekli çalıştırmaya müsaitir.

Su pompalama amacıyla kullanılan BWC 1500 modelinde 300 metre derinlikten rüzgar gücü ile su pompalamanın keyfine varılır. Yapılan testlerde geleneksel mekanik rüzgar enerjili su pompalama sistemlerine göre daha verimli çalıştığı onaylanmıştır. Güneş enerjili PV su pompalama sistemlerine nazaran 2 yada 3 kat daha ekonomiktir.

Genel Özellikler
 • 5 yıl garanti
 • Bakım gerektirmeyen dizayn
 • Sesiz çalışma
 • Düşük rüzgar hızlarında mükemmel performans
 • Autofurl otomatik fırtına koruması
 • Direkt sürücülü Neodmium PM alternatör
 • Güç merkezli, çok fonksiyonlu kontrolör
 • Aküyü koruyan opticharge düzeni
 • İsteğe göre 500 Watt sinüs inverter ile kullanım
 • Boru şeklinde,eğilebilen direk ile sistemi tamamlama
 • Plug ve Play sistemleri ile sistem tamamlama
bergeyxl1s

Teknik Özellikler
 • Tip: 3 Kanatlı
 • Kanat Çapı: 3.0 m
 • Başlangıçtaki rüzgar hızı: 3.6 m/s
 • Kesme rüzgar hızı: 3.6 m/s
 • Çıkış rüzgar hızı: 12.5 m/s
 • Çıkış gücü: 1500 Watt
 • Cut-Out rüzgar hızı: Yok
 • Boşta dönme Rüzgar Hızı: 14.3 m/s
 • Max. tasarlanan rüzgar hızı: 53.6 m/s
 • Pervane dış kontrolü: PowerFlex
 • Aşırı hız koruması: AutoFurl
 • Vites kutusu: Yok, direkt sürüş
 • Isı Aralıgı: -40 +60 ºC
 • Jeneratör: Kalıcı mıknatıs alternatör
 • Çıkış formu: 12-120 VDC Nominal


Bergey BWC Excel Rüzgar Jeneratörü (7.5-10 kW)

bergey-excel2

Bergey Excel serisi rüzgar jeneratörleri, sağlam ve güvenilir küçük rüzgar türbinleri sınıfında dünya üzerinde yüzlerce kurulu sistem ile lideer durumdadır. Uzun garanti süresi ve yüksek kalitesi ile rüzgar jeneratörü sistemi kurmak isteyenlerin birinci tercihi Bergey BWC Excel serisi rüzgar jeneratörleridir.

Evinizde mevcut bulunan elektrik şebekesinin seviyesinden ve kalitesinden şikayetçiyseniz Bergey BWC Excel serisi rüzgar jeneratörleri ile en uygun çözümün sunulması mümkündür.

* Excel-S: Şebeke bağlantılı uygulamalar için (10 kW)
* Excel-R: DC ve Akü Şarj uygulamaları için (7,5 kW)
* Excel-P: Su pompalama uygulamaları için (10 kW)

Genel Özellikler
 • 5 yıl garanti
 • Amerika'nın en çok satan "Kullanıma Elverişli" sistemi
 • Periyodik bakım gerektirmeyen dizayn
 • California Enerji Komisyonu'ndan onaylı
 • Basit yapı, üç hareketli parça
 • Patentli PowerFlex® rotor sistemi
 • Sesiz çalışma
 • Düşük rüzgar hızlarında mükemmel performans
 • Autofurl® otomatik fırtına koruması
 • Direkt sürücülü Neodmium PM alternatör
 • 30 Yılın üzerinde ömür
 • Hava araçlarında kullanılan Polyurethane boya
 • 50 Milyon saatin üzerinde enerji üretme ömrü.
bergey-excel1

Teknik Özellikler
 • Tip: 3 Kanatlı
 • Kanat Çapı: 7.0 m
 • Başlangıçtaki rüzgar hızı: 3.4 m/s
 • Kesme rüzgar hızı: 3.1 m/s
 • Çıkış rüzgar hızı: 13.8 m/s
 • Çıkış gücü: 10 kW & 7.5 kW
 • Cut-Out rüzgar hızı: Yok
 • Boşta dönme Rüzgar Hızı: 15.6 m/s
 • Max. tasarlanan rüzgar hızı: 54 m/s
 • Pervane dış kontrolü: PowerFlex
 • Aşırı hız koruması: AutoFurl
 • Vites kutusu: Yok, direkt sürüş
 • Isı Aralıgı: -40 +60 ºC
 • Jeneratör: Kalıcı mıknatıs alternatör
 • Çıkış formu: 3 Faz AC & 48-240 VDC
Bergey BWC XL.50 Rüzgar Jeneratörü (50 kW)

xl501

Yeni Bergey BWC XL.50 düşük rüzgar hızı ortalamasına sahip olan bölgelere yeni olanaklar sağlar. Bergey Windpower'ın dayanıklı, sağlam alternatör ve kanat yapısı ile birlikte uzun direk yükseklikleri sayesinde en iyi rüzgar gücü ekonomisinin elde edilmesini sağlar.

BWC XL.50 uygulamaları ABB ayarlanabilir hız kontrolörleri ile birlikte kurulmaktadır. Sistem 3 fazlı olarak hem şebeke bağlantılı hemde şebekesiz uygulamalarda çalışabilir. 600 Volt DC akü gerilimi ile birlikte 70 kW'lık UPS yada hibrid sistemlerde kullanılması mümkündür.

BWC XL.50 elektrik şebekesi ulaşmayan ve yüksek güce ihtiyaç duyan yerlerde en ekonomik enerji maliyetlerini sunmaktadır.

Genel Özellikler
 • 5 yıl garanti
 • Çok yüksek "düşük hız" performansı
 • Basit yapı, üç hareketli parça
 • Periyodik bakım gerektirmeyen dizayn
 • 28-82 Metre direk yüksekliği
 • Patentli PowerFlex® rotor sistemi
 • Şebeke bağlantılı, Ups, Şebekesiz çalışma
 • Düşük rüzgar hızlarında mükemmel performans
 • Autofurl® otomatik fırtına koruması
 • Direkt sürücülü Neodmium PM alternatör
 • UL Sertifikası IEC61400-1
 • US-DOE "Gelişmiş Küçük Rüzgar Jeneratörleri" programı üyesi
xl502

Teknik Özellikler
 • Tip: 3 Kanatlı
 • Kanat Çapı: 14-16 m
 • Başlangıçtaki rüzgar hızı: 2.5 m/s
 • Kesme rüzgar hızı: 2 m/s
 • Çıkış rüzgar hızı: 11 m/s
 • Boşta dönme rüzgar hızı: 12 m/s
 • Çıkış gücü: 50 kW
 • Cut-Out rüzgar hızı: Yok
 • Rotor Hızı: 110 d/dk
 • Max. tasarlanan rüzgar hızı: 70/60 m/s
 • Pervane dış kontrolü: PowerFlex
 • Aşırı hız koruması: AutoFurl
 • Vites kutusu: Yok, direkt sürüş
 • Isı Aralıgı: -40 +60 ºC
 • Jeneratör: Kalıcı mıknatıs alternatör
 • Çıkış formu: 3 Faz AC
bas-su

Yerleşim bölgenizdeki akarsuların akış hareketlerinden faydalanarak elektrik enerjisi elde edebilirsiniz. Mikro hidroelektrik santralleri 2 kW ve 300 kW arasında size elektrik enerjisi sağlar. Bu yöntemle 24 saat, haftada 7 gün elektrik üretebilirsiniz. Debi yönünden yeterli bir akarsuyun olduğu yerde, mikro-hidro sistem ile elektrik üretimi, maliyet açısından en uygun yöntemdir. Bakım en az düzeydedir, yakıt masrafı yoktur.

Kullanım Alanları
 • Çiftlikler
 • Villalar
 • Tarım sulama/pompalama sistemleri
PHPCOS MT100, MT300, MT1500 MİKRO-HİDRO TÜRBİNLER

Bu portatif mikro-hidro türbinler, akü şarjı amaçlı olarak, üzerlerinde harici bir rektifayrı bulunan düşük gerilim jeneratörüyle birlikte dizayn edilirler. MT türbinleri, saniyede 3 litre debiye ve minimum 3 m net düşüye sahip yerlerde kullanılabilirler.

Özel bir jeneratör dizaynı yapılarak, çok yüksek toplam verim elde edilebilir.

 • Bakımsız sürtünmesiz jeneratör
 • İçme suyu için uygun
 • 12V veya 24V çıkış gerilim elde edilebilir
 • Türbin ve jeneratörün mükemmel uyumuyla yüksek verim
 • Ağır çalışma koşulları, uzun çalışma ömrü
 • Kolay kurulur, ayar gerektirmez
 • PV sistemleriyle beraber çalışmaya uygun
 • Bir rektifayr ve Phocos PL regülatörüyle beraber akü şarjına uygun
mhtesd

AMPAIR SU GÜCÜYLE ÇALIŞAN AKÜ ŞARJ EDEBİLEN JENERATÖRLER Mikro Hidro Jeneratör
 • Su jeneratörleri deniz veya akımı yüksek nehirler, dağlık bölgelerdeki dereler ve su pompalama sistemleri için kullanıma uygundur.
 • 1m/sn’nin altındaki su akımlarında dahi şarj olur ve 8 A/12V’a kadar üretir.
 • 10 m derinlikte performansı ispatlanmıştır.
 • Suyun içinde kalan tüm mekanik ve elektriksel ekipmanlar çifte yalıtımlıdır.
 • Yakıt dolum tankının ara derinliklerde ve tüm ısılarda çalışmasını sağlamak için basınç genleşme odası vardır.
 • Uygulama alanları:
  • Botlar,
  • Sismik gözlem araçları,
  • Navigasyon şamandıraları,
  • Su tedarik izleme sistemleri,
  • Uzak bölgelerdeki evler
ampairmicro


Yatlar için Towed Türbin Jeneratörleri
 • Denizde elektrik üretiminin en etkin yöntemi Geçiş hızlarında ortalama 1amp/knot(12V) üretir.
 • Güvertedeki jeneratöre iple enerji iletimi Kıç tarafındaki demirden kolay montaj imkanı
 • Sabit aksam gerektirmez
 • Rüzgar şarjı özelliği için bayrak& direk montaj değişim özelliği
 • Dünya genelinde binlerce kullanım.
 • Navigasyona yönelik olarak yüzlerce üretim.
 • Güvenli
 • Güvenilir
ampairaquire


Aquair 100
 • İspatlanan 100 milden fazla okyanus geçişi
 • Mavi Yolculuk yatları için uygun kullanım
ampairtowed

bas-bio</B>
Alternatif enerji elde etmenin yollarından biri de organik maddelerin gazlarını kullanmaktır. Ağaç, odun talaşı, mısır, fındık kabukları, gübre ve kentsel atıkları bio-enerji için vazgeçilmez kaynaklardır. Bio-enerji, organik maddeler içinde bulunan karbon ve hidrojen elementlerinin uygulanan değişik teknolojilerle enerjilerinin açığa çıkması ilkesine dayanır.

Kullanım Alanları
 • Tüm turistik işletmeler
 • Şebeke dışı bölgeler
Rapor Et
Eski 12 Aralık 2008, 11:37

Enerji Kaynakları

#5 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
Alternatif enerji kaynakları nelerdir?Bu kaynaklar nasıl kullanılır?
Rapor Et
Eski 12 Aralık 2008, 11:55

Alternatif enerji kaynakları nelerdir?

#6 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Alternatif kaynakların faydaları [değiştir]

Alternatif enerji kaynakları kullanılarak, karbon temelli bir enerji yapısından, hidrojen temelli bir yapıya geçilmesi amaçlanıyor. Bu sayede çevre kirliliğinin önüne geçilirken, enerji maliyetleri de büyük oranda azalacak. Ayrıca, halihazırda enerji ithal eder durumda olan ve bu yüzden dünyanın belli ülkelerine enerji bakımından bağımlı olarak varlığını sürdüren devletlerin birçoğu kendi enerjisini kendi üretir hale gelecektir. Bu da dünya genelinde gözle görülür bir siyasi ve ekonomik rahatlama sağlayacaktır.
Rapor Et
Eski 12 Aralık 2008, 11:57

Alternatif enerji kaynakları nelerdir?

#7 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Enerji kaynakları, herhangi bir yolla enerji üretilmesini sağlayan kaynaklardır. Dünya üzerindeki enerji kaynakları, klasik ve alternatif kaynaklar olmak üzere ikiye ayrılabilir.

Sismik prospeksiyon yöntemleriyle, yeraltının yapısının incelenebilmesi için yapay olarak elde edilen ve de depreme benzeyen sarsıntılara ihtiyaç vardır. Bu nedenle yeryüzünde ya da yerin içinde belirli bir işlem sonucu elastik dalganın üretilmesinde, sismik yöntemin başlangıcından itibaren dinamit en yaygın olarak kullanılan enerji kaynağı olmuştur.
Sismik kaynaklar iki türlüdür; ani veya etkisel kaynaklar ve titreşimli kaynaklar. Vibroseis adı verilen sismik kaynak dışında kullanılan kaynakların hepsi etkisel kaynaklardır ve etkisel kaynaklarda enerjinin ortaya çıkması ve yakın civarına aktarılması çok ani olmaktadır. Titreşimli kaynaklar ise yeryüzünde büyük ve ağır bir kütleyi belli bir süre (6-21 sn) için belirlenmiş frekanslarda titreştirerek yer altına enerji gönderir.
Sismikte kullanılan enerji kaynaklarını karada ve denizde olmak üzere iki başlık altında inceleyebiliriz. Genel olarak karada vibratör, ağırlık düşürülmesi, hava tabancaları vb. kaynak olarak kullanılmaktadır. Denizde ise hava tabancaları, gaz tabancaları, su tabancaları, buhar tabancaları, sıkıştırılmış kaynaklar vb. kullanılmaktadır. Kara ve denizde kullanılan enerji kaynakları % olarak şöyle sıralanabilir.
KARA % DENİZ % Dinamit 56 Air Gun 65 Vibratör 37 Gas Exploder 19 Air Gun 3 Vaporchoc 9 Thumper 2 Patlayıcılar 5 Gas Gun 1 Diğerleri 2 Diğerleri 1
Karada kullanılan enerji kaynaklarında istenilen sinyal/gürültü (S/N) oranının yüksek olmasıdır. Denizde kullanılan enerji kaynaklarında ise ilk kabarcık oranı esas alınmaktadır.2. KARADA KULLANILAN ENERJİ KAYNAKLARI
Karada, çeşitli temellere dayanan enerji kaynakları geliştirilmiş ve karakteristikleri bakımından sınırlandırılmıştır. Bir kaynakta aranan özellikler şunlardır:
1. İstenilen derinliğe nüfuz kabiliyetinin olması, 2. Sinyal/Gürültü oranının yüksek olması, 3. Ayrım kabiliyetinin olması, 4. Çevresel etkenleri azaltması, 5. Güvenilir ve ekonomik olması gerekmektedir.
Karada kullanılan enerji kaynakları, patlayıcı ve patlayıcı olmayan enerji kaynakları olarak iki kısma ayrılır.
2.1.Patlayıcı Enerji Kaynakları
Patlayıcı kaynaklar, uzak arazilere nakledilmesi, yüksek enerji seviyesine sahip olması ve derinlerde yapılan patlamalarda günlenmiş tabakanın etkisi söz konusu olmadığı için tercih edilmektedir.
2.1.1.Dinamit
Mc Collum (1953) tarafından temel prensipleri geliştirilen dinamit, kara sismik araştırmalarında ilk enerji kaynağı olarak kullanılmıştır. Dinamit, gerek büyüklüğü gerekse fiyatı göz önüne alındığında en büyük enerjiyi meydana getirir. Sismik uygulamalarda kullanılan dinamit 30-40 cm. boyunda 3-5 cm. çapında plastik muhafazalar içinde, 1kg’lık dinamit çubukları şeklindedir ve özellikle çok yüksek patlama hızına (7000-8000 m/s) sahiptir. Kısa zamanda sürekli sinyallerle yüksek ampitüdlü enerji meydana getirir. Dinamit çubukları birbirine vidalanarak birleştirilebilir ve istenilen miktarda (birkaç kg) dinamitin aynı anda patlaması sağlanır.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları [değiştir]

Klasik enerji kaynaklarına alternatif olarak sunulan kaynaklardır. Güneş, rüzgar, hidrojen, hidroelektrik ve jeotermal kaynaklar buna örnektir. Doğada sürekli var olan faktörlere dayalı olan bu kaynakların en önemli özelliği ise yenilenebilir olmaları ve doğaya zarar vermemeleridir.
Güneş enerjisi de hidrojen gibi yenilenebilir kaynaklardan bir tanesidir. Güneş enerjisini toplayıp ısı ve elektriğe dönüştürebilen güneş kolektörleri güneş enerjisinin kullanımındaki aracı elemandır. Genelde, evlerin çatılarına yerleştirilen bu kolektörlerin yanında bir de su deposu bulunur. Depoda bulunan su ısıtılarak, ya evin sıcak su ihtiyacı karşılanır ya da sıcak su, evin ısıtma tesisatına verilerek ısınma ihtiyacı giderilmiş olur.
Çevreye hiçbir zararı olmaması, sürekli ve yenilenebilir olması güneş enerjisini çok cazip kılar. Şüphesiz güneş enerjisinin önündeki en önemli engel, Güneş'ten yararlanma süresi çok fazla olmayan ülkelerde bu enerji tipinden yararlanılabilen gün sayısının az olmasıdır. Ayrıca, elde edilen enerjinin depolanması da bir diğer engeldir.

Rüzgar

Alternatif enerji kaynakları içersinde en az hidrojen enerjisi kadar faydalı olabilecek bir enerji kaynağı da rüzgardır. Temiz, bol, yenilenebilir olmasının yanısıra hemen hemen tüm dünya genelinde faydalanma imkanı olan bir kaynaktır. Rüzgar türbini adı verilen çok büyük pervaneli, yüksek kuleler aracılığıyla rüzgar enerjisi elektriğe dönüştürülür. Az sayıda, büyük enerji üretim merkezleri kurmak yerine, ülke geneline küçük üniteler halinde yayılmış rüzgar türbinleri kurmak çok daha avantajlıdır. Rüzgar, elektrik üretiminin yanısıra hidrojen üretiminde de söz sahibi olabilir. Rüzgardan elde edilecek elektrikle suyun elektroliz edilmesi sonucunda; su, oksijen ve hidrojen elementlerine ayrılarak çok ucuz bir yolla hidrojen elde edilmiş olacaktır.
1990'lı yıllarda kullanımı en hızlı artan enerji kaynağı olan rüzgar enerjisi, bu avantajları sayesinde tüm dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor. Danimarka toplam elektrik enerjisinin yaklaşık %20'sini rüzgardan elde ederek oran olarak dünyada birinci sıradayken, Almanya da 2007 yılındaki verilere göre, 22.247 megawatt kurulu güç ile rüzgar enerjisi kullanımında en ön sıralardadır. Almanya'yı en yakından takip eden ABD'nin kurulu gücü ise 16.818 megawatt civarındadır.

Jeotermal enerji [değiştir]

Jeotermal enerji, yeryüzünün kabuğunda bulunan ısıdır. Bu enerjiden, yer yüzeyine çıkan sıcak sular aracılığıyla yararlanılır. En eski çağlardan bu yana kullanılan kaplıcalar jeotermal enerjinin ilk kullanım alanlarıdır. Jeotermal enerjiden, kaynağın sıcaklığına bağlı olarak ısıtma uygulamalarında kullanılabilir ya da elektrik üretiminde yararlanılır. Elektrik enerjisi üretimi amaçlı santrallar 20. yüzyılın başlarından itibaren kurulmaya başlanmıştır.
Jeotermal enerji; kaynağın, dünya enerji tüketimine kıyasla çok büyük olması nedeniyle ve kullanılan sıcak suyun reenjeksiyon ile tekrar yer altına verilmesi koşuluyla yenilenebilir enerjiler arasında sayılır.Ve bu enerji Yer küreden geldiğinden dolayı içerisinde bir çok mineral ve bazik asitler yer almaktadır

Dalga enerjileri [değiştir]

Okyanus denizler gibi büyük su kütlelerinde meydana gelen dalgaların enerjisinden yararlanabilmektir. Yenilenebilir enerji formlarından bir tanesidir.
Üretilmesindeki zorluklar:
 • Dalgaların yüksek gücüne karşın düşük hızlarda ve farklı yönlerde hareket etmesi
 • En güçlü fırtınalara ve tuzlu suyun neden olacağı paslanmaya dayanabilecek yapıların yüksek maliyeti
 • Kurulum ve bakım giderlerinin yüksekliğidir.
Dalga enerjisinin toplam enerji potansiyeli, toplam enerji büyüklüğü 2.5 terawat olarak hesaplanan gel-git enerjisinden çok daha fazladır. Sahilleri güçlü rüzgarlara maruz kalan ülkeler, enerji ihtiyaçlarının %5 veya daha fazlasını dalga enerjisinden karşılayabilirler. Media:Örnek.ogg
===Gel-git ve akıntı enerjileri===
236px-Tidal_power_conceptual_barrage magnify-clip
İki türbinli bir gel-git barajının temsili gösterimi.


Gel-git veya okyanus akıntısı nedeniyle yer değiştiren su kütlelerinin sahip olduğu kinetik veya potansiyel enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesidir.
Gel-git enerjisini elektriğe dönüştürmek için yaygın olarak, uygun bulunan koyların ağzının bir barajla kapatılarak, gelen suyun tutulması, çekilme sonrasında da yükseklik farkından yararlanılarak türbinler aracılığı ile elektrik üretilmesi hedeflenir.
24.8 Saate bir tekrarlanan gel-git hareketleri, düzenli bir enerji kaynağı olması açısından ilginç olmakla birlikte, enerji üretim süresinin 6-12 saatle kısıtlı olması bir dezavantaj yaratmaktadır. Suyun potansiyel enerjisinin %80'ini elektrik enerjisine dönüştürebilen gel-git enerjisi, güneş enerjisi gibi diğer alternatif enerji kaynaklarına göre daha yüksek bir verimliliğe sahiptir.
Deniz ve okyanuslardaki düzenli akıntıların kinetik enerjisinin, deniz tabanına yerleştirilen türbinler aracılığı ile elektrik enerjisine dönüştürülmesi akıntı enerjisi olarak anılır.

Hidrojen [değiştir]

Hidrojen birincil enerji kaynaklarından üretilen bir yakıt olup temiz bir enerji kaynağı olarak kullanılabilecek önemli bir elementtir. Fakat dünyada tek başına bulunmadığından önce üretilmesi gerekir. Halihazırda çok pahalı olan bu üretim, su ve doğalgaz gibi elementlerdeki hidrojenin ayrıştırılmasıyla yapılır. Bu şekilde elde edilen hidrojen pillerine yakıt hücresi adı verilmektedir. Şu anda bazı otomobiller hem benzin, hem de hidrojenin kullanıldığı hibrid (melez) yakıt yöntemiyle çalışmaktadır. Böylece açığa çıkan kirli havanın miktarı %30–40 oranında azaltılabilmektedir.
Hidrojenin, 20 yıl içersinde çok daha aktif olarak kullanılması planlanmaktadır. Şu anda hidrojen yakıt konusunda elde edilen en önemli ilerleme İzlanda’da yaşanmaktadır. 1999 yılında, akaryakıt firması Shell ve otomobil firması Daimler-Chrysler ile İzlanda hükümeti arasında imzalanan anlaşma, İzlanda'yı hidrojen yakıtlı bir ülke haline getirmeyi amaçlamaktadır. 9Daimler-Chrysler İzlanda için, hidrojenle çalışan otobüs ve otomobiller üretirken, Shell de İzlanda genelinde hidrojen istasyonları açmayı planlamıştır. İzlanda'da elde edilecek muhtemel bir başarı, hidrojenli otomobillerde seri üretime geçilmesini son derece hızlandıracaktır.
Rapor Et
Eski 5 Kasım 2009, 15:05

Alternatif enerji kaynakları nelerdir?

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
verimli enerji kaynakları nelerdir
Rapor Et
Eski 5 Kasım 2009, 15:15

Alternatif enerji kaynakları nelerdir?

#9 (link)
_KleopatrA_
Ziyaretçi
_KleopatrA_ - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

verimli enerji kaynakları nelerdir
Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği

Enerji için günümüzde birçok ülkede ağırlıklı olarak hala fosil yakıtlar olarak nitelendirdiğimiz
kömür, petrol ve doğalgaz kullanılmaktadır. Ancak bu kaynakların rezervi dünyadaki enerji
sarfiyatına bağlı olarak sürekli azalma eğilimindedir ve bu nedenle fiyatları devamlı yükselmektedir. Kaynağı tükenmekte olan fosil yakıtlardan farklı olarak, esasında tükenmeyen kaynaklardan üretilen enerjiye “Yenilenebilir Enerji” denmektedir. Bunlara örnek olarak ağaç, atık, jeotermal, rüzgar ve güneş (solar) enerjisi verilebilir.

Yenilenebilir enerji neden önemlidir?
Yenilenebilir enerjiler sağladığı faydalar yüzünden önemlidir. Esas faydaları şunlardır:
Çevresel Faydaları:
Yenilenebilir enerji teknolojileri çevreyi fosil enerji teknolojilerinden daha az etkiler. Çünkü kirleticisi yoktur. Kaynağının bitmesi söz konusu değildir. Her zaman da var olacaktır. Sera etkisi ve küresel ısınma konuları sebebiyle önem verilmesi gerekmektedir.
Gelecek nesillerin de kullanacağı bir enerjidir.
Diğer enerji kaynakları sonlu ve sınırlı iken yenilenebilir enerjiler hiç tükenmezler.
İş ve ekonomi:
Yenilenebilir enerji yatırımlarının çoğu, yüksek maliyetli enerji dış alımları yerine, tesislerin
kurulması için malzeme ve insan gücüne yapılır. Yenilenebilir enerji için yapılan yatırımlar yapıldığı yörede kalır, iş ve lokal ekonomiler için enerji kaynağı olur.
Yenilenebilir enerji teknolojileri zaman içinde oldukça gelişmiştir, enerji üreten çoğu ülke
yenilenebilir enerji ve teknolojilerini satarak ticari açıklarını kapatmaktadırlar.
Enerji güvenliği: 1970'lerin başında petrol teminindeki zorluklardan sonra, bazı ülkeler yabancı petrole olan bağımlılıklarını azaltma girişimlerinde bulundular. Bazıları da azaltmak yerine dışa bağımlılığı artırarak sürdürdüler. Her iki durum, ülkelerde enerji politikalarının üzerinde oldukça etkili olmuştur.

Enerji verimliliği ve önemi
Enerji verimliliği, aynı işi gerçekleştirmek için daha az enerji kullanmak demektir. Enerjinin daha verimli kullanımı, ev sahiplerinin, okulların, devlet dairelerinin, iş ve endüstriyel çevrelerin enerji kaynaklarına daha az para ödemesi demektir. Enerji için fazladan (gereksiz) harcanan paralar,tüketici ihtiyaçlarına, üretime, eğitim ve diğer hizmetlere harcanabilir. Enerjisi verimli bir ekonomi, fazla enerji kullanılmadan da gelişebilir. Bir ekonomi daha az enerji kullanırsa daha az kirletici
üretmiş olur. Çünkü kirlilik ve enerji birbirine sıkıca bağımlıdır. 1999'a kadar enerji kullanımından kaynaklanan sera gazları emisyonunun 1990 seviyesinden %13 daha fazla olduğu rapor edilmiştir. O dönemde enerji kullanımındaki artış da hemen hemen aynı yüzde ile olmuştur. Eviniz ya da iş yeriniz için ve diğer binalar için enerji verimliliği binanın ısınma, serinleme ve aydınlanması için daha az enerjinin kullanılması demektir. Enerji koruyucu (tasarruf edici) cihazların satın alınması da enerji verimliliğini artırır, bilgisayar ve bina ile ilgili diğer donanımlar gibi. Ev sahipleri ya da iş sahipleri için enerjiye daha az para ödenmesi paranın kazanılması demektir. Enerji departmanları enerjiyi kazanmak isteyen ev sahipleri için bir takım örnek uygulamaları ve enerji verimliliği projelerinin listesini sunmalıdır.
Otomobil ve diğer araçlar için, enerji verimliliği, daha gelişmiş teknolojilerin otomobil üretiminde kullanılmasına imkan sağlanması ve üreticilere bu konularda destek olunmasıdır. Enerjisi verimli araçlar için iki örnek; yakıt hücrelerinin kullanılması ve melez gas-elektrik motorlarının
kullanılmasıdır. Yakıt ekonomi rehberi ve araç teknolojisi programları ile daha uygun teknolojileri seçme imkanları tüketiciye sürekli sunulmalıdır.
Temiz enerji kullanımıyla ne kazanılır?
Ev sahibi olarak, yenilenebilir enerji ve enerjisi verimli teknolojileri evinizde ya da otomobilinizde kullanmakla, çevre korunmasına yardım etmiş olacak ve uzun süreli kullanımlarda daha fazla tasarruf edeceksiniz. Küçük bir iş yeri sahibi olarak yenilenebilir enerji ve enerjisi verimli teknolojileri kullanarak, enerji faturanızı ve çevreye olan etkinizi azaltmış olacaksınız. Ayrıca temiz enerjide küçük iş fırsatları vardır. Bir elektrik üreticisi iseniz, elektrik üretmek için çok sayıda yenilenebilir enerji teknolojileri vardır. Bu sayede enerji verimliliğinden siz ve müşterileriniz tasarruf etmiş olursunuz. Bir küçük çiftçi ya da çiftlik sahibi olarak yenilenebilir enerji teknolojileri ve enerji verimliliğini kullanarak paradan tasarruf etmiş olursunuz, yenilenebilir enerjideki tarımsal iş fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Bir mucit olarak yenilenebilir enerji teknolojileri ve enerji verimliliği kullanımlarında çeşitli fırsatlar mevcuttur.

Yenilenebilir Enerji ve Tarım
Tarım ürünlerinin atıklarının biyogaz tesislerinde değerlendirilerek elektrik enerjisine, doğalgaza ve komposta dönüşmesi artık mümkün. Bugüne kadar çevre kirliliğine neden olan, koyacak yer bulamadığımız için yakarak doğayı kirlettiğimiz ve yok etmeye çalıştığımız sera atıklarının ve evsel atıklar aslında birer hammadde'dir. Atıkların kâğıt, cam, demir, organik ve evsel atıklar v.s. şeklinde ayrıştırılarak hammadde olarak kullanılması döviz kaybını önlediği gibi uluslar arası rekabet gücümüzü de arttıracaktır. Çünkü hiçbir kaynak sonsuz değildir ve tüm kaynakları verimli kullanmak gerekir.

BİYOGAZ ÜRETİMİNDE KULLANILABİLECEK ATIKLAR
Hayvancılık atıkları
Zirai atıklar
Orman endüstrisi atıkları
Deri ve tekstil endüstrisi atıkları
Kağıt endüstrisi atıkları
Gıda endüstrisi atıkları (çikolata, maya, süt, içeçek üretimi )
Sebze, meyve, tahıl ve yağ endüstrisi atıkları
Bahçe atıkları
Yemek atıkları
Hayvan gübreleri ( büyükbaş hayvancılık, küçükbaş
hayvancılık, tavukçuluk)
Şeker endüstrisi atıkları
Evsel katı atıklar
Atık su arıtma tesisi atıkları
ayrıyeten;
Alıntı:
Enerji kaynakları, herhangi bir yolla enerji üretilmesini sağlayan kaynaklardır. Dünya üzerindeki enerji kaynakları, klasik ve alternatif kaynaklar olmak üzere ikiye ayrılabilir.

Sismik prospeksiyon yöntemleriyle, yeraltının yapısının incelenebilmesi için yapay olarak elde edilen ve de depreme benzeyen sarsıntılara ihtiyaç vardır. Bu nedenle yeryüzünde ya da yerin içinde belirli bir işlem sonucu elastik dalganın üretilmesinde, sismik yöntemin başlangıcından itibaren dinamit en yaygın olarak kullanılan enerji kaynağı olmuştur.
Sismik kaynaklar iki türlüdür; ani veya etkisel kaynaklar ve titreşimli kaynaklar. Vibroseis adı verilen sismik kaynak dışında kullanılan kaynakların hepsi etkisel kaynaklardır ve etkisel kaynaklarda enerjinin ortaya çıkması ve yakın civarına aktarılması çok ani olmaktadır. Titreşimli kaynaklar ise yeryüzünde büyük ve ağır bir kütleyi belli bir süre (6-21 sn) için belirlenmiş frekanslarda titreştirerek yer altına enerji gönderir.
Sismikte kullanılan enerji kaynaklarını karada ve denizde olmak üzere iki başlık altında inceleyebiliriz. Genel olarak karada vibratör, ağırlık düşürülmesi, hava tabancaları vb. kaynak olarak kullanılmaktadır. Denizde ise hava tabancaları, gaz tabancaları, su tabancaları, buhar tabancaları, sıkıştırılmış kaynaklar vb. kullanılmaktadır. Kara ve denizde kullanılan enerji kaynakları % olarak şöyle sıralanabilir.
KARA % DENİZ % Dinamit 56 Air Gun 65 Vibratör 37 Gas Exploder 19 Air Gun 3 Vaporchoc 9 Thumper 2 Patlayıcılar 5 Gas Gun 1 Diğerleri 2 Diğerleri 1
Karada kullanılan enerji kaynaklarında istenilen sinyal/gürültü (S/N) oranının yüksek olmasıdır. Denizde kullanılan enerji kaynaklarında ise ilk kabarcık oranı esas alınmaktadır.2. KARADA KULLANILAN ENERJİ KAYNAKLARI
Karada, çeşitli temellere dayanan enerji kaynakları geliştirilmiş ve karakteristikleri bakımından sınırlandırılmıştır. Bir kaynakta aranan özellikler şunlardır:
1. İstenilen derinliğe nüfuz kabiliyetinin olması, 2. Sinyal/Gürültü oranının yüksek olması, 3. Ayrım kabiliyetinin olması, 4. Çevresel etkenleri azaltması, 5. Güvenilir ve ekonomik olması gerekmektedir.
Karada kullanılan enerji kaynakları, patlayıcı ve patlayıcı olmayan enerji kaynakları olarak iki kısma ayrılır.
2.1.Patlayıcı Enerji Kaynakları
Patlayıcı kaynaklar, uzak arazilere nakledilmesi, yüksek enerji seviyesine sahip olması ve derinlerde yapılan patlamalarda günlenmiş tabakanın etkisi söz konusu olmadığı için tercih edilmektedir.
2.1.1.Dinamit
Mc Collum (1953) tarafından temel prensipleri geliştirilen dinamit, kara sismik araştırmalarında ilk enerji kaynağı olarak kullanılmıştır. Dinamit, gerek büyüklüğü gerekse fiyatı göz önüne alındığında en büyük enerjiyi meydana getirir. Sismik uygulamalarda kullanılan dinamit 30-40 cm. boyunda 3-5 cm. çapında plastik muhafazalar içinde, 1kg’lık dinamit çubukları şeklindedir ve özellikle çok yüksek patlama hızına (7000-8000 m/s) sahiptir. Kısa zamanda sürekli sinyallerle yüksek ampitüdlü enerji meydana getirir. Dinamit çubukları birbirine vidalanarak birleştirilebilir ve istenilen miktarda (birkaç kg) dinamitin aynı anda patlaması sağlanır.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları [değiştir]

Klasik enerji kaynaklarına alternatif olarak sunulan kaynaklardır. Güneş, rüzgar, hidrojen, hidroelektrik ve jeotermal kaynaklar buna örnektir. Doğada sürekli var olan faktörlere dayalı olan bu kaynakların en önemli özelliği ise yenilenebilir olmaları ve doğaya zarar vermemeleridir.
Güneş enerjisi de hidrojen gibi yenilenebilir kaynaklardan bir tanesidir. Güneş enerjisini toplayıp ısı ve elektriğe dönüştürebilen güneş kolektörleri güneş enerjisinin kullanımındaki aracı elemandır. Genelde, evlerin çatılarına yerleştirilen bu kolektörlerin yanında bir de su deposu bulunur. Depoda bulunan su ısıtılarak, ya evin sıcak su ihtiyacı karşılanır ya da sıcak su, evin ısıtma tesisatına verilerek ısınma ihtiyacı giderilmiş olur.
Çevreye hiçbir zararı olmaması, sürekli ve yenilenebilir olması güneş enerjisini çok cazip kılar. Şüphesiz güneş enerjisinin önündeki en önemli engel, Güneş'ten yararlanma süresi çok fazla olmayan ülkelerde bu enerji tipinden yararlanılabilen gün sayısının az olmasıdır. Ayrıca, elde edilen enerjinin depolanması da bir diğer engeldir.

Rüzgar

Alternatif enerji kaynakları içersinde en az hidrojen enerjisi kadar faydalı olabilecek bir enerji kaynağı da rüzgardır. Temiz, bol, yenilenebilir olmasının yanısıra hemen hemen tüm dünya genelinde faydalanma imkanı olan bir kaynaktır. Rüzgar türbini adı verilen çok büyük pervaneli, yüksek kuleler aracılığıyla rüzgar enerjisi elektriğe dönüştürülür. Az sayıda, büyük enerji üretim merkezleri kurmak yerine, ülke geneline küçük üniteler halinde yayılmış rüzgar türbinleri kurmak çok daha avantajlıdır. Rüzgar, elektrik üretiminin yanısıra hidrojen üretiminde de söz sahibi olabilir. Rüzgardan elde edilecek elektrikle suyun elektroliz edilmesi sonucunda; su, oksijen ve hidrojen elementlerine ayrılarak çok ucuz bir yolla hidrojen elde edilmiş olacaktır.
1990'lı yıllarda kullanımı en hızlı artan enerji kaynağı olan rüzgar enerjisi, bu avantajları sayesinde tüm dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor. Danimarka toplam elektrik enerjisinin yaklaşık %20'sini rüzgardan elde ederek oran olarak dünyada birinci sıradayken, Almanya da 2007 yılındaki verilere göre, 22.247 megawatt kurulu güç ile rüzgar enerjisi kullanımında en ön sıralardadır. Almanya'yı en yakından takip eden ABD'nin kurulu gücü ise 16.818 megawatt civarındadır.

Jeotermal enerji [değiştir]

Jeotermal enerji, yeryüzünün kabuğunda bulunan ısıdır. Bu enerjiden, yer yüzeyine çıkan sıcak sular aracılığıyla yararlanılır. En eski çağlardan bu yana kullanılan kaplıcalar jeotermal enerjinin ilk kullanım alanlarıdır. Jeotermal enerjiden, kaynağın sıcaklığına bağlı olarak ısıtma uygulamalarında kullanılabilir ya da elektrik üretiminde yararlanılır. Elektrik enerjisi üretimi amaçlı santrallar 20. yüzyılın başlarından itibaren kurulmaya başlanmıştır.
Jeotermal enerji; kaynağın, dünya enerji tüketimine kıyasla çok büyük olması nedeniyle ve kullanılan sıcak suyun reenjeksiyon ile tekrar yer altına verilmesi koşuluyla yenilenebilir enerjiler arasında sayılır.Ve bu enerji Yer küreden geldiğinden dolayı içerisinde bir çok mineral ve bazik asitler yer almaktadır

Dalga enerjileri [değiştir]

Okyanus denizler gibi büyük su kütlelerinde meydana gelen dalgaların enerjisinden yararlanabilmektir. Yenilenebilir enerji formlarından bir tanesidir.
Üretilmesindeki zorluklar:
 • Dalgaların yüksek gücüne karşın düşük hızlarda ve farklı yönlerde hareket etmesi
 • En güçlü fırtınalara ve tuzlu suyun neden olacağı paslanmaya dayanabilecek yapıların yüksek maliyeti
 • Kurulum ve bakım giderlerinin yüksekliğidir.
Dalga enerjisinin toplam enerji potansiyeli, toplam enerji büyüklüğü 2.5 terawat olarak hesaplanan gel-git enerjisinden çok daha fazladır. Sahilleri güçlü rüzgarlara maruz kalan ülkeler, enerji ihtiyaçlarının %5 veya daha fazlasını dalga enerjisinden karşılayabilirler. Media:Örnek.ogg
===Gel-git ve akıntı enerjileri===
236px-Tidal_power_conceptual_barrage magnify-clip
İki türbinli bir gel-git barajının temsili gösterimi.


Gel-git veya okyanus akıntısı nedeniyle yer değiştiren su kütlelerinin sahip olduğu kinetik veya potansiyel enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesidir.
Gel-git enerjisini elektriğe dönüştürmek için yaygın olarak, uygun bulunan koyların ağzının bir barajla kapatılarak, gelen suyun tutulması, çekilme sonrasında da yükseklik farkından yararlanılarak türbinler aracılığı ile elektrik üretilmesi hedeflenir.
24.8 Saate bir tekrarlanan gel-git hareketleri, düzenli bir enerji kaynağı olması açısından ilginç olmakla birlikte, enerji üretim süresinin 6-12 saatle kısıtlı olması bir dezavantaj yaratmaktadır. Suyun potansiyel enerjisinin %80'ini elektrik enerjisine dönüştürebilen gel-git enerjisi, güneş enerjisi gibi diğer alternatif enerji kaynaklarına göre daha yüksek bir verimliliğe sahiptir.
Deniz ve okyanuslardaki düzenli akıntıların kinetik enerjisinin, deniz tabanına yerleştirilen türbinler aracılığı ile elektrik enerjisine dönüştürülmesi akıntı enerjisi olarak anılır.

Hidrojen [değiştir]

Hidrojen birincil enerji kaynaklarından üretilen bir yakıt olup temiz bir enerji kaynağı olarak kullanılabilecek önemli bir elementtir. Fakat dünyada tek başına bulunmadığından önce üretilmesi gerekir. Halihazırda çok pahalı olan bu üretim, su ve doğalgaz gibi elementlerdeki hidrojenin ayrıştırılmasıyla yapılır. Bu şekilde elde edilen hidrojen pillerine yakıt hücresi adı verilmektedir. Şu anda bazı otomobiller hem benzin, hem de hidrojenin kullanıldığı hibrid (melez) yakıt yöntemiyle çalışmaktadır. Böylece açığa çıkan kirli havanın miktarı %30–40 oranında azaltılabilmektedir.
Hidrojenin, 20 yıl içersinde çok daha aktif olarak kullanılması planlanmaktadır. Şu anda hidrojen yakıt konusunda elde edilen en önemli ilerleme İzlanda’da yaşanmaktadır. 1999 yılında, akaryakıt firması Shell ve otomobil firması Daimler-Chrysler ile İzlanda hükümeti arasında imzalanan anlaşma, İzlanda'yı hidrojen yakıtlı bir ülke haline getirmeyi amaçlamaktadır. 9Daimler-Chrysler İzlanda için, hidrojenle çalışan otobüs ve otomobiller üretirken, Shell de İzlanda genelinde hidrojen istasyonları açmayı planlamıştır. İzlanda'da elde edilecek muhtemel bir başarı, hidrojenli otomobillerde seri üretime geçilmesini son derece hızlandıracaktır.
Rapor Et
Eski 18 Aralık 2009, 16:03

Alternatif enerji kaynakları nelerdir?

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
alternatif enerji ile yenilenebilir enerji arsında fark varrmıdır var nedir?
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.545 saniyede (91.18% PHP - 8.82% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 20:13
 • YASAL BİLGİ

 • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
 • » Site ve Forum Kuralları
 • » Gizlilik Sözleşmesi