Arama

Feulgen ve Dna'nın incelenmesinde kullanılan boyalar hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 23 Aralık 2009 Gösterim: 11.842 Cevap: 6
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
2 Aralık 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Feulgen ve Dna 'nın incelenmesinde kullanılan boylar hakkında bilgi ?
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
DNA Flow Sitometrinin dezavantajı spermatid ve spermatozoayı ayırt edememesidir. DNA Image analysis parafine gömülü, Feulgen boyalı kesitlerden objektif olarak hücre tiplerinin kantitatif tayinini yapabilir. Haploid, diploid, tetraploid hücreleri ayırt edebildiği gibi spermatozoa ve spermatidi de ayırt eder. Çünkü hem DNA içeriğini hem de hücrenin morfolojik özelliklerini (alan, şekil, boyut gibi) saptayabilmektedir.
Feulgen boyası DNA'ya bağlanır, ışık mikroskobunda x400 büyütme ve bilgisayarlı görüntü analizi sistemi kullanılır. Sonuçlar spermatozoa, spermatid, 2N ve 4N hücre oranı olarak ifade edilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
2 Aralık 2008       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
DNA Flow Sitometrinin dezavantajı spermatid ve spermatozoayı ayırt edememesidir. DNA Image analysis parafine gömülü, Feulgen boyalı kesitlerden objektif olarak hücre tiplerinin kantitatif tayinini yapabilir. Haploid, diploid, tetraploid hücreleri ayırt edebildiği gibi spermatozoa ve spermatidi de ayırt eder. Çünkü hem DNA içeriğini hem de hücrenin morfolojik özelliklerini (alan, şekil, boyut gibi) saptayabilmektedir.
Feulgen boyası DNA'ya bağlanır, ışık mikroskobunda x400 büyütme ve bilgisayarlı görüntü analizi sistemi kullanılır. Sonuçlar spermatozoa, spermatid, 2N ve 4N hücre oranı olarak ifade edilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Quo vadis?
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
2 Aralık 2008       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
DNA’ya özel boyama metodu olan Feulgen reaksiyonunun bulunması.(Feulgen ve Rossenberk)
Quo vadis?
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
29 Aralık 2008       Mesaj #4
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
istediğim tek satırlık değil bir kaç sayfa feulgenin kendi hayatı ama bir türlü bulamıyorum bi yardım ederseniz bulmamda lütfen yarın götürecem daha
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2008       Mesaj #5
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
FEULGEN – ROSSENBECK : 1924 yıllarında ise Feulgen ve Rossenbeck timonükleik asidin çok duyarlı bir tepkimesini tanımladılar ; böylece her iki nükleik asidin her iki canlılar aleminde bulunduğu ispat edilebildi. ondan sonra timonükleik asit çekirdeğe , zimonükleik asit ise sitoplazmaya ait özgü yapı maddeleri sayıldı.
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Aralık 2009       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana feulgen in hayatı lazım ama bulamıyorum biri bana yardım etsin lütfen
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Aralık 2009       Mesaj #7