PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Kur'an-ı Kerim'de güzel ahlakla ilgili ayetler nelerdir?
12 34...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir18:04, 6 Aralık 2009 
kalem 4.ayet..... sen elbette yüce bir ahlak üzerinesin...
bende güzel ahlakla ilgili arıyorum kısa ve öz olsa
Cevap
Misafir17:23, 24 Şubat 2010 
İnsanlar ile ilgili 1 ayet yazarsanız sevinirim.
İyilik ile ilgili 2 ayet yazarsanız sevinirim.
Cevap
Misafir10:50, 13 Mart 2010 
[]insan iliskileri ile ilgili ayetler yazarmısınız? acill
Cevap
Misafir18:43, 20 Mart 2010 
" kur-an iyiye ve güzele yönlendirir, kötülüklerden sakındırır"


konusuyla ilgili ayetler nelerdir?
Cevap
Misafir20:46, 1 Nisan 2010 
insanla insanın iliskisini anlatan 5 ayet... acill lütfen...1 saaaaaaaaaaate kaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaddarrrr ssssssssssssssssööööööööööööyyyyyyyyylllllllllleeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrssssssssssssssssssseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeennnnnnnnnnnnnniiiiiiiiiiizz zzzzzzzzzzzzz mutlu olurum)
Cevap
Misafir14:35, 4 Mayıs 2010 
Arkadaşlar cabuk bana 15 tane ayet lazım ama kacıncı surenin kacıncı ayeti olduğunuda yazmanız gerek lütfen acele edin
Cevap
_Yağmur_14:47, 4 Mayıs 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
Arkadaşlar cabuk bana 15 tane ayet lazım ama kacıncı surenin kacıncı ayeti olduğunuda yazmanız gerek lütfen acele edin
Güzel Ahlakla İlgili Ayetler
BAKARA SURESİ

*129 - Ey bizim Rabbimiz, bir de onlara içlerinden öyle bir peygamber gönder ki, onlara senin âyetlerini tilavet eylesin, kendilerine kitabı ve hikmeti öğretsin, içlerini ve dışlarını tertemiz yapıp onları pâk eylesin. Hiç şüphesiz Azîz sensin, hikmet sahibi Sensin.

*151 - Nitekim içinizden size bir peygamber gönderdik. O size âyetlerimizi okuyor, sizi temizliyor , size kitabı ve hikmeti öğretiyor. Size bilmediğiniz şeyleri öğretiyor.

*172 - Ey iman edenler! Size kısmet ettiğimiz rızıkların hoş ve temiz olanlarından yiyin ve Allah'a şükredin, eğer yalnız O'na kulluk ediyorsanız.

*232 - Kadınları boşadığınız zaman iddetlerini bitirdiklerinde, aralarında meşru bir şekilde rızalaştıkları takdirde, kendilerini kocalarıyla nikâhlanacaklar diye sıkıştırıp, engellemeyin. İşte bu, içinizden Allah'a ve ahiret gününe iman edenlere verilen bir öğüttür. Bu, sizin hakkınızda daha hayırlı ve daha nezihtir. Allah bilir, siz bilemezsiniz

AL-İ İMRAN SURESİ

*77 - Allah'a verdikleri sözü ve yeminlerini az bir paraya satanlar var ya, işte onların ahirette bir payı yoktur; Allah kıyamet günü onlarla hiç konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temizlemeyecektir. Onlar için acı bir azab vardır.

*164 - Andolsun ki Allah, müminlere kendilerinden, onlara kendi âyetlerini okuyan, onları arındıran ve onlara kitab ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulunmuştur. Oysa onlar, daha önce apaçık bir sapıklık içindeydiler.

NİSA 49 - Kendi nefislerini temize çıkaranları görmüyor musun? Hayır! Ancak Allah, dilediğini temize çıkarır. Onlara kıl kadar zulmedilmez.

ENFAL : 53 - Bu, Allah'ın bir kavme verdiği nimeti, onlar kendilerini değiştirmedikçe değiştirmemesinden dolayıdır. Gerçekten de Allah hakkiyle işiten, herşeyi bilendir

NUR SURESİ


*21 - Ey iman edenler! Şeytanın adımlarını takip etmeyin. Kim şeytanın adımlarını takip ederse, şunu bilsin ki o, edepsizlikleri ve kötülüğü emreder. Eğer üstünüzde Allah'ın lütuf ve merhameti olmasaydı, içinizden hiçbir kimse temize çıkmazdı. Fakat Allah, dilediğini arındırır. Allah işitir ve bilir.
*28 - Orada kimse bulamazsanız, size izin verilinceye kadar oraya girmeyin. Eğer size, "Geri dönün!" denilirse, hemen dönün. Çünkü bu, sizin için daha temiz bir davranıştır. Allah, yaptığınızı bilir.

*30 - (Resulüm!) Mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır.

*CUMA'A : 2 - O'dur ki ümmiler içinde, kendilerinden olan ve onlara Allah'ın âyetlerini okuyan, onları temizleyen, onlara kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber gönderdi. Oysa onlar, önceden apaçık bir sapıklık içinde idiler.

*KALEM : 4 - Sen elbette yüce bir ahlak üzeresin.

*ABESE : 3 - Ne bilirsin, belki o temizlenecek?

*ABESE : 7 - Onun temizlenmemesinden sana ne?*

*ŞEMS : 9 - Elbette nefsini temizleyip parlatan kurtulmuştur. *

*LEYL : 18 - O ki, Allah yolunda malını verir, temizlenir.

*TEVBE : 103 - Onların mallarından sadaka al ki, onunla kendilerini temizlersin, tertemiz edersin. Bir de haklarında hayır dua et. Çünkü senin duan kalblerini yatıştırır. Allah işitendir, bilendir.

*KEHF SURESİ*

*19 - Onları bir mucize olarak uyuttuğumuz gibi, birbirlerine sorsunlar diye kendilerini uyandırdık da içlerinden bir sözcü şöyle dedi: "Ne kadar durup kaldınız?" (Kimi) "Bir gün ya da günün bir parçası kadar kaldık" dediler. (Kimi de) şöyle dediler: "Ne kadar durduğunuzu, Rabbiniz daha iyi bilir. Şimdi siz birinizi, bu gümüş paranızla şehre gönderin de baksın, hangi yiyecek daha temiz ise, ondan size azık getirsin. Hem çok dikkatli davransın ve sizi kimseye sezdirmesin."

*74 - Yine gittiler. Nihayet bir erkek çocuğa rastladıklarında Hızır hemen onu öldürdü. Musa: "Kısas olmadan masum bir cana nasıl kıyarsın? Doğrusu sen çok fena bir şey yaptın" dedi.

*MERYEM : 19 - Melek: "Ben, sana temiz bir oğlan bağışlamak için, Rabbinin gönderdiği bir elçiyim" dedi.

*TAHA : 76 - Adn cennetleri vardır ki, altlarından ırmaklar akar, onlar, orada ebedî olarak kalacaklardır. Ve işte bu, (küfür ve isyandan) arınanların mükafatıdır. Meâl-i Şerifi

*FATIR : 18 - Hem günah çeken bir kimse, başkasının günahını çekmeyecek; yükü ağır basan, onun yüklenilmesine çağırsa da ondan bir şey yüklenilmeyecek, isterse bir yakını olsun. Fakat sen ancak o kimseleri sakındırısın ki, gaybda Rablerinin korkusunu duyarlar, namazı dürüst kılarlar. Temizlenen de sırf kendisi için temizlenir. Nihayet dönüş Allah'adır.

Cevap
Misafir21:21, 12 Mayıs 2010 
insan iliskileri ile ilgili ayetler ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
Cevap
Misafir21:19, 18 Kasım 2010 
10 tane güzel ahlaka dair ayet lazım....kısa olursa sewinirim..
Cevap
Misafir16:52, 22 Kasım 2010 
25 tane ayet lazım kısa olsun
Cevap
12 34...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Kur'an-ı Kerim'de evrenle ilgili ayetler nelerdir?
Kur'an-ı Kerim'de emir, öğüt ve yasaklarla ilgili ayetler nelerdir?
Kur'an-ı Kerim'de Hz. Adem ile ilgili ayetler nelerdir?
İsra suresindeki ahlakla ilgili ayetler nelerdir?
Ahlakla ilgili ayetler nelerdir?