PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Skolastik düşünce nedir?
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi22:30, 3 Aralık 2008 
skolastik düşünce nedir?
En iyi cevap solomonn tarafından gönderildi

Tarihte skolastik düşünce islamimyette yerini bulmuş mudur. Eğer islamda bir skolastik düşünce varsa bunun örnekleri tarihsel gelişimi nedir?
Benzer Konular:
Etiketler:
  • skolastik
  • skolastik dusunce nedir vikipedi
  • skolastik ne demek
Cevap
HerHangiBiri22:42, 3 Aralık 2008 
Bakınız
Cevap
Keten Prenses22:52, 3 Aralık 2008 
Skolastik Düşünce Nedir? Skolastik Düşünce Tanımı, Skolastik Düşünce Hakkında

  • Latince kökenli schola (okul) kelimesinden türetilen scholasticus teriminden gelmektedir ve kelime anlamı olarak okul felsefesi demektir. Bu anlam önemlidir, zira skolastik felsefe, ortaçağ düşüncesinde doğru'nun zaten mevcut olduğu düşüncesine ve felsefenin okullarda okutularak öğretilmesine dayanan bir yaklaşım sergiler. Bu felsefenin temeli teolojidir, ona dayanır ve onu desteklemeye çalışır.
  • Skolastik düşünce; dar düşünce, sınırlandırılmış düşünce demektir. Bilinen bir düşüncenin dışında hiçbir düşünceye hayat hakkı tanımamadır. Olaylara siyah beyaz bakmadır. Aradaki diğer renkli tonları görmemezlikten gelmedir. Güzelliklerin sadece kendi ağzından çıkmasına tahammül gösterip, kendi dışındaki renkli solukların seslerini kesmektir. Bencilliğin, egoistliğin ve tahammülsüzlüğün düşünceye yansımış şeklidir. Yasakçı düşünce de diyeceğimiz bu düşünce akımı genelde cehaletin hakim olduğu yerlerde yer bulsa da, bazen ilmi enaniyetin doruklara ulaştığı yerlerde de ortam bulur.
Cevap
solomonn16:49, 11 Mayıs 2009 
Tarihte skolastik düşünce islamimyette yerini bulmuş mudur. Eğer islamda bir skolastik düşünce varsa bunun örnekleri tarihsel gelişimi nedir?
Cevap
Misafir19:37, 2 Nisan 2010 
skolastik dusunce nedir
Cevap
marva00600:01, 23 Şubat 2011 
skolastik ile ilgili daha fazla bilgi istiyoru lütfen
Cevap
Misafir11:22, 13 Mart 2011 
ortaçağ avrupasında kilisenin de etkisiyle hakim olan yeniliğe kapalı baskıcı bir düşünce sistemi olarak gelişmiş düşüncedir.

her şeyin en doğrusunun kilise ekolünce dini kurallar ışığında kararlaştırılacağını benimser.

ortaçağ karanlığı denilen durum bu düşünce sisteminin hakimiyeti altındaki avrupada ortaya çıkmış, bilimin ve sanatın gelişimini engellemiştir.

bu dönemde bilim ve sanatla ilgilenenlere cadı ve büyücü gözü ile bakılmış bunlara şeytan sıfatı bile yakıştırılmıştır.

engizisyon adı verilen mahkemelerde yargılanan onlarca aydın skolastik düşünce kurbanıdır.

yalnız unutulmaması gereken bir şey baskıcı sistemlerin her ne olursa olsun varlıklarını sonsuza dek sürdüremeyeceği ve elbet karşısında bir karşı güç bulacağıdır.

bu düşünce sisteminin hakim olduğu ortamda gelişen reform ve rönesans hareketleri skolastik düşüncenin dogmalığından avrupanın kurtuluşunda etkili olmuştur.
bir nevi antitezi oluşan skolastik düşünce tezliğini yitirerek ortadan kaybolmuş ve yeni çağ ile kilisenin de toplum yaşamındaki etkileri olabildiğince azalmıştır.

günümüzde avrupa kıtası demokrasi, laiklik, eşitlik gibi kavramların ve sanatın beşiği olarak görülüyorsa bu durumunu skolastik düşünce ile olan savaşını kazanmasına ve dogmatizm kurbanı olmamasına borçludur.
unutulmamalı ki düşüncelerin özgürce yeşerdiği topraklar güneş tarafından aydınlatılır
Cevap
Misafir16:30, 28 Mart 2011 
daha fazla bilgi istiyorum...)
Cevap
Misafir21:17, 25 Temmuz 2012 
islami olan hiçbir düşünce skolastik yapıda olamz çünkü islam ilahi kaynaklı olduğu için mutlak manada doğrudur zira yaratıcının ilminin,bilgisinin üstünde bir ilim olamaz
Cevap
Misafir13:19, 20 Eylül 2012 
osmanlı devletınde skolastik zıhnıyet nedir
Cevap
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Yardımcı düşünce nedir?
Skolastik Felsefe
Aykırı Düşünce Nedir?
Düşünce nedir?
Düşünce Nedir?