PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Rutherford atom modeli ve atom hakkında görüşleri hakkında bilgi verir misiniz?
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi11:25, 6 Aralık 2008 
rutherfod tun atom teorisi
En iyi cevap kompetankedi tarafından gönderildi

Rutherford Atom Modeli:
(1911) güneş sistemine benzeyen atom modeli;

Thomson'm modeline pek inanmayan Rutherford ünlü alfa saçılması deneyi ile kimya tarihine nükleer atom kavramım sokarak yeni çığır açmıştır. İnce altın levhayı radyoaktif atomların yayınladıkları alfa ışınlarıyla bombardımana tabii tutan Lord Ernest Rutherford gözlemlerine ve deneylerinin sonuçlarına dayanarak, atomun Thomson tarafından hayâl edilmiş "fon statik topluluk olamayacağına hükmetti. Ve atomun yapısını, topta gezegenlerin Güneş'in etrafında gravitasyon kuvvetinin etkisiyle dolandıkları gibi gibi elektronlum da pozitif yüklü bir çekirdeğin etrafında elektriksel çekim kuvvetinin etkisi alanda dolanmakta olduğu dinamik bir model olarak açıkladı.
Benzer Konular:
Etiketler:
Cevap
kompetankedi11:38, 6 Aralık 2008 
Rutherford Atom Modeli:
(1911) güneş sistemine benzeyen atom modeli;

Thomson'm modeline pek inanmayan Rutherford ünlü alfa saçılması deneyi ile kimya tarihine nükleer atom kavramım sokarak yeni çığır açmıştır. İnce altın levhayı radyoaktif atomların yayınladıkları alfa ışınlarıyla bombardımana tabii tutan Lord Ernest Rutherford gözlemlerine ve deneylerinin sonuçlarına dayanarak, atomun Thomson tarafından hayâl edilmiş "fon statik topluluk olamayacağına hükmetti. Ve atomun yapısını, topta gezegenlerin Güneş'in etrafında gravitasyon kuvvetinin etkisiyle dolandıkları gibi gibi elektronlum da pozitif yüklü bir çekirdeğin etrafında elektriksel çekim kuvvetinin etkisi alanda dolanmakta olduğu dinamik bir model olarak açıkladı.
Cevap
Misafir21:27, 22 Aralık 2009 
Cevap
Misafir20:18, 10 Mart 2010 
aRkadaslar Rutherford Atom Modeli 7. sınıfa uygun cevap ltfn
Cevap
sözsüz20:32, 10 Mart 2010 
ben de 7. sınıfa gidiyorum.
Yaptığı deneyler ile protonu ve çekirdeği çeşfetti.Atomun büyük kısmının boş olduğunuelektronların çekirdek etrafında yörüngelerle döndüğünü belirtti.yani protonu ve çekirdeği keşfetti
sen de bana yardımcı olur musun?Sülfat,karbonat,nitrat,fosfat,hidroksit,amonyum hangi elementlerden oluşur
Cevap
tılsım20:43, 15 Aralık 2010 
Ernest Rutherford atom teorisi ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
Cevap
Misafir17:41, 21 Şubat 2011 
ben 7. sınıfa gidiyorum bana uygun yok mu lütfen acil
Cevap
Misafir20:19, 30 Mart 2011 
yha bende 7. sınıfa gidiyorum banada bişiler yapın yha acil ama !!!!!
Cevap
Misafir04:50, 14 Nisan 2011 
Atomun çekirdeğini ve çekirdekle ilgili birçok özelliği ilk defa keşfeden bilim adamı Rutherford’dur.
Rutherford’un yaptığı deneyle pozitif yüklü a taneciklerini çok ince altın levha üzerine gönderdiği taneciklerin çok büyük bölümünün levhayı geçtiğini az bir bölümünün levhayı geçerken saptığı çok az bir bölümünün ise geri yansıdığını görmüştür.
Buradan da anlamıştır ki:
Atomlarda büyük boşluklar olduğu için a taneciklerinin büyük bir kısmı levhayı sapmadan geçmiştir.
Taneciklerin sapmasına neden olan protonlar atomun merkezinde durmaktadır. Buraya atomun çekirdeği denir.
Elektronların kütlesi çok küçük olduğundan atomda protonlar dışında başka tanecikler de olmalıdır.
Elektronlar çekirdeğin etrafında bulunur ve sayısı pozitif yük sayısı kadardır.
Atomun çapı çekirdeğinin çapının yaklaşık 100.000 katı kadardır.
Çekirdekteki protonların sayısı bir maddenin bütün atomlarında aynı, fakat farklı maddenin atomlarında farklıdır.
Cevap
Misafir18:51, 16 Mayıs 2011 
yanlış yazmışsınız.Bu hatayı düzeltmek gerek.
Adamn adı ;
Ernest RUFHERFORD .. Rutherford değiL..
Cevap
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama