Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Rutherford atom modeli ve atom hakkında görüşleri hakkında bilgi verir misiniz?

Gösterim: 36943 | Cevap: 29
  • ernest rutherford atom teorisi
  • rutherford atom hakkinda gorusleri
  • rutherford atom modeli kisa bilgi
Ziyaretçi
Cevaplanmış   |    6 Aralık 2008 11:25   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi
rutherfod tun atom teorisi
En iyi cevap kompetankedi tarafından gönderildi

Rutherford Atom Modeli:
(1911) güneş sistemine benzeyen atom modeli;

Thomson'm modeline pek inanmayan Rutherford ünlü alfa saçılması deneyi ile kimya tarihine nükleer atom kavramım sokarak yeni çığır açmıştır. İnce altın levhayı radyoaktif atomların yayınladıkları alfa ışınlarıyla bombardımana tabii tutan Lord Ernest Rutherford gözlemlerine ve deneylerinin sonuçlarına dayanarak, atomun Thomson tarafından hayâl edilmiş "fon statik topluluk olamayacağına hükmetti. Ve atomun yapısını, topta gezegenlerin Güneş'in etrafında gravitasyon kuvvetinin etkisiyle dolandıkları gibi gibi elektronlum da pozitif yüklü bir çekirdeğin etrafında elektriksel çekim kuvvetinin etkisi alanda dolanmakta olduğu dinamik bir model olarak açıkladı.

6 Aralık 2008 11:38   |   Mesaj #2   |   
kompetankedi - avatarı
VIP
Bir Dünyalı
İstanbul

66789
2.755 mesaj
Rutherford Atom Modeli:
(1911) güneş sistemine benzeyen atom modeli;

Thomson'm modeline pek inanmayan Rutherford ünlü alfa saçılması deneyi ile kimya tarihine nükleer atom kavramım sokarak yeni çığır açmıştır. İnce altın levhayı radyoaktif atomların yayınladıkları alfa ışınlarıyla bombardımana tabii tutan Lord Ernest Rutherford gözlemlerine ve deneylerinin sonuçlarına dayanarak, atomun Thomson tarafından hayâl edilmiş "fon statik topluluk olamayacağına hükmetti. Ve atomun yapısını, topta gezegenlerin Güneş'in etrafında gravitasyon kuvvetinin etkisiyle dolandıkları gibi gibi elektronlum da pozitif yüklü bir çekirdeğin etrafında elektriksel çekim kuvvetinin etkisi alanda dolanmakta olduğu dinamik bir model olarak açıkladı.
SEDEPH, _KleopatrA_, tılsım ve 3 kişi bu mesajı beğendi.
Misafir
22 Aralık 2009 21:27   |   Mesaj #3   |   
Ziyaretçi
Misafir
10 Mart 2010 20:18   |   Mesaj #4   |   
Ziyaretçi
aRkadaslar Rutherford Atom Modeli 7. sınıfa uygun cevap ltfn
sözsüz
10 Mart 2010 20:32   |   Mesaj #5   |   
Ziyaretçi
ben de 7. sınıfa gidiyorum.
Yaptığı deneyler ile protonu ve çekirdeği çeşfetti.Atomun büyük kısmının boş olduğunuelektronların çekirdek etrafında yörüngelerle döndüğünü belirtti.yani protonu ve çekirdeği keşfetti
sen de bana yardımcı olur musun?Sülfat,karbonat,nitrat,fosfat,hidroksit,amonyum hangi elementlerden oluşur
ThinkerBeLL bu mesajı beğendi.
tılsım
15 Aralık 2010 20:43   |   Mesaj #6   |   
Ziyaretçi
Ernest Rutherford atom teorisi ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
Misafir
21 Şubat 2011 17:41   |   Mesaj #7   |   
Ziyaretçi
ben 7. sınıfa gidiyorum bana uygun yok mu lütfen acil
Misafir
30 Mart 2011 20:19   |   Mesaj #8   |   
Ziyaretçi
yha bende 7. sınıfa gidiyorum banada bişiler yapın yha acil ama !!!!!
Misafir
14 Nisan 2011 04:50   |   Mesaj #9   |   
Ziyaretçi
Atomun çekirdeğini ve çekirdekle ilgili birçok özelliği ilk defa keşfeden bilim adamı Rutherford’dur.
Rutherford’un yaptığı deneyle pozitif yüklü a taneciklerini çok ince altın levha üzerine gönderdiği taneciklerin çok büyük bölümünün levhayı geçtiğini az bir bölümünün levhayı geçerken saptığı çok az bir bölümünün ise geri yansıdığını görmüştür.
Buradan da anlamıştır ki:
Atomlarda büyük boşluklar olduğu için a taneciklerinin büyük bir kısmı levhayı sapmadan geçmiştir.
Taneciklerin sapmasına neden olan protonlar atomun merkezinde durmaktadır. Buraya atomun çekirdeği denir.
Elektronların kütlesi çok küçük olduğundan atomda protonlar dışında başka tanecikler de olmalıdır.
Elektronlar çekirdeğin etrafında bulunur ve sayısı pozitif yük sayısı kadardır.
Atomun çapı çekirdeğinin çapının yaklaşık 100.000 katı kadardır.
Çekirdekteki protonların sayısı bir maddenin bütün atomlarında aynı, fakat farklı maddenin atomlarında farklıdır.
Misafir
16 Mayıs 2011 18:51   |   Mesaj #10   |   
Ziyaretçi
yanlış yazmışsınız.Bu hatayı düzeltmek gerek.
Adamn adı ;
Ernest RUFHERFORD .. Rutherford değiL..
sananeee bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:

Rutherford atom modeli ve atom hakkında görüşleri hakkında bilgi verir misiniz? Konusuna Benzer Konular

Thomson'un atom modeli hakkında bilgi verir misiniz?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 26
Son Mesaj: 13 Aralık 2014 18:40
Atom hakkında bilgi verir misiniz?
Gönderen: edanur Forum: Soru-Cevap
Cevap: 49
Son Mesaj: 21 Aralık 2013 13:11
Dalton atom modeli hakkında bilgi verebilir misiniz?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 4
Son Mesaj: 17 Mart 2013 07:02
Cevap: 1
Son Mesaj: 16 Aralık 2011 13:39
Rutherford Atom Modeli
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Fizik
Cevap: 0
Son Mesaj: 2 Haziran 2009 02:04
Sayfa 0.312 saniyede 12 sorgu ile oluşturuldu