PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Kekemelik nasıl düzelir?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
ben mehmet01:14, 14 Aralık 2008 
ben urfadan bende çok heycan var ve kekeleme var yaşım 23 bazı kelimeleri çok zor söylüyorum ve ben çok amaçok hızlı konuşuyorum
En iyi cevap ener tarafından gönderildi

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
bende 12 yasındayım kekeme sorunum var doktor amca ve abiler yardımcı olursa çok sevinirim msnem
KEKEMELİK
Tanımı: Çok sık rastlanan bir konuşma bozukluğudur.
Nedenleri: Gırtlak çevresi kaslarının uyumlu çalışmaması neden olur. Kekemelik çocukluk döneminde olduğu gibi yetiş­kinlikte ya da daha ileri yaşlarda da belirebilir. Fizyolojik ola­bildiği gibi psikolojik olarak da otaya çıkabilir. Kekemelikle birlikte, solaklığın, bir ailenin çeşitli bireylerinde görülebilmesi; asıl nedenin beynin üstün olan yanküresinin tam olmayan haki­miyetinden doğduğuna işaret etmektedir.
Fizyolojik tip kekemelikte, konuşma ve soluk alma egzersizleriyle birlikte varsa kekemelikten ötürü belirebilen psikolo­jik sorunlann uzmanlar tarafından bertaraf edilmesine çalışılma­lıdır. İleri yaşlarda ortaya çıkan psikolojik kekemeliğin tedavisi ise, asıl endişe durumunun giderilmesiyle mümkündür.
Öneriler: Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç ısırgan otu katılıp kaynatılmasının ardından, süzülerek elde edilen po­sası, bir tülbentin arasına konularak enseye kompres yapılır.
* İki avuç ince kıyılmış taze binbirdelik otu çiçeği bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf ispirto ek­lenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca gü­neş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde bir yemek kaşığı suyun içine 10-15 damla damlatılarak kullanılır.
* Bir havanın içine birer tatlı kaşığı kuru papatya ile nane katılıp iyice dövüldükten sonra bir çay fincanı süzme balın içine katılıp macun haline getirilir ve bir tatlı kaşığı ağzın içine alına­rak yutulmadan elden geldiğince dil ile ağız içinde çevrilir.
* İki avuç ince kıyılmış güneş altında toplanmış ve taze binbirdelik otu çiçeği bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapa­tıldıktan sonra şişe 2-3 hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir.
Bu müddet sonunda şişenin içindeki yağ kırmızı bir renk aldıktan sonra temiz bir şişenin içine posasıda sıkılmak şartıyla bir tülbent yardımıyla süzülür. Bu yağ ile günde bir defa dıştan gırtlak çevresine masaj yapılır.
* Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyıl­mış kedi otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere içilir.
* Bir su bardağı kaynarsuyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı hardal tohumu ile bir çay kaşığı kekik katılıp, ılıması beklendikten sonra gargara yapıla­rak kullanılır. Bu işlem sabah ve akşam tekrar edilerek yapılır.
Çocuklarda Kekemelik
iki tür kekemelik vardır ve çok kere ikisi birlikte görülür. Bir tür kekemelikte, bir hece tümceye başlamadan önce veya tümce içinde çırpıntılı biçimde tekrarla­nır; öteki tür bozuklukta ise sözcüklerin düzgün söylenişini geçici olarak engel­leyen kas tutukluğu görülür.
Kekemelik konuşmanın gittikçe daha karmaşık bir durum aldığı zamanda, yani üc vaşına doğru ortaya çıkabilir.
Başlangıçta bu durumdan endişe duy­maya gerek yoktur.
Kekemeler genellikle heyecanlı, ürkek kişilerdir. Çok büyük bir heyecan, ana baba veya kardeşleriyle olan bir geçim­sizlik, gergin bir aile havası, yeni bir çevreye uyma zorunluğu (örneğin, ruh­sal yönden hazır olmadığı bir devrede kreşe verilmesi) terkedilme ya da suçlu­luk duygusu yaratır.
Bu da kimi zaman kekemeliğe veya eskiden var olan hafif bir kusurun ağırlaşmasına yol açar. Kekemelik eğitimdeki bir yanlışlığın so­nucu da olabilir. Ana baba, kendiliğin­den kaybolabilecek hafif bir kusuru ıs­rarla düzeltmeye çalışarak bu konuda bir kompleks doğmasına ve kusurun yer­leşmesine sebep olabilirler.
Aile birey­lerinden biri kekeliyorsa çocuktaki ku­sur taklitle veya kalıtımla ilgilidir. Ha­reket sisteminin gelişmesindeki gecik­me, el kol hareketlerindeki uyumsuzluk ve kimi zaman solaklığın zorla gideril­meye çalışılması da kekemeliğe yol aça­bilir.
Genellikle, çocuğu etkileyen ger­ginlik, heyecan, sıkıntı nedenlerini orta­dan kaldırmak ve kusuru aşırı zorlama­larla düzeltmeye çalışmamak en iyisidir. Tedavi için en uygun yöntemi ancak, çocuğun yaşını ve kusurun derecesini göz önünde tutacak bir uzman saptaya­bilir.
Ağır durumlarda bir sinir hastalık­ları uzmanının veya ruhbilimcinin yar­dımı zorunludur.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • kekeleme nasil duzelir
  • kekemelik nasil duzelir
  • kekemelik nasil gecer
Cevap
Keten Prenses01:26, 14 Aralık 2008 
keşke daha küçük bir yaşta tıbbi destek alsaydınız. hayatınızı etkilemeden daha küçük bir yaşta sorununuz hallolurdu. sorununuz için psikiyatri( ilaçlarla rahatlatma) vede psikolog( telkinle rahatlatma) kombine çalışması gerekli..
geçmiş olsun.
Cevap
Misafir00:49, 11 Eylül 2009 
7 yaşındaki çocugun kekemeliği düzeltilebilirmi
Cevap
Misafir18:03, 29 Eylül 2009 
BEN 17 YAŞINDAYIM.BENİMDE KEKEME SORUMU VAR. LÜTFEN YARDIMICI OLUR...
Cevap
Misafir10:03, 30 Eylül 2009 
slm ben 17 yaşındayım kekemelik sorunum var nasıl yapmalıyım yardımcı olurmusunuz lütfen

ben 17 yaşındayım kekemelik sorunum var nasıl yapmalıyım ne olur yardım edin
Cevap
Daisy-BT10:22, 30 Eylül 2009 
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı:
keşke daha küçük bir yaşta tıbbi destek alsaydınız. hayatınızı etkilemeden daha küçük bir yaşta sorununuz hallolurdu. sorununuz için psikiyatri( ilaçlarla rahatlatma) vede psikolog( telkinle rahatlatma) kombine çalışması gerekli..
geçmiş olsun.
Arkadaşımın belirttiği gibi erken yaşta tedavi almanızda yarar var, tedavi sonucu kişilere göre değişmekle birlikte pek çok durumda %100 e yakın başarı elde edilebiliyor, ama lütfen gecikmeyiniz.
Çevreninizin de bu konuda duyarlı olması önemlidir.
Cevap
Misafir15:02, 22 Şubat 2010 
ben 18 yasındayım kekemelik sorunum var ama 3-4 haftadır bol bolkkitap okuyorum yavas yavas geçtiğini hissediyorum ama birden sankı eskısı gibi olu veriyor bu kekemeliğin geçmesinin habercisimi ne olur bişi soleyın
Cevap
276317:34, 16 Nisan 2010 
SLM BEN MEHMET KEKELİYORUM NE YAPMAM GEREK Bİ BİLGİ İSTİYORUM SADECE
Cevap
Daisy-BT17:47, 16 Nisan 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
ben 18 yasındayım kekemelik sorunum var ama 3-4 haftadır bol bolkkitap okuyorum yavas yavas geçtiğini hissediyorum ama birden sankı eskısı gibi olu veriyor bu kekemeliğin geçmesinin habercisimi ne olur bişi soleyın
2763 adlı kullanıcıdan alıntı:
SLM BEN MEHMET KEKELİYORUM NE YAPMAM GEREK Bİ BİLGİ İSTİYORUM SADECE

Öncelikle tedavi almayı geciktirmeyin.
Yüksek sesle kitap okuyun. Konuşmaktan çekinmeyin, bırakın onlar sizi anlamaya uğraşsın. Siz kendinize güvenip, doktorunuzun yönlendirmesini de yaparsanız kısa sürede konuşmanız normale dönecektir.
Cevap
276318:07, 16 Nisan 2010 
PEKİ BENİM ANLAMADIGIM ŞEY KİTAP OKUYUNCA NASIL GEÇER BU KEKEMELİK ONU Bİ TÜRLÜ ANLAMIYORUM AMA BENDE KİTAP OKUYORUM TABİKİ FAYDASI VAR AMA NEDENİ NEDİR
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Permalı saç nasıl düzelir?
Göz bozukluğu nasıl düzelir?
PC'ye format attıktan sonra tüm programlar disk D'ye kaydoluyor, bu nasıl düzelir?
Ayak topuğunda ödem neden oluşur ve nasıl düzelir ?
IE'dan Hotmail'e girerken ''Web Tarayıcınızı Yükseltin'' nasıl düzelir?