PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Tansiyon düştüğünde nasıl normale çevrilir?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
sevdos14:19, 2 Ocak 2009 
TANSİYONUM DÜŞTÜĞÜ ZAMAN NORMALA ÇEVİRMEK İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR,TUZLU AYRANIN FAYDASI OLURMU.
En iyi cevap Daisy-BT tarafından gönderildi

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
benim tansiyonumda 9-5 ne yapayım yaşım 45

Tansiyon düşüklüğü genellikle bir hastalığın habercisidir. Kalp yetmezliğinden, böbreklerde soruna ve tiroid vb. sorunlara kadar önemli ya da geçici durumlardan kaynaklanabilir. Size özel durum tesbitini bir sağlık kuruluşunda yaptırmalısınız.
Düşen tansiyona kalıcı değil, geçici önlem olarak önerilen tuzlu ayran, şekerli su her bünye için uygun olmayabilir. Su içmek ve dinlenmek geçici rahatlama sağlar. Sürekli ve düzenli aralarla ölçüm yaptırıp doktor tedavisi almanızı öneririm.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • dusuk tansiyona ne iyi gelir
  • tansiyon dusmesi
  • tansiyon dusmesine ne iyi gelir
Cevap
fadedliver14:43, 2 Ocak 2009 
Tansiyon düştüğünde sarımsak yerine limon suyu

Hacettepe Üniversitesi (H.Ü.) İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çetin Turgan, tansiyonun yükselmesi veya düşmesi anında halk arasında sıkça kullanılan, tuzlu ayran içilmesi veya sarımsak yenilmesi gibi yöntemlerin yararlı olmadığını belirtti. Antalya Belek'te düzenlenen, ''6. Ulusal Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Kongresi''ne katılan Prof. Dr. Turgan, yaptığı açıklamada, insanların günde ortalama 8-10 gram tuz aldıklarını, işlenmiş gıda ve hazır gıda tüketenlerde, tadına bakmadan yemeğine tuz ilave edenlerde bu rakamın 15 grama çıktığını söyledi.
Bir kişinin günde 3-4 gramdan daha fazla tuza ihtiyacı olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Turgan, şöyle konuştu:
''Ancak hipertansiyon tedavisinde bu kadar sıkı tuz kısıtlaması yapmıyoruz. Günde 6 gramın altındaki tuz kısıtlaması, hipertansiyon tedavisi için yeterlidir. Hipertansiyonu olan kişi, işlenmiş gıda tüketimini azaltarak, içeriğini bilmediği hazır gıdaları daha dikkatli tüketerek, sebze ve meyve tüketimini artırarak günlük 6 gramın altındaki tuz kısıtlamasını tek başına sağlayabilir. Hipertansiyonlu hastalarda, tuz tüketiminin azaltılmasının kan basıncını tek bir ilaç kadar düşürdüğü görülmüştür.'' İnsanların ihtiyaç duydukları tuzu besinlerden alabileceğine dikkati çeken Prof. Dr. Turgan, özellikle işlenmiş gıdalarda tuz oranının fazla olduğunu bildirdi. Turgan, evde yapılan tarhana, salça, turşu gibi gıdaların da yüksek oranda tuz içerdiğini anlattı.
Sarımsak yerine limon suyu
Prof. Dr. Çetin Turgan, tansiyonun yükselmesi veya düşmesi anında halk arasında sıkça kullanılan tuzlu ayran içilmesi veya sarımsak yenilmesi gibi yöntemlerin yararlı olmadığını söyledi.
Tansiyonun düşmesi ve yükselmesinin ortak belirtiler gösterdiğini belirten Turgan, ''Tansiyon düşmesi halinde tuzlu ayran içme uygulamasını bir kere mutlaka kaldırmak lazım. Tansiyonu düşen kişi uzanıp dinlenirse sorunu çözülecektir'' dedi.
Aynı durumun sarımsak için de geçerli olduğunu ifade eden Turgan, şöyle devam etti:
''Samsun'da 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir çalışmada, acil servise gelen hastaların yarısına sarımsak verilmiş, yarısına ise verilmemiş. Yapılan kan basıncı ölçümlerinde her iki grup arasında fark olmadığı görülmüş. Tabii ki, sarımsak yararlı bir bitki ama tansiyonu düşürmek için sarımsak kullanmanın bir yararı yok. Tedavi amacıyla kullanmamak şartıyla limon suyunun kan basıncını düşürücü etkisi var. Tansiyonu düşürme adına, limon suyu içmek sarımsak yemekten daha faydalı.''

Gazlı içeceklere yüksek tansiyon riski
Çetin Turgan, yüksek miktardaki alkol tüketiminin kronik hipertansiyonun nedenlerinden biri olduğunu bildirdi. Günlük alkol tüketiminin 30 gramın üzerine çıkmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Turgan, kola ve soda gibi gazlı içeceklerde de sodyum olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Turgan, bu nedenle, yüksek tansiyon tedavisi gören kişilerin kola, gazoz ve soda gibi içecek tüketimine dikkat etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
kaynak

TANSİYON DÜŞÜKLÜĞÜ
Pekçok kişinin derdidir. Özellikle yaz aylarında bu konudaki şikayetlerde artış görülür. Düşük tansiyon, kalbin ortalama normal değerinin yüzde 10-20 altında kan pompalaması ile ortaya çıkar. Özellikle gençler ve kadınlar bu problemle sık karşılaşır.
Aslında düşük tansiyon, kalp hastalıklarına yakalanmamak için tercih edilir. Ancak bazı hallerde sıkıntı meydana getirir.
Yaşa göre değişmekle birlikte 10-6'nın altındaki değerler düşük kabul edilir.
Ne yapmalı?
* Tansiyon özellikle sabah uyanıldığında düşüktür. Bu yüzden aniden ayağa kalkmamalı, birkaç dakika kan dolaşımının dengelenmesi beklenmelidir.
* Egzersiz ve ılık-soğuk duş faydalıdır.
* Tuz, biber ve sabahları içilecek biraz tuzlu çorba düşük tansiyona iyi gelir.
* Stresli günlere dikkat edilmelidir. Moral bozukluğu tansiyonun düşmesine sebep olur.
Cevap
DrEaMy15:17, 2 Ocak 2009 
Tansiyon düştüğü sırada, kısa bir süre, ayaklar yüksekte baş daha aşağı seviyede yatarak dinlenmek sizi rahatlatır.
Cevap
Misafir08:09, 1 Eylül 2009 
Alıntı:
tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir
ben bilal ceylan dün amaliyet oldum göbeyimden doktordediki iki damar birlesmis oyüzden amaliyet olman lazim bende dün amaliyet oldum amaliyetden sonra iyidim tabiki narkozun etkisi gectikce daha iyi oldum sonva eve geldim biraz corba ictim ve aksam yattim sabah kalktim tolete diye bir basim döndü ve gözlerim karardi ve bir ter döktüm midem dulandi askalsin kusacaktim hemen okurdum tansiyonumu örctüm 64,,44 ne yapmam lazim bilgileriniz icin tsk ederim
Cevap
Misafir12:34, 4 Eylül 2009 
ŞUN TANSİYONUM 9 A 4 NAPMALIYIM?
Cevap
Misafir12:24, 9 Eylül 2009 
düşük tansiyonu nasıl çıkartabiliriz?
Cevap
Misafir23:16, 11 Eylül 2009 
annemin tansiyonu her zaman düşük olur ne yapmalıyız
Cevap
yasemin adana21:14, 15 Eylül 2009 
[QUOTE]düşük tansiyonda ne yapılmalı? 18 yaşındayım ve öğrenciyim benim tansiyonum bir haftadır 7ye 5 ve 8,5 civarı böyle olduğunda sürekli tepe kımımda baş ağrısı oluyor ve ayakta duramıyorum ciddi bişeymdir?şimdien teşekkürler
Cevap
Misafir18:22, 25 Eylül 2009 
tansyon düşüklüğü nelere yol açar
Cevap
Misafir15:13, 9 Ekim 2009 
annemin tansiyonu 9-5 10-5 cıkıyor nabzı 50 sureklı tuzlu ayran içiriyoruz fakat hala aynı ne yapmamız gerek ?
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Metrekare metreküpe nasıl çevrilir?
Km metreye nasıl çevrilir?
km/h, m/s'ye nasıl çevrilir?
m/s, km/h'ye nasıl çevrilir?
Bu cümle nasıl çevrilir?