Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Ağız içinde yara ve iltihap çıkmasının nedenleri neler?

Bu konu Soru-Cevap forumunda halit C tarafından 10 Ocak 2009 (12:54) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
94817 kez görüntülenmiş, 17 cevap yazılmış ve son mesaj 4 Ağustos 2014 (14:26) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.17  |  Oy Veren: 6      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 10 Ocak 2009, 12:54

#1 (link)
halit C
Ziyaretçi
halit C - avatarı
AGIZ YARASI DAN NASIL KURTULURUZ BENİM AGIZDA SIK SIK YARA CIKMAKTADIR KURTULAMIYORUM İNTAP GİBİ BEYAZ OLUYOR
En iyi cevap Keten Prenses tarafından gönderildi

aft4
aft3
aft2
aft
Çeşitli aft vak'aları
Rapor Et
Eski 10 Ocak 2009, 13:07

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
İnceleyiniz Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Eti İltihabı ve Yaraları Sirke ile gargara yapılır. Şap ve mazı toz yapılarak yaralara sürülür. Sarısabır ve şap toz haline getirilerek yaralara sürülür. .

Kuru üzüm, anason ve bal ile merhem yapılarak yaralara sürülür.

Karnıyarık tohumu kaynatılarak elde edilen suyu ile gargara yapılır.

Böğürtlen yaprağı, sinirli yaprak, mercimek ve hünnap kaynatılır, suyuna dut pekmezi ilave edilerek gargara yapılır.

Zeytin yaprağı çiğnenir. Rezene yakılarak külleri yaralara sürülür.

Çilek yaprağı çiğnemek ağız içindeki yaraları tedavi eder.

Dut pekmezi yenilmelidir.

Kekik suyu ile gargara yapılır.

1 bardak suda 10 gr karbonat eritilir ve gargara yapılır.

Adaçayı ile gargara yapılır.
Rapor Et
Eski 10 Ocak 2009, 13:12

#3 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
çok belirgin bir kliniği olduğu için ve çok sık rastlanan ve az komplikasyonu olan bir olgu olduğu için belirtmekte sakınca görmüyorum

Aft halkdilinde ucuk olarak bilinen aslinda hemen hemen iki ayri hastaliktir.
Bu hastalik hakkinda biraz bilgi vermek istiyorum:
Alıntı:
AFT ( canker sores=mouth ulcers) ile UÇUK (fever blisters=cold sores) arasindaki farkliliklar:
Aft ile Uçuk genellikle ayni belirtileri gösterdikleri için birbirleri ile karistirilabilmektedir. Ancak aralarinda birçok temel farklilik vardir:

AFT :
1. Kesinlikle agiz içersinde oluşur.
2. Bulaşici degildir.
3. Aftin olusmasina viruslar neden olmaz.

UÇUK
1. Içi su toplamis küçük kabarciklar (blisters) seklinde baslar.
2. Nadiren agiz içerisinde olsalar da genellikle agiz disinda meydana gelirler. Aft agiz içerisinde tüm bölgelerde olabilmesine karsin uçuk genellikle agiz içerisinde damak tavani gibi hareketsiz bölgeleri tutar.
3. Bulasicidir.
4. Viruslar tarafindan meydana getirilir.

Aft agiz içerisinde siklikla yanak ve dudak mukozasinda, dil üzerinde, yumusak damakta, farenkste, dis eti üzerinde görülen solgun sari-kirmizi hale ile çevrili oldukça agrili ülserlesmis lezyonlardir.
Toplumun %18-20 az ya da çok aft sorunu ile karsi karsiyadir.

Aft genellikle tek olarak seyretse de ayni anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.

Aftin olus nedenini belirlemek için çesitli araştirma yapilmistir. Ancak aftin olusumunu hizlandirici ve seyrini kötülestirici birçok faktör saptanmasina karsin olus nedeni tam olarak belirlenememistir.

Bu nedenle aft olusumunu hizlandiran ve iyilesmesini geciktiren faktörlerden bahsetmek mümkündür.

Aft olusumunu hizlandiran ve iyilesmesini geciktiren faktörler:

STRES
Günümüzde migren, yüksek tansiyon ve gastirit gibi birçok hastaligin nedenleri arasinda kabul edilen stres aft olusmasinin en önemli nedenlerinden birisidir.
Hanimlarda premenstural gerginlik de aft olusumunu hizlandiran faktörlerdendir.

YIYECEKLER
Turunçgille, sirke, tursu, patates cipsi, tuzlu ve baharatli çerezler gibi agiz mukozasini irrite edebilen yiyecekler aft olusumunu hizlandiran önemli faktörler arasinda sayilmaktadir.
Bunlarin yani sira bazi bünyeler için allerjik olabilen kara bugday, çavdar, arpa, çukulata, findik, kabuklu deniz hayvanlari, soya, domatezbazi patlican, elma, incir, peynir. gibi yiyeceklerde aft olusumunu hizlandirirlar.

TRAVMA
Yanak dil dudak isirma, sert yiyeceklerin tahrisi ve yumusak olmayan dis firçalama islemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden oldugu vuruklar aft için uygun zeminin olusmasina yardimci olurlar.

DIS MACUNU
Dis macunlarinin temizleme özelligini artirmak için köpük yapici olarak yapilarna katilan "sodyum lauryl sulhate" ( SLS ) mukoza hücrelerinin yikimini artiran irrite edici bir kimyasaldir.
SLS bu özelligi ile aft olusumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.
Özellikle aft sorunu olan kisilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren dis macunlari üretilmektedir.
( Tom's of Maine Natural Toothpaste , Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste.)

SISTEMIk HASTALIKLAR:
Behcet Hastaligi
Genital ülser,
konjuktivit, retinit, lokositoz gibi, birçok sistemik belirtiler yaninda agiz içerisinde olusan tekrarlayici aftlarla kendini gösteren bir hastaliktir.
Birçok malign ve otoümmin hastaliklarla birlikte de tekrarlayici aftlar görülebilmektedir.

DIGER NEDENLER:
B12 vitamini ve demir noksanligi,
Sigara içme, tütün çignemenin gibi aliskanliklarin de aft olusumuna katkida bulunan önemli faktörler oldugu bilinmektedir.

TEDAVI:Aftlar herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-10 gün sonra kendiliginden iyilesmektedir. Ayrica belirli bir krem tedavisi ile sikayetlerin dahada azilmasi ve siddetli agrili gecmemesi icinde mümkündür.

Aft sorunu ile karsi karsiya olanlarin
asagida siralanan islemlerden birini yada birkaçini uyguladiklarinda daha rahat bir periyot geçirmeleri mümkündür:

Agriyi azaltmak ve iyilesme periyodunu kisaltmak için:
-Sicak asidik ve irrite edici gidalardan kaçinilmalir.
-2 % hydrogen peroxide" solusyonuna batirilan pamuk yada gazli bez ile aft bölgesi temizlenebilir.
- Su ile karbonat karisimindan hazirlanan ince yapili bir krem aft üzerine sürülebilir.
- Yarim bardak suya yarim kasik tuz ilavesi ile elde edilen solusyonla günde üç kez gargara yapilabilir,
- Yemeklerden önce aft bölgesine "xylocaine" solusyonu ya da agiz için hazirlanmis anestezik kremler uygulanabilir.
- Aft üzerine uygulanacak "orabase", "Gly-oxide", "Cankaid","Ambesol" gibi agiz içi kremler uygulanabilir.
- "sucralfate" tableti iliksuda eritip gargara yapilabilir.
- Özellikle afti baslangic asamasinda "Tetrasiklin" tableti suda eriterek elde edilen solusyon ile gargara yapmak aftin fazla büyümesini engeller ve agriyi azaltir.
- Gene aftin baslangiç safhasinda bölgeye bir topikal steroid "%0.1 lik triamcinalone" uygulanmasi ya da steroidli bir gargara "betamethasone syrup" ile gargara yapmak aftin fazla büyümesini engeller ve agriyi azaltir.
- "Chlorhexadine" gargaralar iyilesme periyodunu kisaltir.

Yukarida bellirtigim maddelerden olusan Aft kremleri Eczanelerde recetesiz olarak verilmektedir.
Gecmis olsun...

verdiğim ilaç isimleri reçetesizde eczaneden alınabilinicek ilaçlar olduğundan önermekte sakınca görmedim, daha sistemik etkili olan birkaç tanesini düzenledim.

Rapor Et
Eski 10 Ocak 2009, 13:16

#4 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
aft4
aft3
aft2
aft
Çeşitli aft vak'aları
Rapor Et
Eski 19 Mayıs 2010, 22:33

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
benim ağız yaram hiç geçm,iyo artık canıma tak dedi
ne ya0mam lazım
Rapor Et
Eski 19 Mayıs 2010, 23:36

#6 (link)
Önce Sağlık
biruni - avatarı
daha çok üşütme ve hazımsızlıktan kaynaklanır ağız yaraları.
@, fadedliver arkadaşın yazdıkları güzel öneri..

nöbet şekerini de akide şekeri gibi tüketmek de faydalı olabilir.
Rapor Et
Eski 24 Ekim 2010, 14:13

ağız içinde uçuk

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
6 gündür kenital bölgemde kaşıntı ve ağrı vardı vardı sıcak suyla masaj yaparak birkaç defa yıkadım 2 gündür sivilceye benzer bırşeyler var agrısı daha çok arttı ağzımın içinde dede yaralar çıkmaya basladı .2 ay önce agzımın içi çok kötü uçuk olmuştu kanıyorduda tekrarladı diye çok tedirgin oldumo zaman dahiliyeye gittim verdiği ilaçlar fayda vermedi mikrobik hastalıklar dokturuna gittim cildiyeye gönderdi artık işten izin alıp gidemedim şimdi hangi doktura gidecem bimiyorum cevabınız için şimdiden teşekkür ederim
Rapor Et
Eski 5 Ağustos 2011, 16:41

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
offff offffff benim cekdim kadar bu yaralardan kimse cekmemisdir her iki haftaya bi cikiyo bikdim dis etlerimdede intab var ne yapmam lazim???
Rapor Et
Eski 5 Eylül 2011, 18:32

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

6 gündür kenital bölgemde kaşıntı ve ağrı vardı vardı sıcak suyla masaj yaparak birkaç defa yıkadım 2 gündür sivilceye benzer bırşeyler var agrısı daha çok arttı ağzımın içinde dede yaralar çıkmaya basladı .2 ay önce agzımın içi çok kötü uçuk olmuştu kanıyorduda tekrarladı diye çok tedirgin oldumo zaman dahiliyeye gittim verdiği ilaçlar fayda vermedi mikrobik hastalıklar dokturuna gittim cildiyeye gönderdi artık işten izin alıp gidemedim şimdi hangi doktura gidecem bimiyorum cevabınız için şimdiden teşekkür ederim
arkadaşım bunlar behçet(damar iltihabı) hastalığının belirtileri, iki belirti de tutmuş muayene olmanı ve deri testi yaptırmanı şiddetle tavsiye ederim.
Rapor Et
Eski 23 Eylül 2011, 21:28

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
valla arkadaşlar bu yaralar bendede çıkyo biri bitiyo öteki çıkıyo ama bence diş macununa diş fırçasına dikkat edin bana bunlardan kaynaklanıyo gibi geldi
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.182 saniyede (68.16% PHP - 31.84% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 17:46
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi