Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Şizofren hastaların tedavisi nasıl yapılır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda ayten özdemir tarafından 31 Ocak 2009 (13:12) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
8301 kez görüntülenmiş, 7 cevap yazılmış ve son mesaj 9 Nisan 2011 (10:20) tarihinde gönderilmiştir.
  • Bu konuyu beğendiniz mi?   
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 31 Ocak 2009, 13:12

#1 (link)
ayten özdemir
Ziyaretçi
ayten özdemir - avatarı
MERHABA ANNEM ŞİZOFREN HASTASI
YAKLAŞIK 8 YILADAN BERİ DEPO İĞNE KULLANDI DÜZELMİŞTİ
SONRA İĞNELERİ KULLANMAK İSTEMEDİ YAN ETKİLERİ OLUYORDU ZORLA DOKTORA GİDİYODU BİZDE UZAKTA OLDUĞUMUZ İÇİN İLĞİLENEMEDİK TEKRAR SİNİRLİLİK KİMSEYLE GÖRÜŞMEME İLGİSİZLİK DIŞARI ÇIKMAMA BAŞLADI TEDAVİYİ KABUL ETMİYOR .
NE YAPMAMIZ GEREKLİ ÜZÜLÜYORUM
ANCAK SAKİNLEŞTİRİCİ BİRŞEY İÇİRMEM LAZIM DOKTORA GÖTÜRMEK İÇİN NASIL TEMİN EDEBİLİRİM REÇETESİZ ALABİLİRMİYİM ANNEM 65 YAŞINDA .BANA NE SÖYLEYEBİLİRSİNİZ.
TEŞEKKÜRLER.
En iyi cevap Daisy-BT tarafından gönderildi

Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Merhaba ;
Benim ablam Olmayan şeyleri söylüyor. Tehtit ediliyorum , ev dinleniyor, kötü görüntülerim var , ahlak polsi ben sorguluyor, çok eskiden olan olayları sırlarımı söyledim , zor durumdayız , ben nasıl ablayım vs. vs. şeyler söyledi . İşyerinde başlamış olan olay var dedi . Fakat iş yerindekilerle irtibata geçtik öyle birşeyin olmadığını söylediler.
Nasıl davranmamız gerekiyor . Nasıl Yaklaşalım , ayrıca ;Şizorfen hastalığına yakalanmış olduğunu söyliyelim mi ? Doktoro götürdük Psikiyatri bölümüne Verdiği İlaçlar ; Elynza Ve Risperdal . Yaşı 27 . Cocukluktan beri dışarı çıkmak istemiyor .Çıkıyor fakat arkadaş edinmediğinden bizlerle geziyor . Lütfen Cvp Yazın . Şimdiden Teşekkürler
Alıntı:

mrh abim unıversteyi kazandıktan sonra şizofren hast oldu bazen o kadar cok yalan söyluyorki söyledikrein dogru diye ust basıyor ayrıca herkez karsi süpheleniyor ona zarar vercek diye buna anne babam da tahil aynı fakültede okudum dan beni de bu hast yuzunden bulalt ı bazen ona kızıp bagırıyorum doktora göturdük ve yaklasik 5 aydır hast tedavı aldın da ama degişen birşey yok eski halinden doktorun deyişine göre zaman la ilerliyor bu hast iyleşmesi zaman alırmiş tşk
Şizofreni, önemli bir rahatsızlıktır. Size önerim, sadece doktorunuzun verdiği tedaviyi uygulayın ve düzenli kontrolleri yaptırın,aksatmayın.
Bilgilendirme için alta eklediğim yazıyı okuyun. Geçmiş olsun diliyoruz.

Şizofreni; düşünüş, duyuş ve davranışlarda önemli bozuklukların görüldüğü, hastanın kişiler arası ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak kendi dünyasında yaşadığı, genellikle gençlik çağında başlayan bir ruhsal hastalıktır.
Günümüzde şizofreni tedavisinde çok yönlü bir yaklaşım yararlı bulunmaktadır. Güncel tedavide temelde antipsikotik ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra psikoterapiler ve diğer psikososyal yaklaşımlara da başvurulmaktadır. Antipsikotik ilaçların şizofrenide dopamin varsayımını doğrular biçimde dopamin üzerinden etki ettikleri düşünülmektedir. Hastalığın özellikle akut döneminde hastaların hastanede yatarak tedavi görmesi gerekebilir.
Geç ya da çok geç başlayan şizofreniler üzerinde araştırma yapan bir grubun görüş birliğini içeren son rapora göre 40 yaşından sonra başlayan şizofreni hastalığının geç-başlangıçlı şizofreni; 60 yaşından sonra başlayanların ise çok geç-başlangıçlı şizofreni-benzeri psikoz olarak tanımlanması önerilmektedir. Erken başlangıçlılarda (çocukluk dönemi başlangıçlı) ise kalıtımın
görece daha önemli etken olduğu sanılmaktadır. Ayrıca çocukluk çağında başlayan şizofreniyi ayrı bir hastalık türü olan çocukluk şizofrenisinden ayırt etmek gerekmektedir.

Olumlu gidiş göstergeleri:
  • Başlangıcın birden, renkli pozitif belirtilerle gelişmesi
  • Hastalığın ortaya çıkmasında ağır çevresel stres etkenlerinin fazlalığı.
  • Hastalığın türünün katatonik veya şizo-affektif olması.
  • Aile ortamının düzenli, duygu dışavurumunun düşük olması.
  • Sağaltıma erken dönemde başlanan, düzenli devam eden durumlar.
  • Gelişmekte olan ülkelerde şizofreni prognozu gelişmiş ülkelere göre daha iyidir.
Olumsuz gidiş göstergeleri:
  • Hastalığın erken yaşta başlaması ve gelişmesi
  • Hastalık öncesi kişiliğin şizoid ya da şizotipal oluşu, belirtilerin sinsi ve yavaş ortaya çıkışı
  • Hastaneye yatma sayısının çok, yatma sürelerinin uzun, iyileşme durumlarını kısa olması
  • Negatif belirtilerin baskın olması
  • Ailede kalıtımsal yükümlülüğün (kalıtımsal yatkınlık, ailede hasta birey olması) yüksek olması
  • Aile ortamının bozuk, duygu dışavurumunun yüksek oluşu
  • Hastanın kendisinden, ailenin ve çevrenin hastadan beklentilerinin yüksek ve aşırı baskılı olması.
Beklentiler yükseldikçe ve hastalar bunu karşılayamadıkça düş kırıklarına bağlı öfke ve üzüntü tepkilerinin daha şiddetli olması beklenir. Bu nedenle ailenin hasta hakkındaki emellerini daha gerçekçi, alçak gönüllü bir düzeye çekmesi sağlanmalıdır. Bunun sağaltımda da önemli bir yeri vardır.
Şizofreniklerde intihar akut dönemlerde hiç beklenmedik anda birden olabilir. Bazı ağır negatif belirtili, yetiyitimli süregen hastalar planlayarak kendilerine kıyabilir. Şizofreniklerde özkıyım riskini artıran faktörler arasında; erkek olma, bekarlık, işsizlik, toplumdan yalıtılmış olmak, çökkünlük, çaresizlik, önemli bir yitim ve ilaç/madde bağımlılığı sayılabilir
Rapor Et
Reklam
Eski 31 Ocak 2009, 13:26

#2 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
çok yanlış yapmışsınız.. şizofreni ömür boyu sıkı tedavi ve yakın takip gerektiren bir hastalıktır.. psikiyatriste götürmeden önce doktorunuza danışarak bir ilaç edinin.. genelde norodol damla önerilir.. damlayı kullanarak sakinleştirip psikiyatriste götürebilirsiniz.. geç kalmadan bir hekimin kontrolünde olmasını sağlayın..
sağlıklı günler dilerim..
Rapor Et
Eski 7 Kasım 2009, 14:31

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Merhaba ;
Benim ablam Olmayan şeyleri söylüyor. Tehtit ediliyorum , ev dinleniyor, kötü görüntülerim var , ahlak polsi ben sorguluyor, çok eskiden olan olayları sırlarımı söyledim , zor durumdayız , ben nasıl ablayım vs. vs. şeyler söyledi . İşyerinde başlamış olan olay var dedi . Fakat iş yerindekilerle irtibata geçtik öyle birşeyin olmadığını söylediler.
Nasıl davranmamız gerekiyor . Nasıl Yaklaşalım , ayrıca ;Şizorfen hastalığına yakalanmış olduğunu söyliyelim mi ? Doktoro götürdük Psikiyatri bölümüne Verdiği İlaçlar ; Elynza Ve Risperdal . Yaşı 27 . Cocukluktan beri dışarı çıkmak istemiyor .Çıkıyor fakat arkadaş edinmediğinden bizlerle geziyor . Lütfen Cvp Yazın . Şimdiden Teşekkürler
Rapor Et
Eski 25 Aralık 2009, 21:51

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
mrh abim unıversteyi kazandıktan sonra şizofren hast oldu bazen o kadar cok yalan söyluyorki söyledikrein dogru diye ust basıyor ayrıca herkez karsi süpheleniyor ona zarar vercek diye buna anne babam da tahil aynı fakültede okudum dan beni de bu hast yuzunden bulalt ı bazen ona kızıp bagırıyorum doktora göturdük ve yaklasik 5 aydır hast tedavı aldın da ama degişen birşey yok eski halinden doktorun deyişine göre zaman la ilerliyor bu hast iyleşmesi zaman alırmiş tşk
Rapor Et
Eski 25 Aralık 2009, 22:50

#5 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:

Merhaba ;
Alıntı:

Şizofreni, önemli bir rahatsızlıktır. Size önerim, sadece doktorunuzun verdiği tedaviyi uygulayın ve düzenli kontrolleri yaptırın,aksatmayın.

Şizofreni; düşünüş, duyuş ve davranışlarda önemli bozuklukların görüldüğü, hastanın kişiler arası ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak kendi dünyasında yaşadığı, genellikle gençlik çağında başlayan bir ruhsal hastalıktır.
Günümüzde şizofreni tedavisinde çok yönlü bir yaklaşım yararlı bulunmaktadır. Güncel tedavide temelde antipsikotik ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra psikoterapiler ve diğer psikososyal yaklaşımlara da başvurulmaktadır. Antipsikotik ilaçların şizofrenide dopamin varsayımını doğrular biçimde dopamin üzerinden etki ettikleri düşünülmektedir. Hastalığın özellikle akut döneminde hastaların hastanede yatarak tedavi görmesi gerekebilir.
Geç ya da çok geç başlayan şizofreniler üzerinde araştırma yapan bir grubun görüş birliğini içeren son rapora göre 40 yaşından sonra başlayan şizofreni hastalığının geç-başlangıçlı şizofreni; 60 yaşından sonra başlayanların ise çok geç-başlangıçlı şizofreni-benzeri psikoz olarak tanımlanması önerilmektedir. Erken başlangıçlılarda (çocukluk dönemi başlangıçlı) ise kalıtımın
görece daha önemli etken olduğu sanılmaktadır. Ayrıca çocukluk çağında başlayan şizofreniyi ayrı bir hastalık türü olan çocukluk şizofrenisinden ayırt etmek gerekmektedir.

• Gelişmekte olan ülkelerde şizofreni prognozu gelişmiş ülkelere göre daha iyidir.
  • Hastalık öncesi kişiliğin şizoid ya da şizotipal oluşu, belirtilerin sinsi ve yavaş ortaya çıkışı
  • Hastaneye yatma sayısının çok, yatma sürelerinin uzun, iyileşme durumlarını kısa olması
  • Ailede kalıtımsal yükümlülüğün (kalıtımsal yatkınlık, ailede hasta birey olması) yüksek olması
  • Hastanın kendisinden, ailenin ve çevrenin hastadan beklentilerinin yüksek ve aşırı baskılı olması.
Beklentiler yükseldikçe ve hastalar bunu karşılayamadıkça düş kırıklarına bağlı öfke ve üzüntü tepkilerinin daha şiddetli olması beklenir. Bu nedenle ailenin hasta hakkındaki emellerini daha gerçekçi, alçak gönüllü bir düzeye çekmesi sağlanmalıdır. Bunun sağaltımda da önemli bir yeri vardır.
Şizofreniklerde intihar akut dönemlerde hiç beklenmedik anda birden olabilir. Bazı ağır negatif belirtili, yetiyitimli süregen hastalar planlayarak kendilerine kıyabilir. Şizofreniklerde özkıyım riskini artıran faktörler arasında; erkek olma, bekarlık, işsizlik, toplumdan yalıtılmış olmak, çökkünlük, çaresizlik, önemli bir yitim ve ilaç/madde bağımlılığı sayılabilir
Rapor Et
Eski 26 Mayıs 2010, 00:25

şizofroni

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
merhaba benim babaannem 78 yaşında doktor beyninde damar tıkanıklığı var bunamayla beraber şizofrani hastalığı olduğunu söyledi.ilaç tedavisi kabul etmiyo ve yemek de yemiyor.serumla gıda veriyoruz ancak hapları yutmuyor.bizi isim olarakta bilmiyor.şaşkınız elimizden bişey gelmiyo ne yapabiliriz acaba teşekürler .
Rapor Et
Eski 26 Mayıs 2010, 08:50

#7 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:

merhaba benim babaannem 78 yaşında doktor beyninde damar tıkanıklığı var bunamayla beraber şizofrani hastalığı olduğunu söyledi.ilaç tedavisi kabul etmiyo ve yemek de yemiyor.serumla gıda veriyoruz ancak hapları yutmuyor.bizi isim olarakta bilmiyor.şaşkınız elimizden bişey gelmiyo ne yapabiliriz acaba teşekürler .

.
Alıntı:
Daisy-BT adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Rapor Et
Eski 9 Nisan 2011, 10:20

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
artık kafayı yemek üzereyim galiba düzenli giden bi hayatım vardı mahvoldum kendi kendime boşluğa atıyorum sanki....düngece rüyamda itihar ettim ve uyandığım da gerçek sandım sonra wc ye gidip kuzsmaya çalıştım (saatlerce oyalandım rüyamdada pişman olmuştum .kustum sonra masadaki ilaçlara bakmaya kalktım ilaç yoktu kutuda.sonra uzun uzun düşündüm ve o bi rüyaydı....napmalıyım yardım edin yalvarırım.....okulum var devem ediyom ailm sevgilim herşey iğrenç olacakkkkkkkk
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.258 saniyede (82.23% PHP - 17.77% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 08:31
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi