Masaüstü Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Kültürel miras nedir?
123 4
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir15:08, 3 Nisan 2011 
kültürel miras nedir ltfn cevabını söyleyin bir türlü bulamadım
Cevap
Misafir16:11, 3 Nisan 2011 
yhaa her yeri aradım ama bulamadım halk mirasımıza örneklerde werseniz ylwarrrmm ltfn :'( hiç bir yerde bulamadım lfnnn ♥
Cevap
Misafir17:01, 21 Mayıs 2011 
kültür mirası ne ya
Cevap
Misafir19:41, 23 Mayıs 2011 
Kültürel miras kısaca geçmişten günümüze kadar gelen şeyler.
Cevap
Misafir19:48, 16 Kasım 2011 
kültürel miras nedir dye qiriyoz sorular cıkıo sorularımıza cevp lütfn kültürel miras ne demekkk ? acil cbkk. :s
Cevap
Misafir09:02, 23 Aralık 2011 
bir milletin geçmişindeki atalardan kalan ve diğer nesillerldede kalmaya devam edecek olan yapılarındır. Ör; topkapı sarayı,ayasofya,selimiye camii ..
Cevap
Misafir17:31, 8 Şubat 2012 
meraba arkadaşlar.kültürel miras hakkında bana bilgi verebilir misiniz acaba??bir kaç arkadaş daha bu soruyu sormuş.fakat tek bi yanıt var ve bana pek de mantıklı gelmedi.yinede gönderen arkadaşımıza teşekür ediyorum.ancak kültürel mirasın tarihle ilgigli bir alkası olmalı?cevsp yazarsanız teşekür ederim...

sevgilerle
Cevap
Misafir15:49, 13 Mart 2012 
Kültürel miras geçmişten günümüze kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıs tarihi eserlerdir(ben bu kadar biliyorum ..daha çok bilen varsa söyleyebilir mi ?
Cevap
Misafir14:54, 25 Mart 2012 
Kültürel miras veya kültür mirası daha önceki kuşaklar tarafından oluşturulmuş ve evrensel değerlere sahip olduğuna inanılan eserlere verilen genel bir isimdir. Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunması Sözleşmesi[1] kültür mirasını üç sınıfta gruplandırmaktadır:
Anıtlar: Bu gruba mimari yapılar, heykeller, resimler, arkeolojik eserler, kitabeler, mağaralar ve eleman birleşimleri girmektedir. Bu grupta yer alan eserler tarihi veya sanatsal veya bilimsel olarak evrensel değerlere sahiptirler.
Yapı toplulukları: Bu gruba giren yapı toplulukları bulundukları konum nedeniyle tarihi veya sanatsal veya bilimsel olarak evrensel değerlere sahiptirler.
Sitler: Bu gruba giren sit alanları ya insan ürünüdür ya da doğal bir şekilde oluşmuştur. Ya da bu ikisinin kombinasyonudur. Bu gruba giren sit alanları ya estetik, ya etnolojik ya da antropolojik bakımdan evrensel değerlere sahiptirler.
Cevap
ZombieBike15:07, 25 Mart 2012 
"iki tür “kültürel miras” var...
birincisi “elle tutulabilen” miras... ülkemizde uzun süre halk tarafından “harabe” veya “virane” diye adlandırılan, artık önemi iyice anlaşıldığı için özgün adlarıyla anılan, eski çağlardan günümüze kadar gelebilmiş, taşınabilen veya taşınamayan, yer altında veya yer üstünde rastlanan- eski yerleşim alanlarındaki evler, kamusal yapılar ya da yapı kalıntıları, ortak kullanım alanları, o çağlarda yaşayan insanların günlük yaşamlarında kullandıkları nesneler, tarihi ve sanatsal eserler...

ikincisi “elle tutulamayan” miras... her yörede kuşaktan kuşağa aktarılan, rahmetli prof. dr. raci bademli’nin deyişiyle ilk ve son halkalarının oluşumu heyecan verici bir zincir”e benzeyen, o yöreye has bir tür “kırsal yaşam bilgeliği”... gelenek, görenek... son yıllarda kentlere göçün artmasıyla son halkalarının kırılıp, genç kuşaklara pek de geçmediği “halk kültürü”...

Cevap
123 4
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Soru-Cevap Konuları