Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

İsim değiştirme ve ekletme hakkında bilgi verir misiniz?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Alvarez Ocean tarafından 15 Nisan 2009 (17:19) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
65878 kez görüntülenmiş, 91 cevap yazılmış ve son mesaj 14 Ekim 2013 (17:27) tarihinde gönderilmiştir.
  • Bu konuyu beğendiniz mi?   
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 15 Nisan 2009, 17:19

#1 (link)
Alvarez Ocean
Ziyaretçi
Alvarez Ocean - avatarı
İsmimi Değiştirmek İstiyorum.Nasıl Bir Hukuki Süreç İzlemeliyim Yardımcı Olurmusunuz?

Örneğin;

Şuanki ismim : Ali Dal

Yeni İsmim: Mehmet Ali Dal
En iyi cevap Keten Prenses tarafından gönderildi

Esas

Alıntı:
>MK.m.27/I'e göre;''Adın değiştirilmesini gerektiren haklı bir sebep bulunmalıdır.''

->Peki bu haklı sebepler ne olabilir?Birçok arkadaşın zikrettiği gibi,farklı bir isimle çağrılmak/tanınmak,kötü şöhret sahibi başka bir kişinin adıyla karışıklığa sebebiyet vermesi veya alay konusu olmak.Bunlar haklı sayılabilecek sebepler olabilir;fakat tabiiki hakim,ileri sürülen sebebin haklı olup olmadığını serbestçe takdir eder.

->Çoğu arkadaş avukat tutmaya gerek var mı yok mu diye çelişkide kalmış.Avukat tutulabilir,bu sizin işinizi daha da kolaylaştıracaktır.Fakat avukat tutmaya gücüm yok diyen arkadaşlar tanık yolu ile de hukuki işlerini daha da kolaylaştırabilir.

->Ayrıca arkadaşlar adın değiştirilmesi kişiye sıkı şekilde bağlı bir hakkın kullanılması niteliğinde olduğu için ayırt etme gücüne sahip olmak yeterlidir.Yani ergin olmayan (18 yaşını doldurmamış) arkadaşlarda b i z z a t dava açabilirler.Fakat bu özad için geçerlidir,soyad için geçerli değildir.
Takıldığınız yerler varsa yine yardımcı olurum.

Örnek sorun

Alıntı:
Merhaba
Basit bir dava olduğu için avukat yardımı almadanda bu davayı kendin takip edebilirsin.Bir dilekçeyle mahkemeye başvur.Baroya başvurur gerekli prosedürü yerine getirirsen sana bir avukat görevlendirirler.
Ayrıca her ne kadar basit bir dava olsada bir hukukcudan yardım almanız işinizi kolaylaştıracaktır.
Saygılarımla.
Önemli..

Alıntı:
en önemli gerekçe "ben o isimle tanınıyor ve çağrılıyorum" dur.

Medeni Yasanın 27.maddesi hükmü uyarınca adın değiştirilmesi, ancak haklı nedenlere dayanılarak hakimden istenebilir ise de kişiye sıkı sıkıya bağlı olan ad üzerindeki bu hakkı, kişinin kendisinden başkası kullanamaz.

kaynak :
Rapor Et
Reklam
Eski 15 Nisan 2009, 21:32

#2 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Esas

Alıntı:
>MK.m.27/I'e göre;''Adın değiştirilmesini gerektiren haklı bir sebep bulunmalıdır.''

->Peki bu haklı sebepler ne olabilir?Birçok arkadaşın zikrettiği gibi,farklı bir isimle çağrılmak/tanınmak,kötü şöhret sahibi başka bir kişinin adıyla karışıklığa sebebiyet vermesi veya alay konusu olmak.Bunlar haklı sayılabilecek sebepler olabilir;fakat tabiiki hakim,ileri sürülen sebebin haklı olup olmadığını serbestçe takdir eder.

->Çoğu arkadaş avukat tutmaya gerek var mı yok mu diye çelişkide kalmış.Avukat tutulabilir,bu sizin işinizi daha da kolaylaştıracaktır.Fakat avukat tutmaya gücüm yok diyen arkadaşlar tanık yolu ile de hukuki işlerini daha da kolaylaştırabilir.

->Ayrıca arkadaşlar adın değiştirilmesi kişiye sıkı şekilde bağlı bir hakkın kullanılması niteliğinde olduğu için ayırt etme gücüne sahip olmak yeterlidir.Yani ergin olmayan (18 yaşını doldurmamış) arkadaşlarda b i z z a t dava açabilirler.Fakat bu özad için geçerlidir,soyad için geçerli değildir.
Takıldığınız yerler varsa yine yardımcı olurum.

Örnek sorun

Alıntı:
Merhaba
Basit bir dava olduğu için avukat yardımı almadanda bu davayı kendin takip edebilirsin.Bir dilekçeyle mahkemeye başvur.Baroya başvurur gerekli prosedürü yerine getirirsen sana bir avukat görevlendirirler.
Ayrıca her ne kadar basit bir dava olsada bir hukukcudan yardım almanız işinizi kolaylaştıracaktır.
Saygılarımla.
Önemli..

Alıntı:
en önemli gerekçe "ben o isimle tanınıyor ve çağrılıyorum" dur.

Medeni Yasanın 27.maddesi hükmü uyarınca adın değiştirilmesi, ancak haklı nedenlere dayanılarak hakimden istenebilir ise de kişiye sıkı sıkıya bağlı olan ad üzerindeki bu hakkı, kişinin kendisinden başkası kullanamaz.

kaynak :
Rapor Et
Eski 16 Nisan 2009, 17:38

#3 (link)
Alvarez Ocean
Ziyaretçi
Alvarez Ocean - avatarı
Öncelikle Teşekkürler..

Sayın Keten Prenses,

Ben Erginim Bu Dilekçe Hakkında Bilgi Verebilirmisiniz ? Yada Bir Örneğini Paylaşabilirmisiniz?
Rapor Et
Eski 16 Nisan 2009, 22:51

#4 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
… HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DAVACI :

KANUNİ TEMSİLCİSİ :

VEKİLİ :

DAVALI : … Nüfus İdaresi Müdürlüğü.

KONU : Haklı neden sebebiyle isim tashihi talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

1-

2-

3- Bu nedenle nüfus kayıtlarında … olarak geçen isminin … olarak değiştirilebilmesi için sayın Mahkemenize başvurmamız zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ NEDENLER : MK, NK, HUMK ve diğer ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Nüfus kayıtları, tanık beyanları ve diğer yasal deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Açıkladığımız sebeplerle nüfusta … ismiyle kayıtlı olan müvekkilin adının … olarak değiştirilmesini ve bu ad değişikliğinin müvekkilin çocuğunun nüfus kayıtlarına baba adı olarak teşmiline karar verilmesini saygıyla müvekkil adına arz ve talep ederim. …/…/…

Davacı Vekili

Av.

Genel itibariyle bu çevçevede bir dilekçe yazarak bulunduğunuz yer Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurun. İsim değiştirilmesi için Medeni Kanun geçerli nedenlerin varlığını aramıştır. Açıklamalar kısmına neden ismini değiştirmek istediğinizi anlatın ve tanıklarla da kanıtlama yoluna gidin. Dava büyük ihtimalle ilk celsede sonlanacaktır.

Saygılar.
Rapor Et
Eski 16 Eylül 2009, 23:09

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
isim ekletme dilekçesi

dilekçe örneği gönderebilir misiniz
Rapor Et
Eski 25 Ekim 2009, 15:24

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ismimle herkez dalga geciyor ismimmi buyuzden degıştırmek ıstıyorum
Rapor Et
Eski 9 Aralık 2009, 23:28

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
merhaba ben oğlumun ismine ek yapmak istiyorum ne yapmam gerek ayrıca oğlum henüz 3 yaşında isim ekletmek için bir ücret gereklimi? teşekkürler
Rapor Et
Eski 10 Aralık 2009, 11:42

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
merhabalar....
ben şu an bazı sınavlara resmi başvuru yaptım, üniversite öğrencisiyim ve bu sene sonunda diplomamı alacağım yani bu gibi belgelerde hep eski ismim yer alıcak. benim sorum; ismimi değiştirirsem bu gibi resmi belgelerde eski isimden kaynaklı sorunlarla karşılaşırmıyım bu belgelerdeki düzeltme nasıl oluyor?
teşekkürler....
Rapor Et
Eski 13 Aralık 2009, 14:45

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Merhaba

ben su anda yurt disindayim, londrada yasiyorum ve işim geregi ismimi degistirmem yahut isim eklemem gerek , cunku cevremde baska bir isimle taniniyorum, ancak turkiyeye gelmem cok zor gelsemde uzun sure kalamam , benim yerime ailemden biri yapabilir mi yahut posta yoluyla halledebilirmiyim?

tesekkurler
Rapor Et
Eski 14 Aralık 2009, 10:24

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
isimimi değiştirmek istiyorum çcuklarımın kimliğindede değişiklik olurmu
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.206 saniyede (75.60% PHP - 24.40% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 08:46
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi