Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Günümüzdeki teknolojinin yararları ve zararları nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda öZqE tarafından 28 Nisan 2009 (18:49) tarihinde açılmıştır.
302368 kez görüntülenmiş, 158 cevap yazılmış ve son mesaj 16 Kasım 2014 (16:21) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 22 Şubat 2010, 20:24

Günümüzdeki teknolojinin yararları ve zararları nelerdir?

#21 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
bana zararları ve faydaları lazım
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 23 Şubat 2010, 13:18

Günümüzdeki teknolojinin yararları ve zararları nelerdir?

#22 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yararları
1-bilgi ediniriz
2-hayatımız kolaylaşır
3-ulaşımı ve iletişimi kolaylaştırır
4-dünyada olup bitenlerden haberdar oluruz
Rapor Et
Eski 23 Şubat 2010, 18:23

Günümüzdeki teknolojinin yararları ve zararları nelerdir?

#23 (link)
Teamoore
Ziyaretçi
Teamoore - avatarı
zararları
tembelliğe alıştırır
insan sağlığına zarar verebilir
elektromanyetik dalgaları hasta insan sayısını zirveye çıkarır
bazı iş imkanlarını azaltır, birçok eski iş artık kullanılamaz hale gelir
insanı sanallaştırır
doğal kaynakları azaltır, erozyonlara sebebiyet verir
yaydıkları enerjiler ile iklim değişikliğine sebebiyet verir, ısınma olur, buzullar erir
yüz yüze sıcak diyalogları azaltır
Rapor Et
Eski 24 Şubat 2010, 11:03

Günümüzdeki teknolojinin yararları ve zararları nelerdir?

#24 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkadaşlar kısa bibşi olsun
,
Rapor Et
Eski 24 Şubat 2010, 13:04

Günümüzdeki teknolojinin yararları ve zararları nelerdir?

#25 (link)
_KleopatrA_
Ziyaretçi
_KleopatrA_ - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

arkadaşlar kısa bibşi olsun
,
Siz kısaltınız lütfen herşeyi hazıra kaçarak bulmanız neye yarar?
Rapor Et
Eski 25 Şubat 2010, 20:57

Günümüzdeki teknolojinin yararları ve zararları nelerdir?

#26 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Teknolojinin geçmişten günümüze kadar insan yaşamına birçok faydaları olmuştur.İnsanlar bilimsel araştırmaları insanların doğası gereği merak edip sorgulamaları sonucu yaptıkları çalışmalarla meydana getirirler.’technoslogos’ teknolojinin Latince karşılığıdır.’techne’yapmak,‘logos’ bilmek anlamına gelmektedir.Alet ve edevatın yapılması için gerekli olan bilgi ve yetenektir.
Sanayinin en belirgin ögesi teknoloji üretebilmektir.Uluslar teknoloji üretip,bilgiyi ürün tasarlamada kullanabildiği ölçüde ticarette rekabet üstünlüğünü,savunmada da caydırıcılığı sağlayabilir.Bu yüzden ülkelerin teknoloji üretmesi gelişmişlikleriyle doğrudan ilgilidir.
Günümüz dünyasında bir ülkenin diğer ülkeler üzerindeki saygınlığı ve dünya ülkeleri arasındaki konumu teknolojisinin gelişimiyle yakından ilgilidir.Teknolojik gelişmelerin sağlığa ,eğitime,haberleşmeye ve her alana olumlu katkısı mutlaka ama mutlaka vardır.
Teknolojik gelişmelerin eğitim üzerine etkisinin 19.yy’a kadar pek fazla değiştiği söylenemez.19.yy’a kadar eğitimde hep klasik uygulamalar kullanılmıştır.tahta;sıra,tebeşir vb gibi…uygulamalar varken 19.yüzyılda bu durum değişime uğramıştır.Günümüzde bir kütüphane dolusu kitabın içinde bulunan bilgi bir diskin içine sığabilmektedir.Uydu ve internet teknolojisi sayesinde dünyanın bir ucundaki kütüphanede bulunan bilgilere ulaşabilmekteyiz.

1-) internet ağı sayesinde Dünya’nın bir ucundaki bilgiye ulaşıyoruz.
Teknolojinin gelişimi yaşam standartlarını artırmakta ve insana daha rahat bir yaşam sunmaktadır.Milattan öce 5000 yılında saatte 2-3 km hız yapabilen kızaklarla taşımacılık yapılırken 20.yy’da jet motorlarının yapılmasıyla saatte 1000 km’lik hızın üzerine çıkılmıştır.

2-) Teknoloji sayesinde insanlar daha rahat yaşam koşullarına sahip olurlar ve işlerini daha çabuk ve daha rahat yaparlar böylece ömürleri uzar.Evlerimizde kullandığımız çamaşır bulaşık makinelerinden tüm teknolojik aletler işlerimizi daha rahat yapmamıza olanak sağlar.
Evlerimizde kullandığımız teknoloji ürünü araçlar sayesinde işlerimizi daha kısa sürede,daha rahat ve daha az enerji harcayarak yapabilmekteyiz.

3-) Teknoloji tıp alanında da çığır açan ürünlerle insanların hayatına olumlu etki etmektedir.
Sinirbilim alanında kullanılan son teknolojiler (fonksiyonel beyin görüntülemesi, ruhsal durum ve beyin fonksiyonları üzerinde etkili ilaçlar, beyin yapısı, fonksiyonu ve düzeni ile ilgili araçlar) bir çok etik sorunun tartısılmasına neden olmaktadır. Bu sorunlardan en önemlisi; bu teknolojilerin herhangi bir tıbbi endikasyon olmadan, bireylerin zihinsel ve beyinsel yetenek ve kapasitelerinin gelistirilmesi veya güçlendirilmesi amacıyla kullanılmasıdır.
Vücut üzerinde standard noktalara yerleştirilmiş elektrodlar arasındaki kalbe ait voltaj-zaman fonksiyonunu kaydeden elektronik cihazlara elektrokardiograf denir. Bu cihazlar kayıt yapılacak elektrod çiftlerinin seçildiği bir devre, kalbe ait olmayan elektriksel potansiyel değişikliklerinin süzüldüğü bir filtre devresi, amplifikatör (yükseltici) ve kayıt ünitelerinden oluşur. Voltaj-zaman fonksiyonu kağıt üzerine yazdırılabildiği gibi, bir monitörden de izlenmesi mümkündür.
Ekg ve Defibrilatör
Mamografi ; yoğunlukları ve atom numaraları birbirine yakın olan kas , yağ ve memenin glandüler yapılarını incelemek amacıyla kullanılan bir yumuşak doku radyografisi yöntemidir.
İlk olarak Albert Solomon 1913’te mastektomi spesimenlerinde tümörün aksiller lenf nodlarına yayılımının gösterilmesinde radyografilerin yararlı olabileceğini bildirmiştir.Daha sonraki dönemde, 1930 yılında L. Warren Stanford in vivo mamografi uygulamasını gerçekleştirmiştir.
Mamografi
Voltametri, bir indikatör veya çalışma elektrodunun polarize olduğu şartlarda uygulanan potansiyelin fonksiyonu olarak akımın ölçümüne dayanır. Voltametride kullanılan mikroelektrot iç çapı 0,03 – 0,05 mm olan cam bir kapiler borudan akarak büyüyen ve belli bir büyüklüğe geldiği zaman koparak düşen bir civa damlasıysa, yöntemin adı Polarografi ve elde edilen akım-gerilim eğrisinin adı ise polarogram olur. Civa damlaları kapiler borudan sabit bir hızla ve dakikada 10-60 kez olmak üzere düşer. Civanın damlama hızı kapiler borunun bağlı olduğu civa haznesinin yüksekliği ile ayarlanır.
Voltametri cihazı
Görüldüğü gibi teknolojinin gelişiminin tıbba yararı büyüktür.

4-) Eğitimde de teknolojinin yararı vardır.Episkop,projeksiyon makinesi,televizyon,dvd-vcd,video oynatıcı gibi cihazlar okullarda kolaylık sağlamaktadır.
opak baskıları yansıtmak için projektör
Episkop
Tepegöz projeksiyon cihazı

5-) Günümüzde teknolojinin olumlu bir sonucu da bilgilerin,düşüncelerin,duyguların geniş insan kitlelerine daha kolay aktarılabilmesidir.Matbaayla birlikte Avrupada birçok kitab basılmış ve aydınlanma çağı başlamıştır.Günümüzde internet,gazete,televizyon,radyo ve çeşitli iletişim araçları sayesinde daha çok insana duygularımızı,düşüncelerimizi,yapmak istediklerimizi aktarabilmekte dünyadaki insanların fikirlerinden de haberdar olmaktayız.Ayrıca teknoloji ulaşımda da çok işimize yaramaktadır.Uzun yollara kısa sürelerde gidebilmekteyiz.
Matbaa makinesi kitapların,gazetelerin,dergilerin vb… hızlı basılmasını sağlayarak toplumu aydınlatmakta yardımcı olmaktadır.
Teknolojinin ürünü olan ulaşım araçları sayesinde uzun mesafelere kısa zamanda ulaşabiliyoruz
Rapor Et
Eski 7 Mart 2010, 16:43

Günümüzdeki teknolojinin yararları ve zararları nelerdir?

#27 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
kompozisyon ödevi yardım edin
Rapor Et
Eski 10 Mart 2010, 16:09

Günümüzdeki teknolojinin yararları ve zararları nelerdir?

#28 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yha lütfen yardım edin....n olur
Rapor Et
Eski 11 Mart 2010, 18:38

teknolojinin insanlara zararı ve yararı

#29 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
TEKNOLOJİNİN İNSANLARA YARARI
İNSANLAR ESKİDEN ÇOĞU İŞLERİNİ YAPMAK İÇİN ÇOK UĞRAŞIRLARDI.VE TABİ Kİ HEM ÇOK YORULUR HEMDE ÇOK ZAMAN KAYBEDERLERDİ.AMA BU DURUM TEKNOLOJİNİN GELİŞMESİ İLE BİRLİKTE DEĞİŞTİ.İNSANLAR ARTIK EVDE VE DIŞARIDA YAPTIKLARI İŞLERİ ÇABUK VE YORULMADAN YAPARLAR.ÖRNEĞİN ESKİDEN EVLERDE ANNELER ÇAMAŞIR VE BULAŞIKLARI YIKAMAK İÇİN DAHA ÇOK ZAMAN KAYBEDER VE DAHA ÇOK YORULURLARDI.FAKAT ŞİMDİ ANNELER BULAŞIK VE ÇAMAŞIRLARI BULAŞIK VE ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE YIKAYARAK ZAMANDAN KAZANIYORLAR , ESKİYE GÖRE DAHA AZ YORULUYORLAR VE ENERJİDEN TASARRUF EDİYORLAR.VE BUNUN GİBİ DAHA BİR ÇOK ÖRNEK TEKNOLOJİNİN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİNİ YANİ YARARINI GÖSTERİYOR.
TEKNOLOJİNİN İNSANLARA ZARARI
AZ ÖNCE TEKNOLOJİNİN İNSAN YAŞAMINDAKİ YARARLARINDAN SÖZ ETTİK.AMA TEKNOLOJİNİN İNSANLARA YARARI YANINDA ZARARLARI DA VAR.ÖRNEĞİN BİLGİSAYAR.BİLGİSAYARIN EN ÖNEMLİ ZARARLARINDAN BİRİ ÇOCUKLARIN BİLGİSAYARDAKİ ZARARLI SİTELERE GİREREK OLUMSUZ DAVRANIŞLARDA BULUNMASI.VE BUNUN GİBİ DAHA BİR ÇOK ÖRNEK TEKNOLOJİNİN HAYATIMIZA OLUMSUZ ETKİLERİNİ GÖSTERİYOR.
İNSANLAR TEKNOLOJİYİ ZARARSIZ HALE GETİRMEK İÇİN TEKNOLOJİYİ DÜZGÜN KULLANMALI.
Rapor Et
Eski 30 Mart 2010, 20:19

Günümüzdeki teknolojinin yararları ve zararları nelerdir?

#30 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkiler kısa ve öz olsun nolur acil
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Günümüzdeki teknolojinin yararları ve zararları nelerdir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 68
Son Mesaj: 7 Nisan 2014 20:34
Gönderen: orhun Forum: Soru-Cevap
Cevap: 7
Son Mesaj: 23 Ağustos 2013 13:40
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 6
Son Mesaj: 5 Şubat 2013 11:50
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 2
Son Mesaj: 4 Aralık 2011 18:58
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 13 Nisan 2010 11:29
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.200 saniyede (72.27% PHP - 27.73% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 16:23
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi