Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Mayıs 2017  Gösterim: 322.595  Cevap: 6

Günümüzdeki teknolojinin yararları ve zararları nelerdir?

öZqE
28 Nisan 2009 19:49       Mesaj #1
öZqE - avatarı
Ziyaretçi
Günümüzdeki teknolojinin yararları ve zararları nelerdir?
EN İYİ CEVABI perlina verdi

Artısıyla Eksisiyle Hayatımızda Teknoloji63978d1494239318 teknoloji nedir protez ve teknoloji
Teknolojinin sağlıkta, eğitimde, sanayi ve ticarette, günlük hayatta yararları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar
-Sanayinin en belirgin ögesi teknoloji üretebilmektir.Uluslar teknoloji üretip,bilgiyi ürün tasarlamada kullanabildiği ölçüde ticarette rekabet üstünlüğünü,savunmada da caydırıcılığı sağlayabilir.Bu yüzden ülkelerin teknoloji üretmesi gelişmişlikleriyle doğrudan ilgilidir.
Günümüz dünyasında bir ülkenin diğer ülkeler üzerindeki saygınlığı ve dünya ülkeleri arasındaki konumu teknolojisinin gelişimiyle yakından ilgilidir.

-İnternet ağı sayesinde Dünya’nın bir ucundaki bilgiye ulaşıyoruz.

-Teknolojinin gelişimi yaşam standartlarını artırmakta ve insana daha rahat bir yaşam sunmaktadır.Milattan öce 5000 yılında saatte 2-3 km hız yapabilen kızaklarla taşımacılık yapılırken 20.yy’da jet motorlarının yapılmasıyla saatte 1000 km’lik hızın üzerine çıkılmıştır.

-Teknoloji sayesinde insanlar daha rahat yaşam koşullarına sahip olurlar ve işlerini daha çabuk ve daha rahat yaparlar böylece ömürleri uzar.Evlerimizde kullandığımız çamaşır bulaşık makinelerinden tüm teknolojik aletler işlerimizi daha rahat yapmamıza olanak sağlar.
Evlerimizde kullandığımız teknoloji ürünü araçlar sayesinde işlerimizi daha kısa sürede,daha rahat ve daha az enerji harcayarak yapabilmekteyiz.

-Teknoloji tıp alanında da çığır açan ürünlerle insanların hayatına olumlu etki etmektedir.
Sinirbilim alanında kullanılan son teknolojiler (fonksiyonel beyin görüntülemesi, ruhsal durum ve beyin fonksiyonları üzerinde etkili ilaçlar, beyin yapısı, fonksiyonu ve düzeni ile ilgili araçlar) bir çok etik sorunun tartısılmasına neden olmaktadır. Bu sorunlardan en önemlisi; bu teknolojilerin herhangi bir tıbbi endikasyon olmadan, bireylerin zihinsel ve beyinsel yetenek ve kapasitelerinin gelistirilmesi veya güçlendirilmesi amacıyla kullanılmasıdır.
Vücut üzerinde standard noktalara yerleştirilmiş elektrodlar arasındaki kalbe ait voltaj-zaman fonksiyonunu kaydeden elektronik cihazlara elektrokardiograf denir. Bu cihazlar kayıt yapılacak elektrod çiftlerinin seçildiği bir devre, kalbe ait olmayan elektriksel potansiyel değişikliklerinin süzüldüğü bir filtre devresi, amplifikatör (yükseltici) ve kayıt ünitelerinden oluşur. Voltaj-zaman fonksiyonu kağıt üzerine yazdırılabildiği gibi, bir monitörden de izlenmesi mümkündür.

-Eğitimde de teknolojinin yararı vardır.Episkop,projeksiyon makinesi,televizyon,dvd-vcd,video oynatıcı gibi cihazlar okullarda kolaylık sağlamaktadır

-Günümüzde teknolojinin olumlu bir sonucu da bilgilerin,düşüncelerin,duyguların geniş insan kitlelerine daha kolay aktarılabilmesidir.Matbaayla birlikte Avrupada birçok kitab basılmış ve aydınlanma çağı başlamıştır.Günümüzde internet,gazete,televizyon,radyo ve çeşitli iletişim araçları sayesinde daha çok insana duygularımızı,düşüncelerimizi,yapmak istediklerimizi aktarabilmekte dünyadaki insanların fikirlerinden de haberdar olmaktayız.Ayrıca teknoloji ulaşımda da çok işimize yaramaktadır.Uzun yollara kısa sürelerde gidebilmekteyiz.

-Matbaa makinesi kitapların,gazetelerin,dergilerin vb… hızlı basılmasını sağlayarak toplumu aydınlatmakta yardımcı olmaktadır.

Teknolojin bize ve çevreye zararı nelerdir?
1) Teknolojik aletlerin bir kısmının zararlarının yanında yararları da vardır ancak; Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının hala bir yararı bulunamamıştır. Şu an bile dünyada 27000 nükleer silah var ve bunlardan 4000’i her an harekete geçebilir.
2) Çernobil kazası, radyasyon yayan cep telefonları, teknolojinin büyük icatlarından biri olan sigara nedeniyle teknoloji, kurbanlarını tedavi etmekle zaten yükümlüdür. Ancak günümüzde uygulanan kemoterapi bir çok tedavi yöntemi hastalığın kendisinden daha kötüdür.
3) Bir çok çocuk ve yetişkin bilgisayar karşısında fazlasıyla zaman geçirmektedir. Bunun sonucunda da bel fıtığı, boyun fıtığı, bel ve boyun ağrıları, obezite gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Teknoloji bu hastalıkları tedavi edebilse de hastaların çektiği acıların bedeli asla ödenemez.
4) Çıkan bir çok yeni ürün bize kültürümüzü unutmuştur. Fast food adı verilen hızlı yemekler yüzünden, Türk mutfak kültürü büyük zararlar görmüştür. Teknoloji sayesinde dilimize yeni giren, ve MSN’ce konuşulan sözcükler Türkçe’mizi bozmaktadır.
5) Teknoloji yüzünden fabrikalarda çalışan bir çok insan işsiz kalmıştır. Ayrıca yine teknoloji yüzünden, nalburluk, kabavçılık, kunduracılık gibi bir çok meslek unutulmuştur.
6) Gezegenimizin en büyük sorunu olan Küresel ısınma felaketine teknoloji sebep olmuştur...

DEVAMI >>>> Teknoloji Nedir?


Son düzenleyen perlina; 8 Mayıs 2017 14:45


Teamoore
11 Şubat 2010 20:05       Mesaj #2
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Teknolojinin zararları insanlara bedensel veya psikolojik zararlar verebilir. Özellikle yaydıkları radyoaktif dalgalar yüzünden. Radyasyon ısısı yüzünden. Teknoloji tembelliğe alıştırır. Teknolojik bir hayatta spor yapmak mecburi olur. Teknolojikk bir ortamda uykuya dalmak, insana huzurlu bir uyku vermeyebilir ve uyandığında iyi hissetmez. Taze ve dinç hissetmez.
Sponsorlu Bağlantılar
Teamoore
11 Şubat 2010 20:20       Mesaj #3
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
En büyük zararları TEMBELLİĞE alıştırmak. Sağlıksız insan artışı. Psikolojik sorunlar. A-sosyal olabilme. Bedensel rahatsızlıklar. Uyku problemleri.
Misafir
11 Mart 2010 19:38       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
TEKNOLOJİNİN İNSANLARA YARARI
İNSANLAR ESKİDEN ÇOĞU İŞLERİNİ YAPMAK İÇİN ÇOK UĞRAŞIRLARDI.VE TABİ Kİ HEM ÇOK YORULUR HEMDE ÇOK ZAMAN KAYBEDERLERDİ.AMA BU DURUM TEKNOLOJİNİN GELİŞMESİ İLE BİRLİKTE DEĞİŞTİ.İNSANLAR ARTIK EVDE VE DIŞARIDA YAPTIKLARI İŞLERİ ÇABUK VE YORULMADAN YAPARLAR.ÖRNEĞİN ESKİDEN EVLERDE ANNELER ÇAMAŞIR VE BULAŞIKLARI YIKAMAK İÇİN DAHA ÇOK ZAMAN KAYBEDER VE DAHA ÇOK YORULURLARDI.FAKAT ŞİMDİ ANNELER BULAŞIK VE ÇAMAŞIRLARI BULAŞIK VE ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE YIKAYARAK ZAMANDAN KAZANIYORLAR , ESKİYE GÖRE DAHA AZ YORULUYORLAR VE ENERJİDEN TASARRUF EDİYORLAR.VE BUNUN GİBİ DAHA BİR ÇOK ÖRNEK TEKNOLOJİNİN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİNİ YANİ YARARINI GÖSTERİYOR.
TEKNOLOJİNİN İNSANLARA ZARARI
AZ ÖNCE TEKNOLOJİNİN İNSAN YAŞAMINDAKİ YARARLARINDAN SÖZ ETTİK.AMA TEKNOLOJİNİN İNSANLARA YARARI YANINDA ZARARLARI DA VAR.ÖRNEĞİN BİLGİSAYAR.BİLGİSAYARIN EN ÖNEMLİ ZARARLARINDAN BİRİ ÇOCUKLARIN BİLGİSAYARDAKİ ZARARLI SİTELERE GİREREK OLUMSUZ DAVRANIŞLARDA BULUNMASI.VE BUNUN GİBİ DAHA BİR ÇOK ÖRNEK TEKNOLOJİNİN HAYATIMIZA OLUMSUZ ETKİLERİNİ GÖSTERİYOR.
İNSANLAR TEKNOLOJİYİ ZARARSIZ HALE GETİRMEK İÇİN TEKNOLOJİYİ DÜZGÜN KULLANMALI.
Misafir
3 Mart 2011 23:49       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Teknoloji derkenden, eminim alacağım ilk yanıt “iyi ki var...” olacaktır. Evet, iyi ki var... Teknoloji’nin günlük hayatımıza getirdiği kolaylık, rahatlık, konfor saymakla bitmez. Bugün hangi kadın çamaşır ya da bulaşık makinesinden vazgeçebilir? Hangi erkek uydu kanalından, dünya kupalarını seyretmenin rahatlığını bir kenara bırakabilir?

Evinizde oturuyorsunuz... Bir düğmeye basıyorsunuz. Tüm kirli çamaşırlarınız, diğer bir düğmeye basıyorsunuz bulaşıklarınız kendi kendine yıkanıyor. Televizyonun karşısında yerinizden kıpırdamadan bir düğmeye basıyorsunuz, karşınızda CNN, bir düğmeye basıyorsunuz BBC... Fırınınız aynı oranda becerikli. Bilgisayarınızdan hiçbir kitap karıştırmadan ihtiyacınız olan tüm bilgileri rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Görüşmelerinizi, nerede ve hangi şartlarda olursa olsun cep telefonuyla hallediyorsunuz.. Artık günlerce aylarca postacı yolu gözlemeye gerek yok. E-maille anında haberleşebiliyorsunuz. Çocuğunuz artık, “sokakta arkadaşlarımla oynayacağım” diye tutturup bu trafik belasında başınızı ağrıtmıyor. Geçmiş bilgisayarın karşısına kendi kendine yarışlar yapıyor.

Her şey çok kolay... Her şey çok rahat...

Peki ya insan ilişkileri...
Misafir
7 Mart 2013 16:06       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
YARARLARI
1-Bilgi ediniriz,
2-Hayatımız kolaylaşır,
3-Ulaşımı ve iletişimi kolaylaştırır,
4-Dünyada olup bitenlerden haberdar oluruz.

ZARARLARI
1-Tembelliğe alıştırır,
2-İnsan sağlığına zarar verebilir,
3-Elektromanyetik dalgaları hasta insan sayısını zirveye çıkarır,
4-Bazı iş imkanlarını azaltır, birçok eski iş artık kullanılamaz hale gelir,
5-İnsanı sanallaştırır,
6-Doğal kaynakları azaltır, erozyonlara sebebiyet verir,
7-Yaydıkları enerjiler ile iklim değişikliğine sebebiyet verir, ısınma olur, buzullar erir,
8-Yüz yüze sıcak diyalogları azaltır.
Son düzenleyen perlina; 8 Mayıs 2017 14:09
perlina tarafından gönderilmiş olan #7 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç