Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Kasım 2017  Gösterim: 79.157  Cevap: 7

Teknolojinin yararları nelerdir?

Ziyaretçi
25 Aralık 2008 18:17       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Teknolojinin yararları nelerdir?
EN İYİ CEVABI UnknowN verdi
* İki tane cep telefonunu birbirine yakın tutarak ve görüşmeye açık tutarak bir yumurta pişirebilirsiniz.
* Kaçırılırsanız veya başınız derde girerse telefonunuza hakim olduğunuz müddetçe acil yardım çağırabilirsiniz.Yerleşim birimlerinden uzak ıssız bir yerde kalp krizi geçirirseniz size daha çabuk ulaşabilirler. Bir yılda kaç kez yerleşim birimlerinden uzak kalıyoruz?
* Bütün güvenlik birimleri her hangi bir şüpheli durumda size rahatlıkla ulaşabilirler.
Sponsorlu Bağlantılar
* Sevgiliniz varsa sürekli sizi rahatsız eder. Bu da ilişkinin sıcak kalmasına aynı zamanda çabuk eskimesine sebep olabilir.
* Sevgiliniz yoksa gerçekten durumunuz çok iyidir. Rahatsız edilmezsiniz. Demek cep telefonu ile sevgili yani bu ikisi aynı anda hayatınızda olmamalı
* Muhasebe müdürünü arayıp; “Alo! ben inşaattayım, yeni gelen mühendisin avansını verin!” deyip hiç uzatmadan cep telefonunu kapatan tipte bir iş adamı iseniz gerçekten takdir edilecek bir insansınız.
* Size anında ulaşılmasından rahatsız olmuyor iseniz sizin numaranızı bilenler anında size ulaşıyor demektir
* Cep telefonu hayat kurtarabilir..
* Cep telefonu borsada daha hızlı işlem yapmanızı kolaylaştırabilir. Cep telefonu ile internete de bağlanabilirsiniz.
* Cep telefonu ile karşılaştığınız bir etki karşısında çok hızlı tepki vererek riskleri en aza indirebilirsiniz.
Son düzenleyen Safi; 28 Kasım 2017 23:07

fadedliver
25 Aralık 2008 18:30       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Teknolojinin Faydaları - Teknolojinin Yararları
Eğer teknoloji yukarıda sunulduğu şekli ile algılanırsa, teknolojinin insan hayatında çok önemli bir yer tuttuğu da rahatlıkla anlaşılır. Bu nedenle konumuz teknolojiyi kullanmak ya da kullanmamak değil, insan hayatında teknolojinin nasıl bir yeri ve konumu olacağıdır. Bu üzerinde birçok değerli kişi ve kuruluşun çalıştığı önemli bir konu olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar
1. Herbert Simon teknolojiyi insanın kendi yapay iç dünyasıyla dış çevre (doğa) arasında bir ara-yüz olarak görmektedir.

2. Carnegie Komisyonunun bu konuyla ilgili vardığı sonuç şöyledir: "Teknoloji öğretimde yardımcı bir rol üstlenmelidir, öğretimin amacı haline getirilmemelidir.
Teknoloji sadece var olduğu için kullanılmaya çalışılmamalı ya da teknoloji kullanılmadığında çağ dışı kalınacakmış gibi bir korkuya kapılmamalıdır. Bizler, gelişmiş teknoloji kullanımının öğretimde doyum ve başarıya ulaşabilmek için tek başına yeterli olduğuna inanmıyoruz. Birçok ders için dönemde birkaç saatlik teknoloji desteği yeterli olmaktadır. Bazı dersler için teknoloji, dönemin yarısından çoğunda kullanılabilir; ama bütün bir dönemde böylesine bir teknoloji desteğine ihtiyaç duyulabileceği ders sayısı yok denebilecek kadar azdır

3. Eğitimi etkileyen teknolojik gelişmeleri tartışan çok fazla yayın, makale vardır. Bunlar arasında dikkat çekici olanlar aşağıya çıkarılmıştır.

a) Alfabe, insanoğlunun bilgiyi paylaşması, kaydetmesi, ve saklaması için entelektüel bir araç olmuştur. Kağıdın icadı ve yazım araçlarının geliştirilmesi, alfabe yardımıyla yapılan işlemlerin daha kolay gerçekleştirilebildiği bir süreci başlatmıştır. Kitap, birçok sayfadan oluşan, değişik tasarımlara sahip, sunmak istediği bilgiyi sıralı olarak veren bir araç olarak düşünülebilir. Kısaca kitap, teknik açıdan bakıldığında televizyon gibi, bilgisayar gibi vermek istediği bilgiden farklı bir yapıya sahip bir araçtır. Matbaanın icadından sonra kitap yaygınlaşarak hemen herkesin ulaşabildiği bir araç oldu. Karatahta hem öğrencinin hem de öğretmenin aynı anda aynı konu üzerinde çalışabilmesine olanak sağlayan ilk sınıf içi iletişim araçlarından birisidir. Okul otobüsü öğrencilerin uzak yerlerden öğretim yerlerine taşınması ve dolayısıyla uygun eğitim ortamının sağlanması açısından bir öğretim aracı olarak görülebilir.

b) Engler teknolojiyi eğitimin ayrılmaz bir parçası olarak görmektedir. Şöyle der: "eğer eğitim her yönüyle öğretmen, öğrenci, ve çevre arasındaki bir iletişim ağı olarak görülürse, o zaman öğretim teknolojisinin bu ilişkileri tanımlamada önemli bir görevi olduğu anlaşılabilir"

c) Indiana University'den Robert Heinich öğretmenlerin eğitim teknolojisine yaklaşımlarını şöyle dile getirmektedir:
"Peter Drucker'in bir makalesinde söyledikleri büyük oranda yanlış anlaşılmıştır; bu makalede kısaca şöyle denmekteydi: -öğrenme ve öğretme, yeni yöntemlerden, hayatın başka hiçbir safhasının etkilenmeyeceği kadar derinden etkilenecektir. İnsanoğlunun en muhafazakar olduğu bu eski öğretme sanatında yeni yaklaşımlara, yöntem ve araçlara ihtiyaç vardır. Bu yeni geliştirilecek yöntemler sayesinde, öğretmenler beceri ve yeterliliklerini arttırarak daha etkili olacaklardır. Bu sayede öğretme, henüz araçları ile günümüze ayak uyduramamış geleneksel bir sanat olsa da, sıradan bir insanın üstün bir performans sergileyebilmesini olanaklı kılacaktır.- Yanlış anlaşıldığından bahsettim; çünkü birçok eğitimci bu makaleyi okuduktan sonra başlarını sallayacak ve kullanılacak araçlar sayesinde sınıf içerisinde öğrenim başarısının artacağını düşüneceklerdir. Fakat burada asıl söylenmek istenen, ancak öğretim teknolojileri kullanıldığında sıradan bir insanın üstün bir performans gösterebileceğidir; yoksa gelişmiş teknoloji kullanmak tek başına yeterli olmayacaktır.
Son düzenleyen Safi; 29 Kasım 2017 00:54
UnknowN tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
_KleopatrA_
29 Aralık 2009 19:16       Mesaj #4
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Teknolojinin Zararları:
Teknoloji ürünlerinin neredeyse tamamı elektrikle çalışmaktadır. Elektrikle çalışan her alet bir elektromanyetik alan oluşturur. İnsan beyninin de kendine ait bir elektromanyetik alanı vardır. Çünkü sinirler nöronlar aracılığıyla elektriksel uyarıları beynin çeşitli yerlerine ulaştırarak çalışırlar. Bu nedenle günlük hayatta kullandığımız her elektrikli cihaz mutlaka bizi olumsuz etkilerler. Örneğin cep telefonu ile bize en az zarar verecek şekildeki konuşma süresi doktorlarca günlük azami 5dk olarak açıklanmıştır. Tabiki bu 5dk süresince telefonun yaydığı elektromanyetik dalga miktarı maksimum seviyesine çıkar ve insanın beyin ısısının artmasına neden olur. Beyindeki bu manyetik düzensizlik, uzun vadede beyin hücrelerinin ölmesine ve özellikle kulaktaki birtakım organların görevini yitirmesine yol açmaktadır. Bu da duyu kaybı ve denge bozuklukları gibi etkilere neden olabilmektedir.

Elektromanyetik alan konusunda en çarpıcı ve tehlikeli örnek olarak cep telefonunu verdik. Fakat günlük yaşamımızda kullandığımız bluetooth cihazlar, kablosuz ürünler(modemler, fareler, klavyeler, oyun kumandaları vs.), televizyonlar, crt ve lcd monitörler gibi birçok alet oluşturdukları manyetik alan miktarlarına göre insan vücudunu ve kimyasını olumsuz etkilemektedir.

Benzer şekilde yüksek gerilim hatları yakınındaki evlerde yaşayan çocuklarda Amerikan Bilimler Akademisi tarafından yapılan incelemeye göre lösemi görülme riskinin diğerlerine göre 1.5 katı fazla olduğu tespit edilmiştir. Yapılan epidemiyolojik çalışmalar yüksek gerilim hatları ve elektrikli aletlerin kanser riskini artırdığını göstermektedir. 0-300 Hz frekanslı alanlardan iletkenlik özellikleri nedeniyle en çok etkilenen dokular beyin sıvısı ve kan, ikincil derecede etkilenen dokular ise göz, göz sıvısı, troid, kas, gastrointestinal sistem, prostat ve testis dokuları olarak açıklanmıştır. Yani gün içinde teknolojiden yararlandığımız ölçüde giderek artan oranlarda zarar görmekteyiz.

Baz istasyonlarına veya büyük çanak antenlere yakın yerler de manyetik kirlenmenin fazla olduğu bölgelerdir.
Bu nedenle teknolojiyi mümkün olduğunca ve sadece olmazsa olmaz önemdeki ihtiyaçlarımız için kullanıp, özellikle cep telefonu görüşmelerimizi kısa tutmaya ve cihazı mümkün olduğunca vücudumuzdan uzakta bulundurmaya özen gösterelim.
Son düzenleyen Safi; 29 Kasım 2017 00:55
24 Mayıs 2010 21:38       Mesaj #5
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Teknolojinin Yararları Nelerdir ?
Teknolojinin günümüze kadar insanlara çok önemli bir yararı olduğu şüphesiz bir gerçektir. Sanayinin gelişmesinde teknolojinin katkısı çok büyüktür. Teknolojinin Yararlarını Maddeler Halinde Açıklayabiliriz ;

1- İnternet sayesinde dünyanın diğer bir ucundan diğer ucuna bilgi ulaştırılabilmesi.
2- Teknoloji sayesinden insanlar çok daha kolay yaşam imkanlarına sahip olurlar ve yapacakları işler çabul ve rahat yapabilirler. Örneğin evlerde kullanılan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi teknolojik ürünler işleri kolayca yapmaya yararlar. Evlerde bulunan teknolojik aletler yardımıyla hem bilgileri ve yiyecekleri saklarsınız hemde yapacağınız işleri daha hızlı ve basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işleri yaparken daha az enerji sarfedebilirisiniz.
3- Teknoloji tıp alanındada çok faydalı birşeydir. İnsanların hayatına olumlu etkiler sağlamaktadır. İnsanların hastalıkların daha çabuk bulunması için tıptaki teknolojik ürünlerden yararlanılmaktadır.
4-Eğitim alanındada teknolojinin çok faydası vardır. Mesela ; episkop, projeksiyon makinesi ve televizyon gibi ürünler yardımıyla okullarda ders anlatmada kolaylık sağlanmaktadır.
5- Teknolojinin birdiğer faydası insanların düşüncelerini, duygularını daha fazla insanaMatbaa sayesinde birçok kitap basılmış ve insanlar bu kitaplar sayesinde kültürleri gelişmiştir. Hayatımızda internet, gazete, televizyon, radyo ve diğer iletişim aletleri ile daha fazla insana haberler ulaştırılmaktadır.
6- Teknoloji ulaşım alanındada çok faydalıdır. Eskiden yolları atlarla veya yüreyerek aylarda belkide yıllarda gidilmekteydi. Teknoloji sayesinde bu kolaylaştı ve çok uzak biryere kısa zamanda ulaşılabilmektedir.
Son düzenleyen Safi; 29 Kasım 2017 00:55
_f_a_c_e_12
16 Şubat 2012 23:29       Mesaj #6
_f_a_c_e_12 - avatarı
Ziyaretçi
Teknolojinin yararları
Artılarıyla eskileriyle teknoloji
Teknoloji derkenden, eminim alacağım ilk yanıt “iyi ki var...” olacaktır. Evet, iyi ki var... Teknoloji’nin günlük hayatımıza getirdiği kolaylık, rahatlık, konfor saymakla bitmez. Bugün hangi kadın çamaşır ya da bulaşık makinesinden vazgeçebilir? Hangi erkek uydu kanalından, dünya kupalarını seyretmenin rahatlığını bir kenara bırakabilir?
Evinizde oturuyorsunuz... Bir düğmeye basıyorsunuz. Tüm kirli çamaşırlarınız, diğer bir düğmeye basıyorsunuz bulaşıklarınız kendi kendine yıkanıyor. Televizyonun karşısında yerinizden kıpırdamadan bir düğmeye basıyorsunuz, karşınızda CNN, bir düğmeye basıyorsunuz BBC... Fırınınız aynı oranda becerikli. Bilgisayarınızdan hiçbir kitap karıştırmadan ihtiyacınız olan tüm bilgileri rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Görüşmelerinizi, nerede ve hangi şartlarda olursa olsun cep telefonuyla hallediyorsunuz.. Artık günlerce aylarca postacı yolu gözlemeye gerek yok. E-maille anında haberleşebiliyorsunuz. Çocuğunuz artık, “sokakta arkadaşlarımla oynayacağım” diye tutturup bu trafik belasında başınızı ağrıtmıyor. Geçmiş bilgisayarın karşısına kendi kendine yarışlar yapıyor.
Her şey çok kolay... Her şey çok rahat...
Peki ya insan ilişkileri...

İnsan ilişkileri
“İkinci Dünya Savaşı” ndan bu yana toplumlar kendine özgü bir olguyu da birlikte getirmişlerdir: İnsan, eskisinden çok daha fazla sayıda insanla, çok daha kısa süreli, daha yüzeysel ilişkiler kurma eğilimindedir. Bu çok soğuk bir günde karşılaşan bir grup kirpinin öyküsüne benzer. “Kirpiler ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar ama dikenleri birbirlerine batar. Birbirlerinden ayrıldıklarındaysa soğuktan rahatsız olurlar. İleri geri hareket ederek, sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecek en uygun uzaklığı bulurlar...”
İnsanlar artık birbirlerine ihtiyaçları olduğu sürece yaklaşıyor ve sadece bu yüzden ilişki kuruyor... Peki, o kadar konfor, o kadar rahatlık varken neden birçok insan yalnızlıktan şikayet ediyor acaba? Çünkü, birçok teknolojik gelişme sayesinde kendimize yetebiliyoruz... sadece karşılıklı çıkarlarımız için bir araya geliyor ve işimizi gördükten sonra birbirimizin hatırını sormak için bile aramıyoruz. Dolayısıyla gitgide çevremize yabancılaşmaya başlıyoruz.
Bunun getirdiği yalnızlığa dayanamayan bir çok kişi alkol, uyuşturucu v.b araçlarla çevresine yabancılaşmanın verdiği acıdan kurtulmaya çalışıyor. Hiçbir şeye bağlanmamak insanın boşluk ve anlamsızlık duyguları yaşamasına neden oluyor...”
---
21. yüzyılda teknoloji elbette çok daha fazla ilerleyecek... bizlere büyük kolaylıklar sağlayacak, yaşamamızı kolaylaştıracak.
Bizi makineler mi yönetecek
Belki bir öğretmen olmam nedeniyle benim en çok üzüldüğüm şey: hesap makineleri. Artık çarpım cetveli ezberlemelerine gerek yok çocukların. Makine her şeyi saniyede hesaplıyor. Belki büyük kolaylık ama insan beyni çalıştırılmıyor. Bilim adamları son derece ilerlemiş cihazlar üretiyorlar ama insan gitgide beynini kullanmamaya başlıyor. Ve en büyük tehlike burada yatıyor...
Bunların yanında paylaşma da gitgide ortadan kalkıyor...
Teknoloji gerçekten de dünyayı ayağımıza getiriyor ama biz köşemizden tüm bu olup bitenleri sadece seyrediyoruz... hiçbir katılım yok...
Teknolojinin bize getirdiği büyük yararları inkar edemeyiz. Ör. tıp konusunda pek çok hastalığın tedavisi artık mümkün. Bilgisayarın yararları saymakla bitmez... resim yaparsınız, beste yaparsınız, sinemada özel efektler yaparsınız. .. Evet, bunlar çok rahat görünüyor ama... kişinin gerçek yaratıcılığını önlüyor...
---
Peki ya bundan sonrası...
İnsanlar ne yapacak... yaratıcılık tamamen ortadan kalkacak mı?
Robotlar, düşünen makineler, hesap yapan, resim çizen, müzik besteleyen, çeviri yapan makineler...
Çok sayıda makine üretildi ve üretilmesi de sürdürülüyor...
Ya sonra...
Gelecek nesiller daha az çalışacak, daha rahat olacak makineler sayesinde..
Ya insan ilişkileri?..
Hiç kuşku yok ki iyice sarsılacak... dolaysız temastan çok, diğer insanların görüntüsü, sesi ve E-mailleriyle yetinecek... İletişim eksikliğinin getireceği kapalı bir dünya yani...
---
Sakın yanlış anlaşılmasın...
Ben teknolojilerin temelde insan yaşamını kolaylaştırdığına inanıyorum. Çok büyük olanaklar sağlıyorlar...
Ama yine de, teknolojinin her zaman sorgulanmasından yanayım. Ör. Televizyon dünyanın en yararlı iletişim araçlarından biri olabileceği gibi... en zararlı araçlarından biri de olabilir. İnsanları uyutmak, yozlaştırmak, düşünmekten uzaklaştırmak, kişisel ilişkileri çürütmek, ortadan kaldırmak için de kullanılabilir...
Şimdi bilgisayar çağı...
İnsanlar evlerindeki kablolu bilgisayarlarla istedikleri istasyonlara ulaşabiliyor... Hatta hiç evden çıkmadan devlet kütüphanelerinin bilgisayarlarına, internete girip istediği bilgiyi alıp kullanmak çok güzel. Bu yemek tarifi istemekten, hava durumunu öğrenmeye ve hatta sağlık sorunlarınızı çözmeye kadar gidiyor. Hatta seks sorunlarınızı bile çözüyor.
---
Aslında kadınların çoğu teknolojiden uzak dururlar, makinelerden falan da pek anlamazlar. (bunun nedeni başka bir yazı konusu.) Ör. ben hala kızımın evindeki aletlerin bazılarını kullanamıyorum. Makinenin bana sunduğu en gelişmiş olanakların en azını kullanıyorum. Makineleri seviyorum aslında ve onların getirdiği kolaylığı... Özellikle çamaşır, bulaşık v.b makinler, dünyanın en büyük gelişmelerinden.
Ev iş yapan bir robot hiç de fena olmaz aslında... Hem insanın insanı kullanması da ortadan kalkar...
Televizyon, Walkmenler, bilgisayarlar, cep telefonları v.b sayesinde yalnız yaşamak zorundasınız. İş yaşamınızda da bir bütünün çok küçük bir parçasısınız ve dolayısıyla orada yalnızsınız... “İlkel” dediğimiz kabilelerde yaşam içinde herşey paylaşılıyordu, müthiş bir “Komün hayatı” vardı...
Oysa bizim yarattığımız uygarlık her şeyin kişiselleşmesine yol açıyor... Bireycilik tutkusu gün geçtikçe daha da artıyor.

SPOT
Teknolojinin bize getirdiği büyük yararları inkar edemeyiz... Ör. Tıp konusunda birçok hastalığın tedavisi artık mümkün. Bilgisayarın yararları saymakla bitmez. Resim yaparsınız, beste yaparsınız sinemada özel efektler yaparsınız... Evet, bunlar çok rahat görünüyor ama... kişinin gerçek yaratıcılığını önlüyor...

Çağdaş bir kültür politikamız yok...
Kültürü masaya yatırmanın zamanıdır.
Eğitimin yeniden, çağdaş bir düzeyde yapılanması üzerinde herkes hemfikirken... çok önemli bir noktanın unutulması durumunda bu yapılanmanın eksik ve yetersiz olacağı gerçeğinin altını çizmek istiyoruz, kalın çizgilerle...
Evet... “kültür”de bu çalışmalarda aynı kefeye konmalı, aynı tezgahlarda dokunmalı... Çünkü, kültür çağdaş uygarlığın temelini oluşturmaktadır ve bir ülkede ekonominin de, demokrasinin de gelişip / kökleşmesi için... devletin, toparlanarak çağdaş bir kültür politikası oluşturması yaşamsal bir gerekliliktir.

BİREYDEN – TOPLUMA
Bunun için de olayın bireyden-topluma ulaşacak şekilde düzenlenmesi planlanması gerekmektedir. Bu konuda UNESCO’nun saptadığı görüş ve istekler bize ışık tutabilir:
“Her kişinin kültür yaşamına katılabilmesine olanak veren koşulların yaratılması... Çeşitli kültürlerin özgürce bir arada yaşayabilmesi amacıyla önlemler alınması: Yaratıcı çalışmaların kısıtlanmadan desteklenmesi. İnsanca değerlerin güçlendirilmesi. Kültüre demokratik bir içerik kazandırılması. Ulusal ve evrensel kültür varlıklarının korunması ve değerlendirilmesi. EĞİTİMİN HER DÜZEYİNDE KÜLTÜR ve SANATA YER VERİLMESİ... Kitle iletişim araçlarının kültür açısından olumlu yönde kullanılması...”
---
Yukarıda saptanan gerçekler ışığında, ülkemizde bu alanda – hala – pek bir şey yapılamadığı açıkça ortadadır. Bunun en büyük nedenlerinden biri devletimizin köklü ve çağdaş bir kültür politikası olmamasıdır. Eğitim ve kültür Bakanlığının – gelmiş geçmiş – tüm icraatlarına bakalım: Eğitim sürekli kültürün yerine geçiyor ve onu bir üvey evlat gibi, bir besleme gibi bir kenara sıkıştırarak hakkını yiyor:
Oysa toplumların gelişmesinde kültürün de eğitim kadar etkisi ve önemi var...

ÖZERK KÜLTÜR – SANAT KONSEYİ
Bu konuda kaç yıldır neredeyse tüm çalışmalar yapılıp yasalaşma durumuna geldiği halde... hala ayak sürçülüyor ve Özerk Kültür – Sanat Konseyi bir türlü kurulamıyor. Oysa, kurulacak böylesi özerk bir konsey, kültür – sanat alanının politikacıların keyfi ve ilkesiz yönetim ve yönlendirilmesinden kurtarılarak, politika ve politikacıya hizmet / vitrin oluşturma yerine... ülkemizin kültür ve sanatında geçmiş ve geleceğin, geleneksel ve çağdaşın yerel ve evrenselin planlamasını, uygulamasını yapacaktır.
Ve böylece... belki de ilk kez, ülkemizde yazarı, çizeri, sanatçısı hak ettiği yeri alacak ve bu oluşuma büyük katkılarda bulunacaktır... Çünkü,
Bu konsey devletin- daha doğrusu politikacıların – etki ve müdahalelerinden kurtularak, orada çoktan olması gereken sanatçı ve kültür adamlarınca yönetilecektir.

KÜLTÜRÜ MASAYA YATIRMA ZAMANI
Yani artık kültürün masaya yatırılması zamanı geldi.
Bu olgu sadece bizim için değil, bütün dünya için geçerli... Ve özellikle de Batı ülkeleri UNESCO’nun önerileri ışığında bunu yamaya başlamışlardır.
Bakın bu konuda nelerin altını çiziyor UNESCO:
“Hükümetler, Özerk Kültür ve Sanat Konseylerinin fikirlerini ve önerilerini bütçe ve yasal ölçütlere, aktif politikaya koydukları takdirde... KÜLTÜR yeni bir dönüm noktası olacaktır...”
---
“Kültürler ve toplumlar, kamu ve özel sektör, devlet ve sivil kuruluşlar arasında yeni ilişkilerin arandığı bir dönemde... bizler, daha iyi bir dünya için kültürlerin yerinin iyi saptanmasını diliyoruz...
Kültüre yapılacak yatırım ekonomiyi, toplumu ve eğitimi olumlu yönde etkileyecektir...”
---
Görüleceği gibi çağdaş uluslar, KÜLTÜR-DEMOKRASİ-POLİTİKA ilişkisini mercek altına almıştır. (Hem de 1970’lerden) Bu bağlamda sağlıklı “kültür politikaları” oluşturmuşlar... Kültürel gelişmenin ülkenin her alandaki gelişmesine lokomotif olacağı... olabileceği gerçeğini kavramışlar ve uygulamaya başlamışlardır...
ilgili taglar:teknolojinin yararları, teknolojinin yararları nelerdir, teknolojinin insan hayatına yararı, teknolojinin insanlara yararları
Son düzenleyen Safi; 29 Kasım 2017 00:56
Misafir
27 Mayıs 2013 22:48       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Şu an gelişmiş ülkelerin %60 dan fazlası teknoloji için birbirlerine savaş bile açabilir.
Yani teknoloji bu kadar önemliyse bunun zararları hakkında konuşmak hiçkimsenin işi olamaz...

Bence hemen nükleer santrallerden bastırcaklar ama korkmayın,bildiğiniz en büyük başkentleri ve şehirleri sayın hepsi nükleer güç kullanıyor yani o olmazsa ne rüzgar yeter ne su.
Bu bitince hemen teknolojinin insanları tembelleştirmelerini söylücekler.Buna da çare var

*Teknoloji olmasa belki daha fit olabilirdik,ama o kadar az kişi kalacaktık ki kimse bununla ilgilenemeyecekti.
*Teknoloji olmasa günümüzün en amansız hastalığı kanser tedavi edilemeyecek bunun yüzünden milyarlar ölecekti.
*Teknoloji olmasa zekiler değil kas kuvveti çalışanlar kitlelere hakim olacaktı.
*Teknoloji insanları tembelleştirmez işine yardım eder ama günümüz insanı yardımını değil işini yapmasını ister yani teknoloji bizim isteğimize göre şekillenir ve hayatımızı şenlendirir.

Daha sonra bunları saydırın;
Eğer teknoloji olmasa şu an aile bağlarını yok ettiğini söylenen internetle dünyanın diğer ucundaki annemizle,babamızla,kardeşimizle,akrabamızla,kardeşimizle konuşamazdık.
Eğer teknoloji olmasa kendimizi tanıyamazdık çünkü DNA mızı çıkaramaz ne olduğumuzu bilemez kendimizle çelişirdik.
Eğer teknoloji olmasa merakımız olamazdı dolayısıyla insan insan gibi davranamazdı insan birşeyler yapıp geliştirmek ister ve bizde teknoloji olmasa hiçbirşey yapamazdık.
Eğer teknoloji olmasa çift kişilik yatak+çift kişilik yorgan+2 yastık+2çift pijamayı bile yani herzaman bulabileceğimiz ve herkezin rutin olarak kullandığı eşyaları bile 50 günden aşşağı alamazdık tabi 50 de 12 kişi anca birlikte çalışırsa
Son düzenleyen Safi; 29 Kasım 2017 00:57
Misafir
13 Aralık 2016 22:45       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Teknolojinin faydaları maddeler halinde
1 - Hayatı kolaylaştırır.
2 - Daha az zamanda çok şey yapmaktır.
3 - Mesafelerin kısalmasıdır.
4 - Bilgileri daha kolay bir şekilde öğrenmektir.
5 –İnsan hayatının uzamasıdır.
6 –Elektrik sayesinde görmektir.
7 - Gezegenler arasında seyahat etmektir.
8 – Bilgisayar başında dünyayı gezmektir.
9 - Bilgiye kolay erişim
10- Yeniliğe ve yaratıcılığa teşvik
12- İletişimde kolaylık
13- Ulaşımda kolaylık
14- Gelişmiş yaşam alanları
15- Gelişmiş eğlence tarzı
16- Gelişmiş eğitim yöntemleri
17- Sosyal ağ gelişimi
18- Üretimdeki artan verimlilik
19- İnsanlar teknoloji sayesinde işlerini daha hızlı ve yorulmadan yapabiliyorlar
20- Tıpta ilerleyen teknoloji sayesinde insanların hastalıkları tedavi ediliyor.
21- Eğitim alanında, eğitim daha da kolaylaşmış ve modernleşmiştir.
22- Teknolojinin sayesinde matbaa gelişmiştir
23 Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte ulaşım ileri seviyelere çıkmıştır.
24- Teknoloji insanlara zamandan tasarruf ettirir.
25– İnternet sayesinde dünyanın diğer bir ucundan diğer ucuna bilgi ulaştırmak.
26 Teknoloji sayesinden insanlar kolay yaşam imkanlarına sahip olurlar
27- Episkop projeksiyon makinesi ve televizyon gibi ürünler yardımıyla ders anlatmada kolaylık sağlanmaktadır.
28- Hayatımızda internet televizyon ve diğer iletişim aletleri ile insana haberler ulaşır
29-Tarım alanında önemli bir görevi yerine getirmektedir.
30-Kamera sistemleri, hırsız alarm sistemleri insanların can ve mal güvenliğini sağlar.
31-Otomobil, otobüs, tren, uçak gibi ulaşım taşıtları yapar
Son düzenleyen Safi; 29 Kasım 2017 00:58
Hızlı Cevap
Mesaj:
paneli aç