Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Alkol bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda bakitemel tarafından 11 Mayıs 2009 (01:58) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
39865 kez görüntülenmiş, 29 cevap yazılmış ve son mesaj 12 Haziran 2013 (16:12) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.20  |  Oy Veren: 5      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 10 Aralık 2012, 15:32

#21 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
vazgeçin bence bu tarz kocakarı ilaçlarından.
biorezonans denilen bilimsel bir yöntem var, moraterapi yapılıyor bir makinayla, alkol, sigara gibi bağımlılıklardan kurtulmak için etkili bir makina bu ve doktor kontrolünde olan bir şey, bir çok şehirde de merkezleri var. bırakmak isteyen ve destek isteyen kişiler için faydalı bir yöntem. ben sigarayı bununla bıraktım. istanbulda yaşayıp da bilgi almak isteyen olursa gittiğim yerin adını da verebilirim, merkezi doğru seçmekte de fayda var çünkü.
Rapor Et
Reklam
Eski 12 Aralık 2012, 15:55

kunduz kanı

#22 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkadaşım kunduz kanını kullanmıştım baya baya azalttı sonunda tamamiyle bıraktı ama 3 kutu falan kullandım engüzel tarafı ise kullanmaya başladığımda eşimin bunu fark etmemesidi çünkü çok korkmuştum oldukça pimpirikli birisi tadını hemen alır
Rapor Et
Eski 22 Aralık 2012, 01:19

Ayıklığa Giden Yol; AMATEM*

#23 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
“Bağımlılık”, adı üstünde, hayatın bütün fonksiyonlarını bağımlısı olduğun madde veya duygu ekseninde sürdürmektir. Onsuz yaşamaya çalışmak ama başaramamak, eksikliğinde ise kontrolü kaybetmek, krize girmek, kendinden geçmektir. İnanın bana, çok kötü bir ruh halidir. Birine delice âşık olmak, tuttuğun takımı her koşulda sahiplenmek ya da bir ideoloji uğruna yıllarca mücadele vermek bile aynı tanımlama içerisinde sayılabilir.

Bende ortaya çıkan bağımlılık ise maalesef alkolle kucaklaşmak, aynı bedende beraber yaşamak olduğu için bu yazımda size özellikle alkol/madde bağımlılığı tedavisinden bahsedeceğim.
Bağımlıların en büyük sorunu tedaviye nereden ve nasıl başlayacakları bilmemeleridir. Yardım almak için ilk adımı attığınızda önünüze sunulan çeşitli seçenekleri değerlendirirsiniz. Önce doktorlar gezilir, sonra ilaç tedavisi denenir ama bazen de bu konuda uzman bir kliniğe yatmak gerekir. (Dünya Sağlık Örgütünün araştırmasına göre Türkiye’de 4 milyon alkolik, 13 milyon da alkole –alkolikliğe- meyilli bulunmaktadır. Yeşilay Raporu 2009)

Ben, başta ailemin ve doktorumun ısrarıyla, sonrasında ise gerçekten isteyerek AMATEM’de yatarak tedavi olmuş bir hastayım. Aşağıda sizinle burada yaşadığım deneyimleri paylaşmak istiyorum.
*(AMATEM; Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi) (Ayrıca Yazının Sonunda Bkz: Karar, Tedavi ve Ayıklık Süreci)

AMATEM’e yatışın ilk günlerinde hasta, merkezin gözlem kısmına alınır. Burada sağlık durumuna ve diğer hastalarla uyumuna göre 4 gün veya bir hafta geçirir. Her alkoliğin bünyesi, bu ilk evrede, yaşadığı madde yoksunluğuna karşı farklı tepkiler verir. Mesela, en basit örnekler; ellerin istem dışı titremesi, uykusuzluk, buz gibi terlemek ve aşırı sinirdir. Yoksunluk krize girmiş bir hasta görmüştüm, sara nöbeti geçirir gibi titriyordu. Buna “Deliriyum Tremens” denir; bağımlısı olunan maddenin alınmaması durumunda vücudun gösterdiği reaksiyon ve akabinde gelen bilinç kaybıdır. Bir de aşırı alkol kullanımından ayağı ödem toplamış, ileri düzey bir şeker hastası arkadaşım vardı.

Gözlemde geçen süre sonrasında hasta bir üst kata, Detoks’a alınır. Uygun ilaçlarla bünyeye gerekli ek destek verilmeye devam edilir. Detoks katında genelde 20 hasta kalır. Gidenlerin yerini alt kattan gelenler alır, döngü böyle. Askerden sonra ilk defa tekrar burada sabah 6’da kalkıp akşam 9’da yatmaya başlamıştım. Banyo, tıraş, ilaç ve yemek saatleri, her şey milimetriktir. Bu arada serviste verilen yemekler gerçek bir restoranı aratmaz. (Detoksifikasyon; vücudun zararlı alkol/madde vs. toksinlerden arındırılma süreci.)

Detoks katı, hastalara ayrıca bolca sosyalleşme imkânı sunar; el işi, resim, spor, okuma gibi. Her gün farklı dersler verilir; alkolün vücuda etkilerinden tutun da onunla psikolojik mücadeleye kadar. Aynı hastalığı paylaşan farklı hayatlardan değişik simalar bir grup içerisinde toplanır. Burada kişi kendisini diğerlerine ifade eder, onların hikâyelerini dinler ve ortak bağlar kurar. Alkol tedavisinde hastanın dışarıdaki hayattan soyutlanmış olması iyileşmesi açısından ayrıca önemlidir. Çünkü öncelikle aileler, sonra yakın arkadaşlar (ki bunlar genelde beraber alkol tüketilen kişilerden oluşur) hastaya büyük bir duygu yoğunluğu yaşatır. Ama istenildiği zaman tedaviyi yarıda kesip ayrılma hakkı da saklıdır. Aslında bu durum, bence kişinin sağlığına kavuşma isteğiyle doğru orantılıdır.

Detoks katında ayrıca grup disiplinini sağlamak amacıyla uygulanan bir puan sistemi vardır. Puanlarını dolduran hastanın tedaviyle ve merkezle ilişkisi hemen kesilir. Ben, ilk başlarda bu puan sistemini biraz garipsemiştim ama aslında insan gibi yaşamaya çalışmak ve bunun sonucunda eksi puan almamak, mesela başkalarının huzurunu bozmamak, kalbini kırmamak, hayatın basit bir kopyası değil midir?
Detoks katında uygulanan ve tedavi esnasında alkole karşı kişinin verdiği mücadele, bunun uzmanlara doğru yansıtılması, hastanın tedaviye devam süreci için anahtar rolü oynar. Olumlu yönde kanaat gelişirse üst kata, Terapi katına çıkılır. “Benim için bu kadar yeter, ilgilenmem gereken bir işim, ailem var”, diyen arkadaşlarla ise tekrar bu veya benzeri başka bir durumda karşılaşmamayı umarak el sıkışılır.

Terapi katında, amacıyla örtüşen, oldukça yoğun grup terapileri uygulanıyor. Kısaca çıta artık daha yukarıdadır. Ama bir farkla, grup içerisinde artık madde bağımlısı arkadaşlar da bulunmaktadır. Bu son katta, alkol dâhil daha pek çok maddeye karşı yapılan kişisel mücadelelere şahit olunur. Beraber güler, şakalaşır ve ağlanır, çünkü içten içe çok büyük bir savaş verilmektedir.

Oldukça etkilendiğim diğer bir konu da bağımlılıkların yaş, cinsiyet, eğitim, gelir seviyesi veya kişinin sosyokültürel özellikleri gibi belirli bir adres sormaması gerçeğiydi. Bunu ancak sizinle aynı hastalığı paylaşan bir topluluk içerisinde yaşayarak kavrayabiliyorsunuz. Tedavideki herkesin geçmişindeki başarısızlıklar, başkalarına yaşattığı hayal kırıklıkları ve üzüntüler ne yazık ki ortaktır.

Her sabah yapılan hastane içi yürüyüşler ise güne bir nebze de olsa güzel başlanmasını sağlar. Akşamüzerleri bahçede çay keyfi ise dışarıdaki yeni hayat için bir ön hazırlık gibidir. Terapi katında, mezuniyetten önceki son iki hafta sonu (nihayet) evci çıkılır. Onca zaman sonra (2,5 ay) bir-iki gün de olsa dışarıdaki hayata ayık ama biraz da tedirgin, ilk adımlar atılır. Hafta sonu oldukça keyifli geçer.

Merkezde tedavi devam ederken, bir yandan da hasta yakınlarına yönelik çeşitli destek programları sunulur. Ebeveynlerin, eşlerin hatta çocukların bile bu programlara katılması önemlidir. Çünkü AMATEM’den sonraki ayıklık döneminde ve madde ile mücadelede oluşturulan bu ortak bilinç çok işe yarayacaktır. Destek, istenildiğinde aile bireylerinden, bazen arkadaşlardan ama özellikle de merkezdeki haftalık toplantılardan gelecektir.

Kişi, yeni ve ayık hayatında her şeyin bir anda tozpembe olmasını da beklememelidir. Keşke olsaydı ama AMATEM maalesef insanların format atıldığı bir yer değil. Geçmişte birçok şey şuursuzca yıkıldı ve yok edildi, en başta çevreye olan güven. Bunu kaybetmek nasıl zaman aldıysa geri kazanmak da bir o kadar zaman alacaktır. Ama unutulması gereken, gerçek sevginin ve sonsuz desteğin hep var olduğudur. Gerisi de artık “Biraz sabır”. Yıkılanlar zamanla geri yapılacak, kaybedilenler tekrar kazanılacaktır.

Asıl mücadele şimdi başlamaktadır.

Atılan her adımda, dokunulan her insanda, gün doğumunda ve çiseleyen yağmurda, saksıda sulanan begonyada, sokakta sevilen pasaklı kedide, kaybedileceklerin ardından yaşanacak gözyaşlarında ortak nokta; artık bir maddeye bağımlı olmadan yaşamaktır.

Herkese ayık günler dilerim,

Can Çavuşoğlu
Can Çavuşoğlu Web Sitesi 2011
ccavusoglu.blogspot.com

Karar, Tedavi ve Ayıklık Süreci
1.Kişinin bir maddeye bağımlı olduğunu kabul etmesi
2.Bu bağımlılıktan kurtulmak için ilk adımı atması
3.Tedavi süreci
4.Ayıklık sonrası yeni hayata uyum
5.Sürdürülebilir ayıklık
(Tedavisi sonrası tercih maddesine ilk sene içerisinde geri dönüş oranı maalesef 90%’lardadır.)
Rapor Et
Eski 22 Aralık 2012, 03:11

#24 (link)
emin_bora
Ziyaretçi
emin_bora - avatarı
bence hersey insanın kişisel ıradesnde ve kafasında biter.
Rapor Et
Eski 26 Aralık 2012, 15:23

#25 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
kesinlikle öyle kişisel irade ondan da önce karar vermek çok önemli kararlı olmak yani.
Neosante Mora Terapi Merkezi
https://www.facebook.com/neosante
bahsettiğim yöntemi bu linklerden de takip edip bilgilenebilirsiniz.
Rapor Et
Eski 26 Aralık 2012, 15:32

#26 (link)
Özel Üye-VIP
_EKSELANS_ - avatarı
ALKOLİZM TEDAVİSİ

Alkolikleri tedaviye razı etmek zor bir iştir. Pek çok alkolik, hastalığını inkar eder. Alkolikler tedavi için başvurduklarında genellikle "dibe vurmuşlardır" yani sağlık, aile, meslek ve sosyal yaşamlarından büyük kayıplar vermiş ve çaresiz duruma düşmüşlerdir. Bu hale düşmeden önce alkolikler, bu zevki terk etmeye pek yanaşmazlar, ya da buna karar verseler de kolayca vazgeçerler. Önemli olan bu denli kayba uğramadan bu kısır döngüyü durdurmaktır. Bu nedenle kişinin alkolik olduğu yani alkol karşısında zayıf, hatta alkolün esiri olduğunu fark edip kabullenmesi düzelmenin başlangıç noktasını oluşturur. Erken dönemdeki alkoliklerin bu gerçeği fark etmeleri için "motive edici görüşmeler" yapılır.
Alkol Tedavisinin Önemli Özellikleri Şunlardır:
  • Alkolizm tedavisi yoksunluk belirtileri kalktıktan sonra başlar.
  • Hedef ayıklıktır (sobriety): Eşlik eden psikiyatrik bozuklukların ayırıcı tanısı ve tedavisi için de bu önemlidir.
  • Ekip tedavisi gerekir
  • Tedavi hastanın ihtiyaçlarına göre seçilmelidir.
  • Tedaviden sonra uzun süreli izleme gereklidir. Kişi uzun süre hastanede kalsa bile daha sonra izlenmezse alkole dönmesi kolaydır. Düzenli aralıklarla görüşmelere ya da kendine yardım gruplarına katılmalıdır.
  • Nüksler (tekrarlamalar) İlk 6 ayda en sıklıkla görülür.
Alkol tedavisi, fizyolojik, psikolojik ve sosyal olarak sınıflandırılabilir. Çoğu zaman, fizyolojik tedavi, psikolojik tedaviye ek olarak yapılmaktadır. Alkol tedavisinde psikoterapi vazgeçilmez bir yöntemdir.
  • Fizyolojik Tedavi
  • Psikoterapi
  • Tedavinin Sonuçları
Rapor Et
Eski 6 Nisan 2013, 23:25

#27 (link)
sencerakis
Ziyaretçi
sencerakis - avatarı
Merhaba...

Ben Sencerakis, alkoliğim.
Bu iki kelimeyi söyleyebilmek kolay değil.
Bu irade ile yakından uzaktan ilgisi olmayan bir hastalık.
Beş kez ayrı zamanlarda, ayrı yerlerde Amatem'e yattım.
Sonuçta alkole bağlı akut pankreatit ameliyatı geçirdim. 5 ay gibi uzunca bir süre yatakta ölümü bekledim.
Aradan neredeyse 7 yıl geçti. Tabii ki pankreas olmayınca da şeker hastası olup günde 10-15 inüsilin yapıyorum.
Alkolikleri hep dışlarlar ama bilmezler ki bir şeker hastalığı, bir epilepsi ve buna benzer hastalıklar gibi bir hastalık.
Doğduğumuzda kimse bizim boğazımızdan alkol akıtıp bizi alkolik yapmadı.
Eski bir alkolik olarak, bunun genetik olduğuna inanıyorum.
Diğer uyuşturucular gibi değil bu. Zaten saf kan alkolik olan biri madde kullanmaz.
En büyük özelliğimiz , aşırı hassas ve duygusal oluşumuz.
Bu arada 20 yıl AA '' Adsız alkolikler'' gurubun da bulundum.
Sabah kahvaltısı alkoldür, benim şişem hep baş ucumda dururdu, ne zaman uyanacağım bile alkole bağlı olup o uyandırır ve sızdırdı.
Ancak bir alkolik, diğer bir alkoliği anlayabilir.
Öyle; iradeymiş, her şey kafada bitermiş, aklını kullan, lafları beni daha çok içkiye sevk ederdi.
Bu yazıyı okuyan arkadaşlardan ricam; alkolizmi bir hastalık olarak görmeleri ve bilmedikleri ALKOLİZM konusunda yorumda bulunduklarında bizlere ne kadar zarar verebileceklerini hassasiyet içinde birazcık olsun düşünebilmeleridir.
Evet ben bir alkoliğim ama bu bir hastalık. Elimden geleni de yaptım kurtulabilmek için. Ama sadece durdurabildim.
Pankreatit olmasaydım alkolden ölecektim.

Öncelikle ayık bir alkoliğim.
Sanıyorum '' panreatit olmasaydım, alkolden ölecektim'' satırına''Eğer'' kelimesini eklemem gerekirdi. (?!)
Alkolizm iyileşmez ! Sadece durdurulabilir bir hastalıktır.
Belki de Alkolü bırakabilmem, durdurabilmem için bu bir lütuftu.
Madde ve Alkol bağımlılığı birbirlerinden çok farklıdır.
Bu gün, en iyi psikiyatr ve psikiyatristler bile bir şizofren hastasını, bir alkoliğe tercih ediyorlar.
Şizofren, bir yere kadar tedavi edilebiliyor ama alkolizm ancak ve ancak durdurulabiliyor.
Alkol ve madde bağımlıları modern hastanelerde aynı bölümde tutulmaz. Ne yazık ki bu Devlet Amatem'lerin de geçerli değil ve işin bilincin de özel hastaneler kadar bilinçli değiller.
İşin kötü tarafı Devlet Amatem-lerin de Alkolizmi tam olarak kavrayabilmiş bir tek doktora rastlayamadım bunca Amatem tecrübeme rağmen...
Üzücü ama özel hastane bunun az da olsa bilşncinde. Ücreti çok fazla. Ben bu yüzden bir çok şeyimi kaybettim.
Alkolden kaybettiğim en büyük şey ise sağlığım oldu.
Hamd olsun ki, yıllardan beri ayık bir alkolik olarak yaşamımı sürdürme çabası içindeyim.
Fakat bu benim Alkolik olmadığımı kanıtlamaz ve kanıtlamayacaktır.
Maalesef Alkolizm toplumda bir hastalık olarak görülmüyor.
Oysa Dünya litaratürlerinin çok az bir kesimi bunu kabul etmiş durumda.
Alkole karşı allerjisi olan bir bünye alkolik olabiliyor.
Evet.., bir kadeh çok az ama bir kadeh sonrası şişeler az gelir. Para nereden bulunuyor du ?
Bir alkolik için bu aklınıza hayalinize bile gelemeyecek yöntemlerle olur. Bana sorarsanız ; Nereden bulurdum , hatırlamıyorum. uzun, komik ama bir o kadarda acı vericidir bu konu.
Hastanede Alkol yoksunluğundan, delirium tremens den kaybettiğim çok arkadaşım oldu.
DNA ile ilgisi var. Genetiktir.
Amacım burada bilgiçlik taslamak değil ama saf kan bir ayık alkolik olarak sadece sorduklarınızı yanıtlamaya çalışmaktır.

Bir alkolik için, içme bahanesi çoktur.
Her şey kutlama olabilir, çoğu şey üzücü veya sevindirici olabilir.

Aile; Alkol onu da elinizden alacaktır.
Sağlık; Alkol onu da elinizden alacaktır.
Çevre; Alkol onu da elinizden alacaktır.
Herkes Alkolik değildir.
Keşke lafını sevmem ama kullanmak gerekirse ; Keşke Sosyal İçici olabilseydim.
Keşke bir-iki kadehle kalabilseydim.
Bedelini, pankreasımla ağır ödedim ama bir yandan da Alkolizm Hastası olduğum için kendimi şanslı görüyorum.
Buradan ALKOL SORUNU OLAN dostlara sesleniyorum, Korkmayın, yazın, paylaşın.
Yalnız değilsiniz ve utanılacak hiç bir şey yok.
Hiç kimse ama hiç kimse alkolik olmayı istemez.
Bizler de alkolik olmayı istemedik.!
Ama Alkolik olarak doğduk ve inanın kuluçka döneminden sonra bunun bir hastalık olduğunu gördük.
Benim gibi milyonlarca Alkolik var Dünyada. Çoğu Alkolizmi utanılacak bir şey olarak görüyor ve işin kötüsü, bunu bilmeyenler bizleri birer AYYAŞ olarak nitelendiriyorlar.
Unutmayın sadece durdurabiliriz bu hastalığı.
Nice AA ( Adsız Alkolikler) gurubundan ve hastaneden 5-10-25 yıl içmeyip te, birdenbire, ortada hiç bir şey yokken tekrar alkole başladılar.
Bir çok arkadaşım ve dostum ve daha niceleri hala daha içmiyorlar. Ayık kalmayı BAŞARABİLİYORLAR. hem de yıllarca....ve hatta bu dünyadan göçene dek...
Ancak bir alkoliğe , bir alkolik yardımcı olabilir.
Ben , yardım ettiğim sürece ayık kalabilirim.
''Hiç içmeyeceğim'' değil ; BU GÜN İÇMİYORUM.
Şükürler olsun ki AYIK BİR ALKOLİĞİM. Ama bu hiç İÇMEYECEĞİM anlamına gelmiyor.
Bu kızgın akkor bir sobaya, elleri yandığı halde tekrar tekrar dokunmaktır.
Ahh! Ne olur du Psikiyatri bu konuda daha bilinçli olabilseydi.
Alkolizm Özel Tedavisi ÇOK BÜYÜK ve PAHALI SÖMÜRÜCÜ BİR SEKTÖRDÜR.
Öncelikle; Bu tedavi istemi kendinizde olmalıdır.
Burada Ailelerinde bu sorunu yaşayan aile fertlerine sesleniyorum.
_ Bu bir aile hastalığıdır. Sakın ola, başkalarından duyup da alkolik olan eşinizin yemeğine ( adını vermeyeceğim) '' Alkolü bıraktırıp bir daha içirtmiyormuş'' diye duyduğunuz ilacı ondan habersiz yemeğine katmayın zira ölümle sonuçlanabilir.
Alkolik eşleri de tedavi görmek zorundadır. Bir alkolik nasıl şişelere bağımlıysa , onlarda İNSANA BAĞIMLIDIRLAR ve bu alkolizmden daha tehlikelidir.
Kontrol ve yönetme, bir alkoliğe daha çok zarar verir. Kendilerine de.
Sakın yanlış anlaşılmasın!!!!!!!!!!!! Alkolik eşlerini ASLA suçlamıyorum !!!!!! Sadece gerçekleri, tecrübeleri yazıyorum.
Bir Amatem'e gittiklerin de bu dediklerimi kendilerine söyleyeceklerdir.

Kısaca var olduğunu sandığınız her şeyi ve bu kendinizi... Onu da elinizden alacaktır.
Üç tane durağı vardır ; Hastane, Hapishane ve son durak Mezarlık.

Alkol bağımlılığı “Bir hastalıktır, UTANÇ değil”“Bağımlılık”,kelime anlamıyla bir alışkanlığa psikolojik olarak önüne geçilmez bir biçimde ihtiyaç duymak demektir.
Bir başka deyişle, bağımlılık fiziksel,ruhsal bir hastalıktır, kesinlikle utanılacak bir şey değildir, bir sağlık problemidir, AHLAK değil. Bir kişi isteyerek alkolik ya da uyuşturucu bağımlısı olmaz, onun hastalığı iradesinin önüne geçer. Bağımlı kişi, günahkar değildir, o sadece tıbbi müdahaleye ihtiyacı olan bir hastadır.
Tedavi edilmezse, bağımlının hastalığı ilerleyecektir. En sonunda da,hastalığı kalıcı fiziksel ve zihinsel bozukluklara yol açacaktır ya da hastalık erken bir ölümle sonuçlanacaktır.
Bağımlılık,çevresinde iyi tanınan ve sevilen insanları mahveder.
Tüm ailesini etkiler, yakınları, sevdikleri incinir.
İş hayatı duraklar, en sonunda kişi çalışamaz hale gelir.
Bağımlılığın ilacı yoktur. Ancak, hastalık DURDURULARAK tedavi edilebilir, ilerlemesi durdurulup, hasta iyileştirilebilir.
Uzman denetiminde gerekli tedavi yapıldığında, bağımlı kişi sağlığına kavuşabilir.
Tedaviye İhtiyacı Olan Bir Alkoliğe Yardım Alkolikleri tedaviye ikna etmek çok kolay bir iş değildir.
Onlar yardıma ihtiyaç duyduklarını belli ettiklerinde, çoğunlukla artık kendileri için yapabilecekleri hiçbir şey kalmamıştır ve sizin kendileri için en iyisini düşüneceğinize karar vermişler demektir.
Ancak, bu döneme gelindiğinde, bedensel ve zihinsel olarak, hasta çok zarar görmüş olabilir.
Alkolik bir yakınınız varsa ve onu hâlâ sevip, hâlâ sağlığını düşünüyorsanız,onun şişenin dibinde yaşamasını engellemeli ve mutlaka tedaviye ikna etmelisiniz.
Ona profesyonel bir yardım sunabilmek için gerekli planı yapmak zorundasınız.
Bu anlamda alkolik yakınınıza yardım etmenin en ümit vadeden metodu“müdahale”dir.
Bu metot sizin, kendisi istemese de, ona yardım etmenizi sağlayacaktır.
Müdahale Nedir?
Müdahale,alkolik kişiyi, hastalığını tedavi ettirtmek üzere harekete geçirici bir grup metodudur.
Bu yöntemde hasta, bağımlılığıyla yüzleştirilir.
Bağımlı kişi, aile üyeleri, arkadaşları,doktoru, işvereni, iş arkadaşları ya da onun bağımlığının kötü etkilerini gözlemlemiş ya da hissetmiş başka yakınları ile karşılaştırılır.
Böylece, kişi bağımlılığıyla yüzleşir ve onun kendisine ve çevresine verdiği zararı görür.
Müdahaleden sonra büyük ölçüde hasta profesyonel yardım ihtiyacı duyar.
Müdahalenin temel mantığı, hasta hangi derecede bağımlı olursa olsun ona anlayacağı dilde bu durumun anlatılması ve onun TEDAVİYE İKNA edilmesidir.
Sevdiği ve saygı duyduğu insanların ona bunu anlatması mutlaka etkili olacaktır.
Hastanın,bağımlılığını reddetmesini kırmak için en az iki kişiden oluşan bir grup lazımdır.
Bu grupta hasta üstünde en etkili olan kişi genellikle onun en saygı duyduğu kişidir.
Müdahale toplantısının yapılmasından önce, profesyonel bir danışmandan yardım ve fikir almak gereklidir.
Eğitimli ve profesyonel bir danışman hastaya nasıl davranılması gerektiğini anlatacaktır.

Eve şişe sokmak kolay ama boşları atmak zordur.
İçtiğim dönemlerde kendimi ayık gösterebilmek için yapmadığım şey, demediğim yalan kalmıyordu.
Ama bu meretin kokusu ne nane şekeri ne parfümle yok edilebiliyordu.
15 Mt den kokusunu alıyorlardı.
Yıllar önce ilk eşimden boşanırken mahkeme salonunda bile hakimin karşısında su içebilirmiyim, ağzım kuruyor diyerek votka içmiştim.
Hem işimi, hem sağlığımı, hem ailemi, hem çocuklarımı, hem arkadaşlarımı kısaca herşeyimi alkol yüzünden kaybettim.
Şükürler olsun ki yıllardan beri AYIK BİR ALKOLİK olarak, pankreas sız, inüsilin iğneleriyle ayık olarak yaşamaya çalışıyorum.
Ama bu demek değildir ki artık ben bir alkolik değilim .!
Hayır ! BEN BİR ALKOLİĞİM. Hem de saf kan bir alkolik.
Alkolik olarak doğdum.
Kimse sonradan alkolik olmaz olamaz.
Maalesef bunu dünya da bir hastalık olarak gören, görebilen çok az kişi var.
Hep AYYAŞ damgası yedim.
Bu damgayı yedikçe daha da çok içtim.
Alkol vücuttan 72 saate atılır.
Bırakmaya karar verdiğin de ilk gün çok ama çok zor geçer.
Detox için yardım gerekir.
Eğer vaktiniz olursa UÇUŞ diye bir film var. Seyredebilirseniz sevinirim.
Bill'in hikayesi filmi en önemli filmlerdendir.
Alkolizm , Cins, ırk, cinsiyet, meslek tanımaz.
Umarım bu yazdıklarımı okursunuz.
Unutmayın ! YALNIZ DEĞİLSİNİZ...
Bize AYYAŞ diyenler, şunu yap , bunu yap, iradeni kullan vs diyenler bu hastalığı tanımayan, bilmeyen aslın da iyi niyetli kişilerdir.
Ama çoğu kez bu tip öğüt ve öneriler bana çoğu kez zarar vermişti.

Son söz olarak Türkiye'nin bir çok şehir ve kasabaların da AA ( Adsız Alkolikler ) den gerekli bilgileri alabilirsiniz ASALA BİR ÜCRET SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.

Sevgi ve Saygılarımla
Sencerakis
Rapor Et
Eski 9 Nisan 2013, 11:37

#28 (link)
sencerakis
Ziyaretçi
sencerakis - avatarı
Devlet Amatemlerinde ki yanlış uygulamalardan en bilinçsizce yapılanı Madde ve Alkol bağımlılarını aynı yerde tedavi etmeye çalışmalarıdır.
Alkol ve Madde bağımlılığı tedavisi birbirinden çok farklıdır.
Bir önce ki mesajım da 5 kez Amatem tedavisi gördüğümü yazmıştım.
Bunlardan bir tanesi İstanbul Balıklı Rum Hastanesiydi. 35 günlük yatış masrafı 5 yıldızlı otelde 35 gün kral dairesinde yatma parası kadar idi.
Bu yüzden İş yerimi kapatmak zorun da kalmıştım. Ünlü doktorlara verilen para tam bir Alkolizm hasta sömürüsüydü.
22 Aralık 2012, 01:19 tarihin de misafir olarak Ayıklığa Giden Yol; AMATEM*Can Çavuşoğlu tarafından yazılanlar çok güzeldi. Kendisine tşk ediyorum.Ama Delirium -Tremens' ten gözümün önün de ölen bir çok arkadaşım , dostum ve tanımadığım ama aynı hastalığa sahip olan kişilere tanık oldum.
Ama bu bağımlılıktan Amatem yoluyla kurtulabilme şansını tecrübelerime dayanarak % 1 olarak görüyorum.
Umar ve dilerim ki o 100 kişiden biri siz veya yakınınız olsun. Gerçekten bunu can-ı gönülden diliyorum.
Çünkü ne acılar çekildiğini bizzat kendim biliyorum.
Tanrı hepinizin yardımcısı olsun.
Bazı arkadaşlar irade yolu demişler. Maalesef irade yerini alkole bırakıyor. Alkol sizi yönetmeye başlıyor siz alkolü değil.
2006 yılından beri pankreas ameliyatından sonra ayık bir yaşama kavuşabildim. İyileşmedim sadece durdurabildim. Şükürler olsun ki ayık bir alkoliğim.
Hayatımın dileklerinden biri ; Alkolizmi tanıyan gerçek AYIK ALKOLİK BİR DOKTOR un bu konuya el atmasıdır.
Bir çok şehir ve kasabalarda AA ( Adsız Alkolikler ) gurubu vardır.
Ltf onlarla irtibata geçin. Açık ve kapalı toplantıları vardır. Tamamen ücretsiz bir dayanışma gurubudur. Açık toplantılara herkes girebilir. Haftanın belirli gün ve saatlerinde toplanılır.
Ben 22 yıllık bir AA lıyım.
Madde bağımlıları için ise NA aynı şekilde başka bir gurubu oluşturur. İki gurup bir arada toplantı yapması sadece özel durumlarda olur.
Manisa+ Denizli+ Ankara+ Balıklı Rum+ İzmir Amatem tecrübelerimden dolayı bunları yazıyorum.
Öyle kunduz kanı falan ...Allah aşkına yapmayın böyle şeyler..
Önce içen kişinin dibe vurması gerekir. Sakın zorla Amateme yatırmayın yakınınızı.
Ve özellikle ilaç konusu hakkında lütfen birbirinize tavsiyelerde bulunmayın.
Her ne kadar BEN diyorum ( benim düşünce özgürlüğümü kullanarak , akıl , fikir, bilgiçlik taslamadan ) ve bunun altını kırmızı kalemle çiziyorum ki bu yazıyı okuyanlar beni yanlış anlayıp saldırıya geçmesinler çünkü çok üzülürüm.
Alkolden kurtulmak isten ve onların yakınlarına Allah yardımcı olsun diyor ve sevgilerimi yolluyorum
Rapor Et
Eski 22 Mayıs 2013, 20:49

#29 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Ben tekirdağda yaşıyorum yaklaşık 6 ay önce evlendim. Eşimin alkol sorununu daha balayında farketmeye başladım. Balayından sonra ilerliyen zamanlarda eve geldiğimde eşimi çakırkeyf bi şekilde buluyordum içki içip içmediğini sorduğımdaysa her seferinde inkar etti. Fakat 2 ay önce evde boş bir votka şişesi buldum onu bulduğumda. Bile inkar etmeye çalıştı o günden bu yana kavga ediyoruz. Ne yapmam gerek bilmiyorum bunun bir sorun olduğunu kabul etmiyor. Ailesiyle bı durumu konuşmam sizce işe yararmı yoksa dahada kötüyemi gider
Rapor Et
Eski 12 Haziran 2013, 16:12

#30 (link)
sencerakis
Ziyaretçi
sencerakis - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Ben tekirdağda yaşıyorum yaklaşık 6 ay önce evlendim. Eşimin alkol sorununu daha balayında farketmeye başladım. Balayından sonra ilerliyen zamanlarda eve geldiğimde eşimi çakırkeyf bi şekilde buluyordum içki içip içmediğini sorduğımdaysa her seferinde inkar etti. Fakat 2 ay önce evde boş bir votka şişesi buldum onu bulduğumda. Bile inkar etmeye çalıştı o günden bu yana kavga ediyoruz. Ne yapmam gerek bilmiyorum bunun bir sorun olduğunu kabul etmiyor. Ailesiyle bı durumu konuşmam sizce işe yararmı yoksa dahada kötüyemi gider
Sevgili Misafir 2625232;

Mektubunuza ancak ulaşabildim bağışlayın.
Altını kırmızı kalemle yazabileceğim ve yanlış anlaşılmasını istemediğim bir cümle ile söze başlamak isterim eğer tarafınızdan ve okuyanlar tarafından kabul buyurulursa..,
_ Benim kimseye alkolizmi öğretmek ya da öğüt vermek değil amacım. Gönlüm sadece yaşadıklarımı paylaşabilmek.
Diyerek ;
_ Dibe vurmamış hiç bir Alkolik, alkolik olduğunu kabul etmez. Hattta kendini böyle bir suçlama karşısında SUÇLU HİSSEDEREK DAHA ÇOK İÇER. İçeceği olmasada inadına içer.
Naçizane diyebileceklerim ; Yasaklamayın, kızmayın. darılmayın, dışlamayın. Ters etki yapar.
Allah yardımcınız olsun.
Aslında çok şey yazmak isterdim ama yanlış anlaşılacağından dolayı yazamıyorum.
Çünkü bunu, şunu yapın diyemem, buna hakkım yok.
Kabul buyurursanız ;
Güven verin, sevginizi gösterin, yalnız olmadığını hissettirin derim.
Yasaklamalar , bir alkolik için mezedir unutmayın ltf.
Bu yazdıklarımdan dolayı bana kızacek olan çok olacaktır biliyorum.
Ama DAMDAN DÜŞENİ DAMDAN DÜŞEN ANLAR DİYEREK,
Saygılarımı sunup Allah yardımcınız olsun diyorum.
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Alkol bağımlılığı nasıl tedavi edilir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 9
Son Mesaj: 5 Eylül 2014 09:33
Cevap: 13
Son Mesaj: 29 Temmuz 2013 15:28
Cevap: 1
Son Mesaj: 13 Mayıs 2013 17:41
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 10
Son Mesaj: 5 Ocak 2012 22:18
Gönderen: NihLe Forum: Psikoloji ve Psikiyatri
Cevap: 12
Son Mesaj: 3 Eylül 2011 14:03
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.286 saniyede (83.47% PHP - 16.53% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 21:24
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi