Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Eylül 2016  Gösterim: 49.153  Cevap: 4

Alkol bağımlılığı için ücretsiz tedavi merkezleri var mı?

Misafir
22 Mart 2010 22:51       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ücretsiz olarak Alkol bağımlılığı acil nasıl tedavi olabilir?
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Sosyal güvenliği yoksa yeşil kart çıkartarak Amatem'e başvurabilir. Alttaki yazıları okuyun.

Amatem Merkezleri
Sponsorlu Bağlantılar
Uyuşturucu madde kullanımının önlenmesi, bağımlı hale gelen kişilerin tedavisi ve topluma kazandırılması, başkalarını madde kullanmaya sevk etmelerinin önlenmesi ve ülkemizdeki uyuşturucu madde talebinin bu yolla azaltılması amacıyla, Bakanlığımızca bu alanda hizmet veren kurumların nitelik ve nicelik yönünden yeterliliğinin arttırılması hedeflenmiştir.
Bu kapsamda; İstanbul Bakırköy Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren Alkol ve Madde Bağımlıları Araştırma ve Tedavi Merkezi’ne (AMATEM) ilave olarak 1997 yılında Elazığ, Samsun, Manisa Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastaneleri bünyelerinde 30’ar yataklı AMATEM Merkezi hizmete açılmış, Adana ve Denizli AMATEM Merkezleri de 2000 yılı başlarında hizmete başlamış ancak bazı aksaklıklardan dolayı Adana Akıl ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi bünyesindeki AMATEM Merkezi tam olarak faaliyete geçememiştir.

İstanbul AMATEM bünyesinde, uçucu madde kullanan çocuklara yönelik olarak hizmet vermek üzere kurulan "Uçucu Madde Bağımlıları Araştırma ve Tedavi Merkezi" UMATEM bu konudaki faaliyetlerini başarıyla sürdürmektedir.
Hiçbir şekilde tedavi edilmeyen ve madde kullanımını bırakmayan kişilere yönelik olarak madde kullanımının verdiği zararların en aza indirgenmesi ve ortaya çıkabilecek risklerin azaltılmasında bir yöntem olarak kullanılan "Bağımlıların İlaçla Tedavisi"nin ülkemizde de yerleştirilmesi amacıyla Bakanlığımızca başlatılan çalışmalar da başarıyla devam etmektedir.
"Bağımlıların İlaçla Tedavisi" konusunda Bakanlığımız koordinatörlüğünde konunun uzmanlarından oluşan bir Komisyon kurulmuş olup, bağımlıların ilaçla tedavilerine yönelik merkez veya birimlerin kurulması, faaliyetleri ve denetlenmesi çalışmaları devam etmektedir.

Amatem - Alkol - Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi
1983 yılından itibaren alkol ve madde bağımlılarına yönelik tedavi hizmeti veren ve bu konuda araştırmalar yapan bir merkez olan AMATEM, Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin içinde ayrı binada bulunan bir servisidir ve AMATEM’e sadece alkol veya madde kullanım sorunları olanlar kabul edilmektedir.

Nasıl Muayene Olunur?
AMATEM’ de zorunlu değil, gönüllü olarak başvuranlara yönelik bir hizmet sunulmaktadır. Bu nedenle polikliniklere başvuru sırasında kişilerin alkol veya madde kullanmamış olması veya alkol-madde etkisinde olmaması ve kendi isteğiyle tedaviye karar verdiğini bildirmesi önemlidir. Sosyal güvencesi olanlar (Emekli Sandığı, Bağ-Kur, Yeşil Kart, SSK, 2002 kartlı, sosyal dayanışma fonu) ücretsiz olarak tedavi edilir. İlk muayeneden sonra hastanın durumuna göre tedavi; ayaktan veya yatarak tedavi planlanır. Acil yatış kararı verilen hastalar sıra beklemeksizin muayene sonrası hemen yatarak tedaviye alınırlar. Acil olmayan ancak tedavi için uygun görülen hastaların yatışı için randevu verilir. Bağımlılık tedavisinde başvuran kişilerin, verilen randevuya gelmesi, tedavi protokolune uyması ve tedavi motivasyonu, tedavinin başarısı için önemli unsurlardan biridir.

AMATEM
Son düzenleyen Safi; 9 Mart 2016 07:00


Daisy-BT tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
9 Mart 2016 07:04       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Son düzenleyen Safi; 29 Kasım 2016 20:37
9 Mart 2016 07:08       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Özel Balıklı Rum Hastanesi (AMATEM)
Adres: Lütfi Kırdar Cd.No:5 Zeytinburnu / İstanbul - Telefon: (0212) 547 16 00
NP Istanbul Nöropsikiyatri Hastanesi
Adres: Alemdağ Cad. Site Yolu No: 27 34768 Ümraniye / İstanbul - Telefon: (0216) 633 0 633
Mentha Bağımlılık Danışma ve Tedavi
Cemil Topuzlu cad., Laleza sok., Ferit bey apt., 9/6, Fenerbahçe - İstanbul - Tel:02164501449, Faks: 02164501498
BATEM
Avukat Süreyya Ağaoğlu Sok. Ömür Apt. No:55/2 Topağacı Teşvikiye Şişli İST. - Tel: 0212 291 11 56, 0212 291 11 57 - Faks: 0212 234 72 92
Misafir
20 Eylül 2016 23:15       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben küçük bir atölye çalıştırıyorum. Bağkur umu yatıramıyorum. Yani sosyal güvencem var ama borçlu olduğum için sağlıktan yararlanamıyorum. Dükkanı da kapatamıyorum sebebi ise 1 yıllık kiranın peşin ödenmesi. Ne bilebilirdim ki suriyeliler gelecek piyasayı alt üst edecek. İşçilik bu kadar düşecek. Ama bağımlılıktan tedavi olmam gerekiyor. Kısacası devlet benim tedavimi karşılamıyor .3-4 bin lira tutuyormuş .lanet mi okumalıyım


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç