Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

Alkol bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda bakitemel tarafından 11 Mayıs 2009 (01:58) tarihinde açılmıştır.
42157 kez görüntülenmiş, 29 cevap yazılmış ve son mesaj 12 Haziran 2013 (16:12) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 11 Mayıs 2009, 01:58

#1 (link)
bakitemel
Ziyaretçi
bakitemel - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
boşandıgım eski eşim alkol bagımlısı ve bundan kurtulmak istiyor izmirde nereye baş vurabiliriz ve bunun tedavsi nasıl yapılıyor
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

eşim alkol bağımlısı ama kobul etmiyor ona hissettirmeden nasıl bırakmasını sağlaya bilirim
Sponsorlu Bağlantılar
Son Düzenleyen ener; 26 Aralık 2010 @ 22:11.
Rapor Et
Eski 11 Mayıs 2009, 14:05

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
ALKOLİZM TEDAVİSİ

Alkolikleri tedaviye razı etmek zor bir iştir. Pek çok alkolik, hastalığını inkar eder. Alkolikler tedavi için başvurduklarında genellikle "dibe vurmuşlardır" yani sağlık, aile, meslek ve sosyal yaşamlarından büyük kayıplar vermiş ve çaresiz duruma düşmüşlerdir. Bu hale düşmeden önce alkolikler, bu zevki terk etmeye pek yanaşmazlar, ya da buna karar verseler de kolayca vazgeçerler. Önemli olan bu denli kayba uğramadan bu kısır döngüyü durdurmaktır. Bu nedenle kişinin alkolik olduğu yani alkol karşısında zayıf, hatta alkolün esiri olduğunu fark edip kabullenmesi düzelmenin başlangıç noktasını oluşturur. Erken dönemdeki alkoliklerin bu gerçeği fark etmeleri için "motive edici görüşmeler" yapılır.
Alkol Tedavisinin Önemli Özellikleri Şunlardır:
  • Alkolizm tedavisi yoksunluk belirtileri kalktıktan sonra başlar.
  • Hedef ayıklıktır (sobriety): Eşlik eden psikiyatrik bozuklukların ayırıcı tanısı ve tedavisi için de bu önemlidir.
  • Ekip tedavisi gerekir
  • Tedavi hastanın ihtiyaçlarına göre seçilmelidir.
  • Tedaviden sonra uzun süreli izleme gereklidir. Kişi uzun süre hastanede kalsa bile daha sonra izlenmezse alkole dönmesi kolaydır. Düzenli aralıklarla görüşmelere ya da kendine yardım gruplarına katılmalıdır.
  • Nüksler (tekrarlamalar) İlk 6 ayda en sıklıkla görülür.
Alkol tedavisi, fizyolojik, psikolojik ve sosyal olarak sınıflandırılabilir. Çoğu zaman, fizyolojik tedavi, psikolojik tedaviye ek olarak yapılmaktadır. Alkol tedavisinde psikoterapi vazgeçilmez bir yöntemdir.

Fizyolojik Tedavi

İlaç tedavileri
Alkolizm tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemlerden biri olan “disulfiram”, Danimarkalı Eric Jacobsen tarafından, 1948 yılında bulunmuştur. Bu ilaç doktor kontrolünde, birkaç gün kullanıldıktan sonra hastaya bir miktar alkol verilir. Hastanın vücudundaki disulfiram, alkol alınmasıyla, mide bulantısına, kusmaya, kan basıncının hızla düşmesine, kalp atışlarının hızlanmasına ve neredeyse ölüyormuş hissinin uyanmasına sebep olur. Böylece, hastaya vücudunda disulfiram varken alkol almasının ne kadar tehlikeli olduğu gösterilir. Hastanın ilaç kullandığı dönem boyunca içki içmesi engellenmiş olur. Bu alkolsüz dönemi terapistler rehabilitasyon dönemi olarak kullanırlar, hastayı alkolden uzaklaştırmaya başlarlar. Bu teknik başka ilaçlarlar da uygulanabilir.
Alkol tedavisinde yoğunlukla kullanılan ilaçlar şunlardır:
  • Disulfiram (Antabus)
  • Antidipsojenikler: Naltraxone, Acomprasate
  • Seratonerjik antidpresanlar
  • Lityum
Nefret Ettirme
Amerikalı psikiyatr W.L. Voegtlin, hastaya en sevdiği alkollü içkiyi vermeden önce kusturucu bir enjeksiyon yaparak, onu alkolden nefret ettirme yöntemi geliştirdi. Bu enjeksiyonla, içki henüz sindirim sistemine ulaşmadan, mide bulantısı ve kusma başlamaktadır. Bu uygulama, hastanın alkolün tadından, kokusundan hatta görüntüsünden iğrenmesini sağlamaktadır. Avrupa ülkelerinde gene buna benzer yöntemler kullanılmaktadır.
Beslenme, hormonlar, ilaçlar
Bir teoriye göre, alkolizm genetik olarak bazı vitaminlere duyulan aşırı ihtiyaçtan oluşmaktadır. Bu yüzden, bazı tedavi yöntemlerinde alkoliklere güçlü vitaminler verilir.
Bir başka teori endokrin (hormon) sistemindeki bir bozukluğun alkolizme sebep olduğunu söylemektedir. Bu durumda, alkolikler bu bozukluğu giderici ilaçlarla tedavi edilirler.

Psikoterapi

Alkolizm psikoterapisi, pisikonevroz ve kişilik bozukluğu terapisinde kullanılan tüm araçları, bireysel ve grup teknikleri de dahil olmak üzere gerektirir. Tedavi, hastanın en azından bir süre için alkol almadan hayatını sürdürebilmesini sağlayarak başlar.
Bu alkol almadan geçirdiği sürede, yoğun terapi dönemi başlar. Çoğunlukla, grup terapisinin daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Grup terapisi, bilgilendirici derslerden, tartışmalara, derin analizlerden, psikodramaya ve hipnoza kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.
Alkolizm Terapisinin Özellikleri
  • Sıcak ama biraz otoriter bir yaklaşım gereklidir.
  • Adsız Alkolikler” gibi yardım grupları tedaviye dahil olmalıdır.
  • Davranışçı-kognitif tedaviler iyi sonuç verir.
  • Egitimsel faaliyetler tedavinin önemli bir parçasıdır.
  • Psikoterapilerde iç görü üzerinde yoğunlaşılmamalıdır. Psikanaliz gibi bu türdeki terapiler alkol kullanımını daha da arttırabilir.
  • Hastanın içinde bulunduğu aile ele alınmalıdır, çünkü alkolizm bir "Aile Hastalığı"dır.

Tedavinin Sonuçları

Alkolizm tedavisinin sonuçlarını önceden kestirmek pek mümkün değildir. Yeni tedavi yöntemlerinin başarısı oldukça yüksektir. Tedavi sonrası, alkolü bırakıp yeniden başlayan hastalar vardır. Bu yüzden, tedavi gören alkoliklerin %50'si tamamen iyileşiyor denilebilir.
Alkol tedavisi uzun bir süreç gerektirir ve hastaya büyük görev düşer. Amerikan araştırmaları, ileri yaştaki alkoliklerin daha çok oranda tedavi olduklarını göstermektedir.

kaynak
Rapor Et
Eski 1 Ağustos 2009, 12:46

#3 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
Alıntı:
bakitemel adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

boşandıgım eski eşim alkol bagımlısı ve bundan kurtulmak istiyor izmirde nereye baş vurabiliriz ve bunun tedavsi nasıl yapılıyor
alkolizm tedavisinde başarı miktarları yüksek mi? alkol bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. genellikle nüks, yani tekrar başlama görülebilir. ama birkaç kere tekrar başlama da olsa, biz hekim olarak asla umudumuzu kırmayız. pekçok hastamız birkaç kez başladıktan sonra tamamen bırakmıştır. ancak, şu unutulmamalı: alkole karşı bağımlılık oluşmuşsa, o kişi ömür boyu bağımlıdır. bunun için ömür boyu dikkat etmeli, hiç alkol almamalıdır.
hastanede tedavi nasıl yapılıyor?
hastane tedavisi iki hafta ile bir ay arasında değişir. ama hastaneden çıktıktan sonra, bağımlıların en az beş yıl hekim kontrolünde olmasında yarar vardır. hastane tedavisinde detoksifikasyon dediğimiz bir uygulama ile alkolün vücutta yaptığı etkilerden hastayı arındırıyoruz. tıpkı zamanda, bağımlılığın altında yatan psikolojik ve sosyal etkenleri araştırıp buna göre bireysel, grup ve aile terapileri yapıyoruz. hastane sonrasında da grup terapilerine ve kontrollerine beş yıl kadar devam ediyoruz. aile takviyesi güçlü olan, belli bir işi olan, üretkenliğine devam eden ve eğitimli kişiler, tedaviye daha iyi yanıt veriyorlar.

kaynak
Rapor Et
Eski 13 Şubat 2010, 08:44

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
eşim alkol bağımlısı ama kobul etmiyor ona hissettirmeden nasıl bırakmasını sağlaya bilirim
Rapor Et
Eski 2 Eylül 2010, 17:37

antabus

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
adlı ılaç önerıyolar bunu doktor kontrolunde önerıyolar cunku ılac alıktan sonra alkol agza surulurse agır komaya varıcak sonuclar cıkabılır.champıx dıyede bır ılac dduymustum arastırın googledan
Rapor Et
Eski 26 Aralık 2010, 15:22

Alkolizm Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alkollü içkilerin vücutta yapmış olduğu alışkanlık neticesinde vücutta sürekli bozukluklara neden olan bedeni ve ruhi durum alkole bağımlı olma durumu vücuduna, çevresine işine zarar vermesini bile bile alkolden kendisini kurtarma imkanı olmaması alkolü büyük bir arzu ile kullanma bırakılmaması durumu olarak tarifi var sitelerde. Bir çok doktor tedavisi gördü dayım ama max. 2,5 ay bıraktı Şimdi bitkisel tarifler uyguluyoruz ve 3 ay oldu daha azğına alkol sürmedi. Ancak hep destek oluyoruz ve hep yanındayız. Bitkisel tarifi sizinle paylaşıyorum aşağıdaki linkteki 1., 2. ve 4. tarifleri kullanın bizim için çok faydalı oldu inşallah tekrar başlamaz.

Alkolizm - Bitkisel Kitap I Bitkisel Rehber I Şifalı Bitkiler I Hastalıklara Göre Ted
Rapor Et
Eski 22 Ocak 2011, 08:39

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Tıbi tedavinin yarar sağlamadığı durumlarda AA (=Adsız alkolikler) grubundan
yardım alınabilir..
Son Düzenleyen ener; 22 Ocak 2011 @ 10:19.
Rapor Et
Eski 26 Temmuz 2011, 22:21

benim kardesim alkole bagimli tedaviye yanasmiyor nasil yapabilirim yardimci olabilir

#8 (link)
guz
Ziyaretçi
guz - avatarı
benim kardesim alkole bagimli tedaviye yanasmiyor nasil yapabilirim yardimci olabilirmisiniz?tskler
Rapor Et
Eski 27 Ekim 2011, 16:25

alkole son

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
kunduz kanı kunduz kanı
merhaba arkadaşlar. eşimle severek evlendik. 17 aylık evliyiz. alkol kullandığını biliyordum. ama evlenince bırakacağını, iş güç stresinden bıktığını , ailesininde ona hiç destek olmadığını ve alkol almazsa kafayı yiyeceğini söylüyordu. akşamları içerdi bilirdim.evlendik.hala içmeye devam ediyor. öylede hastaki anlatamam sizlere. doktora gittiğinde doktor çok ağır ilaçlar verdi kendisine.bıraktı o dönem. ilaçları bitti(2 ayda)yine başladı. öyleki doktor kendisine bu hastalığın sonu kötü eğer 1 sene daha alkol almaya devam edersen siroza çevirir demiş.günlerce ağladım. kendisiyle konuştum.** benimle bunun içinmi evlendin? rahatszılığın olmasa istediğin kadar iç ben sana karıştımmı, ama lütfen ikimizi düşün. daha yeni evliyiz. bebek istiyoruz. ben seninle yaşlanmak. torunnlarımızı görmek istiyorum dedim. yalvardım bırak** diye. bana bende bırakacam tamam içmeyeceğim diye söz verdi. ve yine bir haftadır bu 3. içmesi. öyleki eşim sarhoş olana kadar içer. yani bir iki dublede bırakmaz içkiyi.
ne yapacağımı şaşırdım. ailesi zaten biliyor ve tepki vermemişler hiç. şükürler olsun içip içip etrafa yada bana saldırdığıda yok . sarhoş olur direk yatağa geçer yatar. yada bana sırnaşıp durur.
ne yapmalıyım diye düşünürken komşum kullanmış kunduz kanı diye bişey ısrar etti kullan diye başta korktum kocam anlar zanlettim yemeklerine çayına kahvesine az az koydum allaha sükürler olsun 10 günde içkiyi bıraktı altı aydır da kullanmıyor bence sizde kullanın inşallah faydasını sizde görürsünüz
Rapor Et
Eski 31 Ekim 2011, 16:02

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bende eşime kunduz kanını kullandım ilk kutu aldığımda baya azaltmıştı ama tam olarak bırakmamıştı sebat ettim bir kutu daha kullandım 6 haftadır ağzına bile koymuyor ki her akşam alkol alırdı dışarıda içmese bile evde gene çakırkeyif olana kadar içerdi ben kurtuldum alkol belasından darısı sizin başınıza
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.231 saniyede (78.33% PHP - 21.67% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 09:46
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi