Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Günlük tutarken nelere dikkat edilmelidir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 1 Eylül 2009 (22:48) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
14477 kez görüntülenmiş, 24 cevap yazılmış ve son mesaj 19 Ekim 2013 (01:40) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 2.00  |  Oy Veren: 3      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 1 Eylül 2009, 22:48

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
günlük nasıl tutulur

günlük tutmayı çok seviyorum fakat günlüğümün baş giriş kısmına bazen düşüncelerimi hemen yazamıyorum nasıl bir başlıkla başlayabilirim ?
En iyi cevap _KleopatrA_ tarafından gönderildi

Alıntı:
nötrino adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Günlük
Kişilerin günlük yaşamda edindikleri izlenimleri ve bu izlenimlerin duygu ve düşüncelerindeki yansımalarını, tarih tutarak anlattıkları yazılara günlük denir.Günlük insanların düşüncelerini özgürce yazıya dökme gereksiniminden doğmuştur .Bir nevi iç dökmedir günlükler.Ama bazı insanlar düşünce ve duygularını olduğu gibi aktarır.Bazıları da kısmen sınırlı aktarır ;bu nedenle günlüklerin bazıları içe dönük ,kişinin iç dünyasını da içine alan ,bazıları da dışa dönük yani sadece kişinin gözlemlerinden oluşan bir özelliğe dönüşür
Günlüklerin Özellikleri
-Anlatım özneldir
-Doğrudan anlatım vardır
-Anı niteliğindedir.(Günlük günü gününe tutulur;Anı ise daha önceden yaşanmış olan olayların, toplu bir şekilde anlatımıyla oluşur.Bu nedenle anı günlükten farklıdır.)
-İç konuşma tekniği kullanılır
-Hemen herşey günlüğün konusu olabilir .Bu kişinin özgür seçimine kalmıştır.
Alıntı:
_KleopatrA_ adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Günlük
Türk edebiyatında “günlük” terimini ilk kez Falih Rıfkı Atay kullanmıştır. Kısaca günlük, bir kişinin düşüncelerini, duygu ve gözlemlerini günü gününe yazdığı ve o günün tarihini koyduğu yazılardır. Günlük bir tür anıdır. Ancak günlük günü gününe yazılır, anı ise olayların yaşanmasından sonra kaleme alınır. Bir edebiyat türü olarak asıl kimliğini 1940’tan sonra kazanmaya başlayan günlük türünün başlıca özellikleri şunlardır:
  • Kısa yazılardır.
  • Olayı yaşayan kişi tarafından yazılır.
  • Yazarın hayatından izler taşır.
  • İçten ve sevecendir.
  • Ruzname de denir.
  • Türün ünlüleri, Oktay Akbal, Suut Kemal Yetkin, Seyit Kemal Karaalioğlu, Nurullah Ataç,İlhan Berk, Salah Birsel'dir.
  • Divan edebiyatındaki “vakayinameler” bir tür günlük sayılır.
  • Kimi roman ve hikayelerde “günlük”, bir anlatım biçimi olarak kullanılabilir.
  • Anlatımda “iç konuşma” tekniğinden yararlanılır.
Alıntı:
Blue Blood adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Günü Gününe Yaşadıklarınızı Yansıtarak tarihini atarak Günlük tutulur.Herkes tutabilir günlük gelecekte bir anı olarak karşımıza çıkar ve hatırlamak istediğiniz bir durumu bize gösterir.
^ bakınız.
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

1-Günlük nasıl tutulur.
2-Günlüğün kuralları.
ben bunlara hemen cevap istiyorum
Rapor Et
Reklam
Eski 1 Eylül 2009, 22:52

#2 (link)
Eski Üyelerin Ruhları
Blue Blood - avatarı
Alıntı:

günlük tutmayı çok seviyorum fakat günlüğümün baş giriş kısmına bazen düşüncelerimi hemen yazamıyorum nasıl bir başlıkla başlayabilirim ?
O anda ki ruh halinize sorularınıza cümlelerinize bakarak koyabilirsiniz.
Rapor Et
Eski 1 Eylül 2009, 22:52

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
günlük yazarkan günlüğüme nasıl başlayabilirim diye baş girişi düşünüyorum ve kararsızlık yaşıyorum nasıl başlayabilirim başlık kısmını?
Rapor Et
Eski 1 Eylül 2009, 22:58

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
günlük nasıl tutulur? günlük tutan kişiler nasıl kişidir?
Rapor Et
Eski 1 Eylül 2009, 23:01

#5 (link)
Eski Üyelerin Ruhları
Blue Blood - avatarı
Alıntı:

günlük nasıl tutulur? günlük tutan kişiler nasıl kişidir?
Günü Gününe Yaşadıklarınızı Yansıtarak tarihini atarak Günlük tutulur.Herkes tutabilir günlük gelecekte bir anı olarak karşımıza çıkar ve hatırlamak istediğiniz bir durumu bize gösterir.
Rapor Et
Eski 10 Kasım 2009, 21:35

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
şey ben nasıl başlıyacagımı biliyom ama nasıl devam edecegimi, bilmiyon bilen birisi yazsın ya
Son Düzenleyen _KleopatrA_; 13 Ocak 2010 @ 12:54. Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi
Rapor Et
Eski 8 Aralık 2009, 18:09

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
performans ödevim türkçe dersim günlük nasıl tutulur
Rapor Et
Eski 8 Aralık 2009, 19:22

#8 (link)
_KleopatrA_
Ziyaretçi
_KleopatrA_ - avatarı
Alıntı:

Günlük
Türk edebiyatında “günlük” terimini ilk kez Falih Rıfkı Atay kullanmıştır. Kısaca günlük, bir kişinin düşüncelerini, duygu ve gözlemlerini günü gününe yazdığı ve o günün tarihini koyduğu yazılardır. Günlük bir tür anıdır. Ancak günlük günü gününe yazılır, anı ise olayların yaşanmasından sonra kaleme alınır. Bir edebiyat türü olarak asıl kimliğini 1940’tan sonra kazanmaya başlayan günlük türünün başlıca özellikleri şunlardır:
  • Kısa yazılardır.
  • Olayı yaşayan kişi tarafından yazılır.
  • Yazarın hayatından izler taşır.
  • İçten ve sevecendir.
  • Ruzname de denir.
  • Türün ünlüleri, Oktay Akbal, Suut Kemal Yetkin, Seyit Kemal Karaalioğlu, Nurullah Ataç,İlhan Berk, Salah Birsel'dir.
  • Divan edebiyatındaki “vakayinameler” bir tür günlük sayılır.
  • Kimi roman ve hikayelerde “günlük”, bir anlatım biçimi olarak kullanılabilir.
  • Anlatımda “iç konuşma” tekniğinden yararlanılır.
Rapor Et
Eski 8 Aralık 2009, 19:33

#9 (link)
SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
nötrino - avatarı
Alıntı:

Günlük
Kişilerin günlük yaşamda edindikleri izlenimleri ve bu izlenimlerin duygu ve düşüncelerindeki yansımalarını, tarih tutarak anlattıkları yazılara günlük denir.Günlük insanların düşüncelerini özgürce yazıya dökme gereksiniminden doğmuştur .Bir nevi iç dökmedir günlükler.Ama bazı insanlar düşünce ve duygularını olduğu gibi aktarır.Bazıları da kısmen sınırlı aktarır ;bu nedenle günlüklerin bazıları içe dönük ,kişinin iç dünyasını da içine alan ,bazıları da dışa dönük yani sadece kişinin gözlemlerinden oluşan bir özelliğe dönüşür
Günlüklerin Özellikleri
-Anlatım özneldir
-Doğrudan anlatım vardır
-Anı niteliğindedir.(Günlük günü gününe tutulur;Anı ise daha önceden yaşanmış olan olayların, toplu bir şekilde anlatımıyla oluşur.Bu nedenle anı günlükten farklıdır.)
-İç konuşma tekniği kullanılır
-Hemen herşey günlüğün konusu olabilir .Bu kişinin özgür seçimine kalmıştır.
Rapor Et
Eski 13 Ocak 2010, 12:50

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
1-Günlük nasıl tutulur.
2-Günlüğün kuralları.
ben bunlara hemen cevap istiyorum
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.213 saniyede (75.60% PHP - 24.40% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 10:51
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi