PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Atom bombası ne zaman, nereye hangi nedenle atılmıştır?
1 2311...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir12:43, 7 Ekim 2009 
atom bombası ne zaman nereye atılmıştır?
En iyi cevap Daisy-BT tarafından gönderildi

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
HOCA SORDU HADİ BULUN CEVABINI ACİLLL :)
hiroşima adlı kullanıcıdan alıntı:
hiroşima saldırısının bugün 65. yıldönümü japonya hiroşima kentine bir atom bombası bıraktığında bu ölümcül silahı ilk kez kullanmış oldu....................................................................... ...
isyankarım adlı kullanıcıdan alıntı:
atom bombosı nerelere kaç tarıhınde atıldı bilen varmı
HéLLokiTy adlı kullanıcıdan alıntı:
Dünyada atom bombası nereleri ne zaman hangi ülkeler tarafından hangi gerekçeyle atılmıştır

  • İlk atom bombası, 6 Ağustos 1945 sabahı Enola Gay isimli bir bombardıman uçağı ile ABD tarafından, Japonya, Hiroşima’ya atıldı.
  • İkinci atom bombası ise, 3 gün sonra 9 Ağustos'ta Nagasaki'ye atıldı.
Hiroşima'ya atom bombası saldırısı; II. Dünya Savaşı'nın son aşamasında 6 Ağustos 1945 saat 08:15'te Amerika Birleşik Devletleri'nin Uranyum-235 tipi atom bombası Little Boy (Küçük Oğlan) ile gerçekleştirdiği toplu katliâm. Nagasaki'ye düzenlenen atom bombası saldırısı ile birlikte askerî tarihinde gerçekleştirilen yegane nükleer saldırısıdır. Amerika Birleşik Devletleri önceden Japonların hayat ve hareket tarzlarını araştırarak onların en çok dışarıda oldukları saatini saptamış ve saldırı saatini sabah 08:15 olarak kararlaştırmıştı. 1945 yılının sonuna kadar Hiroşima'da atom bombası saldırısından dolayı yaklaşık 140.000 kişi hayatını kaybetti.
Japonya 10 Temmuz 1945'te Yüksek Savaş Yönetimi Kongresinde Sovyetler Birliği aracılığıyla mütareke yolunu aramak üzere Fumimaro Konoe'yi özel elçi olarak yollamayı kararlaştırarak Sovyetlere teklif ettiyse, 17 Temmuz 1945'te Almanya'nın Potsdam kentinde Müttefikler liderleri Harry S. Truman, Winston Churchill ve Josef Stalin'in katılımıyla Potsdam Konferansı açıldı ve ertesi gün Sovyetler Birliği Japon özel elçinin yollanmasını reddetti.
26 Temmuz 1945'de Müttefikler "Potsdam Demeci" ile Japonya'yı teslim olmaya çağırdı. Ancak ilanın taslağında varolan İmparatorluk sisteminin korunmasına dair madde kaldırıldığı için Japon Başbakanı Kantarō Suzuki Potsdam Demecini kabul edemedi. Böylece Japonya'nın teslim isteği geri çevrilmiş oldu. Bunun amacı iki çeşit atom bombasının etkisini canlı insanlarla denemek içindi.

Amerika Birleşik Devletleri Hiroşima'daki katliâmından sadece 3 gün sonra 9 Ağustos 1945 saat 11:02'de Nagasaki'de Plütonyum-239 tipi atom bombası "Fat Man" (Şişko Adam) ile ikinci katliâmı gerçekleştirdi.


Benzer Konular:
Etiketler:
  • atom bombasi ne zaman atildi
  • atom bombasi nerelere atildi
  • atom bombasi nereye atildi
Cevap
The Unique13:13, 7 Ekim 2009 
6 Ağustos 1945 sabahı ilk atom bombası Enola Gay isimli bir bombardıman uçağı ile Hiroşima’ya atıldı. 3 gün sonra 9 Ağustos'ta Nagasaki'ye atıldı.
Cevap
Misafir21:07, 7 Ekim 2009 
atom hangi gerekçe ile atıldı
Cevap
Misafir11:25, 8 Ekim 2009 
bilmiyorum ama atomun hangi gerekçeyle atıldığını ben bilmiyorum yaaaa biri bana gösteremezmi?
Cevap
Blue Blood12:27, 8 Ekim 2009 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
atom hangi gerekçe ile atıldı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
bilmiyorum ama atomun hangi gerekçeyle atıldığını ben bilmiyorum yaaaa biri bana gösteremezmi?
ABD,Japonya'nın kıyı kentlerini yoğun bir biçimde bombaladığı sırada Başkan Truman,Japonlar'ın direnişini kırmak ve savaşı kısaltmak gerekçesiyle atom bombası kullanmaya karar verdi. Atom bombası ABD'de,gizlice geliştirilen ve büyük yıkım gücü olan bir silahtı. 6 Ağustos 1945'te ABD hava kuvvetlerinin bir bombardıman uçağı Hiroşima kenti üzerine ilk atom bombasını attı. 3 gün sonra gücü azaltılmış bir atom bombası da Nagasaki'ye atıldı. Bu bombalar Hiroşima'da 200 bin, Nagasaki de ise 80 bin sivlin ölmesine ve on binlerce kişinin yaralanmasına yol açtı. Bu kentler büyük ölçüde yıkıldı; bitki örtüsü çok zarar gördü. Atom bombasının yol açtığı radyasyon etkisi yıllarca. Radyasyon nedeniyle insanlar; daha sonra sakatlandılar ve öldüler. Uzun yıllar sonra bile özürlü çocuklar doğdu.8 Ağustos'ta SSCB de Japonya'ya savaş açtı ve Japonların elinde bulunan Mançurya ve Kore'yi işgale başladı. Bunun üzerine Japonya 2 Eylül'de resmen teslim oldu ve 2. Dünya Savaşı sona erdi.
Cevap
Misafir17:55, 8 Ekim 2009 
ATOM BONBOSI AMERİKALILARIN BOMBAYI ATMAK ZORUNDA OLDUĞU İÇİN ATILDI ÇOK ZOR DURUMDALARDI VE BUGÜN HALA ETKİLERİ DURUYOR HİROŞİMADA BİRTEK ÇİÇEK BİLE AÇMIYOR
Cevap
Misafir18:09, 8 Ekim 2009 
[QUOTE]ilk atom bombası nereye atılmıştır kim tarafından atılmıştır
Cevap
Misafir21:47, 8 Ekim 2009 
atom bombası hangi nedenle hangi ülkelere hangi ülkeler tarafından atılmıştır.

çabuk olun lütfen hoca bekliyor...
Cevap
Misafir21:51, 8 Ekim 2009 
atom bombası hangi gerekçeyle atılmıştır acil lazım ltfn cvpp
Cevap
Misafir22:56, 8 Ekim 2009 
dünyada atom bombası hangi ülkelere atılmıştır
Cevap
1 2311...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
2. Dünya Savaşı'nda atom bombası neden atılmıştır?
Hangi ülkelerde atom bombası bulunmaktadır?
Hiroşima ve Nagasaki'ye atom bombası neden atılmıştır?
Atom bombası nedir?
Atom bombası, hidrojen bombası, radyasyon ne demektir?