Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Kasım 2016  Gösterim: 142.940  Cevap: 4

Bitlerden nasıl kurtulabiliriz?

Ziyaretçi
30 Aralık 2008 14:44       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Bitlerden nasıl kurtulabiliriz?
EN İYİ CEVABI Safi verdi

Bit Nasıl Bulaşır?


Bitlenmenin yaygın olarak düşünüldüğü gibi pislikle bir ilgisi yoktur; aslında bit temiz, sağlıklı saçı, kirli saça tercih eder. Yetişkin ya da çocuk, herkes bitlenebilir. En yaygın belirtisi, başın ve ensenin şiddetle kaşınmasıdır. Saç biti son derece bulaşıcıdır. Tarak, fırça, eşarp, yastık, şapka ve tüylü oyuncaklar gibi paylaşılan kişisel eşyalar ile yayılırlar. Tekrarlanan salgın riskini azaltmak için bu eşyaları paylaşmaktan kaçınılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Bitlendiğimizi Nasıl Anlarız?

Bitlenmeyi gösteren ilk ipucu sık sık kafa derisinin kaşınmasıdır. Biti tespit etmek ve yayılmasını engellemek amacıyla, ensenin arka kısmındaki ve kulak arkasındaki saçlar dikkatle incelenmelidir. Bitler ışıktan kaçtıkları için, yalnızca saç kılına yapışmış küçük beyazımsı, oval yumurtaları (sirkeleri) görebilirsiniz.

İdeal Bir Bitlenme Tedavisi Nasıl Olmalıdır?
 • Tek uygulama ile kısa sürede etki göstermeli.
 • Güzel kokulu, saçları dolaştırmayan, taramayı zorlaştırmayan, etrafa bulaşmayan, boyalı ve permalı saçlarda problem yaratmayan özelliklere sahip olmalı.
 • Kalıcı etkisiyle bitlerin saça tekrar yerleşmesini engellemeli.
 • Sadece bitleri değil,sirkeleri de yok etmeli.
 • Kullanıcı tarafından iyi tolere edilmeli, yan etkileri olmamalı.
 • Kullanıcıya toksik etkisi olmamalı
 • Bugüne kadar pek çok yolu kullanarak insanoğlu bitle mücadele etmeye çalışmıştır. Kötü kokulu gaz ve kimi zehirli maddeler içeren ilaçlar bunlardan bazılarıdır. Daha çok çocuklarda rastlandığı için tedavinin çocuklar için güvenli, yüksek oranda etkili, sadece bitleri değil yumurtalarını da öldüren bir bit ilacı ile yapılması gerekir.
Oysa günümüzde artık bu alanda kullanılan madde ve ilaçlarda büyük gelişmeler kaydedilmiş, hatta koruyucu etkili permetrin etken maddesi içeren ilaçlar geliştirilmiştir. Saç biti tedavisinin bitleri olduğu kadar yumurtaları da öldürmesi ve tekrar bulaşmayı önlemesi gerekir. Piyasada birkaç bit öldürücü ilaç vardır ve değişik şekillerde bulunmaktadır; şampuan, saç kremi gibi. Fakat bunların hepsi bit tedavisinde istenen etkiyi göstermez!!!

Bitlenme tedavisinde kullanılan çeşitli maddeler şunlardır:
Gamma Benzen Hekzaklorid
Böceğin sinir sistemini felç ederek etki gösterir. Ülkemizde yasaklanmıştır.

Benzil Benzoat
Deri ve mukozayı tahriş ettiği için bit tedavisinde pek tercih edilmez.

Fenotrin (Sumitrin)
Işıkta stabilitesini koruyamaz. Uygulamadan sonra güneş ışığı altında etkinliğini yitirir. Bu nedenle kalıcı etkisi yoktur.

Piretroidler 1. Jenerasyon
Krizantem çiçeğinin böcek öldürücü etkisi Farslar zamanında fark edilmiştir. Eski Yugoslavya toprakları üzerinde olan Dalmaçyadaki bir halk hikayesine göre, yaşlı bir kadın beyaz papatyalara benzeyen bir çiçeği toplar.

DEVAMI Bit Nedir? Nasıl Bulaşır?
Son düzenleyen Safi; 11 Kasım 2016 00:33


Misafir
30 Aralık 2008 16:28       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
taraklarınızı kaynatarak.elbiselerinizi kaynatarak.sık sık saçlarınızı tarayarak kurtulabilirsiniz.eczaneden sabunlarındanda alabilirsiniz
Kontrol Önlemleri
Bireyin ve yaşadığı ortamın hijyene önem verilmelidir.
 • Tüm çamaşırların yıkanması
 • İnsanın temizlenmesi ve vücudunun ilaçlanması
 • Hayvanların ilaçlanması ve temizlenmesi
 • Evdeki eşyaların komple ilaçlanması gerekir.
 • Bu işlemlerin hepsi aynı günde tamamlanmalıdır.
 • Yayılma durumunda acilen profesyonel uygulama gerekir.
Oysa günümüzde artık bu alanda kullanılan madde ve ilaçlarda büyük gelişmeler kaydedilmiş, hatta koruyucu etkili permetrin etken maddesi içeren ilaçlar geliştirilmiştir. Saç biti tedavisinin bitleri olduğu kadar yumurtaları da öldürmesi ve tekrar bulaşmayı önlemesi gerekir. Piyasada birkaç bit öldürücü ilaç vardır ve değişik şekillerde bulunmaktadır; şampuan, saç kremi gibi. Fakat bunların hepsi bit tedavisinde istenen etkiyi göstermez!!!

Son düzenleyen Safi; 11 Kasım 2016 00:34
Misafir
6 Mart 2014 19:01       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Çocuğunuz okula başladı. İlk haftaların badiresi atlatıldı, yeni yaşama uyum sağlandı. Her şey iyi gidiyor. Derken günü birinde tertemiz giydirdiğiniz, düzenli banyoya soktuğunuz çocuğunuzun başında bitlerin cirit attığını farkediyorsunuz.

Bit eklembacaklılar ailesinin değerli bir üyesi. İnsanlar dahil tüm canlıların üzerinde yaşayabilen bu altı bacaklı sevimli arkadaş, dünyaya yumurtadan çıkarak merhaba diyor. Yumurtadan çıkan bebek bitler 2 - 3 hafta içinde olgunlaşıyor ve kendi yavrularını yumurtluyor. Bit yumurtaları inanılmaz yapışkan; suyla temizlenmeleri mümkün değil.

Kaç tür bit var?
Kafa biti: En bilinen türü bu. Yalnızca kafada yaşar. Yaklaşık bir susam (2 - 3 mm) tanesi büyüklüğündedir. Dişileri halk arasında sirke denen yumurtalarını enseye, kulak arkasına ve saç köklerine bırakır.

Kıl biti: Kafa hariç vücudun sakal, göğüs gibi diğer kıllı bölgelerinde bulunur. Yumurtalar siyah renktedir. Yumurtadan çıktıktan sonra gri - beyaz renge dönerek kıl diplerine gömülür, aşırı kaşıntıya neden olurlar. Erişkinlerinin boyu yaklaşık 1 - 1.5 mm olabilir.

Elbise biti: Bu türe vücut biti de denir. Vücudun tüysüz yerlerinde yaşarlar. Çok tehlikelidirler. Çünkü tifüs hastalığını yayarlar. Tifüs mikrobu bitin bağırsağında çoğalıp dışkısı ile insana bulaşır. Boyutları da akrabalarına göre çok daha büyüktür. Yaklaşık 3 - 4 mm olabilirler.

Bitler kimi sever?
Kafa bitlerinin favorisi okul çağına yeni gelmiş 7 - 8 yaşındaki çocuklar. Bu yaş grubundaki çocukların birbirlerine teması daha fazla olduğundan bitlerin yayılması çok hızlı olur. Özellikle anasınıfındaki çocukların uyku saatinde aynı yastıkları kullanması bunda etkili.

Bitler nasıl yayılır?
Bitler hızlıdır; kişiden kişiye doğrudan saç teması yoluyla ya da dolaylı yoldan bulaşabilirler. Kişisel bakım eşyalarını ortak kullananlar (saç fırçası, havlu vb.), yakın temasta olan kişiler (aile bireyleri, iş ve sınıf arkadaşları vb.) bir anda bit salgını kurbanı olabilirler.

Bitler yeni birine bulaşınca hemen üremeye başlarlar. Kulak arkasına, enseye ve saç köklerine yumurtalarını saçarlar. Ardından bekleyiş başlar. Bit yavruları (sirke) zamanla erişkin hale gelir. Bitin türüne göre yaşam süresi 1 - 3 hafta arasında değişir.

Bitler ne yer?
Bitlerin ana besin kaynağı kan, ölü deri ve saç köklerinden salgılanan yağ. Menü bize felaket gelse de bitler bu karışıma bayılıyor.

Bitlenmenin belirtisi var mı?
Çocuğunuz okuldan eve geldi. Ellerini yıkadı. Oyuna oturdu. Ama bir terslik var: eli başından gitmiyor, sürekli kafasını kaşıyor. Alın size bitin ilk belirtisi.Kaşınan çocuğunuzdan şüphelendiniz, saç diplerine baktınız. Gördüğünüz şey küçük siyah noktalarsa iş işten çoktan geçmiş, bitler çoğalmaya başlamış demektir. Üzülmeyin. Bu çok olağan bir durum. Üstelik zararsız da. Çoğu bit insan sağlığına etki etmez. Yine de en kısa sürede bu küçük canavarları kafamızdan uzaklaştırmamız lazım.

Bitlerden nasıl kurtulurum?
Bitler kendiliğinden yok olmaz. Mutlaka müdahale etmek gerekir. Bunun için özel ilaçlar var. Başa sürülür, bir süre beklenir, ardından saç çok ince bir tarakla güzelce taranır. Ancak bu şekilde aşırı yapışkan bit yumurtalarından kurtulabilirsiniz. Sık yıkamak ya da zeytinyağı gibi doğal yöntemler kullanmak kesin olarak bitlerden kurtulmanızı sağlamaz. En iyisi eczaneye gidip bit ilacı sormak. Utanacak bir şey yok. Herkesin başına gelebilir.
Son düzenleyen Safi; 11 Kasım 2016 00:35
8 Kasım 2016 08:14       Mesaj #4
zalım - avatarı
Üye
Eczanelerde bu iş için özel üretilmiş şampuanlar bulunmaktadır ve özel tarakları bunları kullanman gerekli
Safi tarafından gönderilmiş olan #5 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç