Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Hasse Arf kuramı nedir?

Gösterim: 7409 | Cevap: 2
Misafir
Cevaplanmamış   |    7 Ekim 2009 23:04   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Hasse Arf kuramı nedir?

hasse arf teoremi nedir? Bu konuda bana bir yardımda bulunabilrseniz sevinirim.
7 Ekim 2009 23:31   |   Mesaj #2   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.410
11.422 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Cvp: Hasse Arf kuramı nedir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

hasse arf teoremi nedir? Bu konuda bana bir yardımda bulunabilrseniz sevinirim.


Hasse-Arf Teoremi Nedir?
Cahit Arf, doktorasını yapmak için gittiği Almanya'da, matematikçi Helmut Hasse ile birlikte önemli çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar sonunda, matematikte Hasse-Arf Kuramı'nı geliştirmiştir.
Hasse-Arf Teoremi
Arf, matematik dünyasından “Hasse-Arf teoremi”yle tanındı. Sentetik geometri problemlerini cetvel ve pergeie çözülebilir olup olmadıklarına göre sınıflandırmayı tasarlayan Arf, yalnızca ikinci dereceden cebirsel denklemlere indirgenebilen problemlerin cetvel yardımıyla çözülebileceğini saptadı. Hasse’nin önerisi üzerine yaptığı çalışma sonucunda saptadığı değişmezlerin “Arf değişmezi” olarak terimleşmesi, matematik dünyasındaki ününü pekiştirdi.
Bugün "lokal" bir cisim ile, rank 1 ve diskret (yani kabaca Z-değerli) bir valuasiyona göre tam olan bir cisim anlıyoruz. p-adik sayı-cismi. Qp, bunun tipik bir örneğidir. Lokal cisimler teorisi, daha önce de belirtildiği gibi, H. Hasse tarafından çok efektif olarak kullanılmaya başlanmıştı. Ancak, o zamanki lokal cisimler teorisi, daha ziyade sayı-cisimleri ve (sonlu katsayılı) cebrik fonksiyon-cisimleri üzerine uygulanmak maksadıyla geliştirildiği için, daima kalan sınıf cisminin sonlu bir cisim olduğu kabul edilerek kurulmuş idi. Dolayısıyla, bu oldukça sınırlı şartın yerine daha genel bir şart altında bu teorinin kurulması çok arzu edilen bir husus idi. Herhalde onun içindir, Cahit Bey'in Göttingen'de Hasse ile yaptığı ilk görüşmede, Hasse ona hemen bu problemi doktora konusu olarak tavsiye etmiştir. Cahit Bey bu görüşmeden bir yıl sonra, doktora tezini bitirinceye kadar, kendisi bir daha hiç Hasse ile görüşmemiş . "Untersuchungen Über Reinverzweigte Erweiterungen Diskret bewerteter Perfekter Körper" adlı Cahit Bey'in tezinde, kalan sınıf cisminin sonlu olması şartı yerine daha çok genel bir şart altında lokal cisimler teorisi kurulmuştur. Bugün bu teori üzerine yazılan kitapların içeriği (örneğin J-P. Serre: Corps locaux (Hermann) kitabına bakınız) Cahit Bey'in tezinde şekillenmiştir diyebiliriz. Özelikle, bu tez içinde yer alan ve daha önce J. Herbrand tarafından incelenmiş olan yüksek mertebeden dallanma gruplarının indisleri ile ilgili Hasse Arf teoremi çok meşhurdur. Bu teorem, yukarıda belirtilen indisler arasında (dallanma gruplarının zinciri içinde) sıçramalara tekabül edenlerin tam sayılar olduğunu ifade etmekte olup, Arf'ın temsillerinin varlığının ispat için de kilit nokta teşkil ettiğinden ün kazanmıştır.
Böylece Cahit Bey, bir yıl gibi kısa bir zaman içinde mükemmel bir doktora tezi hazırlayarak, kendisinin olağan üstü kabiliyetini kanıtlamış oluyordu.


cemilefulya
9 Ekim 2012 16:35   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Hasse Arf kuramı nedir?

ARF KURAMI NEDİR
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Hasse Arf kuramı nedir? benzer konular

Cahit Arf'ın bulduğu ilk cebir ifadesi nedir?
cahit arfın ilk buduğu cebir ifadesi
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 1 Haziran 2012 23:04
Duygusal etkileşim kuramı nedir?
Duygusal etkileşim kuramı nedir açıklama yaparbilirmisiniz
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 22 Mart 2012 19:45
Ebeveyn Kabul - Red Kuramı (EKAR Kuramı)
EBEVEYN KABUL-RED KURAMI Ebeveyn Kabul-Red Kuramı (EKAR Kuramı) Rohner tarafından “ebeveyn kabul ve reddinin nedenlerini, sonuçlarını ve ilgili değişkenlerini yordamaya ve açıklamaya çalışan bir sosyalizasyon kuramı” olarak tanımlanmıştır. Rohner’e göre, çocukları...
Forum: Psikoloji ve Psikiyatri Cevap: 0
Son Mesaj: 13 Nisan 2010 17:40
M-Kuramı (Zar Kuramı)
M-Kuramı İngilizcedeki açılımı membrane theory yani zar kuramıdır. Ancak henüz tam bir kuram sayılmadığından başharfiyle hitap edilmektedir. Beş farklı sicim kuramını birleştirme çabasıdır ve her şeyin kuramı olmaya en muhtemel adaydır. Tanım M-Kuramı Edward Witten (Princeton...
Forum: Fizik Cevap: 0
Son Mesaj: 27 Mart 2009 15:59
Arf nedir?
arf nedir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 4
Son Mesaj: 1 Aralık 2008 15:49
 
Sayfa 0.191 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu