Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Ticaret meslek lisesi mezunlarının iş olanakları nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 15 Ekim 2009 (13:40) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
26163 kez görüntülenmiş, 28 cevap yazılmış ve son mesaj 5 Şubat 2014 (15:04) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.75  |  Oy Veren: 4      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 15 Ekim 2009, 13:40

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Merhabalar

Şuan ticaret meslek lisesine gidiyorum 2. sınıftayım muhasebe bölümündeyim. Ancak geleceğim hakkında sıkıntılıyım. İş ilanlarına bakınca kadın eleman aranıyor hep , erkeğim. Muhtemelen ilk 5-6 sene "meslek lisesi" mezunu olacağım açıktanda üni. okuyacağım. Fazla uzatmadan iş imkanım nedir ve alabilcegim paranın ortalama miktarı nedir.
En iyi cevap Daisy-BT tarafından gönderildi

Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

arkadaşlar ben lise bire gidiyorum bizim okulda lojistik,pazarlama,bilgisayar ve muhasebe var sizce hangisi daha ii olur lütfen yardımcı olurmusunuz?

Bu dersler Ticaret Meslek lisesi dersleri mi? Amacınız ya da hedefiniz hangi alandaysa o hedefe uygun dersleri seçmelisiniz.

Alttaki mesajı okuyun.

Meslek liselerinin çoğu gibi Ticaret Meslek Lisesi de vasıflı ara eleman yetiştirmektedir.
Ticaret Meslek Liseleri, ekonomik ve sektörel gelişmelere paralel olarak ülkemizin ticaret, maliye, pazarlama, muhasebecilik, büro hizmetleri, bankacılık, kooperatifçilik, sigortacılık, borsa hizmetleri, sekreterlik, gibi alanlarda kamu ve özel sektör kuruluşlarında görev alacak veya kendi başına iş yapacak vasıflı, nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak ve isteklilerin yüksek öğrenime devam edebilme olanağı bulacağı, İlköğretimden sonra eğitim veren meslek liseleridir.
Mezunlar, aldıkları teorik ve pratik eğitimle bilgisayar ve daktilo kullanabilen, iş alanında karşılaşılan problemleri çözümleyip nitelikli ve insan ilişkileri kurabilen meslek elemanı olarak yetiştirildiğinden özel ve kamu kurumlarında geniş iş imkanlarına sahip oldukları gibi kendi iş yerlerini de kurup çalışabilirler. 3568 Sayılı "Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu" ile muhasebecilik mesleğini icra edebilmek için asgari Ticaret Meslek Lisesi mezunu olma şartı getirilmiştir. Bu okullardan mezun olan gençlere yapacakları staj sonrasında kendi iş yerini açma hakkı verilmiştir.

Alacağınız ücret çalışacağınız kuruma göre değişeceğinden bu konuda bilgi veremeyiz, ancak en çok işe yerleştirilen dallardan birinde okuyorsunuz. Üniversiteye gitme şansınızı da değerlendirebilirsiniz. Sekreter (asistan) olarak genelde bayanların tercih edilmesi nedeniyle erkek mezunların iş bulma şansı az gibi görünse de muhasebe elemanı olarak böyle bir ayrım yoktur ve hatta oran aynıdır. Başarılar diliyoruz.
Rapor Et
Reklam
Eski 15 Ekim 2009, 14:55

#2 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:

Merhabalar

Şuan ticaret meslek lisesine gidiyorum 2. sınıftayım muhasebe bölümündeyim. Ancak geleceğim hakkında sıkıntılıyım. İş ilanlarına bakınca kadın eleman aranıyor hep , erkeğim. Muhtemelen ilk 5-6 sene "meslek lisesi" mezunu olacağım açıktanda üni. okuyacağım. Fazla uzatmadan iş imkanım nedir ve alabilcegim paranın ortalama miktarı nedir.
Meslek liselerinin çoğu gibi Ticaret Meslek Lisesi de vasıflı ara eleman yetiştirmektedir.
Ticaret Meslek Liseleri, ekonomik ve sektörel gelişmelere paralel olarak ülkemizin ticaret, maliye, pazarlama, muhasebecilik, büro hizmetleri, bankacılık, kooperatifçilik, sigortacılık, borsa hizmetleri, sekreterlik, gibi alanlarda kamu ve özel sektör kuruluşlarında görev alacak veya kendi başına iş yapacak vasıflı, nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak ve isteklilerin yüksek öğrenime devam edebilme olanağı bulacağı, İlköğretimden sonra eğitim veren meslek liseleridir.
Mezunlar, aldıkları teorik ve pratik eğitimle bilgisayar ve daktilo kullanabilen, iş alanında karşılaşılan problemleri çözümleyip nitelikli ve insan ilişkileri kurabilen meslek elemanı olarak yetiştirildiğinden özel ve kamu kurumlarında geniş iş imkanlarına sahip oldukları gibi kendi iş yerlerini de kurup çalışabilirler. 3568 Sayılı "Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu" ile muhasebecilik mesleğini icra edebilmek için asgari Ticaret Meslek Lisesi mezunu olma şartı getirilmiştir. Bu okullardan mezun olan gençlere yapacakları staj sonrasında kendi iş yerini açma hakkı verilmiştir.

Alacağınız ücret çalışacağınız kuruma göre değişeceğinden bu konuda bilgi veremeyiz, ancak en çok işe yerleştirilen dallardan birinde okuyorsunuz. Üniversiteye gitme şansınızı da değerlendirebilirsiniz. Sekreter (asistan) olarak genelde bayanların tercih edilmesi nedeniyle erkek mezunların iş bulma şansı az gibi görünse de muhasebe elemanı olarak böyle bir ayrım yoktur ve hatta oran aynıdır. Başarılar diliyoruz.

Rapor Et
Eski 2 Aralık 2009, 11:34

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
selam ben ticaret meslek lisesinde okuyorum muhasebecilik mesleğini okuyoruum sizce bölümüm nasıl ve ticaret meslek lisesi nasıl bir okul aslında ben pek fazla begenmedim okulu ama mecburum lise3 gidiyorum
lütfen bana bir bilgi veriniz...
Saygılarımla arz ederim...
Rapor Et
Eski 14 Şubat 2010, 17:44

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ticaret lisesinde
okuyup spor akademisine gidebilirmiyim?
Rapor Et
Eski 2 Ekim 2010, 22:36

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkadaşlar ben lise bire gidiyorum bizim okulda lojistik,pazarlama,bilgisayar ve muhasebe var sizce hangisi daha ii olur lütfen yardımcı olurmusunuz?
Rapor Et
Eski 2 Ekim 2010, 22:48

#6 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:

Bu dersler Ticaret Meslek lisesi dersleri mi? Amacınız ya da hedefiniz hangi alandaysa o hedefe uygun dersleri seçmelisiniz.

Alttaki mesajı okuyun.

Rapor Et
Eski 10 Kasım 2010, 15:26

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
biz 2.sınıfa gidiyoruz büro hizmetleri ve sekreterlik okuyoruz ama nerelerde nasıl çalışılacağını bilmiyoruz okul yönetiminden bizi bilgilendirmesini istiyoruz geleceğimiz için nasıl bir bölüm olduğunu anlatıp bize yardımcı olsunlar::::::::::::::
Rapor Et
Eski 10 Kasım 2010, 15:31

#8 (link)
ener
Ziyaretçi
ener - avatarı
Alıntı:

biz 2.sınıfa gidiyoruz büro hizmetleri ve sekreterlik okuyoruz ama nerelerde nasıl çalışılacağını bilmiyoruz okul yönetiminden bizi bilgilendirmesini istiyoruz geleceğimiz için nasıl bir bölüm olduğunu anlatıp bize yardımcı olsunlar::::::::::::::

Alttaki mesajı okuyun.

Rapor Et
Eski 3 Aralık 2010, 21:26

tercihler

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
and. ticaret meslek lisesinde okuyorm bilişim bölümünde ve ikinci sınıf öğrencisiym teorik olarak bilgisayar öğretmenliğini tercih etmem gerekiyo fakat ben daha ii bi meslek istiyorm bunun için hangi üniversite ve hangi bölümleri tercih edebilirim??
Rapor Et
Eski 17 Aralık 2010, 00:14

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
merhaba ben ticaret meslek lisesi mezunuyum mezun olduğumdan bu yana serbest muhasebeci yanında çalışıyorum benim merak ettiğim üniversitede okumadan serbest muhasebeci olmak için başvurabilirmiyim ve çalıştığım yerde staj yapabilirmiyim.şimdiden teşekkürler..
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.213 saniyede (77.44% PHP - 22.56% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 09:26
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi