Arama

Ticaret meslek lisesi mezunlarının iş olanakları nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Mayıs 2018 Gösterim: 45.001 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ekim 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ticaret meslek lisesi mezunlarının iş olanakları nedir?
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Bu dersler Ticaret Meslek lisesi dersleri mi? Amacınız ya da hedefiniz hangi alandaysa o hedefe uygun dersleri seçmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Meslek liselerinin çoğu gibi Ticaret Meslek Lisesi de vasıflı ara eleman yetiştirmektedir.
Ticaret Meslek Liseleri, ekonomik ve sektörel gelişmelere paralel olarak ülkemizin ticaret, maliye, pazarlama, muhasebecilik, büro hizmetleri, bankacılık, kooperatifçilik, sigortacılık, borsa hizmetleri, sekreterlik, gibi alanlarda kamu ve özel sektör kuruluşlarında görev alacak veya kendi başına iş yapacak vasıflı, nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak ve isteklilerin yüksek öğrenime devam edebilme olanağı bulacağı, İlköğretimden sonra eğitim veren meslek liseleridir.
Mezunlar, aldıkları teorik ve pratik eğitimle bilgisayar ve daktilo kullanabilen, iş alanında karşılaşılan problemleri çözümleyip nitelikli ve insan ilişkileri kurabilen meslek elemanı olarak yetiştirildiğinden özel ve kamu kurumlarında geniş iş imkanlarına sahip oldukları gibi kendi iş yerlerini de kurup çalışabilirler. 3568 Sayılı "Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu" ile muhasebecilik mesleğini icra edebilmek için asgari Ticaret Meslek Lisesi mezunu olma şartı getirilmiştir. Bu okullardan mezun olan gençlere yapacakları staj sonrasında kendi iş yerini açma hakkı verilmiştir.

Alacağınız ücret çalışacağınız kuruma göre değişeceğinden bu konuda bilgi veremeyiz, ancak en çok işe yerleştirilen dallardan birinde okuyorsunuz. Üniversiteye gitme şansınızı da değerlendirebilirsiniz. Sekreter (asistan) olarak genelde bayanların tercih edilmesi nedeniyle erkek mezunların iş bulma şansı az gibi görünse de muhasebe elemanı olarak böyle bir ayrım yoktur ve hatta oran aynıdır. Başarılar diliyoruz.

Son düzenleyen Safi; 1 Mayıs 2018 01:08
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
2 Ekim 2010       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Bu dersler Ticaret Meslek lisesi dersleri mi? Amacınız ya da hedefiniz hangi alandaysa o hedefe uygun dersleri seçmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Meslek liselerinin çoğu gibi Ticaret Meslek Lisesi de vasıflı ara eleman yetiştirmektedir.
Ticaret Meslek Liseleri, ekonomik ve sektörel gelişmelere paralel olarak ülkemizin ticaret, maliye, pazarlama, muhasebecilik, büro hizmetleri, bankacılık, kooperatifçilik, sigortacılık, borsa hizmetleri, sekreterlik, gibi alanlarda kamu ve özel sektör kuruluşlarında görev alacak veya kendi başına iş yapacak vasıflı, nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak ve isteklilerin yüksek öğrenime devam edebilme olanağı bulacağı, İlköğretimden sonra eğitim veren meslek liseleridir.
Mezunlar, aldıkları teorik ve pratik eğitimle bilgisayar ve daktilo kullanabilen, iş alanında karşılaşılan problemleri çözümleyip nitelikli ve insan ilişkileri kurabilen meslek elemanı olarak yetiştirildiğinden özel ve kamu kurumlarında geniş iş imkanlarına sahip oldukları gibi kendi iş yerlerini de kurup çalışabilirler. 3568 Sayılı "Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu" ile muhasebecilik mesleğini icra edebilmek için asgari Ticaret Meslek Lisesi mezunu olma şartı getirilmiştir. Bu okullardan mezun olan gençlere yapacakları staj sonrasında kendi iş yerini açma hakkı verilmiştir.

Alacağınız ücret çalışacağınız kuruma göre değişeceğinden bu konuda bilgi veremeyiz, ancak en çok işe yerleştirilen dallardan birinde okuyorsunuz. Üniversiteye gitme şansınızı da değerlendirebilirsiniz. Sekreter (asistan) olarak genelde bayanların tercih edilmesi nedeniyle erkek mezunların iş bulma şansı az gibi görünse de muhasebe elemanı olarak böyle bir ayrım yoktur ve hatta oran aynıdır. Başarılar diliyoruz.

Son düzenleyen Safi; 1 Mayıs 2018 01:10
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Mayıs 2012       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

selam ben ticaret meslek lisesinde okuyorum muhasebecilik mesleğini okuyoruum sizce bölümüm nasıl ve ticaret meslek lisesi nasıl bir okul aslında ben pek fazla begenmedim okulu ama mecburum lise3 gidiyorum
lütfen bana bir bilgi veriniz...
Saygılarımla arz ederim...

begenmemekte biraz daha düşün derim burda bölmler yazılmış en muhtemel ve iş imkanı geniş olan maliye bölümü bende 2 yıl önce mezun oldum bayan açısından bakılırsa süper bi meslek alanı geniş özel sektör değilde devlet işi olursa daha rahat ve maddi açıdan da iyi olur sıkıntyla bakmayın her türlü işiniz elinizde olur amacınız elinizde hiçyoktansa bir meslek olsun eger idealistsenz zaten ticaret lisesine giderek hatayı yapmş oluyorsunuz..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Şubat 2013       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben 2004 'te ticaret meslek lisesinden mezun olmuştum ama başka bir bölüm okumadığıma pişman oldum doğrusu. Erkekseniz ticaret lisesine kesinlikle gitmeyin. Piyada muhasebe elemanına ihtiyaç yok arayan ise tecrübeli eleman arıyor. tek başına ticaret lisesinin düz liseden farkı kalmadı misal istanbulun her ilçesinde ticaret lisesi var. 4 yıllık üniversite bitermeniz şart bu meslek için. yok iş bulma şansınız milyonda bir. 4 yıllık lisans eğitiminden sonra 3 yıl bir smmm yada ymm yanında çalışmanız gerekir. serbest muhasebeci mali müşavir belgesi alabilmek için. belgeyi alsanız bile defter bulabilme şansınızda çok düşük. kimse siz büro açtınız diye koşa koşa defterlerini getircekte değil.

bu muhasebe mesleğini temelde öldüren şey temelde işletme bölümü dışındaki iktisat,maliye, kamu yönetimi gibi direkt muhabeyle alakası olmayan lisans programları. o bölümlerde okuyanlarından smmm stajı başlatabilmesi.

sıradan muhasebeci maaşlarıda çok düşük bilginiz olsun özellikle yeni üniversite mezunları bedava bile çalışıyor yıllarca belgeyi alabilmek için.

ama milyonlarca kişi vardır benim gibi pişman olan.