Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Genetik hastalıkların nedenleri nelerdir?

• genetik hastaliklar nedenleri
  • genetik hastaliklar ve nedenleri
  • genetik hastaliklarin tedavisi
Misafir
Cevaplanmış   |    19 Ekim 2009 15:39   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi
Size Bi Sorum Var Genetik HastaLıkların NedenLeri NelerDir ?? HeryerDe ArastırDm ama BulamaDım
En iyi cevap fadedliver tarafından gönderildi

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Size Bi Sorum Var Genetik HastaLıkların NedenLeri NelerDir ?? HeryerDe ArastırDm ama BulamaDım :(

Akraba evliliği, aralarında kan bağı bulunan bireylerin evlenmesidir. Akraba evliliklerinin yapıldığı ailelerde genetik hastalıklar daha çok görülür. Bunun sebebi, yakin akrabaların genetik yapılarının birbirine benzemesidir. Bu da bu tür hastalıkları taşıyan genlerin bir araya gelme olasılığını arttırır. Örneğin Akdeniz anemisi hastalığı taşıyıcısı ve akraba olan bireylerin
evlendiklerinde hasta çocuklarının olma riski akraba olmayan bireylere göre daha yüksektir. Bu nedenle özellikle yakin akraba evliliğinden kaçınılması, akraba evliliği yapmış olanların ise mutlaka genetik tarama testleri yaptırması gerekir.Günümüzde genetik hastalıkları önlemeye ve ailelere sağlıklı çocuklar kazandırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu amaçla tedavisi henüz mümkün olmayan genetik hastalıklar, gebeliğin erken safhalarında saptanabilmektedir. Ayrıca herhangi bir genetik hastalık için risk taşıyan ve çocuk sahibi olmaktan kaçınan ailelere sağlıklı çocuk sahibi olma imkanı sağlanmaktadır.

fadedliver
19 Ekim 2009 15:57   |   Mesaj #2   |   
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Size Bi Sorum Var Genetik HastaLıkların NedenLeri NelerDir ?? HeryerDe ArastırDm ama BulamaDım

Akraba evliliği, aralarında kan bağı bulunan bireylerin evlenmesidir. Akraba evliliklerinin yapıldığı ailelerde genetik hastalıklar daha çok görülür. Bunun sebebi, yakin akrabaların genetik yapılarının birbirine benzemesidir. Bu da bu tür hastalıkları taşıyan genlerin bir araya gelme olasılığını arttırır. Örneğin Akdeniz anemisi hastalığı taşıyıcısı ve akraba olan bireylerin
evlendiklerinde hasta çocuklarının olma riski akraba olmayan bireylere göre daha yüksektir. Bu nedenle özellikle yakin akraba evliliğinden kaçınılması, akraba evliliği yapmış olanların ise mutlaka genetik tarama testleri yaptırması gerekir.Günümüzde genetik hastalıkları önlemeye ve ailelere sağlıklı çocuklar kazandırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu amaçla tedavisi henüz mümkün olmayan genetik hastalıklar, gebeliğin erken safhalarında saptanabilmektedir. Ayrıca herhangi bir genetik hastalık için risk taşıyan ve çocuk sahibi olmaktan kaçınan ailelere sağlıklı çocuk sahibi olma imkanı sağlanmaktadır.

Misafir
24 Ekim 2009 21:30   |   Mesaj #3   |   
Ziyaretçi
genetik hastalıkların hepsini sırala renk körlüğü,hemofili vb.
emokıss
24 Ekim 2009 22:29   |   Mesaj #4   |   
Ziyaretçi
Tek Gen Hastalıkları,Kromozomal Hastalıklar,Multifaktöryel Hastalıklar,Edinsel Somatik Genetik Hastalıklar
Misafir
2 Kasım 2009 19:29   |   Mesaj #5   |   
Ziyaretçi
genetik hastalıkların nedenleri nelerdir? cevap:kromozom sayılarında eksiklik ya da fazlalık olması durumunda görülebileceği gibi gen adı verilen yapılardaki değişimler sonrasın da ortaya çıkar...
Misafir
15 Aralık 2009 18:40   |   Mesaj #6   |   
Ziyaretçi
slm bn kulak memesi yapşık ve ayrık olan genetik br hastalıktır ama sebebi ne bilmiyom yardım
Misafir
10 Ocak 2010 15:24   |   Mesaj #7   |   
Ziyaretçi
mrb ben ismini vermek istemeyen okuyucu ben size soruyorum genetik hastalıklar nelerdir vallahi bilmiyorum...
oğlum
29 Haziran 2010 20:05   |   Mesaj #8   |   
Ziyaretçi
4 yaşında faber hastası oğlum var eşimle akrabalıkyok.eşimin anne ve babası amca çocuğu aile içi hep akraba hasta bir kardeşi vardı öldü ama hiç araştırılmamış eşimde benden şüphe ediyo benden olabileceğini düşünüyo bununla ilgli sizden yardımcı olmanızı rica ediyorum bendenmi kaynaklaıyor bunu öğrenmek istiyorum bu benim için çokmönemli bu yükümlülük çok ağır suçlanmak çok kötü ne olur yardımcı olun
Misafir
4 Ekim 2010 19:06   |   Mesaj #9   |   
Ziyaretçi
genetik hastalıklar şunlardır;

hemofili(kanın pıhtılaşmaması),down sendromu,renk körlüğü,anemi hastalığı vb.......
Misafir
10 Ekim 2010 19:33   |   Mesaj #10   |   
Ziyaretçi
genetik hastalıkların teşhisi için genetik testler yapılıyor?akdeniz anamisi,orak hücreli anami,sistik fibrozis,ailesel akdeniz ateşi,kas hastalikları gibi sık görülen kalıtsal hastalıklar için gerekli testler uygulanır. bununla birlikte meme ve bağırsak kanseri kalp ve damar hastaliklari oluşmasında etkili olan genetik faktörler incelenmekte kemik erimesi ve astım gibi sık görülen hastalıklarda erken tedaviyi sağlayıcı veya genetik testler yapilabilmaktedir
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:

Genetik hastalıkların nedenleri nelerdir? Konusuna Benzer Konular

Cevap: 70
Son Mesaj: 14 Ekim 2014 20:19
Kalıtsal hastalıkların sebepleri nelerdir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 29
Son Mesaj: 1 Nisan 2014 21:35
Cevap: 3
Son Mesaj: 15 Aralık 2013 15:21
Cevap: 1
Son Mesaj: 14 Mart 2012 11:36
Genetik faktörler nelerdir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 3 Mart 2011 19:47
Sayfa 0.186 saniyede 12 sorgu ile oluşturuldu