Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Genetik hastalıkların nedenleri nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 19 Ekim 2009 (15:39) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
39349 kez görüntülenmiş, 46 cevap yazılmış ve son mesaj 30 Mart 2013 (17:52) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.00  |  Oy Veren: 7      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 19 Ekim 2009, 15:39

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Size Bi Sorum Var Genetik HastaLıkların NedenLeri NelerDir ?? HeryerDe ArastırDm ama BulamaDım
En iyi cevap fadedliver tarafından gönderildi

Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Size Bi Sorum Var Genetik HastaLıkların NedenLeri NelerDir ?? HeryerDe ArastırDm ama BulamaDım
Akraba evliliği, aralarında kan bağı bulunan bireylerin evlenmesidir. Akraba evliliklerinin yapıldığı ailelerde genetik hastalıklar daha çok görülür. Bunun sebebi, yakin akrabaların genetik yapılarının birbirine benzemesidir. Bu da bu tür hastalıkları taşıyan genlerin bir araya gelme olasılığını arttırır. Örneğin Akdeniz anemisi hastalığı taşıyıcısı ve akraba olan bireylerin
evlendiklerinde hasta çocuklarının olma riski akraba olmayan bireylere göre daha yüksektir. Bu nedenle özellikle yakin akraba evliliğinden kaçınılması, akraba evliliği yapmış olanların ise mutlaka genetik tarama testleri yaptırması gerekir.Günümüzde genetik hastalıkları önlemeye ve ailelere sağlıklı çocuklar kazandırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu amaçla tedavisi henüz mümkün olmayan genetik hastalıklar, gebeliğin erken safhalarında saptanabilmektedir. Ayrıca herhangi bir genetik hastalık için risk taşıyan ve çocuk sahibi olmaktan kaçınan ailelere sağlıklı çocuk sahibi olma imkanı sağlanmaktadır.

Rapor Et
Reklam
Eski 19 Ekim 2009, 15:57

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Akraba evliliği, aralarında kan bağı bulunan bireylerin evlenmesidir. Akraba evliliklerinin yapıldığı ailelerde genetik hastalıklar daha çok görülür. Bunun sebebi, yakin akrabaların genetik yapılarının birbirine benzemesidir. Bu da bu tür hastalıkları taşıyan genlerin bir araya gelme olasılığını arttırır. Örneğin Akdeniz anemisi hastalığı taşıyıcısı ve akraba olan bireylerin
evlendiklerinde hasta çocuklarının olma riski akraba olmayan bireylere göre daha yüksektir. Bu nedenle özellikle yakin akraba evliliğinden kaçınılması, akraba evliliği yapmış olanların ise mutlaka genetik tarama testleri yaptırması gerekir.Günümüzde genetik hastalıkları önlemeye ve ailelere sağlıklı çocuklar kazandırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu amaçla tedavisi henüz mümkün olmayan genetik hastalıklar, gebeliğin erken safhalarında saptanabilmektedir. Ayrıca herhangi bir genetik hastalık için risk taşıyan ve çocuk sahibi olmaktan kaçınan ailelere sağlıklı çocuk sahibi olma imkanı sağlanmaktadır.

Rapor Et
Eski 24 Ekim 2009, 21:30

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
genetik hastalıkların hepsini sırala renk körlüğü,hemofili vb.
Rapor Et
Eski 24 Ekim 2009, 22:29

#4 (link)
emokıss
Ziyaretçi
emokıss - avatarı
Tek Gen Hastalıkları,Kromozomal Hastalıklar,Multifaktöryel Hastalıklar,Edinsel Somatik Genetik Hastalıklar
Rapor Et
Eski 2 Kasım 2009, 19:29

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
genetik hastalıkların nedenleri nelerdir? cevap:kromozom sayılarında eksiklik ya da fazlalık olması durumunda görülebileceği gibi gen adı verilen yapılardaki değişimler sonrasın da ortaya çıkar...
Rapor Et
Eski 15 Aralık 2009, 18:40

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
slm bn kulak memesi yapşık ve ayrık olan genetik br hastalıktır ama sebebi ne bilmiyom yardım
Rapor Et
Eski 10 Ocak 2010, 15:24

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
mrb ben ismini vermek istemeyen okuyucu ben size soruyorum genetik hastalıklar nelerdir vallahi bilmiyorum...
Rapor Et
Eski 29 Haziran 2010, 20:05

Faber hastalığı nedir, tedavisi nasıl olur?

#8 (link)
oğlum
Ziyaretçi
oğlum - avatarı
4 yaşında faber hastası oğlum var eşimle akrabalıkyok.eşimin anne ve babası amca çocuğu aile içi hep akraba hasta bir kardeşi vardı öldü ama hiç araştırılmamış eşimde benden şüphe ediyo benden olabileceğini düşünüyo bununla ilgli sizden yardımcı olmanızı rica ediyorum bendenmi kaynaklaıyor bunu öğrenmek istiyorum bu benim için çokmönemli bu yükümlülük çok ağır suçlanmak çok kötü ne olur yardımcı olun
Rapor Et
Eski 4 Ekim 2010, 19:06

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
genetik hastalıklar şunlardır;

hemofili(kanın pıhtılaşmaması),down sendromu,renk körlüğü,anemi hastalığı vb.......
Rapor Et
Eski 10 Ekim 2010, 19:33

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
genetik hastalıkların teşhisi için genetik testler yapılıyor?akdeniz anamisi,orak hücreli anami,sistik fibrozis,ailesel akdeniz ateşi,kas hastalikları gibi sık görülen kalıtsal hastalıklar için gerekli testler uygulanır. bununla birlikte meme ve bağırsak kanseri kalp ve damar hastaliklari oluşmasında etkili olan genetik faktörler incelenmekte kemik erimesi ve astım gibi sık görülen hastalıklarda erken tedaviyi sağlayıcı veya genetik testler yapilabilmaktedir
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.193 saniyede (71.55% PHP - 28.45% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 19:49
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi