MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan Misafir tarafından açılmış Önsöz nedir, nasıl yazılır, örnek verir misiniz? - Sayfa 14 konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Alıntı Misafir adlı kullanıcıdan alıntı ya efsane kitabı için önsöznasılolur nolur ödev yarın gidio notalcam ... Etiketler:
  • önsöz nasıl yazılır
  • önsöz
CEVAP VAR

Önsöz nedir, nasıl yazılır, örnek verir misiniz?

Gösterim: 306.256 | Cevap: 285
8 Mayıs 2011 20:26   |   Mesaj #131   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ya efsane kitabı için önsöznasılolur nolur ödev yarın gidio notalcam


Sana benden bir örnek belki bundan faydalanabilirsin yada bir başka örneğini çıkartablirsin ..!Sen bunu yapabilirsin ..Msn Happy

BİR GEZGİNİN EFSANE KİTABININ ÖNSÖZÜ

ÖnsözBu kitap sizi bir an için kendi hikayenizden çıkıp, başka bir hikayeye geçmeye davet ediyor. Bunun için de kendimize hayal gücümüzü eşlik ettirmemiz gerekir; Hayal gücü hepimizin sahip olduğu bir yetenektir ve o da bu hikayeyi bitirmek için herkese söz hakkı sağlayacaktır. Efsaneler birçok zaman özel mesajlar içerirler. Bu mesajlar insanoğlunun var oluşunun derinliklerine değen, açıklamaları zor olan olaylara daha geniş bir açıdan bakmamızı sağlarlar.

Çok küçük yaştan beri hayata bakış tarzımı genişletmeye çalıştım ve dünyamızda yaşayan değişik hayat felsefelerine karşı yoğun bir ilgi duydum. Bu dünyayı keşfetmek ve insanoğlunu esinlendirenin ne olduğunu aramak bu yüzden en büyük tutkum oldu. Yeni kültürlerin ve onlara özgün hayat tarzlarının keşfi beni inanılmaz bir şekilde teşvik ediyordu. Karşılaştığım insanların anlattıklarının anlamlarını ve yaptıklarının nedenlerini kavramaya çalışıyordum. Kendimi onların kültür ortamına tamamıyla bıraktığım için, bana açıklananları anlayabilmek için düşüncelerimi tekrar bir düzene koymak zorunda kalıyordum.

Böylece, önemli bağlantıların farkına varmayı ve özellikle karşılaştığım insanların sözlerine ve eylemlerine sebep olan ve değişik şekiller alan hislerine karşı ilgi duymayı gittikçe daha iyi bir şekilde öğreniyordum. Yavaş yavaş gizemli bir âlem olan duygu dünyasına giriyordum. Duyguların nasıl oluştuklarını, nasıl hayatta kaldıklarını ve özellikle herkesin kendi duygularına karşı nasıl bir ilişkide olduklarını anlamayı öğreniyordum.

Bu gizemli dünyayı tanıdıkça, güdülerin, korkuların ve sevinçlerin neden ve nasıl oluştukları hakkında gittikçe bilinçleniyordum. Bu kavrama yetisi yaşamın en geniş anlamdaki çeşitliliğini anlamam için bana yardımcı oluyordu. Öğretilmiş davranış modellerinin değişik biçimleriyle ve özellikle bana zamanında öğretilmiş olanlarıyla tanışıyordum. O andan itibaren insanoğlunun gerçeği bir düzene koymaya çalıştığı zaman ne kadar da becerikli olabileceğini gittikçe daha iyi görmeye başlıyordum.

Bana aktarılan bilgi hazinesini doğru şekilde yorumlayabilmek için, sürekli olarak içimdeki kılavuza danışabiliyordum. Bu kılavuz hayatın ne kadar olağanüstü bir şey olduğunu tekrar tekrar gösterdiği için, bana doğru düşünme ve güvenme yetisi veriyordu. Bu içimdeki kılavuz aslında bendeki içgüdüydü. Bu ise hepimizde var olan ve bize yaşadığımız olaylarla ilgili işaretleri anlamayı öğreten bir güçtür. Bu güç bizi gerçek duygularımıza kulak vermeye teşvik ediyor ve bizi yaşantımızın esas amacına gittikçe yaklaştırıyor.

O andan itibaren olayların hiçbir zaman tesadüfen oluşmadığını keşfettim. Her olayın daha derin bir sebebi vardı ve daima belli bir döngü içinde oluşuyordu. Böylece evrende hakim olan olağanüstü düzen hakkında gittikçe daha bilinçli oldum. Yaşamın derin manasını aradıkça, hepimizin müthiş bir hediyeye sahip olduğumuzu anladım. Ta derinlerimizde sakladığımız yaşamımızın esas sebebini arama arzusu.

İşte bu yoğun arzu beni bu kitabı yazmaya yönlendirdi. Bu kitap eski bilgelikler ile sonradan karşılaştığım birçok kültürlerden derlediğim anıların bir karışımından oluşmaktadır. Kitabın özüne girdikçe, hikaye, bizim çevremizle ne kadar uyum içinde yaşayabileceğimizi ve var olmamızın sebebinin ne olduğunu kavramamıza yardımcı olabilen bir araç oldu.

Bu öyküyü sizinle paylaşabildiğim için seviniyorum ve her birinizi var olmamızın mucizesi konusunda daha bilinçli kılabilmiş olmayı ümit ediyorum.
8 Mayıs 2011 20:30   |   Mesaj #132   |   
nicely - avatarı
VIP VIP Üye
istanbul
1.662
1.250 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 01-11-2010
Önsöz; uzun bir çalışmayı tamamlayan kişinin tez ya da ödev vb sinin teknik ve bilimsel içeriğinden bağımsız olarak görüşlerini yazdığı bölümdür.

Bu bölümde tezini ya da kitabının konusunu tanıtabilir, bu çalışmanın yapılma nedeni ve geçirdiği safhalar anlatılabilir.

Ayrıca bu bölümde, çalışması sırasında bilgi, kaynak vb. yardımı alınan kişi ve kuruluşlara teşekkür edilmelidir. Bu bölümde, çalışmasını tamamlayan kişi kendisine destek olan, yardım eden öğretmenlerine, ailesine ve arkadaşlarına da teşekkür edebilir.ÖNSÖZ (Örnektir)

İki bölümden meydana gelen bu kitabın birinci bölümünde çoğu tanınmış din büyüklerinin isim ve şahıslarına bağlı hikâye ve menkıbeler yer alıyor ve bunlar kronolojik bir sıra izliyor. İkinci bölümde yer alanlar ise çoğunluğu itibariyle bir şahsa bağlı olmayan kıssadan hisse niteliğindegenellikle dini bir öz taşıyan hikâyelerdir. Her iki bölümde yer alan hikayeler de titiz bir seçim sonucu derlenip yeni baştan kaleme alınarak sunulmuştur. Dikkatle okuyanlar göreceklerdir ki bu hikayelerde hayatımızın çeşitli yönleriyle ilgili çok değerli mesajlar vardır. Doğruluk fedakarlık bağışlayıcılık iyi komşuluk iyi dostlukiyi arkadaşlık dünya malına karşı tok gözlülük alçakgönüllülük... gibi pek çok konuda yol gösterici ve yönlendirici temalar ihtiva etmektedir.

Bu kitabın farklı bir yanı da okuyucunun birine veya birkaçına şurada burada rastlamışduymuş olabileceği güzel hikayelerin çoğunu bir araya toplamasıdır. Yukarda da belirttiğimiz gibi bu geniş ve detaylı bir araştırmanın çok çeşitli kaynakları dikkatle taramanın sonucunda mümkün olmuştur.

Bu hikayeler Müslüman Doğu'nun ne kadar büyük bir kültürel zenginliğe insani inceliğeBatılıların hiç bir zaman erişemeyecekleri bir mana derinliğine sahip olduğu noktasına da bir nebze dikkatleri çevirirse amacına daha büyük ölçüde yaklaşmış olacaktır.
Misafir
9 Mayıs 2011 20:06   |   Mesaj #133   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
çabuk bir önsöz
Misafir
10 Mayıs 2011 19:12   |   Mesaj #134   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
örnek nerde?
Misafir
10 Mayıs 2011 21:02   |   Mesaj #135   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
agalar resim önsözü
Misafir
14 Mayıs 2011 08:13   |   Mesaj #136   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
önsözde başlık olurmu ??? acil pazara kadar söylermisin admin Msn Grin lütfen yada arkadaşlar siz Msn Grin
Misafir
15 Mayıs 2011 14:15   |   Mesaj #137   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
efsanele r ile ilgili önsöz nasıl yzblrm
Misafir
20 Mayıs 2011 21:40   |   Mesaj #138   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
bir kitabın önsözü nasıl tenkid edilir?
Misafir
23 Mayıs 2011 15:47   |   Mesaj #139   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
arkadaşlar bn hemen acilen yaptıkları işlerle ve eserlerle ünlü Türk ve dünya büyükleri ile ilgili bir ön söz istiyorum lütfen yardımcı olun örne ÖRNEK ÖRNEK ÖRNEK