Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Önsöz nedir, nasıl yazılır, örnek verir misiniz?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 23 Kasım 2009 (19:28) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
241188 kez görüntülenmiş, 277 cevap yazılmış ve son mesaj 25 Ekim 2014 (19:22) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.11  |  Oy Veren: 46      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 8 Mayıs 2011, 20:26

#131 (link)
Gece Prensesi
Ziyaretçi
Gece Prensesi - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

ya efsane kitabı için önsöznasılolur nolur ödev yarın gidio notalcam

Sana benden bir örnek belki bundan faydalanabilirsin yada bir başka örneğini çıkartablirsin ..!Sen bunu yapabilirsin ..

BİR GEZGİNİN EFSANE KİTABININ ÖNSÖZÜ

Önsöz

Bu kitap sizi bir an için kendi hikayenizden çıkıp, başka bir hikayeye geçmeye davet ediyor. Bunun için de kendimize hayal gücümüzü eşlik ettirmemiz gerekir; Hayal gücü hepimizin sahip olduğu bir yetenektir ve o da bu hikayeyi bitirmek için herkese söz hakkı sağlayacaktır. Efsaneler birçok zaman özel mesajlar içerirler. Bu mesajlar insanoğlunun var oluşunun derinliklerine değen, açıklamaları zor olan olaylara daha geniş bir açıdan bakmamızı sağlarlar.

Çok küçük yaştan beri hayata bakış tarzımı genişletmeye çalıştım ve dünyamızda yaşayan değişik hayat felsefelerine karşı yoğun bir ilgi duydum. Bu dünyayı keşfetmek ve insanoğlunu esinlendirenin ne olduğunu aramak bu yüzden en büyük tutkum oldu. Yeni kültürlerin ve onlara özgün hayat tarzlarının keşfi beni inanılmaz bir şekilde teşvik ediyordu. Karşılaştığım insanların anlattıklarının anlamlarını ve yaptıklarının nedenlerini kavramaya çalışıyordum. Kendimi onların kültür ortamına tamamıyla bıraktığım için, bana açıklananları anlayabilmek için düşüncelerimi tekrar bir düzene koymak zorunda kalıyordum.

Böylece, önemli bağlantıların farkına varmayı ve özellikle karşılaştığım insanların sözlerine ve eylemlerine sebep olan ve değişik şekiller alan hislerine karşı ilgi duymayı gittikçe daha iyi bir şekilde öğreniyordum. Yavaş yavaş gizemli bir âlem olan duygu dünyasına giriyordum. Duyguların nasıl oluştuklarını, nasıl hayatta kaldıklarını ve özellikle herkesin kendi duygularına karşı nasıl bir ilişkide olduklarını anlamayı öğreniyordum.

Bu gizemli dünyayı tanıdıkça, güdülerin, korkuların ve sevinçlerin neden ve nasıl oluştukları hakkında gittikçe bilinçleniyordum. Bu kavrama yetisi yaşamın en geniş anlamdaki çeşitliliğini anlamam için bana yardımcı oluyordu. Öğretilmiş davranış modellerinin değişik biçimleriyle ve özellikle bana zamanında öğretilmiş olanlarıyla tanışıyordum. O andan itibaren insanoğlunun gerçeği bir düzene koymaya çalıştığı zaman ne kadar da becerikli olabileceğini gittikçe daha iyi görmeye başlıyordum.

Bana aktarılan bilgi hazinesini doğru şekilde yorumlayabilmek için, sürekli olarak içimdeki kılavuza danışabiliyordum. Bu kılavuz hayatın ne kadar olağanüstü bir şey olduğunu tekrar tekrar gösterdiği için, bana doğru düşünme ve güvenme yetisi veriyordu. Bu içimdeki kılavuz aslında bendeki içgüdüydü. Bu ise hepimizde var olan ve bize yaşadığımız olaylarla ilgili işaretleri anlamayı öğreten bir güçtür. Bu güç bizi gerçek duygularımıza kulak vermeye teşvik ediyor ve bizi yaşantımızın esas amacına gittikçe yaklaştırıyor.

O andan itibaren olayların hiçbir zaman tesadüfen oluşmadığını keşfettim. Her olayın daha derin bir sebebi vardı ve daima belli bir döngü içinde oluşuyordu. Böylece evrende hakim olan olağanüstü düzen hakkında gittikçe daha bilinçli oldum. Yaşamın derin manasını aradıkça, hepimizin müthiş bir hediyeye sahip olduğumuzu anladım. Ta derinlerimizde sakladığımız yaşamımızın esas sebebini arama arzusu.

İşte bu yoğun arzu beni bu kitabı yazmaya yönlendirdi. Bu kitap eski bilgelikler ile sonradan karşılaştığım birçok kültürlerden derlediğim anıların bir karışımından oluşmaktadır. Kitabın özüne girdikçe, hikaye, bizim çevremizle ne kadar uyum içinde yaşayabileceğimizi ve var olmamızın sebebinin ne olduğunu kavramamıza yardımcı olabilen bir araç oldu.

Bu öyküyü sizinle paylaşabildiğim için seviniyorum ve her birinizi var olmamızın mucizesi konusunda daha bilinçli kılabilmiş olmayı ümit ediyorum.
Rapor Et
Reklam
Eski 8 Mayıs 2011, 20:30

#132 (link)
Özel Üye-VIP
nicely - avatarı
Önsöz; uzun bir çalışmayı tamamlayan kişinin tez ya da ödev vb sinin teknik ve bilimsel içeriğinden bağımsız olarak görüşlerini yazdığı bölümdür.

Bu bölümde tezini ya da kitabının konusunu tanıtabilir, bu çalışmanın yapılma nedeni ve geçirdiği safhalar anlatılabilir.

Ayrıca bu bölümde, çalışması sırasında bilgi, kaynak vb. yardımı alınan kişi ve kuruluşlara teşekkür edilmelidir. Bu bölümde, çalışmasını tamamlayan kişi kendisine destek olan, yardım eden öğretmenlerine, ailesine ve arkadaşlarına da teşekkür edebilir.

ÖNSÖZ (Örnektir)

İki bölümden meydana gelen bu kitabın birinci bölümünde çoğu tanınmış din büyüklerinin isim ve şahıslarına bağlı hikâye ve menkıbeler yer alıyor ve bunlar kronolojik bir sıra izliyor. İkinci bölümde yer alanlar ise çoğunluğu itibariyle bir şahsa bağlı olmayan kıssadan hisse niteliğindegenellikle dini bir öz taşıyan hikâyelerdir. Her iki bölümde yer alan hikayeler de titiz bir seçim sonucu derlenip yeni baştan kaleme alınarak sunulmuştur. Dikkatle okuyanlar göreceklerdir ki bu hikayelerde hayatımızın çeşitli yönleriyle ilgili çok değerli mesajlar vardır. Doğruluk fedakarlık bağışlayıcılık iyi komşuluk iyi dostlukiyi arkadaşlık dünya malına karşı tok gözlülük alçakgönüllülük... gibi pek çok konuda yol gösterici ve yönlendirici temalar ihtiva etmektedir.

Bu kitabın farklı bir yanı da okuyucunun birine veya birkaçına şurada burada rastlamışduymuş olabileceği güzel hikayelerin çoğunu bir araya toplamasıdır. Yukarda da belirttiğimiz gibi bu geniş ve detaylı bir araştırmanın çok çeşitli kaynakları dikkatle taramanın sonucunda mümkün olmuştur.

Bu hikayeler Müslüman Doğu'nun ne kadar büyük bir kültürel zenginliğe insani inceliğeBatılıların hiç bir zaman erişemeyecekleri bir mana derinliğine sahip olduğu noktasına da bir nebze dikkatleri çevirirse amacına daha büyük ölçüde yaklaşmış olacaktır.
Rapor Et
Eski 9 Mayıs 2011, 20:06

#133 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
çabuk bir önsöz
Rapor Et
Eski 10 Mayıs 2011, 19:12

#134 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
örnek nerde?
Rapor Et
Eski 10 Mayıs 2011, 21:02

#135 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
agalar resim önsözü
Rapor Et
Eski 14 Mayıs 2011, 08:13

#136 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
önsözde başlık olurmu ??? acil pazara kadar söylermisin admin lütfen yada arkadaşlar siz
Rapor Et
Eski 15 Mayıs 2011, 14:15

#137 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
efsanele r ile ilgili önsöz nasıl yzblrm
Rapor Et
Eski 20 Mayıs 2011, 21:40

#138 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bir kitabın önsözü nasıl tenkid edilir?
Rapor Et
Eski 23 Mayıs 2011, 15:47

#139 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkadaşlar bn hemen acilen yaptıkları işlerle ve eserlerle ünlü Türk ve dünya büyükleri ile ilgili bir ön söz istiyorum lütfen yardımcı olun örne ÖRNEK ÖRNEK ÖRNEK
Rapor Et
Eski 23 Mayıs 2011, 20:48

#140 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yaa bana önsöz yazarmısınz
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Önsöz nedir, nasıl yazılır, örnek verir misiniz? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 37
Son Mesaj: 11 Eylül 2014 22:46
Gönderen: WateriendeR Forum: Soru-Cevap
Cevap: 9
Son Mesaj: 29 Nisan 2014 19:23
Cevap: 22
Son Mesaj: 16 Aralık 2013 16:39
Cevap: 1
Son Mesaj: 24 Kasım 2012 23:48
Cevap: 5
Son Mesaj: 20 Kasım 2011 18:46
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.136 saniyede (66.72% PHP - 33.28% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 00:10
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi