Arama

Kapitalist ve komünist ekonomik sistem arasındaki farklar nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Mayıs 2016 Gösterim: 3.560 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Mayıs 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kapitalist ekonomik sistem ile komünist ekonomik sistem arasında ne gibi farklılıklar vardır?
EN İYİ CEVABI _Yağmur_ verdi
Kapitalist Sistem
Kapitalist piyasa ekonomisinin temel koordinasyon aracı piyasa sistemidir. Bu temel ilke ile uyum içindeki temel öncelik ilkesi, bireyselliktir. Bu temel ve genel ilkelere uygun olarak, üretim alanındaki temel ve özel ilke üretim araçları üzerindeki mülkiyetin özel bireylere ait olmasıdır. Piyasadaki spontan işleyiş, bireysellik ve özel mülkiyetin sonucu olarak; tüketim, tasarruf ve yatırım kararları, özel birimlere bırakılır.
Sponsorlu Bağlantılar

Piyasalar, serbest giriş çıkışa, sözleşme serbestîsine ve rekabet ilkesine dayalıdır. Piyasalar ekonomide kaynak dağılımıyla birlikte, fiyat oluşumu ve ekonomide paranın serbest dolaşımını sağlar.

Komünizm
Komünizm, tüm malların ortak mülkiyeti fikrine dayanan siyasi bir terimdir, yani özel mülkiyete karşıdır. Buradan hareketle komünizmde herkesin eşit olduğu, sınıfsız bir toplum yaratma amacı vardır. 20. yüzyıldan itibaren etkisini fazlasıyla gösteren komünizmin amaçları arasında devletin ortadan kalkması da vardır. daha doğru bir ifadeyle; tüm insanların eşit olması ve böylece uyum içinde yaşayabilmeleri sonucu devlete artık ihtiyaç duyulmamasını amaçlar. günümüzde Çin, Küba, Kuzey Kore, Moldova gibi ülkelerde komünizm etkilidir.

Son düzenleyen _Yağmur_; 28 Mayıs 2016 10:33
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
28 Mayıs 2016       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Kapitalist Sistem
Kapitalist piyasa ekonomisinin temel koordinasyon aracı piyasa sistemidir. Bu temel ilke ile uyum içindeki temel öncelik ilkesi, bireyselliktir. Bu temel ve genel ilkelere uygun olarak, üretim alanındaki temel ve özel ilke üretim araçları üzerindeki mülkiyetin özel bireylere ait olmasıdır. Piyasadaki spontan işleyiş, bireysellik ve özel mülkiyetin sonucu olarak; tüketim, tasarruf ve yatırım kararları, özel birimlere bırakılır.
Sponsorlu Bağlantılar

Piyasalar, serbest giriş çıkışa, sözleşme serbestîsine ve rekabet ilkesine dayalıdır. Piyasalar ekonomide kaynak dağılımıyla birlikte, fiyat oluşumu ve ekonomide paranın serbest dolaşımını sağlar.

Komünizm
Komünizm, tüm malların ortak mülkiyeti fikrine dayanan siyasi bir terimdir, yani özel mülkiyete karşıdır. Buradan hareketle komünizmde herkesin eşit olduğu, sınıfsız bir toplum yaratma amacı vardır. 20. yüzyıldan itibaren etkisini fazlasıyla gösteren komünizmin amaçları arasında devletin ortadan kalkması da vardır. daha doğru bir ifadeyle; tüm insanların eşit olması ve böylece uyum içinde yaşayabilmeleri sonucu devlete artık ihtiyaç duyulmamasını amaçlar. günümüzde Çin, Küba, Kuzey Kore, Moldova gibi ülkelerde komünizm etkilidir.

"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
28 Mayıs 2016       Mesaj #3
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
KAPİTALİST EKONOMİ
KAPİTALİZM NEDİR?
Üretim araçlarının özel mülkiyetine ve bu araçların onlara sahip olmayan emekçiler tarafından işletilmesine dayanan bir insan toplumunun hukuksal statüsü; özel girişim ve piyasa serbestliğine dayanan üretim sistemi, esas olarak büyük çapta gelişmiş teknik sermayeye va mali sermayenin egemenliğine dayanan iktisadi sistem.

Devamı.>> Kapitalizm ve Kapitalist Ekonomi

Komünizm
Komünizm, sosyal örgütlenme üzerine bir kuramsal sistem ve üretim araçlarının ortak mülkiyetine dayalı bir politik harekettir. Komünizm sınıfsız bir toplum yaratma amacındadır. 20. yüzyılın başından beri dünya siyasetindeki büyük güçlerden biri olarak modern komünizm, genellikle Karl Marx'ın ve Friedrich Engels’in kaleme aldığı Komünist Manifesto ile birlikte anılır. Buna göre özel mülkiyete dayalı kapitalist toplumun yerine meta üretiminin son bulduğu komünist toplum geçecektir.

Devamı.>>Devlet Yönetim Biçimleri - Komünizm
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.