Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Kovalent bağ ve çeşitleri nelerdir?

Gösterim: 9536 | Cevap: 6
Misafirsss
Cevaplanmamış   |    2 Aralık 2009 21:01   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Kovalent bağ ve çeşitleri nelerdir?

kovalent bag ve cesıtlerı nelerdır? yardın edebılır mısnız???
Daisy-BT
2 Aralık 2009 21:30   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Kovalent bağ ve çeşitleri nelerdir?

Alıntı
Misafirsss adlı kullanıcıdan alıntı

kovalent bag ve cesıtlerı nelerdır? yardın edebılır mısnız???


Kovalent bağ, iki atom arasında, bir veya daha fazla elektronun paylaşılmasıyla karakterize edilen kimyasal bağın bir tanımıdır. Genellikle bağ, ortaya çıkan molekülü bir arada tutan ortak çekim gücü olarak tanımlanabilir. Paylaşılan elektron ya da elektronlar, her iki çekirdek etrafında dolanacaklar, iki çekirdek arasındaki bölgede daha uzun süre bulundukları için bu bölgede (-) yüklü bir alan yaratacaklardır. Bu alan, her iki çekirdeğe bir çekme kuvveti uygulayarak bir bağ yaratır.
Kovalent bağ, söz konusu atomların dış yörüngelerinin dolması ile meydana gelir. Bu tür bağlar, moleküller arası hidrojen bağından daima daha güçlü, iyonik bağ ile ise ya aynı güçte ya da daha güçlüdür.

Bazı inorganik maddelerin hidrojen, amonyak, klor, su ve azot molekülleri ile tüm organik maddelerin molekülleri kovalent bağ ile bir arada tutulmaktadır.

Kovalent bağ (iyonik ve metalik bağın tersine) yönlüdür; bağ açılarının etkileşimin gücü üzerinde etkisi büyüktür. Bu etkinin kaynağı, kovalent bağların, atomik yörüngelerin üst üste binmesiyle oluşmasından ileri gelir. Atomik yörüngeler (p, d, ve f orbitalleri) hepsi yönlü karakterde olup, bağlanma esnasında önemli ölçüde yöne bağlı etkileşime neden olurlar.
Kovalent bağ, genellikle benzer elektronegatifliğe sahip atomlar arasında gerçekleşir. Bu nedenle ametaller, daha kolaylıkla kovalent bağı tercih eder ve metaller de kolayca yerlerinden oynatılabilen elektronların daha serbestçe dolaşabildiği metalik bağ yaparlar. Ametallerde bir elektronun serbest kalması daha zordur, dolayısıyla benzer elektronegatifliğe sahip bir madde ile birleşme söz konusu olduğunda o elektronun paylaşılması tek seçenek haline gelir.

Günümüzde valans bağ modeli, moleküler yörünge modeli ile desteklenmektedir. Bu modele göre, atomlar bir araya getirildikçe atomik yörüngeler, moleküler yörüngeler oluşturmak üzere etkileşirler. Kuantum mekaniği kullanılarak elektronik yapının, enerji seviyelerinin, bağ açılarının, ve bağ mesafelerinin yüksek bir hassasiyetle hesaplanması mümkündür.


baraküda
12 Aralık 2009 16:03   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Kovalent bağ ve çeşitleri nelerdir?

emniyet kemeri ile kovalent bağ arasındaki benzerlik nedir?
Misafir
21 Aralık 2009 16:54   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Kovalent bağ ve çeşitleri nelerdir?

kovalen bağ ve iyonik bağla ilgili h er soru lazım yardım eder misiniz cevaplarıyla
Misafir
7 Aralık 2011 13:49   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

kimyasal bağın çeşitleri nelerdir

bilmıyon soruon
kajmer
17 Aralık 2011 09:45   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Kovalent bağlı bileşik adları nelerdir?

kovalen bağlı bileşik adları söyleyin
Ahm3TcaN
17 Aralık 2011 15:35   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Kovalent bağ ve çeşitleri nelerdir?

1 - İYONİK BAĞBir metal bir ametalle etkileştiği zaman elektronlar metal atomundan ametal atomuna aktarılır ve bunun sonucunda bir iyonik(veya elektrovalent) bileşik meydana gelir. Atomlardan elektron kaybıyla oluşan pozitif iyonlara katyon denir. Atomların elektron kazanarak oluşturdukları negatif iyonlar da anyon olarak isimlendirilir. Bu iyonlar bir araya getirildiklerinde bir kristal oluşturmak üzere birbirlerini çekerler.

A gruplarındaki elementlerin bileşikleri çoğu kez elementlerin simgeleri ile birlikte değerlik elektronlarını gösteren noktalar kullanılarak ifade edilir. Değerlik elektronları baş grup(A grubu) elementlerinin kimyasal tepkimelerinde kullanılan elektronlardır.

Örnek olarak bir sodyum atomu ile bir klor atomu arasındaki tepkimeyi ele alalım. (Şekil 1)

Sodyum 1A grubunda olup sadece bir değerlik elektronuna sahiptir. Klor atomu ise 7A grubunun bir üyesi olduğundan 7 değerlik elektronuna sahiptir. Bu iki atom arasındaki tepkimede sodyum atomu 1 elektron kaybeder. Sodyum atomunun kaybetmiş olduğu elektron klor atomu tarafından kazanılır.

Sodyum çekirdeği 11 proton (11+ yük) ve sodyum iyonu da yalnız 10 elektron (bir elektron kaybetmiş oluyor) içerdiğinden sodyum atomunun bir elektron kaybetmesiyle 1+ yüklü sodyum iyonu oluşur. Diğer taraftan,klor çekirdeği 17 proton (17+ yük) ve klor iyonu da 18 elektron (bir elektron kazanılmış oluyor) içerdiğinden klor atomunun bir elektron kazanmasıyla da 1- yüklü bir klorür iyonu meydana gelir.Bu tepkimede, sodyum tarafından kaybedilen elektronların toplam sayısı klor tarafından kazanılan elektronların toplam sayısına eşit olmalıdır. Böylece oluşan sodyum iyonlarının sayısı ile meydana gelen klorür iyonlarının sayısı aynı olduğundan NaCl formülü bileşikte bulunan iyonların en basit oranını (1:1) verir.Bu iyonlar bir kristal oluşturmak üzere birbirini çekerler.

Sodyum klorür kristalinde bir iyonun tümüyle diğer bir iyona ait olduğu söylenemez. Aksine, kristal yapıda her bir sodyum iyonu altı klorür iyonu ile her bir klorür iyonu da altı sodyum iyonu ile çevrilmiştir. Kristal içerisinde iyonların bu şekilde düzenlenmesiyle benzer yüklü iyonların birbirlerini itmeleri, zıt yüklü iyonların birbirlerini çekmeleri tarafından bastırıldığı için net çekim kristalibir arada tutar.

2 - KOVALENT BAĞElektronları bağlamak için girilen yarışma, iyon bağında olduğu kadar şiddetli değilse atomların var olan dış elektronlar paylaşılır ve bir ortaklaşma bağı ya da Kovalent Bağ oluşur.

Ametal atomları etkileştiği zaman kovalent bağlarda bir arada tutulan moleküller oluşur. Bu atomlar elektron çekimi bakımından birbirlerine benzediklerinden, kovalent bağların oluşması sırasında herhangi bir elektron aktarımı olmaz.

Bunun yerine elektronlar ortaklaşa kullanılırlar. Kovalent bir bağ genellikle iki atom tarafından parçalanmış ters spinli bir elektron çifti içerir.

Kovalent bağlar yapısına göre ikiye ayrılır:2.a -Apolar Kovalent Bağ:Aynı cins iki ametal atomunun birleşmesiyle oluşur. Apolar kovalent bağa en iyi örneklerden biri, iki oksijen atomunun elektronlarını ortaklaşa kullanarak oluşturdukları bağıdır. (Şekil 2) Bu bağlarda ortaklaşa kullanılan elektronlar eşit paylaşıldığından dolayı molekülün pozitif veya negatif kutbu yoktur.

(hidrojen), (oksijen), (klor)...

2.b -Polar Kovalent Bağlar:İki farklı cins atomun bir araya gelmesiyle oluşur. Bu bağlarda ametallerden biri ortaklaşa kullanıldığından dolayı molekülün bir ucu pozitif (+), diğer ucu negatif (-) yüklenir. Suyu oluşturan Hidrojen ve Oksijen moleküllerinin son orbitallerindeki elektronların ortak kullanılmasıyla oluşan Polar Kovalent bağ şekil 3’de görülmektedir. (su), , (karbondioksit)...

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Kovalent bağ ve çeşitleri nelerdir? benzer konular

İyonik bağ ve kovalent bağ nedir?
İyonik Bağ Ve Kovalent Bağ Nedir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 54
Son Mesaj: 3 Nisan 2015 20:47
Polar ve apolar kovalent bağ nedir, örnek verir misiniz?
Kimyasal bağlar, polar kovalent bağ, apolar kovalent bağ nedir, örnekleri nelerdir? Polar ve apolar kovalent bağ nedir, örnek verir misiniz?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 5
Son Mesaj: 14 Ocak 2015 19:32
Kovalent ve iyonik bağ oluşturma sebepleri nelerdir?
Kovalent ve iyonik bağ oluşturma sebepleri nelerdir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 13 Şubat 2012 22:03
3'lü kovalent bağ ile ilgili resimli örnek verir misiniz?
3 lü kovalent bağ ya resimli örnek verirmisiniz?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 12 Mart 2011 23:19
Kovalent Bağ
Kovalent bağ, iki atom arasında, bir veya daha fazla elektronun paylaşılmasıyla karakterize edilen kimyasal bağ'ın bir tanımıdır. Genellikle bağ, ortaya çıkan molekülü bir arada tutan ortak çekim gücü olarak tanımlanabilir. Paylaşılan elektron ya da elektronlar, her iki çekirdek etrafında...
Forum: Kimya Cevap: 1
Son Mesaj: 18 Şubat 2008 15:02
 
Sayfa 0.293 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu