Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 21 Kasım 2016  Gösterim: 116.288  Cevap: 2

İyonik bağ ve kovalent bağ nedir?

SUNU
2 Mayıs 2010 19:40       Mesaj #1
SUNU - avatarı
Ziyaretçi
Kovalent ve iyonik bağ nasıl tanımlanır?

EN İYİ CEVABI LaSalle verdi
Kovalent bağ, iki atom arasında, bir veya daha fazla elektronun paylaşılmasıyla karakterize edilen kimyasal bağ'ın bir tanımıdır. Genellikle bağ, ortaya çıkan molekülü bir arada tutan ortak çekim gücü olarak tanımlanabilir. Paylaşılan elektron ya da elektronlar, her iki çekirdek etrafında dolanacaklar, iki çekirdek arasındaki bölgede daha uzun süre bulundukları için bu bölgede (-) yüklü bir alan oluşturacaklardır. Bu alan, her iki çekirdeğe bir çekme kuvveti uygulayarak bir bağ meydana getirir.
BAKINIZ Kovalent Bağ

Sponsorlu Bağlantılar
İyonik bağ, zıt ve eş yüklü iyonlar arasındaki elektrostatik kuvvetlere dayanan bir kimyasal bağ türüdür.En dıştaki elektron kabukları tamamen dolu olan atomlar oldukça kararlı durumdadırlar, başka atomlarla bileşik oluşturma eğilimi göstermezler. Sadece soy gazların en dış elektron kabukları tamamen doludur, diğer tüm elementlerin dış kabuklarında eksik elektron bulunmaktadır. Oysa atom, tüm elektron kabuklarının dolu olması yönelimindedir ve eğer dolu değilse bunu sağlamaya yönelecektir. Bu konumda atomun başına iki farklı olay gelebilir, dış kabuktaki elektronlardan kurtularak zaten dolu olan bir alttaki kabuğu son kabuk haline getirmek ya da dış kabuğu dışarıdan elektron alarak tamamlamak.
BAKINIZ
İyonik Bağ
Son düzenleyen Safi; 21 Kasım 2016 22:51


LaSalle tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
27 Aralık 2015 13:48       Mesaj #3
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
Alıntı

Kovalent bağlara örnek verir misiniz?

Kovalent bağ, polar ve apolar kovalent bağ şeklinde iki grupta incelenir. Polar kovalent bağa hidrojen ve oksijen atomu örnek verilebilir. Burada ilgili atomların son yörüngelerindeki elektronları ortaklaşa kullanmaları söz konusudur. Apolar kovalent bağa da 2 hidrojen atomu arasındaki etkileşim örnek verilebilir!

Alıntı

Çekim yönünden kovalent bağ mı daha güçlü yoksa iyonik bağ mı?

İyonik bağ daha güçlüdür!


Daha fazla sonuç:
iyonik ve kovalent bağ nedir

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç